تبلیغات
گزارش هاي برگزاري شب يوري
ارسال در: 1387/01/25-00:00
گزارش هاي برگزاري شب يوري در ايران

در آفرینش آسمانها و زمین و خودتان نشانه هایی است آیا نمی اندیشید.

قران کریم

 

24 فروردین مصادف با 12 آوریل بود. یعنی همان روزی که یوری گاگارین پس از سفر خویش به فضا به سلامتی به زمین بازگشت و نشان داد حرکت میان زمین و فضا چیز غیر ممکنی نیست . از این رو گروه نجوم انجمن علمی فیزیک دانشگاه زنجان مراسمی تحت عنوان شب یوری تدارک دید . شرکت کنندگان در مراسم دانشجویان علاقه مندی بودند که قبلا ثبت نام کرده بودند . طبق برنامه ریزی قرار بود در ابتدای مراسم که از ساعت 20:30 آغاز می شد خانم علیزاده راجع به شب یوری و فناوری فضا که عمده هدف این شب در جهان محسوب می شود صحبت کنند و پس از آن نیز آقای ربیعی در رابطه با سفرهای فضایی مطالبی ارائه کنند. و بعد با انتقال دادن ابزار رصدی موجود در انجمن شامل تلسکوپ 5 اینچی و دوربین دوچشمی و green laser و یک تلسکوپ قدیمی به دشت های پشت دانشگاه به کمک اساتید مجربی چون آقای نیلفروشان (داور ماراتن مسیه) و همکاران محترمشان آقای شرقی و جناب مولایی نژاد به رصد صورتهای فلکی و شکار چند جرم بپردازیم . که در نهایت به دلیل ابری شدن آسمان برنامه تئوری و کنفرانس ابتدای مراسم طولانی تر شد و اجرای برنامه با تغییراتی مواجه شد .

در نتیجه پس از ارائه شدن کنفرانس ها خانم علیزاده کمی راجع به چگونگی استفاده از تلسکوپ و طریقه گرفتن جرم و آقای ربیعی در رابطه با ساختمان تلسکوپ ها و طریقه قرار گرفتن عدسی ها و آینه هایش صحبت کردند. در همین حین بروشورهای تهیه شده توسط انجمن که راجع به سرگذشت یوری گاگارین و شب یوری بود میان شرکت کنندگان توزیع می شد. چیزی نگذشت که متوجه شدیم حجم ابرهای آسمان کاهش یافته و همه از اینکه فرصتی برای رصد باقی بود خوشحال شدند. به همین خاطر طبق برنامه به سمت دشت های مذکور رفتیم و آقای مولایی نژاد (دانشجوی کارشناسی ارشد و اولین دارنده account تلسکوپ فضایی هابل در ایران ) راجع به تقسیمات کلی آسمان و صورتهای فلکی دوازده گانه صحبت کردند. در ادامه ایشان مطالبی درباره چگونگی واقع شدن ستاره قطبی در هر یک از نقاط کره زمین و پیدایش تقویم ایرانی ارائه کردند. همین طور اطلاعاتی راجع به ارتباط داشتن باورهای ایرانیان با نامهای انگلیسی که روی هر یک از روزهای هفته گذاشته شده  در اختیار بچه ها قرار گرفت . و در نهایت با رصد بعضی از صورتهای فلکی قابل مشاهده و بیان بعضی از داستان های یونانی مربوط به آنها خاتمه یافت .

در این بین شرکت کنندگان از فضای دلنشین محیط و سکوت تفکر برانگیز شب و تماشای ستاره های آسمان ( این اندیشه های نورانی ) در اوج لذت بودندو تواضع بندگان خداوند در برابر این نعمت عظیم و زیبا کاملا قابل درک بود .

 

نویسنده : زهره سجادی (عضو گروه نجوم انجمن علمی فیزیک دانشگاه زنجان)

 

http://pss.znu.ac.ir (سایت انجمن علمی فیزیک دانشگاه زنجان)

 

عکسهای شب رصد در محوطه دانشکده علوم دانشگاه زنجان و فضای پشت دانشگاه

 
 
 
 
 
 
خوزستان

شب یوری به پاس تلاش اولین انسان فضانورد در استان خوزستان برگزار شد.

اهواز :  در تاریخ ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ میلادی بشر شاهد یک رویداد بزرگ تاریخی بود. در آن سال ستوان یوری گاگارین، سوار بر فضاپیمای وستک یک، نخستین انسانی بود که مرزهای فضا را گشود و پیش به سوی فضای بیکران رفت. به همین دلیل مراکز و انجمن های ستاره شناسی کشورهای مختلف جهان، همه ساله به یادبود سفر یوری گاگارین به فضا، برنامه ای را با عنوان شب یوری برگزار می کنند و تا یاد و خاطره این سفر تاریخی در ذهن مردم زنده شود. در ایران نیز همزمان با دیگر کشورها برنامه های مختلفی برگزار می شود. در این راستا انجمن ستاره شناسی اهواز در سال ۱۳۸۷ برای اولین بار این برنامه را در شهر اهواز برگزار نمود.

این برنامه همزمان با سراسر جهان در روز ۲۴ فروردین برگزار شد. در ابتدا  آقای میلاد جبوری عباسی مسئول برگزاری شب یوری سخنانی درباره زندگی یوری گاگارین بیان نمودند. در ادامه ایشان درباره راه های ارتقاء داشتن فضایی در شهر اهواز و استان خوزستان، هماهنگی سازمانهای دولتی با انجمنهای نجومی و فضایی برای طرح های فضایی، بررسی وضعیت پرتاب کاوشگر یک و آینده روشنی که در پیش روی ایران است، سخنانی را ایراد فرمودند. با توجه به اینکه شب یوری مصادف با یکی دیگر از رویدادهای مهم در زمینه علوم فضایی که پرتاب اولین شاتل فضایی با نام کلمبیا است، مطالبی در این رابطه  برای حضران ارائه شد. در این بین برشورهای یوری گاگارین، فضا پیمای کلمبیا برای مطالعه علاقه مندان تدارک دیده شده بود. در پایان از آقایان پویا یاسین زاده، مجید حاجی پور و سید جلال جزایری کمال تشکر و قدردانی را داریم.

 

Image

 

Image

 

 

 

مراسم شب یوری درشوشتر با استقبال بسیار خوبی از طرف شهروندان این شهر برگزار شد که نشان از علاقه مردم این شهر به علوم فضایی و ستارشناسی است این مراسم در یک فضای عمومی یعنی در پارک داریون شوشتر برگزار شد .این مراسم ابتدا در ساعت ۹ با تلاوت قرآن مجید وپخش سرود ملی ایران آغاafز شد در بخش اول برنامه بخش فیلم مستند سفر کیهانی ودر بخش دوم برنامه فیلم مستند پرواز شاتل که به گفتگو در باره تاریخچه و برنامه هوا فضای ایران پرداخته شد و پیام انجمن علمی بسیج که توسط مسئول شب یوری گفته شد و مجری برنامه در بین این بخش ها به معرفی زندگینامه یوری گاگارین می پرداخت ودر پایان مراسم توزیع مجله صنایع هوا فضا که جا دارد از سر دبیر محترم مجله جناب آقای حسینی و جانشین آن آقای منتظر و دیگر کارمندان مربوطه که این مجله را برای ما فرستادندتشکر کنم و در ادامه برگزاری مسابقه و اهدای جوایز صورت گرفت

 

 بهبهان :

با سلام مراسم شب یوری در فرهنگسرای بهبهانیان توسط انجمن نجوم و جمعی از دوستداران ستاره شناسی برگزار شد . در این برنامه به مانند دیگر مناطق استان سمیناری درباره یوری گاگارین، شاتل کلمبیا برگزار شد. پس از پایان برنامه زندگینامه و ماهواراه وستک به صورت برشور در اختیار حاضران قرار گرفت.

شب یوری در بهبهان

سيستان و بلوچستان
جمعیت منجمان مهبانگ چهل و هفتمین سال پرواز نخستین انسان به فضا را در شهرستان زاهدان ، عصر روز جمعه 23/1/87 از ساعت 17 الی 21 در تالار ملاصدرا دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار نمودند .
برنامه های شب یوری شامل دو بخش نمایشگاه و پخش فیلم بود .
بخش های نمایشگاهی شامل غرفه های : آشنایی با یوری گاگارین - آشنایی با آرتور سی کلارک - آشنایی با فضا پیماها و شاتل های فضایی - آینده پروازهای فضا و شناخت ایستگاه فضایی بین المللی - حیات فرازمینی - شناخت سیارات و ماموریت سفینه های مختلف برای شناخت سیارات - آشنایی با تصاویر ژرف عالم و تلسموپ فضایی هابل - شناخت صور فلکی - نقاشی با موضوع تصورات شکل موجودات فضایی .
از ساعت 19:30 الی 21 پخش بخش هایی از فیلم های ساخته شده با موضوعات فضا پایان بخش برنامه های گرامی داشت چهل و هفتمین سال پرواز بشر ساکن زمین به فضا بود .
اعضای جمعیت منجمان مهبانگ در شب یوری تلاش نمودند تا به عموم و علاقمندان به فضا و پروازهای فضایی بگویند هرچند زمین گهواره بشر است اما بشر روزی گهواره خود را ترک خواهد کرد .
www.mehbang.net
اصفهان :
 
اعضای گروه فضانوردان جوان به همت مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان،‌ در تاریخ پنجشنبه 22 فروردین 1387 مراسم یادبود چهل و هفتمین سالگرد پرواز تاریخی یوری گاگارین، ‌اولین فضانورد جهان به فضا را برگزار کردند.این مراسم از ساعت 18 آغاز شد و افراد شرکت‌کننده از نمایشگاه کوچکی که به مناسبت این شب برپا شده بود بازدید کردند. شرکت‌کنندگان با بازدید از غرفه‌ي ایستگاه فضایی بین‌المللی اطلاعاتی را پیرامون عملیات ساخت و مونتاژ این پروژه‌ی عظیم فضایی کسب می‌کردند و با قسمت‌های مختلف این ایستگاه آشنا شدند. در غرفه‌ي بعدی موضوع سفر به ماه آمریکا در سال 1969 همراه با ارائه‌ي توضیحات لازم روی ماکت ساخته‌شده توسط سعید بهشتی از موشک ساترن5 به بحث گذاشته شد و همچنین پیرامون سفینه‌ی اوریون، فضاپیمای نسل آینده‌ي آمریکا،‌ مطالبی ارائه گردید.
پروژه‌ي سفر انسان به مریخ،‌ موضوع سومین غرفه‌ي موجود در نمایشگاه بود که در آن با استفاده از بنری که برنامه‌ی فضایی اروپا را برای اکتشافات فضایی شرح می‌داد، به موانع موجود بر سر راه سفر انسان به فضا پرداخته شد.
خانم‌ها شادی زمانی و فریبا جعفری، دو تن از اعضای گروه فضانوردان جوان، با ساخت مدلی از فضاپیمای وستک، فضاپیمایی که گاگارین با آن سفر فضایی خود را انجام داد،‌ درباره‌ي ساختار این فضاپیما و مراحل یک سفر فضایی با آن به مخاطبین خود توضیحاتی را ارائه می‌کردند.
شرکت‌کنندگان در مراسم با مشاهده‌ي آلبوم عکس‌های گاگارین و فیلم‌های مرتبط با وی، با زندگی‌نامه‌ی اولین فضانورد جهان آشنا ‌شدند. کودکان نیز با نقاشی‌های خود از فضانوردان، موشک‌ها و فضاپیماها، تصورات ذهنی خود را از فناوری فضایی به روی کاغذ می‌آوردند.در غرفه‌ی مجله‌ي صنایع هوا فضا نیز با ارائه‌ي شماره‌‌های پیشین این مجله به مخاطبین و نیز پخش فرم‌های اشتراک، افراد شرکت‌کننده با یکی از رسانه‌های مکتوب فعال در عرصه‌ي فناوری فضایی در کشور آشنا شدند.
دو کارگاه فناوری فضا، یکی با عنوان "موشک‌های فضایی" و دیگری با عنوان "کاوشگرهای منظومه‌ی شمسی" از سوی اعضای گروه برای شرکت‌کنندگان اجرا گردید. در کارگاه اول، ساختار موشک‌های فضایی و ویژگی‌های پایگاه‌های پرتاب موشک، مورد برسی قرار داده شد و در آخر نیز با نمایش ویدئوهایی از مونتاژ و پرتاب برخی از پرتابگرهای فضایی، کارگاه اول به پایان رسید. حدود 45 دقیقه پس از پایان کارگاه اول، دومین کارگاه به اجرا درآمد. در این سمینار،‌ گزارش کوتاهی از دستاوردهای فضاپیماهای وویجر و پایونیر 10 و 11 ارائه شد و طی آن افراد حاضر، به طور مختصر از نحوه‌ي سفر این فضاپیماها در منظومه‌ی شمسی آگاه شدند.
رصد آسمان شب و نیز ماهواره‌ها،‌ پایان‌بخش برنامه‌ی شب یوری در شهر اصفهان بود.
شایان ذکر است که در خلال برگزاری برنامه، مسابقه‌ي پیام کوتاه نیز به اجرا درآمد که به برندگان این مسابقه، اشتراک یک‌ساله‌ي نشریه‌ي هوافضا،‌ اهدا می‌شود.
از آن‌جا که طبق برنامه‌ قرار بود مراسم شب یوری در اصفهان، در ساعت 21 پایان یابد، ولی به دلیل استقبال مردم این مراسم تا ساعت 22 شب ادامه یافت.
 
با تشکر فراوان از:  شادی زمانی، فریبا جعفری، سعید بهشتی، مناصفری، راحله و ریحانه میرمحمدی،‌ حسین علیرضائی، سعید عباسی، لیلا ماندگاری، صفورا تنباکویی، فاطمه مشگین‌پور، ‌پروانه بحرینیان، راضیه صفاری، فرشاد خوشبخت و سایر عزیزانی که ما را در اجرای این برنامه یاری دادند. spacenews.ir
 
 
منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید