تبلیغات
شب یوریصلح، عشق، فضا
ارسال در: 1386/01/22-00:00
بيش از 114 گروه در 32 كشور جهان، شب 12 آوريل (23 فروردين ماه) را به ياد پرواز تاريخي نخستين انسان به فضا در چهل و شش سال پيش جشن‌ مي‌گيرند.

در دوازدهم آوریل 1961 یوری گاگارین اولین انسانی بود که زمین را از فضا مشاهده کرد. او توانست شکوه و زیبایی وصف‌ناشدنی زمین را درک کند. یوری حدود مرزبندی بین کشورها یا برخورد و کشمکش بین مردم را نمی‌دید. او مسائل و مشکلات یا موفقیت‌های ما را هم نمی‌دیدید. چیزی که او مشاهده می‌کرد سیاره‌ای باشکوه و مامن و پناهگاهی کوچک در فضا بود. خانه‌ای که ما همه در آن سهیم هستیم. یوری آلکسی‌ویچ گاگارین افسر برجسته نیروی هوایی روسیه بود. او سال 1934 در Gzhastsk در غرب مسکو به دنیا آمد و پرواز را در مدرسه هوایی «اون‌بورک» فرا گرفت. یوری گاگارین در ساعت ده صبح 12 آوریل با فضاپیمای وستوک1(VOSTOK) که به معنای زمین است، از پایگاه فضایی بایکانور قزاقستان به سوی  300 کیلومتری زمین، یعنی دربالاترین نقطه مداری که تاکنون بشر به آن رسیده بود حرکت کرد و پس از 108 دقیقه یک دور کامل به دور مدار زمین چرخید. گاگارین بیش از 40000 کیلومتر را در فضا در عرض یک ساعت و چهل و هشت دقیقه پیمود. در پایان سفر فضایی یوری درمحل پیش‌بینی شده- ایالت ساراتوف- به زمین نشست.

    از سال 2000 سازمانی غیردولتی با نام «شب یوری» که مرکز فرماندهی آن در لوس‌آنجلس است مبدع برگزاری یادبود سفر نخستین انسان به فضا است. این سازمان که اعضایش را تعدای از منجمان و علاقمندان به فضا تشکیل می‌دهند از تمامی دوستداران فضا در سرتاسر دنیا می‌خواهد که در شب 12 آوریل هر سال به یادبود سفر یوری‌ گاگارین به فضا «جشن شب یوری» را برگزار نمایند. از سال 2001  جشن شب یوری در کشورهای بسیاری همچون آمریکا، آلمان، سوئد، فرانسه، مصر، کانادا، شیلی، استرالیا و چندین کشور دیگر برگزار می‌شود. در سال 2004 بیش از 77 پارتی شب یوری در 34 کشور دنیا برگزار شده است. در شب یوری گروه‌های دوست‌دار فضا برنامه‌های عمومی را جهت شناخت یوری گاگارین و همچنین آشنایی مردم با زیباییهای فضا در اماکن عمومی اجرا می‌کنند. هدف از اجرای شب یوری نشان دادن صلح و وحدت انسان‌ها در تمام این کره خاکی است که یوری گاگارین نماد آن می‌باشد. در چند سال گذشته رصدخانه شیرین شهرستان فسا برنامه کوچکی را در این زمینه برگزار کرد اما در فروردین 1382 باشگاه ستاره‌شناسی اندیشه(باسا)    شب یوری را بصورت جدی‌تری در سالن اجتماعات فرهنگسرای مدرسه برگزار نمود. گزارش این برنامه که شامل سخنرانی چند تن از منجمان پرکار ایرانی و نمایش اسلایدهای نجومی بود توسط گردانندگان شب یوری تایید شد و چراغ ایران که در نقشه برگزار کنندگان شب یوری در سایت yurisnight خاموش بود روشن شد. شب یوری در سال 83 توسط ویژه برنامه تلویزیونی آسمان شب برگزار شد تا نام ایران کماکان در فهرست برگزارکنندگان شب یوری حفظ  شود. همه ساله در شب 12 آوریل در بیش از 35 کشور دنیا جشن شب یوری با حضور فعال دوستداران فضا برگزار خواهد شد. این زمان فرصت خوبی است برای منجمان و دوست‌داران فضا در ایران تا برنامه‌های متنوعی را در شهرهای مختلف کشور برگزار نمایند. امسال نیز در شب 12 آوریل مطابق با چهارشنبه شب در نقاط مختلفی از جهان به پاس یادآوری سفر نخستین انسان به فضا جشن شب یوری برگزار می شود. شما می توانید با راه اندازی نمایش گاهه های عکس و یا ساخت ماکت موشک ها به میان مردم بروید. حتی اگر چیزی هم نداشتید به مردم درباره این شب و سفر گاگارین توضیح بدهید.

    نشانی سایت شب یوری www.yurisnight.net  است. برای تماس با گردانندگان شب یوری می‌توانید با نشانی  spaceparty@yurisnight.net تماس برقرار نماید.

 

    بیست سال پس از پرواز نخستین انسان به فضا توسط شوروی، آمریکا اولین شاتل فضایی را با نام کلمبیا به فضا پرتاب کرد. کلمبیا دری را بسوی فضایی گسترده‌تر گشود. از دست دادن شاتل کلمبیا در اول فوریه سال 2003 یادآور بزرگی برای همه ما از خطرات طبیعی پرواز فضایی بود ولی با وجود آن‌همه خطر، پاداش‌های بزرگی به ما رسید. مردم سراسر دنیا به هم پیوستند و در غم این حادثه بزرگ شریک شدند. شب یوری برای همکاری و همیاری میان کشورها برای اکتشاف جهان و درک کیهان بوجود آمده است. ما بایستی تفاوت‌هایمان را کنار بگذاریم و با هم متحد شویم تا بتوانیم در صلح و آرامش زندگی کنیم، این است روح و ذات اصلی کیهان. دوازدهم آوریل نماد یادبودی از سرآغاز دوره‌ای جدید است. و حالا نسل ما نیز نشانه جدیدی را در صفحات تاریخ بوجود می‌آورد با صلح،عشق و فضا.
منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید