تبلیغات
نجوم خياباني در زاهدان
ارسال در: 1386/03/09-00:00
جمعیت منجمان مهبانگ در شهرستان زاهدان اولین شب جهانی نجوم خیابانی را در خیابان دانشگاه زاهدان ، در مقابل درب دانشکده فنی و مهندسی شهید نیکبخت دانشگاه سیستان و بلوچستان از ساعت 18:30 الی 22 برگزار نمودند .

 نمی خواهم از سختی مجوز گرفتن برای گذاشتن تلسکوپ در نزدیکی در دانشکده مهندسی و یا هماهنگی های دیگر بگویم .

شاید اولین برنامه چندان رضایت بخش نباشد ، اما برای من و دوستانم اولین شب جهانی نجوم خیابانی اینگونه گذشت : در این برنامه ابتدا به عابران پیاده و حاضران برگه هایی دارای توزیحات در خصوص شب جهانی نجوم خیابانی ارائه گردید . سپس علاقمندان که با مشاهده تلسکوپ 8 اینچ و سه عدد دوربین دو چشمی 80×20 به تعدادشان افزوده مس ی گشت با شناخت ساده آسمان ، صورتهای فلکی ، اجرام سماوی و سیارات آشنا شدند ؛ و به مشاهده حلقه های سیاره طوق برگردن زحل ، مشتری و اقمارش ، زهره و تلالو زیبایش ، هلال باریک ماه و تعدادی اجرام غیر ستاره ایی پرداختند . برخی نیز دارای سوالات فراوان بودند ، که تاحدودی توانستیم پاسخ آنان را بدهیم و یا به آنها کتب و منابع معرفی نمودیم . در میان افراد علاقمند و کنجکاو حاضر در خیابان دانشگاه و نیز درب دانشکده مهندسی دانشجویان غیر بومی فراوانی بودند ، که با علاقه می خواستند از گروه های نجومی در شهر های خود اطلاعات داشته باشند ، که ما با شناخت برخی گروه ها در دیگر شهرها نام آن گروه و یا نام نفراتی از گروه ها را به آنان داده و تعدادی از سایتهای گروه ها را به آنان معرفی نمودیم .
 شاید من و دوستانم رصدهای مختلفی را تجربه کرده ایم ، اما تجربه رصد در خیابان هم بدون علت و پدیده نجومی خاص و تنها به صرف علاقمند نمودن عموم برایمان بسیار جالب بود . کودکانی که با دیدن تلسکوپ و دوربین ها سریع می گفتند ، ما می خواهیم فضانورد شویم اما مامان و بابا می گویند نمی شود ، و فوراً رو به والدین خود می گفتند ببینید اینا فضانورد شدن .... بزرگسالانی که از خاطرات خود در زمان دور می گفتند که ، جای شما خالی وقتی برق و آلودگی نوری این همه در شهرها و خیابانها نبود ، شما باید آن زمان با تلسکوپهای خود می بودید و ....
جوانانی که تصور می کردند از پشت چشمی تلسکوپ و دوربین های دو چشمی باید سیارات را همانند ماه ببینند و باید با توضیحاتی پاسخ آنان را می دادیم ... اساتیدی که تاسف خود را از نبودن دانشمندانی چون خواجه نصرالدین طوسی ، خیام و دیگران در عصر حاضر اعلام می نمودند و فعالیت ما برایشان جالب بود . برای من و دوستانم یکی از رصدهای خاطره انگیز بود ؛ که امیدواریم و سعی نمودیم برای حاضران نیز اینچنین بوده باشد .
منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید