تبلیغات
یخهای گرینلند با سرعت زیادی در حال ذوب شدن هستند
ارسال در: 1385/05/20-00:00
یافته های فضاپیمای  Grace ذوب شدن یخهای گرینلند با سرعتی  معادل 5 برابر بیش از سالهای قبل را نشان می دهد

گرینلند از معدود قسمتهایی از کره زمین است که 10 درصد از آبهای شیرین جهان را در خود جای داده در این منطقه از کره زمین کوه یخهای زیادی نیز مشاهده می شود و طبیعی است که آنها نیز مانند نواحی قطبی در معرض ذوب شدن قرار گیرند.
با بررسی های به عمل آمده توسط جدیدترین فضاپیمای دوقولوی ناسا به نام" گریس " معلوم شد که 239 کلیومتر مربع (57 مایل) از یخهای این منطقه به طور کامل ذوب شده( معادل 69 درصد) و بقیه با سرعتی فزاینده نسبت به قبل در خطر آب شدن قرار دارند. از سال 2002 تا 2005 این روند بی نظیر با سرعتی معادل 5 برابر نسبت به دهه اخیر ادامه داشته و هر روز بیش از پیش به وسعت یخهای ذوب شده افزوده می شود. این فرایند داستانی مانند قصه انیمیشن " عصر یخبندان 2 " را برای ما به نمایش می گذارد. در آن فیلم حیوانات داستان برای فرار از دست آب شدن یخها دست به هر تلاشی می زدنند.
دیری نمی پاید که با بالا رفتن دمای سطح زمین چنین رویدادی نیز برای ما به اتفاق بیفتد. فضاپیمای گریس برای مطالعه این وضعیت حدود 5 تا 10 سال مهمان فضاست و در مداری حدود 220 کیلومتر فاصله از ما به دور زمین می گردد و تا آن موقع پیش بینی شده که جدیدترین اطلاعات در مورد این واقعه به زمین مخابره کند.
محققان دانشکده فضایی گرینلند و مهندسان دانشگاه مرکزی تگزاس با مشاهده چنین نتایجی به بررسی علل وقوع این پدیده پرداختند. مسلما عامل اصلی این اتفاق عامل انسانی و فرایندهای خورشیدی که بر زمین تاثیر می گذارند خواهد بود. مدیریت اطلاعات فضاپیمای گریس را ناسا و آزمایشگاه JPL بر عهده داشته و کنترل و اداره آن در فضا را سازمان هواشناسی بین المللی اروپا بر عهده دارد.
منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید