تبلیغات
الماس های فضائی
ارسال در: 1385/10/26-00:00
یکی از زمین شناسان دانشگاه فلوریدا به تازگی ادعا کرده که الماس های سیاه در گذشته از فضا به زمین آمده اند.
 
 
 
 
الماسهاي سياه رنگ نادري كه تنها در برخي نقاط جهان يافت مي‌شوند، احتمالا در پي برخورد يك شهاب سنگ بزرگ با زمين در ميلياردها سال قبل، از فضا به زمين منتقل شده اند. اين الماسها كه از آنها با نام "كربونادو" نيز ياد مي‌شود تاكنون تنها در كشور برزيل و نيز جمهوري آفريقاي مركزي شناسايي شده و برخلاف ساير انواع الماسها، هر كدام از اين الماسهاي سياه رنگ از ميليونها كريستال الماس بسيار كوچك تشكيل شده‌اند. از ديگر ويژگي‌هاي غيرعادي اين الماسها، وجود منفذهاي كوچك در سطح آنهاست كه محققان تاكنون توجيه قانع‌كننده اي براي پيدايش اين منافذ پيدا نكرده‌اند. الماسهاي عادي معمولا در عمق ۲۰۰كيلومتري زير زمين شكل مي‌گيرند كه در آن فرايند، عنصر كربن تحت فشار بسيار زياد به الماس تبديل مي‌شود. دانشمندان معتقدند منافذ الماسهاي سياه رنگ احتمالا در اثر تماس آنها با گاز در حين شكل گيري، ايجاد شده‌اند اما در اعماق ۲۰۰كيلومتري زمين هوايي وجود ندارد كه بتواند اين منافذ را در الماسهاي سياه رنگ توليد كرده باشد. به گفته "استفن هاگرتي" زمين شناس دانشگاه بين‌المللي فلوريدا در ميامي آمريكا، وجود منافذ عجيب روي سطح اين الماسها و نيز اين مطلب كه الماسهاي ياد شده نه در معادن عادي و فقط در نقاط خاصي از زمين يافت مي‌شوند، احتمالا نشانه ورود آنها از فضا به كره زمين است.
 

اين محقق عقيده دارد الماسهاي سياه رنگ احتمالا در پي سقوط يك سنگ آسماني از فضا به زمين منتقل شده‌اند. سنگ آسماني مذكور احتمالا داراي قطري در حدود يك كيلومتر بوده و ميلياردها سال قبل در زماني كه زمين و ماه به شدت توسط شهاب سنگها بمباران مي‌شدند، از فضا به زمين اصابت كرده است. عمر الماسهاي "كربونادو" پيش از اين بين دو تا چهار ميليارد سال تخمين زده شده است. در آن دوران آمريكاي جنوبي و آفريقا به يكديگر متصل بوده‌اند كه دليل كشف شدن الماسهاي ياد شده تنها در دو كشور برزيل و كشور آفريقاي مركزي، همين مطلب است. به گفته "هاگرتي"، ذرات تشكيل‌دهنده اين الماسها احتمالا ميلياردها سال قبل در پي انفجار يك ستاره به صورت گاز در فضا منتشر شده است و اين گازها بعدها به ابرهاي گازي پيوسته‌اند كه منظومه شمسي از آنها شكل گرفته است. با گذر زمان بيشتر اين گازها درون منظومه شمسي فشرده شده و به شكل يك سنگ آسماني درآمده‌اند و آن سنگ آسماني در نهايت به زمين اصابت كرده است. محققان اين دانشگاه به علاوه با استفاده از تجهيزات طيف سنجي ساختار اين الماسهاي سياه رنگ را مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شدند ساختار آنها به ميزان زيادي مشابه ساختار بقاياي برخي سنگهاي آسماني است كه در گذشته روي زمين كشف شده‌است. 

 
             
منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید