تبلیغات
شب يوري ! شب فضا
ارسال در: 1387/01/23-00:00
شب 12 آوريل مراسمي مشابه در بسياري از نقاط جهان برگزار مي شود  . فرقي نمي كند كه در ايران زندگي مي كنيد يا كشورهاي ديگر . مراسم شب يوري  حداقل در 49  كشور برگزار مي شود.

شب 12 آوريل مراسمي مشابه در بسياري از نقاط جهان برگزار مي شود  . فرقي نمي كند كه در ايران زندگي مي كنيد يا كشورهاي ديگر . مراسم شب يوري  حداقل در 49  كشور برگزار مي شود . در اين شب منجمان و مردم علاقمند به زيبايي هاي آسمان ياد اولين كيهان نورد را گرامي مي دارند . رصد آسمان و برگزاري گردهمايي هاي  نجومي از برنامه هاي اصلي شب يوري است .

ماموريت شگفت انگيز يوري گاگارين در 47 سال پيش بهانه جشن منجمان در اين شب است .سفر او به سوي فضا ساعت 9 و7  دقيقه  صبح از پايگاه بايكونور آغاز شد . ماموريتي كه سرانجام آن غير قابل پيش بيني بود و كسي تجربه اي درباره شرايط ويژه آن نداشت .

موشك وستك 1 گاگارين را به 327 كيلومتري از زمين برد . او در اين سفر 108 دقيقه و حداكثر با سرعت 28000كيلومتر در ساعت گرد زمين چرخيد . در مدت ماموريت گاگارين هيچ كنترلي بر روي سفينه اش نداشت . محاسبات از قبل انجام شده بود و به دليل عدم امكان پيش بيني شرايط بي وزني امكان اداره فضاپيما از  فضانورد گرفته شده بود  . تنها در شرايط اضطراري او مي توانست كنترل را بر عهده گيرد .

گاگارين تمامي اين شرايط دشوار را پشت سر گذاشت و به اين ترتيب او نخستين انساني شد كه كره آبي را از وراي جو ديد.در بازگشت او شخصيتي جهاني بود و قهرماني ملي براي مردم كشورش . تصاوير تلويزيوني به جا مانده از آن سال استقبال با شكوه مردم شوروي را از وي نشان مي دهد . در 12 آوريل1961 يوري گاگارين در صدر اخبار جهان قرار داشت و شوروي رقابت بزرگ را برده بود .

گاگارين كه پيش از اين يك خلبان هواپيماي ميگ –15 بود اكنون به نامي ماندگار در تاريخ تبديل شده بود . او از بين 20 كانديدا براي انجام اين سفر و پس از گذراندن دوره ها و آزمونهاي دشوار انتخاب شد . 

اين مرد شجاع 7 سال پس از سفر به فضا در يك سانحه هوايي با هواپماي مورد علاقه اش ميگ – 15 درگذشت .

اما تجربه موفق او در سفر به وراي جو آغازي شد براي تحقيقات و ماموريتهاي ديگر .

تنها 2 سال بعد روسها با فرستادن والنتيتا ترشكوا ، نخستين زن فضانورد عنوان ديگري براي خودشان ثبت كردند . ماموريت او  در سال 1963 انجام شد .

نخستين شاتل فضايي هم 25 سال بعد از پرواز نخستين انسان درست در روز 12 آوريل به فضا رفت . جان يانگ و رابرت كريپن سرنشينان اولين سفينه فضايي بودند كه توانايي پرواز مجدد را داشت . اين بار ايالات متحده امريكا موفق شده بود گوي سبقت را از حريف بربايد .

اكنون معيار سفر به فضا بر اساس اعلام فدراسيون بين المللي هوا - فضا نوردي رسيدن به ارتفاع 100 كيلومتري از زمين است . بر اساس اعلام اين فدراسيون تا كنون آمريكا بيشترين تعداد فضا نوردان را داشته است و روسيه در رتبه بعدي قرار دارد .

اين روزها اخبار سفرهاي فضايي و ماموريت فضانوردان در ايستگاه بين المللي فضايي بخش ثابتي از خبرهاي علمي است . امروز ديگر قدم گذاشتن بر ماه يا پرواز انسان شاتلها آرزويي دست نيافتني نيست . گامهاي بعدي بشر بسيار بلند تر از مسافتي است كه شاتلها و فضاپيماها تا كنون پيموده اند .

 
شب يوري در ايران

 همچون سالهاي گذشته شب يوري در ايران نيز برگزاري ميشود. شهرهاي اصفهان - تهران - رشت   و اهواز برگزار كننده شب يوري در ايران هستند.
 
اصفهان
گروه فضانوردان جوان با حمایت مرکز آموزش نجوم ادیب به مناسبت چهل و هفتمین سالگرد پرواز تاریخی یوری گاگارین (اولین فضانورد جهان) به فضا برای علاقه‌مندان برنامه‌های متنوعی را برگزار می‌کند.
مراسم شب یوری در اصفهان در تاریخ پنجشنبه 22 فروردین 1387 از ساعت 18 الی 21 در مرکز آموزش نجوم ادیب برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان می‌توانند با شرکت در این مراسم که به صورت عمومی برگزار می شود علاوه بر بازدید از نمایشگاه اکتشافات فضایی از برنامه‌های متنوعی که در حاشیه‌ی این نمایشگاه برگزار می‌شود، استفاده نمایند.
بخش‌های مختلف این نمایشگاه شامل غرفه‌‌ي ایستگاه فضایی بین‌المللی،‌ سفر به ماه، ‌سفر به مریخ، سفرهای فضایی و کاوشگرهای فضایی است. غرفه‌ای نیز با همکاری مجله‌ي صنایع هوا فضا برپا می‌شود که در این بخش از نمایشگاه شماره‌های گذشته‌ي این مجله عرضه خواهد شد. همچنین دانش‌آموزان و دانشجویان  می‌توانند با تکمیل و ارسال فرم‌های اشتراک به دفتر نشریه، از 50 درصد تخفیف برخوردار شوند.
دو کارگاه‌ آموزشی با موضوعات مرتبط با فناوری فضا در حاشیه‌ي برنامه برگزار می‌شود که شرح آن در جدول زیر آمده است:

برنامه‌های گارگاه‌ها

عنوان کارگاه

ارائه‌دهنده

زمان

موشک‌های فضایی

محمدرضا رضائی

18:45 تا 19:15

کاوشگرهای منظومه‌ی شمسی

لیلا ماندگاری

19:45 تا 20:15


پخش فیلم و اسلاید، رصد ماهواره‌ها، مسابقه‌ي پیام کوتاه و غرفه‌ی کودکان همراه با مراسم اهدای جوایز از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده برای این مراسم است.
شایان ذکر است که شرکت در این مراسم برای عموم رایگان است.
نشانی محل برگزاری: اصفهان ـ‌ خیابان سعادت‌آباد ـ جنب ورزشگاه امین ـ مرکز آموزش نجوم ادیب
تلفن: 6683535 (0311) spacenews.ir
 
اهواز

شب یوری در روز شنبه 24 فروردین 1387 در محل دفتر موقت انجمن برگزار خواهد شد.  مدیریت برگزاری شب یوری امسال بر عهده میلاد جبوری عباسی می باشد. برطبق برنامه در این شب سمیناری با نام فضا در پیش روی یوریگاگاری از ساعت 19 الی 20 برگزار می شود که به سرگذشت یوری گاگاری و پرواز او به فضا می پردازد. در بین این سمینار و پس از پایان آن برشورهای یوری گاگاری، راکت وستک، سازان فضایی شوروی برای شرکت کنندگان تیهیه شده است. پخش فیلم سفر به فضا و شاتل فضایی کلمبیا که با این روز تقارن دارد  از دیگر برنامه های این شب است. علاقه مندان جهت شرکت در برنامه شب یوری می توانند در روز شنبه 24 فروردین 1387 ساعت 18 الی 21 به آدرس اهواز، کیانپارس، نبش خیابان 19 غربی، ساختمان رامین، طبقه دوم مراجعه نمایند.

رشت
برنامه ی رصد عمومی و تلسکوپی با عنوان « شب نجوم خیابانی»  در تاریخ 24  فروردین 87 از ساعت 20  الی 23 شب در پارک دانشجوی شهر رشت واقع در کمربندی شهید بهشتی برگزار می شود.
 
 
در این برنامه ی نجومی که با همکاری شهرداری رشت و سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری صورت می گیرد منجّمان و تلسکوپداران انجمن علمی پژوهشی نجم شمال - موسسه ی ستاره شناسی روجا – انجمن نجوم اکلیل شمالی لاهیجان – گروه نجوم سمپاد رشت و کانون نجوم سها دانشگاه گیلان حضور دارند و به مشتاقان آسمان از دریچه تلسکوپ و دوربین هایشان سوژه های سماوی مانند : عوارض سطحی ماه – حلقه و اقمار سیاره ی زحل- سیاره ی مریخ- خوشه های ستاره ای - ستارگان دوگانه و چند گانه بصری و حقیقی- صورتهای فلکی- ستاره ی قطبی و ... را نمایش داده و به پرسشهای علاقه مندان پاسخ خواهند داد. از همه دوستداران و علاقه مندان آسمان لایناهی دعوت می شود در این رصد و همایش تلسکوپی شرکت فرمایند.
 

سايت شب يوري : http://www.yurisnight.net/2008/

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید