تبلیغات
دنباله دار شگفت آور
ارسال در: 1386/08/05-00:00
ستاره شناسان سراسر جهان با اين موضوع كه دنباله دار 17P/Holmes يكي از شگرف ترين اجرامی است كه تا كنون در آسمان منفجر شده است موافقند. هولمز، با اين كه يك دنباله دار است، همچون سياره اي با هسته اي زرين و جوي سبز فام به نظر ميرسد.

Chris Shur از پيسون آريزونا، اين عكس را شب گذشته به وسيله­ي تلسكوپ 5/12 اينچي­اش و يك دوربين ديجيتال Canon XTi گرفته است. وي گفت:"دنباله­دار، زرد و سبز بود و در جوينده­ي تلسكوپ بسيار درخشان ديده مي­شد."

 
 
عکس از : Chris Shur
 
 

 
عکس : احسان رستمی زاده
 

عكس : ايليا تيموري
 

دنباله­دار هولمز، ديروز رصدگران آسمان را با فوراني تماشايي شوكه كرد؛ فوراني كه پس از حدود چند ساعت، اين دنباله­دار را چند ميليون برابر درخشان كرد: يعني از قدر 17 به 5/2 رساند. دنباله­دار اكنون پس از غروب خورشيد با چشم غير مسلح ـ­حتي در شهرهايي با آلودگي نوري­ـ با ارتفاع بالايي در آسمان شمال ديده ميشود (نقشه­ي زير را ببينيد):

 
 
 
رنگ زرين هسته­ي هولمز، احتمالاً، رنگ نور خورشيد است كه توسط غبار دنباله­دار پخش شده، در حالي كه رنگ سبز لبه­ي آن، محتملاً نشان از جوي غني از كربنِ دو اتمي و سيانوژن (موادي كه در بسياري از دنباله­دارهاي سبزفام يافت مي­شوند) دارد. گزارش­هايي موجودند حاكي از آن كه گيسو، در حال گسترش و به­دست آوردن شكلي نامتقارن است؛ آيا اين اولين نشانه­هاي يك دنباله است؟ ستاره­شناسان غيرحرفه­اي به زير نظر گرفتن دگرگوني­هاي اين دنباله­دار تشويق مي­شوند. پس از غروب خورشيد، تلسكوپ­تان را به سمت "ستاره­ي" افزوده شده به ران برساوش، نشانه برويد.
 

اطلاعاتی در باره این دنباله دار

این دنباله دار در سال 1892 توسط ادوین هولمز ستاره شناس انگلیسی کشف شده است.در این سال در نتیجه یک انفجارنورانیت  دنباله دار چند برابر شد وهمین موجب کشف شدنش شد چراکه در حالت عادی بدلیل کوچک بودن هسته اش (قطر آن در حدود سه کیلومتر است) دارای قدری در حدود 17 می باشد ونورانیت آن بسیار ناچیز است.

درباره انفجارات ناگهانی تاکنون دلایل متفاوتی ذکر شده است. بر اساس یکی از دلایل ٬ساختمان درونی این دنباله دار مانند پنیر سوییسی سوراخ سوراخ است.گهگاهی ریزش ورمبشی در آن رخ می دهد ومانند یک ساختمان قدیمی که در حال ریزش است  مانند گردوخاکی که به هوا بر می خیزد٬ غبار ویخ تشکیل دهنده آن به فضاپرتاب می شود وبر اثر برهمکنش با نور خورشید نورانیت آن چند برابر می شود. این دنباله دار در حال حاضر نیز در چنین مرحله ای به سر می برد بگفته ستاره شناسان طی چند ساعت اولیه انفجار قدر آن از 17 به 2.5 رسیده است یعنی افزایشی در حدود یک میلیون برابر در نورانیت.هم اکنون این دنباله دار مانند ستاره ای از قدر 2.2 مانند ستاره قطبی در آسمان در صورت فلکی برساووش می درخشدوبرای دیدن آن حتی به تلسکوپ هم احتیاجی نیست.فاصله آن با زمین در حال حاضر در حدود 1.6 واحد نجومی است.

دوره تناوب چرخش حول خورشید 6.88 سال٬ نیم قطر بزرگ مداری 3.61 واحد نجومی٬ زاویه بین صفحه مداری وصفحه مدار زمین بدور خورشید(کشیدگی مداری) 19.11 درجه است.

این دنباله دار از خانواده مشتری است(بطور کلی دنباله دار هایی که دوره تناوب آنها بدور خورشید کمتر از 20 سال باشد با این نام شناخته می شوند) و مبداء پیدایش آن از کمر بند کویی پر می باشد.کمر بند کویی پر منطقه ای ماورای مدار سیاره نپتون می باشد که هزاران عدد هسته یخی در آن مناطق بدور خورشید می چرخند و با تحت تاثیر قرار گرفتن گرانش سیارات بزرگ ٬بویژه  مشتری  مستعد نزدیک شدن به خورشید وتبدیل شدن به دنباله دار هستند.

 

 

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید