تبلیغات
نجوم در شهر لامرد
ارسال در: 1385/06/08-00:00
گزارشی از تلاشهای علاقمندان به نجوم برای ترویج این علم در شهرستان لامرد استان فارس.

"" يک گام به عقب براي جهشي بلند ""

23 تير ماه  85 ( 14/ جولاي / 2006) شهري در جنوب ايران , جنوب استان فارس با مختصات جغرافيايي 1/27 درجه شمالي و 2/53 درجه شرقي . شهري که در نقشه بيشتر به شکل خطي نمايان است  . با قدمت تاريخي نسبتا طولاني. شهري که سالها افتخارات در نقاط محدودي جست و جو مي کرد . آري ! اينجا شهر لامرد است .

به سراغ پارکي در حومه شهر مي رويم . جايي که چند جوان 19 ,20 ساله به دور ميزي نشسته اند . گويا موضوع بحث آنان برگزاري نمايشگاهي به مناسبت آغاز دومين سال فعاليت انجمنشان است . به نظر مي رسد آنجا اولين کار گروهي وسيع توسط تنها انجمن علمي موجود و فعال شهر لامرد در حال شکل گيري است . توسط " انجمن نجوم آماتوري لامرد"

چند گام به عقب برگرديم . به 15/ اردي بهشت/ 85 , روز جهاني نجوم . امسال در لامرد روز جهاني نجوم نسبت به سال گذشته به شکل بهتري برگزار شد اگرچه در آن روز به علت عدم حضور اعضاي اصلي به شکل خيلي مطلوب اجرا نشد ولي باز هم با همان تلسکوپ  5   اينچ نيتوني و تصاوير نجومي و با برگزاري کارگاه نقاشي کودکان شکل مناسبي به خود گرفت . اعضاي انجمن نجوم آماتوري لامرد در تابستان 85 خود را براي جهشي بلند و به سوي جلو آماده مي کنند و مي خواهند با برگزاري نمايشگاه بزرگ , روز جهاني نجوم را با تاخيري سه ماهه گرامي بدارند .

  دو هفته قبل از نمايشگاه :

صحبت هاي کلي در مورد نمايشگاه صورت گرفته است . همه مشغول بررسي جزييات هستند . مشغول بررسي محل و زمان برگزاري , وسايل مورد نياز و ... هستند . بالاخره زمان و مکان مشخص شد . هشتم و نهم مرداد ماه ( 30 و 31 جولاي ) و روبروي ميدان اصلي شهر لامرد. حال همه وظيفه خود  را مي دانند . اکنون موقع آن رسيده است که بحث به بيرون از انجمن و بين مسئولين ا دارات و سازمانها نيز کشيده شود .

روابط عمومي انجمن بعد از روزها تلاش و مذاکره توانست حدود 15  اداره را به طور مستقيم در  برگزاري نمايشگاه دخالت دهد . از اداره برق گرفته که مشکل برق نمايشگاه را حل کرد  تا فرمانداري شهر که دستور خاموشي چراغ هاي اطراف محل برگزاري نمايشگاه را صادر کرد . کارها يکي بعد از ديگري به خوبي پيش مي رود .

  يک هفته قبل از برگزاري نمايشگاه :

اکنون زمان آن  بود که تمام بحث ها و مذاکرات و رايزني ها به مرحله اجرا در آيند  . ابتدا بايد نقشه غرفه هاي نمايشگاه اجرا مي شد . از ابتداي همان هفته گروهي که مسئول اين کار بودند , برپايي غرفه ها را آغاز کردند . پس از دو شب شکل اوليه  نمايشگاه و محل قرار گيري غرفه ها به وجود آمد . نيم دايره اي با 6 غرفه در فضايي به مساحت حدود 250 متر مربع . کم کم براي رهگذران اين سوال به وجود آمد که اينجا چه خبر است ؟ به همين دليل بر روي پارچه اي نوشتيم  " محل برگزاري رصد آسمان شب با تلسکوپ" و آن را در محل وردي نمايشگاه نصب کرديم و به نوعي تبليغات آغاز شد . تبليغات کاغذي خود را در روز برپايي نماز جمعه هفته قبل از برگزاري , انجام داديم . پارچه ديگري را به مساحت 9 متر مربع در برد ميدان اصلي شهر نصب کرديم .

   و اکنون يک شنبه هشتم مرداد ماه :

چيزي به ساعت هفت باقي نمانده است . تعدادي مي آيند و مي مانند و تعدادي هم به نگاهي گذرا رضايت مي دهند . همه منتظرند تا نتايج چند هفته تلاش اعضاي انجمن ر ا مشاهده کنند . کم کم به تعداد وسايل نقليه در پارکينگ نمايشگاه افزوده مي شود . شتاب افزايش جمعيت کم کم بيشتر و بيشتر  مي شود . آنچه در ابتدا همه را وسوسه مي کرد تلسکوپ ها بود .

رصد آسمان شب :

براي اين قسمت نمايشگاه يک محوطه 1*4*4 در نظر گرفته شده بود به همراه دو دستگاه تلسکوپ . يکي 6  اينچ نيوتوني ويژه آقايان که اين تلسکوپ توسط اداره آموزش و پروش شهرستان لامرد در جريان برگزاري همين نمايشگاه  خريداري شده بود  و ديگري  نيز يک تلسکوپ نيوتوني 5   اينچ که مخصوص بانوان  بود . البته يک دستگاه تلسکوپ 8   اينچ اشميت – گارسن براي آشنايي  عموم در نظر گرفته شده بود . برنامه رصدي اين بخش شامل رصد ماه و سياره مشتري و چهار قمر آن بود که به همراه توضيحات و اطلاعات لازم توسط دو نفر از اعضاي انجمن بود . از آن جمعيت 2000 نفري در دو شب کمتر کسي بود که به اين قسمت سر نزده باشد و از مناظر سماوي لذت نبرده باشد .

 نگاهمان را مي چرخانيم . به همين بغل . به اتاقي بزرگ و سر  پوشيده .

افلاک نما :

همين طور که از نام آن مشخص است نمايي از آسمان را به عموم نشان مي داد ولي به راستي کجاي اين آبي  بي کران؟

جلوي اين اتاق نيز مانند قسمت قبل دو صف طولاني شکل گرفته بود که بيانگر اين نکته بود که درب هاي مجزايي براي آقايان و بانوان در نظر گرفته شده است و تعداد محدودي نيز در هر نوبت اجازه ورود به اين اتاق بزرگ و تاريک دارند. تاريکي اتاق  4*4*5  از يک طرف   و از طرف ديگر نماي زيبا آسمان نما , حس عجيب و شايد هم غريب را به هر بيننده اي  انتقال مي داد . چند قدم بعد از درب ورودي و عبور از پرده دوم , چهار صندلي ويژه آقايان و 4 صندلي ويژه بانوان در نظر گرفته شده بود . نور ليزر فردي که مسئول توضيحات بود , نگاه ها را در آن تاريکي به طرف بالا مي چرخاند .گوش ها را مجذوب توضيحات زيبا در مورد شکل , افسانه و زمان ظهور اين صور فلکي زيبا در آسمان شده بودند .

هنگام خروج از اين اتاق , نام غرفه اطلاعات و ثبت نام که بر روي يک فيبر بزرگ نوشته شده بود , خود نمايي مي کرد. از جاهاي ديگر نمايشگاه چگونه اطلاعات کسب کنيم؟

اطلاعات و ثبت نام :

براي اين بخش , غرفه 2*3*4 در نظر گرفته شده بود که پارچه هاي زرد ديواره هاي داخلي غرفه , نمايي زيبا را براي آن به وجود آورده بود . در اين غرفه , اطلاعاتي در مورد نمايشگاه و غرفه هاي نمايشگاه ارائه مي شد . در غرفه ثبت نام از افراد علاقه مند اسم نويسي به عمل مي آمد که در پايان دوشب حدود 40 نفر به 115  عضو قبلي اضافه شدند .

براي کسب اطلاعات تخصصي تر در مورد نجوم  بايد کجا رفت ؟

CD و نشريات :

در اين غرفه 2*3*5/4 دو ميز قرار داشت که بر روي آن کتاب هاي نجومي و شماره هاي متعددي از نشريه نجوم قرار داشت . ديواره هاي اين غرفه با پارچه هاي سفيد و بر روي آن عکس هاي نجومي تزيين شده بود . همچنين با رايانه اي که در اين غرفه قرار داشت توضيحاتي در مورد برنامه هاي نجومي و به خصوص  Starry Night ارائه مي شد .

صداي کودکان , بسيار به گوش مي رسد !

نقاشي کودکان :

شور و حال و شعف فراواني در که اين غرفه بود توسط کودکان 3 تا 12 ساله ايجاد شده بود . همه سرگرم کشيدن تخيلات کودکانه خود از آسمان بالاي سرمان و اجرام درون آن بودند . تزيينات داخلي جذاب اين غرفه , هر کودکي را شيفته خود مي کرد . در پايان نمايشگاه, 250 کودک پشت دو ميز موجود در غرفه 2*3*5/4  مشغول نقاشي کشيدن شده بودند که به 12 نقاشي برتر که در دو رده سني زير 7 سال و 7 تا 12 سال قرار داشتند , جوايزي اهدا شد .  

ولي قبل از همه اين غرفه ها يک چيز بود که نگاه ها را به سوي خود مي کشاند .

پخش تصاوير نجومي بر روي پرژوکتور :

در همان نگاه اول همه نظاره گر پرده بزرگ 4*6 بودند که تصوير 4*4 و آن هم رو به خيابان و ميدان اصلي شهر بر روي آن به نمايش درآمده بود که در آن تاريکي به راستي زيبايي خاصي داشت . از مواردي که بر روي پرده به نمايش گذاشته شده بود مي توان به موارد زير اشاره کرد :

اسلايد هاي تصاوير نجومي با توضيحات روي عکس , معرفي برنامه Starry Night , برگزاري همايش " ما در کجاي عالم قرار داريم" , نمايش فيلم Space و از ابتکارات موجود در اين نمايشگاه پخش تبليغات شرکت هاي گوناگون بود که در شهرستان لامرد بي سابق است که از اين طريق نيمي از هزينه نمايشگاه تامين شد . لازم به ذکر است که بر روي اين پرده تصاويري از جمعيت بازديد کننده و به طور مستقيم نيز پخش مي شد.

از بالا به نمايشگاه مي نگريم . جمعيت در حال آمد و رفت هستند . مشغول سوال کردن و جواب گرفتن .  در اين شلوغي نگاه ها هر يک به سويي است . و در ساعت 23 کم کم جمعيت کم رنگ مي شود .

از حاشيه اين نمايشگاه نيز مي توان به حضور اکثر مسئولين ادارات و همچنين نماينده محترم مردم شهرستان هاي لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی (آقاي محمد علي حياتي )  اشاره کرد .

 

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید