تبلیغات
گزارش برگزاری باشگاههای نجوم ایران- دی ماه 85
ارسال در: 1385/11/02-00:00
گزارش برگزاری باشگاه های نجوم در چند شهر ایران
گزارش برگزاری باشگاه نجوم مشهد
چهل و هفتمين باشگاه نجوم مشهد، پنجشنبه 28 دي ماه 1385 از ساعت 16 الي 19 در محل دبيرستان حسين فاتح واقع در كوي آب و برق، ميدان صحيفه (ميدان 800) مقابل اداره برق برگزار شد. برنامه هاي اين باشگاه به شرح زير بود:
 

 

عنوان

سخنران / ارائه دهنده

زمان

اخبار نجومي

محمد كفشدار گوهريان

16 الي 16:15

آسمان شب سيد علي اصغر رباني 16:15 الي 16:30

گذري بر اهم وقايع نجومي چند ماه اخير

مريم محمدرضا خاني

16:30 الي 16:45

اصل پيشنهادي كپرنيك سيده مينا مسعودي راد 16:45 الي 17
اجرام نزديك به زمين (NEO)

نيلوفر خسروي

17 الي 17:30

استراحت و پرسش و پاسخ

-

17:30 الي 18

ماهواره ها

مجيد حسيني

18 الي 18:30

دنباله دارها

سيد محمد هادي طباطبايي

18:30 الي 19

 
انجمن آسمان توس مشهد : www.toossky.com
  
گزارش برگزاری باشگاه نجوم دی ماه 1385 تهران

 

راس ساعت 16 روز چهارشنبه 27دي علاقمندان نجوم شهر تهران در سالن اجتماعات ورشو محل اجراي باشگاه اين ماه گرد هم آمده بودند
باشگاه با پخش آياتی چند از قرآن کريم و پخش سرود ملی ، فعاليت خود را آغاز کرد جمعيت  حاضر در سالن جهت شرکت در باشگاه  نجوم اين ماه نسبت به ماه قبل کاهش پيدا کرده بود که عمده ترين علت آن را ميتوان فرارسيدن فصل امتحانات دانشجويان و دانش آموزان ذکر کرد
در ابتداي باشگاه  بابك امين تفرشی با سخنراني چند دقيقه اي از عوامل اجرايی و حضار شرکت کننده در باشگاه ماه پيش تشکر کرد
بعد از آن طبق برنامه آيرين شيوايی تحليل مهمترين اخبار نجومي را بر عهده داشت ، وي  اخبار را با توضيح درباره ماده تاريک آغاز کرد. خبرهاي اين ماه راجع به مك ناوت پرنور ترين دنباله داره چهار دهه اخير , حيات در مريخ ، جشن 3 سالگی روح و فرصت ، برنامه هاي جديد اين 2 مريخ نورد و ... بود
پس از بخش اخبار، بابک مشمولی ، مجری باشگاه ، خبر آغاز به كار  سايت جديد باشگاه را اعلام نمود
  پس از آن سخنراني اصلی ، در مورد سردترين نقاط عالم با سخنراني دکتر منصور وصالی اجرا شد
حال نوبت به بخش جديد باشگاه يعنی گزارش فعاليت هاي منجمان آماتور رسيده بود
سخنرانی اول را مصطفی خسروی ، از گروه نجوم سهيل ، با معرفی اين گروه آغاز کرد ، سخنراني بسيار جالبی که با معرفی نرم افزاري بسيار مفيد که به کوشش اين گروه براي شناخت مکانهاي رصدی ايران بود ، ادامه يافت اين نرم افزار، تعدادی از رصدگاه هاي ايران را با اطلاعاتی کاملاً دقيق از قبيل قدر آسمان در آن مناطق ، فاصله از تهران ، راه هاي مناسب، جذابيت هاي گردشگری و ...  شامل ميشد
سخنرانی دوم نيز با موضوع هنرهاي فضايی  و با سخنراني  اکبر نعمتی آغاز شد.ابتدا ايشان توضيحی راجع به هنرهاي فضايي دادند و سپس اين سخنرانی با اسلايد شو بسيار جذاب ايشان همراه شد که فعاليت چند ساله هنري ايشان را در شامل ميشد.
سپس زمان استراحت و پذيرايی فرا رسيد که طبق معمول دوستان به گپ و گفتگو و پرسيدن سؤال مشغول شدند
پس از استراحت،2 برنامه هم زمان اجرا شد که يکی از آنها سخنراني ويژه اين ماه با موضوع روشهاي طبقه بندي کهکشانها با سخنراني  آروين صداقت کيش و ديگری که از شروع دوباره کارگاهها در باشگاه خبر ميداد ، کارگاه رصد اختفاها بود که آريو صبوری در  سالن مجاور اجرا کرد
باشگاه اين ماه با توجه به زحمت بي وقفه مسئولين به خوبی اجرا شد
نوشته: نيلوفر شاه محمدی
سایت باشگاه نجوم تهران www.Tehranclub.ir
 
گزارش برگزاری چهارمین باشگاه نجوم قم در سال 1385
 
بر اساس اعلام قبلی ، باشگاه نجوم قم، صبح پنجشنبه ۲۸ دی از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۱۰ در سالن مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی ـ نجومی برگزار گردید.

برنامه های باشگاه چهارم سال ۸۵ به شرح زیر بود:
وضعیت پدیده های آسمان نیمه اول بهمن ، توسط آقای سید محمد علی موسوی صدر برگزار گردید.
مقارنه دو درجه ای سیاره تیر(زهره) و هلال شب اول محرم ، مقارنه صفر درجه ای ماه با خوشه پروین و نیز مقارنه سیاره زحل و ماه بدر ، پدیده هایی بود ند که وی  توضیح داد.
 حجت الاسلام سید عیسی مسترحمی ، بحثی را با عنوان « نجوم در قران » ارائه داد . وی گفت ۱۵ سوره از قران با نام پدیده های آسمانی است .( فجر ، قمر ، انفطار ، انشقاق ، شمس...) همچنین آیه ی ۱۲۵ سوره مائده را که اشاره به کاهش فشار و اکسیژن در طبقات بالای جو دارد را برای حاضران تشریح نمود. این برنامه با سخنرانی جذاب پوریا ناظمی ادامه یافت.
معرفی آخرین پروژه های نجومی که از طریق اینترنت در اختیار کاربران قرار گرفته است و کاربردی ترین سایت های نجومی ؛ محتوای سخنرانی وی بود که از ساعت ۱۰ تا ۱۲ ارائه شد.
سایت باشگاه نجوم قم : http://nojumi.blogfa.com و www.nojumi.org
 
 
گزارش برگزاری دهمین باشگاه نجوم اصفهان در سال 1385 ( باشگاه 45 اصفهان )
 

بنام خداوندی كه آسمان را آفرید تا آدمی شب ها به نظاره ی او نشیند

 

دوستان سلام ...

باشگا‍ ه نجوم اصفهان مثل همیشه فعال وبا سخنرانی های بسیار جذاب درروزدوشنبه25/10/1385درمكان كتابخانه مركزی شهرداری اصفهان برگزار شد. برنامه این ماه مانند ماه های پیشین بسیارجذاب ومتنوع بود ومی توانم به جرات بگویم كه جای شما دوستان خالی بود.

 

با آیاتی چند ازكلام الله مجید باشگاه دی ماه كارخود را آغازنمود وسپس آوای پرطنین سرود میهن عزیزمان ایران در سالن طنین انداز شد كه اقتدار هرایرانی را نمایان می كند.

درابتدا آقای علیرضا تیموری با موضوع دنباله دارمك نات، دنباله داری كه چندین شب و روز گذشته در آسمان ایران وجهان نمایان بود و نحوه ی رصد آن صحبت كرد. این دنباله دار(با قدرحدود3-) یكی از درخشان ترین دنباله دارهایی است كه آدمی درطول زندگی اش شاید تنها بتواند یكبارآن را نظاره كند.

 

سپس آقای محمد سلطانی با عكس های نجومی بسیار زیبایی كه چشم آدمی را به خود خیره می كرد همراه موسیقیی دلنشینی سخنرانی خود را با عنوان "عكاسی نجومی" كه در پی سخنرانی قبلیش در آذرماه بود آغازنمود. او درمورد عكاسی با دوربین آنالوگ ودیجیتال، مزایا و كاستی های انواع دوربینها، پارامترهای عكاسی نجومی و انتخاب دوربین مناسب برای عكاسی از آسمان شب صحبت كرد.

 

پس ازاستراحت وپذیرایی آقای محمد رضا رضایی همراه با نمایش اسلاید وفیلم حادثه دلخراش انفجار فضاپیمای چلنجر و كلمبیا را به تصویر كشید ودرمورد علل بروز این حادثه و تدابیری كه ناسا برای  جلوگیری ازحوادث بعدی درنظرگرفته است صحبت كرد. متن سخنرانی ارائه شده را در همین سایت ملاحظه فرمایید.

 

درپایان آقای مهدی اسحاقی سخنرانی خود را با موضوع سیاهچاله ها ومروری برنسبیت عام آغازنمود و در مورد پارامترهای  كیهانشناسی، خمش فضا-زمان، مدل تورمی وكرمچاله ها و ویژگی های آنها نكاتی رابیان كرد.

 

در این باشگاه از حضور اساتیدی چون دكتركیاست پور بهره بردیم. مسابقه SMS این ماه نیز با پنج برابر شدن جوایز!! توسط آقای محمد آکوچکیان اجرا شد.

 

امیدوارم با حضورتان در ماه های آتی مهمل ما را مزین كنید.

 
نويسنده : سپیده قاضی عسگر
سایت باشگاه نجوم اصفهان : www.Isfastro.org
 
برگزار کنندگان باشگاه های نجوم و سایر علاقمندان میتوانند گزارش های خود را از برگزاری نسشت های ماهانه برای درج در سایت آسمان پارس برای ما ارسال نمایند. به بخش تماس با ما مراجعه نموده یا از طریق فرم زیر آن را ارسال نمایید.
 
 
 
 
 
  
منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید