تبلیغات
فوک ها هم ستاره شنان خوبی هستند!!
ارسال در: 1387/03/29-00:00
تحقیقات جدید دانشمندان دانمارکی نشان داد که فوک ها به کمک استعداد ذاتی خود ، توانایی شناخت ستارگان را دارند تا از آنها برای جهت یابی استفاده  کنند .

حتما شندیده اید که زنبورها برای پیداکردن راه از خاصیت میدان مغناطیسی زمین کمک می گیرند، همینطور بعضی گونه های پرندگان برای برگشت به خانه در غروب ، به سمت خورشید حرکت می کنند. این موضوع در مورد جانورانی که در دریا زندگی می کنند هم درست است بعضی از لاکپشت ها هم وقتی می خواهند به خانه بازگردند از نور ماه کمک می گیرند ، در مورد پستاندارانی مثل وال رفتاری این چنینی موسوم به "skyhopping" مشاهده شده که نشان می دهد وال ها هم گاهی که سر از آب بیرون می آورند نیم نگاهی هم به سوی آسمان دارند!

اما فوک های آبی در این مورد یک قدم از همه موجودات جلوتر هستند ، آنها می توانند راه خود را شناسایی و به کمک ستارگان جهت یابی کنند .

این کار از اولین روش های است که انسان ها در دریانوردی استفاده می کرند تا به کمک صورت های فلکی موقعیت خود را در دریا ها شناسایی کنند . کاشفان به کمک ستاره ها سرزمین های جدید را کشف می کرند ، کاپیتان ها کشتی های جنگی خود را به کمک ستارگان به سوی دشمن رهبری می کردند و ناخدا ها ، داد و ستد های خود را در سرتاسر دنیا مدیون آسمان بودند . مشهور است که پلینزی ها با حرکت به سمت ستاره های مشخصی که در افق طلوع می کردند توانستند جزایر بیشماری در اقیانوس آرام پیدا کنند .

گروهی از محققان در دانشگاه جنوب دانمارک به سرپرستی Björn Mauck نشان دادند که فوک ها به طور طبیعی و ذاتی توانایی شناسایی گروهی از ستارگان را دارند و به کمک آنها جهت یابی می کنند . در این تحقیقات دانشمندان دو فوک تربیت شده را که تا تا کنون در اقیانوس زندگی نکرده اند در یک  استخری بزرگ گرد قرار دادند و سقف استخر را به کمک یک گنبد آسمان نما پوشاندند ، این آسمان نما با استفاده 6000 نقطه نورانی قادر به شبیه سازی آسمان نیم کره شمالی است. 

در ابتدا محققان به کمک یک لیزر به یک ستاره خاص اشاره می کردند و فوک ها می بایست به سوی آن شنا کنند ، اگر فوک ها این کار را درست انجام می دادند غذا می گرفتند . بعد از این مرحله خوک ها خودشان قادر بودند که ستاره هایی را که پیش تر شناخته بودند را شناسایی کنند و به طرف آن ها حرکت کنند .

فوک هایی که در اقیانوس بزرگ می شوند در شب های صاف به سطح آب می آیند و این فرصت را دارند تا به کمک والدین خود در زیر آسمان پر ستاره ، شناسایی ستاره ها را آموزش ببینند .

این آزمایش نشان داد که خوک ها حتی اگر تربیت شده هم باشند به طور طبیعی از این ویژگی شگفت انگیز برخوردارند که ستارگان را شناسایی و به کمک آنها جهت یابی کنند .

اگر از این پس فوکی را دیدید که شبهنگام به سطح آب آمده ، یا دارد محیط اطراف را نگاه می کند و یا احتمالا دنبال صورت فلکی جبار می گردد !!.  

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید