تبلیغات
گزارش برگزاري باشگا هاي نجوم
ارسال در: 1386/08/04-00:00
گزارش برگزاری باشگاه های نجوم در شهر های مختلف ایران.

گزارش برگزاری باشگاه نجوم مهرماه رشت

 باشگاه هفدهم رشت این بار در تماشاخانه ی سبز مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا در روز پنجشنبه بیست و ششم مهرماه برگزار شد. برنامه های این باشگاه با نیم ساعت تاخیر به جهت راه اندازی امکانات سمعی و بصری سالن با سلام و خیر مقدم مجری – شیوا کریم پور - آغاز شد. مفاهیم پایه در نجوم را داوود همتی طبق معمول، به تعاریفی از دنیای نجوم نظیر کره ی سماوی، شهاب و بارش شهابی، ماهواره ها و اقمار مصنوعی و ... اختصاص داده بود. بابک سلطانی که عهده دار بخش خبر و خبرنامه باشگاه نجوم رشت است ، اخبار این ماه را طبق روال هر ماه در سه بخش ستاره شناسی و فضانوردی و اخبار داخلی ارایه نمود. پرتاب سپیده دم، سیاره ای با آینده ی زمین، نقشه های ماه در گوگل، شگفت انگیز تر از سیاهچاله ها، بهبود لایه ی اوزون، نسخه ی فارسی APOD و... از جمله عناوین خبرهای این باشگاه بود. دجاجه، موضوع بحث علی رازقی در برنامه ی صورتهای فلکی بود. رازقی پس از توضیحاتی چند به معرفی و بررسی دجاجه‌، ستاره های آن و اجرام غیرستاره ای این محدوده از آسمان پرداخت. پس از استراحتی کوتاه، شهاب فقیه زاده بحث نجوم و فیزیک نظری را آغاز نمود که این بار به دنیای زیر اتمی اشاره داشت. آسمان آبانماه را علی طوافی برای حاضرین تشریح کرد و رخدادهای آنرا برشمرد. برنامه ی پایانی که طبق برنامه ی اعلام شده قرار بود به پخش نماهنگ اختصاص یابد به علت آماده نشدن سیستم صوتی سالن همایش لغو شد اما بابک سلطانی از فرصت بدست آمده برای توضیح و فراخوان پروژه ی نقشه ی جهانی حد قدر استفاده کرد. وی با توزیع فرمهایی که شامل جداول و چارتهای مربوطه بود از علاقه مندان خواست تا در این پروژه ی علمی جهانی شرکت کنند. خبرنامه باشگاه هفدهم با فرمی متفاوت نسبت به قبل در قطع A5 در بیست صفحه منتشر و توزیع شد. این خبرنامه شامل گزیده ی اخبار، خلاصه ای از مطالب ارایه شده در باشگاه و چند گفتار و مقاله بود. زمان و مکان جدید : - بیشتر شرکت کنندگان از تغییر مکان و زمان باشگاه نجوم راضی بودند. تغییر زمان باشگاه نجوم رشت طبق نظر سنجی قبلی انجام شده بود. - مدیر مجتمع خاتم الانبیا به نجوم علاقه مند است و با برگزاری باشگاه نجوم در سالن سبز این مجتمع برای شش ماه ( تا پایان سال جاری ) به صورت کاملا رایگان، موافقت نموده است. - هر چقدر تلاش کردیم موفق نشدیم باند و میکروفون را راه اندازی کنیم. - بازی با فیوزهای تابلوی برق سالن هم سرگرمی خوبی بود ! گزارش : روابط عمومی باشگاه نجوم رشت rasht.astroclub@gmail.com 

پنجاه و چهارمین نشست ماهانه باشگاه نجوم اصفهان

در پنجاه و چهارمین نشست ماهانه باشگاه نجوم اصفهان، آقای پویان شهیدی به ارائه مطالبی پرداخت که از کتاب معروف صور الکواکب استخراج شده بود. پویان شهیدی در این سخنرانی به معرفی کتاب منجمی ایرانی پرداخت که دهانه ای از ماه و رقابتی همانند ماراتن مسیه را که تلاشی برای رصد برخی از اجرام غیر ستاره ای در یک شب رصدی است، به نام خود اختصاص داده است. عبد الرحمن صوفی رازی یکی از برجسته ترین منجمان ایرانی است که کارهای ارزشمندی را از خود به جا گذاشته است. نگارش کتاب صورالکواکب، رصد و ثبت برخی از اجرام غیر ستاره ای و تفکیک آنها با ستارگان، ثبت 9 جرم غیر ستاره ای در فهرست خود، تعریف اصطلاحات نجومی و واحدهای اندازه گیری، ویرایش جداول ستارگان یونانی از جمله کارهایی است که این منجم فقید انجام داده است. کتاب صورالکواکب عبدالرحمن صوفی شاید مشهورترین کتاب نجومی در زمینه معرفی و شناسایی صورفلکی باستانی با شکلی کارآمد به  نجوم اسلامی و نجوم اروپایی باشد.

خانم سمیرا پورعابدین، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته معماری، که با توجه به شرایط سخت رصد در ایران و لزوم ساخت رصدگاهی همه منظوره جهت تحقیق و پژوهش در زمینه ستاره شناسی، موضوع پایان نامه دوران کارشناسی خود را طراحی دانشکده ستاره شناسی انتخاب کرده بود، در این نشست به تشریح کامل این رصدخانه پس از مقایسه رصدخانه های دنیا و فعالیت معماران در طراحی فضاهای مناسب با خدمات مختلف در این زمینه پرداخت. به گفته سمیرا پورعابدین هنوز تکنولوژی ساخت چنین رصدخانه ای در ایران وارد نشده است اما وی پس از ارائه جزئیات ساخت این رصدخانه فرم نهایی رصدخانه خود را به نمایش در آورد. به زودی فایل صوتی این سخنرانی در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

بخش دوم برنامه باشگاه این ماه پس از استراحت و پذیرایی با سمینار آقای عمران مرادی تحت عنوان سیاهچاله های اعجاب انگیز آغاز گردید. خلاصه ای از زندگی ستارگان و تشکیل کوتواه سفید، ستاره نوترونی و سیاه چاله،    شعاع شوارتز شیلد یا افق رویداد، اتفاقاتی که با نزدیک شدن به سیاه چاله رخ می هد، روشهای مختلف پی بردن به سیاه چاله از جمله موارد ذکر شده در بخش اول سخنرانی آقای مرادی بود. اما وی در قسمت دوم و جذاب این سمینار به توضیحاتی درباره تشکیل گوی های قرمز رنگی به نام آذر گوی پرداخت که به سیاه چاله های شناور کوچک و مشاهده شده بر روی کره زمین معروف شده اند. از موضوعات جالب ارائه شده در این باره، سید کردن سیاه چاله و استفاده از انرژی آنها در ساخت نیروگاه بود.

باشگاه این ماه در ساعت 20:00 پس از سمینار آقای سهراب علیدوستی تحت عنوان " خطر درکمین منجمان آماتور"، موضوعی که کمتر در باشگاه نجوم مطرح شده است و با معرفی خطراتی چون حیوانات، سرمای هوا، تاریکی، طوفان و غیره و راه های مقابله با آنها، به پایان رسید.

به نقل از باشگاه نجوم اصفهان نوشته هاجر احمد زاده www.isfastro.org 

 
پنجاه و ششمين باشگاه نجوم مشهد، پنجشنبه 26 مهر 1386 از ساعت 15 الي 19 در محل دبيرستان حسين فاتح واقع در كوي آب و برق، ميدان صحيفه (ميدان 800) مقابل اداره برق برگزار شد. برنامه هاي اين باشگاه عبارت بودند  از:

عنوان

سخنران / ارائه دهنده

زمان

حيات در كيهان (بخش تخصصي) عليرضا نصيري خانقاه 15 الي 15:45

اخبار

محمد مهدي مطيعي

16 الي 16:15

آسمان شب

سيد علي اصغر رباني

16:15 الي 16:30

كمي بيشتر ايمان احدي اخلاقي 16:30 الي 16:35
گزارش رقابت رصدي صوفي انجمن و معرفي برگزيدگان اين رقابت مجتبي دياني 16:35 الي 16:40

اسطوره شناسي نجومي

سيد مسعود ميرشجاعيان

16:40 الي 17:10

نجوم بد يا نجوم خوب؟!

سيد محمد هادي طباطبايي يزدي

17:10 الي 17:40

گزارش ساخت تلسكوپ 8 اينچ بازتابي به همراه كارگاه ساخت تلسكوپ

فاطمه قاسمي، سمانه سادات طاهري، سيد علي اصغر رباني

17:40 الي 18:10

استراحت، پرسش و پاسخ و بحث آزاد نجومي - 18:30 الي 19

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید