تبلیغات
معرفی آخرین نسخه نرم افزار Sttary Night
ارسال در: 1390/08/21-14:58
راهنمای گام به گام  استفاده از نرم افزار STARRY NIGHT PRO 6

رسول نادی پور - نوید مقتدری - فاطمه شکرچی

 

1 . مقدمه

1 . 1 . توضیح

یکی از مشهورترین نرم افزار های آسمان نما که اکثر ستاره شناسان از آماتور گرفته تا حرفه ای با آن آشنایی  دارند نرم افزار آسمان پر ستاره یا همان   Starry Night  می باشد.

از نخستین بار که با مجموعه محصولات نجومی خانواده نرم افزارهای آسمان پرستاره که شبیه سازی منحصر بفردی از آسمان شب در معرض چشمان هر ستاره شناس آماتور قرار می دهد سالها گذشته است. یکی از عواملی که موجب شیفتگی کاربران در هنگام کار با این نرم افزار می گردد ارائه تصاویر گرافیکی زیبای آن نسبت به همتاهای دیگری چون Planetarium ، TheSky،  SkyMap  Pro است.

حتما شما هم شکوه دیدن آسمان شب را از مریخ دوست دارید یا علاقمند هستید که طلوع سیاره مشتری را از یکی از اقمار گالیله ای مشاهده کنید. فراتر رویم! مشاهده منظومه شمسی خارج از کهکشان و گذر از کنار کهکشان آندرومدا از جمله آرزوهایی است که هر منجم شیفته آسمان آن را در سر می پروراند. نرم افزار آسمان پر ستاره این سفرها را برای شما آماده کرده است. بدون اینکه هیچ هزینه ای بپردازید. در هنگام کار با این نرم افزار از پشت رایانه تان پرواز می کنید و خود را در شبی تاریک و زیر آسمانی پرستاره می یابید. مشاهده چنین سفرهایی هر انسان معمولی را مجذوب خود می کند و او را وادار می سازد تا ساعتی از کارهای روزمره خود دست بردارد و شبی را زیر آسمانی صاف سپری کند.  امکانات گرافیکی و تصویری هیچ نرم افزاری به پای این نرم افزار نمی رسد.آسمان پرستاره سنگ تمام گذاشته است. به خاطر همین هم است که طی چند سال اخیر پر فروش ترین نرم افزار نجومی در دنیا بوده است. اولین نسخه این نرم افزار در سال 1997 ارائه شد. سه سال بعد نسخه "بک یارد" این نرم افزار برنده مدال طلای بهترین انتخاب پدر و مادران کانادایی شد. این افتخار نشان از توجه سازندگان نرم افزار به کودکان و نوجوانان دارد. کودکانی که در آینده ای نه چندان دور تبدیل به اخترشناسانی بزرگ خواهند شد. . یکی از ویژگی های خانواده آسمان پرستاره این است که علاوه بر تصویر صور فلکی و سیارات در زمانهای مختلف اطلاعات با ارزشی از ستارگان در اختیار قرار میدهد که به نوع خود از هر اطلس ستاره ای موجود چون Sky 2000 یا Uranometria  نیز دقیق تر و کاملتر است. شاید به جرات بتوان گفت که امروز در هر زمینه ای عرصه را بر دیگر رقیبان تنگ تر کرده است. 

1 . 2 .  چرا نرم افزار Starry Night

در اولین نگاه به نظر می آید که منظره آسمان به تصاویر واقعی شبیه است. دیگر آسمانی که پیش روی شماست درست همان منظره ای است که در آسمان شهرتان مشاهده می کنید. این نرم افزار با توانمندی های بالقوه خود توانسته است آسمانی که برای دیدن ان شاید مجبور باشید کیلومتر ها از منزل خود دور شوید را به اتاق خانه شما آورد. در این جا به تعدادی از توانمندی های این نرم افزار اشاره می کنیم.

·         در نمایش رنگهای ستارگان نیز دقت بیشتری شده است. برای مثال قلب العقرب به رنگ قرمز- نارنجی و نسر واقع به رنگ سفید- آبی در آسمان دیده می شوند. چون در این نرم افزار با آسمانی کاملا واقعی سر و کار داریم اصولا با زوم کردن باید کیفیت تصویر از بین رود ولی این طور نیست. با زوم کردن بیشتر تصویر قبلی از بین می رود و پس از 3-2 ثانیه تصویر با کیفیت بیشتری به شما ارائه می شود. واقعا شگفت انگیز است. تصاویر ستارگان و اجرام غیر ستاره ای درست همان تصویری است که در چشمی تلسکوپ دیده می شود.البته با کیفیت تر. دیگر تصویر تلسکوپ فضایی هابل از  سحابی هلیکس را در آسمان نمی بینیم. بلکه تصویر سحابی درست همانی است که از دوربین دوچشمی و تلسکوپ دیده می شود. نمای سیارات نسبت به قبل تغییر کرده و دیگر شاهد نمای قدیمی آنها نیستیم. افق سیاراتی نظیر عطارد و زهره نسبت به هم تغییر کرده و دیگر تویر افق یو( یکی از چهار قمر گالیله ای)همانی نیست که بر روی زهره می بینیم.

·         داشتن بخش هایی مانندبخش"راهنمای آسمانی" (اسکای گاید) که یکی از قطبهای اصلی این نرم افزار برای کاربران می باشد و تمام بخش آموزشی در راهنمای آسمانی قرار داده شده است.همچنین بخش " تقویم آسمانی " که دراین بخش می توانید با وضعیت اهله ماه در هر شب مطلع شده و همینطور در قسمت جست و جوی آن به دنبال پدیده های رصدی باشید.(بعدا به طور مفصل صحبت خواهد شد.)

·         نمایش انیمیشن سفرهای فضائی مهم : مانندپرتاب کاسینی و سفر این فضاپیما به سمت زحل.

·         آموزش نجوم با استفاده از گفتار و فیلم و انمیشن های جذاب مبتدیان را با دنیای نجوم آشنا کرده و به آنها کمک می کند تا کنترل تلسکوپ خود را( اگر به سیستم Go To مجهز باشد ) از طریق این نرم  افزار به دست گیرند.

·         بانک اطلاعاتی نرم افزار دارای فهرست مختصات و اطلاعات فیزیکی ملیون ها جرم سماوی بوده و در مورد هرجرم می توانید اطلاعات نسبتا زیادی در سطح آماتوری به دست آورید. اطلاعات مربوط به سه کاتالوگ معتبر نجومی و نمایش دقیق و عمیق آسمان از دیگر خصوصیات این نرم افزار است. در مورد ستارگان می توانید به اطلاعاتی نظیر قدر و درخشندگی و قطر و دمای سطح و مختصات(بعد و میل) و اسامی در سه کاتالوگ نجومی و جایگاه در نمودار هرتز پرونگ راسل دست یابید. در مورد اجرام غیر ستاره ای هم می توانید به اطلاعاتی نظیر قطر ظاهری (برحسب ثانیه قوس) و گستردگی (بر حسب سال نوری) و فاصله و قدر و مختصات و توضیحات تئوری مربوط به جرم دست پیدا کنید.

·         تهیه نقشه دقیق آسمان برای پیش بینی یک شب رصدی از دیگر قابلیت های این نرم افزار است.

·         جهش گرافیکی بزرگی در کیفیت شبیه سازی آسمان و ماهواره های فضایی و تصاویر سه بعدی سیارات و اقمارشان است که هر کاربری را مجذوب خود می کند. در این نرم افزار با استفاده از قابلیت Open Gl در کارت های گرافیکی جدید، طبیعت واقعی آسمان شب ملموس تر شده است.

ادامه مقاله : دانلود مقاله استاری نایت Sttary Night Pro 1.5 MB

منبع :parssky.com
نظرات ارسالی:
 
milad
1391/08/24   3:56:00 PM
با سلام،اگه ممکنه در مورد رشته های که به نجوم مربوط میشوند صحبط کنید.ممنون میشم اگه یک صفحه ای هم که شده واسش بذارید

یم
1390/10/10   7:18:00 PM
با سلام چرا ادامه آموزش رو نمی گذارید؟ با تشکر

حسین
1390/09/27   3:43:00 AM
درود بر شما دوست عزیز عالی بود فقط اگه باقیه فصلهارو زودتر هم واسه دانلود بزاریدمحشره.....ممنون از سایت خوبتون

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید