تبلیغات
تاریخ پیدایش جهان
ارسال در: 1384/05/23-00:00
هدف از این مقاله آشنایی خوانندگان با مفاهیم ابتدایی و علمی تاریخ پیدایش جهان است.

مقدمه:
 در اینجا از همسر مهربانم که زحمت تایپ را کشیدند تشکر می کنم. این مقاله به هیچ وجه کامل و عاری از نقص نمی باشد لذا از شما خواننده محترم خواهش می کنم که من را در جریان نظرات خود بگذارید.
بهزاد جواهری
info@irgenetics.com
http://irgenetics.com

تاریخ پیدایش جهان

تئوری بیگ بنگ(مهبانگ) برجسته ترین تئوری علمی است که تاکنون در مورد پیدایش جهان ارائه شده است. به طور تخمینی انفجار بزرگ در حدود 15 میلیارد سال گذشته رخ داد. با اینکه بشر سالیان سال است که در جستجوی درک پیداش جهان است اما تنها در طی 50 سال گذشته توانسته است که به پاسخ برخی از سوالات در باره پیدایش جهان و عالم گیتی دست یابد.

در طول این سالیان تمدنهای مختلف با به وجود اوردن گونه های مختلف کیهان شناسی سعی بر ان داشته اند که فلسفه هستی و پدیده های که در طبیعت و اسمان تاریک رخ میدهد را روشن سازند. به طور قابل ملاحظه بعضی از عقاید مطرح شده از بعضی جهات به واقعیات نزدیک بودهاند.

نظریه انفجار بزرگ در ابتدا توسط کشیش بلژیکی به نام Georgs Lemaitre در سال1927 بیان شد.فرضیه او بعد از مشاهده ی تغییر red shift (خطوط طیف قرمز که برای اندازه گیری فاصله ستارگان از زمین به کار میرود) در سحابی های دور دست ( توده های عظیم گازی) توسط ستاره شناسان ،به عنوان مدل مبنی بر فرضیه ی نسبیت برای جهان مطرح شد. اما فرضیه بیگ بنگ زمانی قاطعانه مورد تایید قرار گرفت که این تشعشعات در سال 1964 توسط Arno Penzias وRobert Wilson کشف شد. که بعدها این 2 نفربه علت همین کشف خود برنده جایزه نوبل شدند.

به طور تخمینی 15 بیلیون سال پیش تمامی مواد و همچنین فضا در یک حجم کوچک و بسیار داغ فشرده شدند
ودر کمتر از یک ثانیه شروع به انبساط کردند که همچنان ادامه دارد.

قبل از انفجار بزرگ چه اتفاقی افتاد؟ تا به حال کسی جواب این سوال را نمی داند اما نظریات گوناگونی در این باره وجود دارد.به عقیده برخی لکه اولیه به وسیله نوسانات کوانتوم در خلاء به وجود امد برخی دیگر بر این باورند که لکه اولیه در اثر اتفاقاتی که در کیهانی دیگر روی داده به وجود امده.عده ای دیگر بر این باورند که کیهان خودش را در طول تریلیونها سال بازسازی می کند و هر بار که دو تا از ابعاد با هم برخورد می کنند انفجار بزرگ رخ می دهد و البته نظریات دیگری هم وجود دارد.

سعی ما در اینجا این است که تا جایی که علم امروزی قادر به ان است وقایعی را که منجر به پیدایش هستی شد توضیح بدهیم.

اولین 3 دقیقه
در ثانیه 0 : در حال حاضر قبل از انفجار بزرگ کیهان خیلی داغ و غلیظ است. قوانین فیزیک هنوز قابل کاربرد نیستند. در لحظه ایجاد حداقل 10 بعد برای شکل دادن به کیهان به وجود می ایند. از این ابعاد تنها 4 بعد به وجود خود ادامه می دهند که ما انها را می شناسیم: 3 تا از ابعاد فضا و یک بعد زمان.

در نتیجه روی دادن انفجار بزرگ فضا منبسط شده و سپس خنک می گردد در این حین نطفه حوادث مهم بسته می شود که به اختصار انها را مرور می کنیم....

ثانیه : 0.0000000000000000000000000000000000000000001 (10-43)
گرانش یا جاذبه که یکی از 4 نیروی بنیادیست پدیدار می گردد.

ثانیه : 0.0000000000000000000000000000000001 (10-34)
ماده تشکیل می شود قطعات ساختاری مانند ذرات کوارک لپتون فوتون و نوترون به کیهان سرازیر می شوند. قابل یاد اوریست که در این لحظه کیهان به اندازه یک هندوانه می باشد.

ثانیه : 0.000006 (10-6)
کوارک ها به همدیگر می پیوندند در نتیجه پروتون و نوترون به وجود می ایند. پروتون و نوترون که هر کدام از 3 کوارک تشکیل شده اند ذرات اصلی در هسته تمامی اتمها می باشند.


در دقیقه 3: در ابتدا به دلیلی که هنوز هم برای دانشمندان معلوم نیست یک الکترون به وجود آمد این الکترون با جذب انرژی با یک الکترون دیگر ترکیب شد و یک پروتون به وجود آورد این الکترون و پروتون با هم دیگر سایر اجزای اتم از قبیل پوزیترون میون و ... را پدید آوردند و بدین ترتیب اولین عنصر ( هیدروژن) تشکیل شد.

هیدروژن های تشکیل شده با پدیده های هم جوشی باعث به وجود آمدن عناصر سنگین تر از قبیل هلیم و لیتیم (که سبکترین عناصر می باشند) شدند. از با هم بودن این عناصر جرمی تشکیل شد که به تدریج با آزاد کردن انرژی به اجرام کوچک تر تجزیه میشد ( این فرآیندها چند صد میلیارد سال طول کشیده است) اما یکی از این اجرام بسیار سنگین به علت فراوانی انرژری درونی حاصل از هم جوشی و شکافت هسته ای به یک باره منفجر شد و اجزای کوچک تری با ثبات اتمی بیشتر نسبت به جرم اولیه پدید آمدند.بعد از 300 هزار سال:
میانگین دما به 3000 درجه کاهش یافته است (برابر با 5000 درجه فارنهایت). الکترونها قادر به ماندن در مدار هسته هستند . اتمهای هیدروژن و هلیوم سر انجام سوخت ستارگان را به وجود می آورند.

بعد از یک ملیون سال:
تا این زمان کیهان کدر و مات بوده است وغیر قابل رویت و این به دلیل فزونی الکترونهای رها شده است هنگامی که بیشتر الکترونها در مدار هسته قرار میگیرند کیهان شفافتر شده و دیدن آنسوی کیهان ممکن می شود . زمان زیادی طول خواهد کشید تا کسی برای دیدن در پیرامون باشد......

نزدیک شدن به یک میلیارد سال

در این زمان کیهان که هنوز در مراحل اولیه گسترش است از ابرهای غول پیکر هیدروژن و هلیوم که به طور نا برابری در فضا هستند تشکیل شده است .اما رخداد شگرفی در شرف وقوع است. چیزی بهت انگیز و با عظمت در هر دو پیچیدگی و سادگیش....
000 400 سال بعد از انفجار بزرگ کیهان شفاف می شود. ذرات بوجود امده از انفجار بزرگ ( الکترون پروتون و نوترون ) با همدیگر ترکیب شده و اتمها را بوجود می اورند ( بیشتر هیدروژن و مقداری هلیوم و مقدار کمتری لتیوم ).

به این دلیل که اتمها از نظر بار خنثی می باشند ( بر خلاف الکترون که بار منفی و پروتون که بار مثبت دارد) انها در حرکت ذرات نور ( فو تونها ) که حالا می تواند مسافت طولانی را طی کند دخالت نمی کنند. امروزه اولین فوتونها از ان زمان را هنوز می توان به عنوان ارتعاشات امواج ریز کیهانی مشاهده نمود.

چند بیلیون سال بعد:

به وجود امدن خوشه های کهکشانی:
نوسانات کوانتوم بسیار کوچک و مادون اتمی در.00000000000000000000000000000001 ثانیه به وجود امده در انفجار بزرگ باعث به وجود آوردم امواجی ناهموارمی شود که با انبساط کیهان بزرگتر می شود. این امواج ناهموار به طور تخمینی کوچکترین انها جرمی برابر با 500 ترلیون خورشید را دارا بود. این امواج ناهموار منشاء خوشه های کهکشانی هستند که ما امروزه می بینیم.

به وجود امدن کهکشانها:
جاذبه گرانشی به تدریج بی نظمی هایی را در تراکم ( چگالی ) مواد تشدید می کند. در نتیجه نواحی از فضا با تراکم بیشتر به وجود امده امروزه ما این نواحی از فضا را کهکشان می نامیم.

|پیدایش اولین ستارگان:
اتمهای هیدروژن و هلیم در مناطق موضعی با تراکم بیشتر متمرکز شده اند این جاذبه گرانشی است که سرانجام منجر به وجود امدن مناطقی با تراکم شدید فشار زیاد و درجه حرارت بسیار زیاد می شود در نتیجه هسته اتمهای هیدروژن با همدیگر ترکیب می شوند. این باعث می شود که هیدروژن به هلیوم تبدیل شده و بخشی از جرم اولیه به انرژی تبدیل گردد. منظور از انرژی در اینجا گرما و نور می باشد. بدین گونه اولین ستارگان بوجود امدند.

پیدایش ارکانی از حیات:
اولین ستارگان هزاران مرتبه از خورشید ما سنگین تر هستند. طول عمر آنها نیز از خورشید کمتر می باشد زیرا هیدروژن خود را تنها در طی چندین میلیون سال مصرف می کنند. موقعی که ذخیره هیدروژن انها تمام شود این اولین ستارگان در فرایند فروپاشی قرار می گیرند در نتیجه این فروپاشی واکنشهای هسته ای دیگری روی می دهد که باعث به وجود امدن عناصر سنگین تر مانند کربن نیتروژن اکسیژن و ... می شود. لازم به یاداوری است که وجود این عناصر برای ادامه حیات لازم است و بدون انها حیات موجودات زنده ممکن نیست. وجود این عناصر باعث انفجار ستارگان شده و سوپر نوا یا ابر نواختر به وجود می اورد. انفجار ستارگان همچنین ذرات سنگینی را که نامبرده شد به فضای کهکشانی پراکنده می کند.

پیدایش دومین نسل از ستارگان:
امواج شوکی از سوپر نوا منجر به فروپاشی ابرهای مجاور که از گاز تشکیل شده اند می شود. ستارگانی مانند خورشید که از دومین نسل به وجود امده ستارگان می باشد بدین ترتیب به پدید آمده اند. ستارگان به وجود امده در مقایسه با نسل اول جرم کمتر و عمر بیشتری دارند ( عمر انها بیلیونها سال است در مقایسه با نسل اول که میلیونها سال عمر کردند ) ستارگانی که امروز می بینیم همگی از این نسل هستند.

کهکشان ما راه شیری می باشد که احتمالا" از 400 بیلیون ستاره تشکیل شده است که به طور تقریبی 100هزاز سال نوری قطر دارد ( 1 سال نوری تقریبا" برابر با 6 تریلیون مایل است ) عقیده برخی بر ان است که کهکشان راه شیری در حدود 8 بیلیون سال پیش به وجود امد در حالی که برخی دیگر تاریخ پیدایش ان را 14 بیلیون سال پیش می دانند. این کهکشان از مجموعه ای از کهکشانهای کوچکتر تشکیل شد.

خورشید: (یکی از ستارگان) 2 میلیون بار بزرگتر از زمین است و تقریبا" در وسط کهکشان قرار دارد. خورشید هر 250 میلیون سال یک بار بدور مرکز کهکشان دور می زند.

کهکشانها شامل چند بیلیون تا چند تریلیون ستاره می باشد. ساختار مارپیچی که در کهکشانهای زیادی یافت می شود به وسیله جاذبه گرانشی که مناطقی با تراکم زیاد را می سازند به وجود می اید. ستارگان به دور مرکز کهکشان می گردند اما این چرخش سریعتر از چرخش قسمتهای مارپیچی می باشد در نتیجه به داخل یا بیرون این مناطق که غلظت و تراکم بیشتری دارند متناوب عبور می کنند.

چرا کهکشانها همانند یک ورقه یا بشقاب هستند؟ شکل کهکشانها که همانند دیسک یا بشقاب هستند به وسیله فعل و انفعال ( کنش و واکنش ) 2 نیرو به وجود می آیند:
1) جاذبه گرانشی مواد را در مرکز متمرکز می کند.
2) انرژی چرخشی ( نیروی حرکتی ) باعث می شود که ماده از محور حرکت دور شود.

خوشه های کهکشانی شامل چندین دو هزار جین کهکشان می باشد. این سوال مطرح می شود که ایا در سیاره های دیگر حیات وجود دارد؟ تا کنون علم به شواهدی در این زمینه دست نیافته است. برای جستجوی حیات در ماورای زمین در دهه های اینده علم به وسیله اسپتروسکوپی به دنبال اثری از حیات که همانا موادی مانند اکسیژن می باشد در اتمسفر سیارگان دیگر خواهد بود. بعضی از محققین بر این باورند که وجود حیات در ستارگان نزدیک به مرکز پر ازدحام کهکشان به دلیل تشعشعات بسیار زیاد و برخورد های ستاره های دنباله دار غیر محتمل است. همچنین محققین بر این باورند که حیات در ستارگان بسیار دور به دلیل کمیابی مواد سنگین ( کربن نیتروژن و اکسیژن ) غیر ممکن است.

4.5 بیلیون سال پیش:
پیدایش سیستم خورشیدی: محتمل این است که امواج شوکی از سوپر نواهای مجاور محرک اغاز فرایند فروپاشی گرانشی (بعضی از آن به عنوان چگالش یا تغلیظ نام می برند ) باشند این فرایند باعث ایجاد سیستم خورشیدی از ابرهای گاز هیدروژن به نام نبولا ( توده های عظیم گاز و گرما بین فواصل ستارگان ) می شود. نبولا متشکل از عناصر سنگین که به جا مانده از انفجار سوپر نواها می باشد است. با انقباض این نبولا ها, چرخشی به شکل دیسکی چرخشی به نظر می رسید. ( دلایل همانند دلایلی است که برای توضیح دیسک مانند بودن کهکشانها اورده شدند). بیشترین تراکم جرم در مرکز بود که به خورشید تبدیل گشت. خرده های باقی مانده هم به زمین و سایر سیاره ها تبدیل گشتند.

پیدایش ماه: زمانی که ریزه های باقی مانده به سیارگان تبدیل می شدند شیئی به اندازه مریخ به زمین برخورد کرد.این شیء خودش در زمین فرو رفت اما بخشهایی از لایه های بیرونی زمین بخار شد و به فضا پس زده شد . قسمتی از این مواد پس زده شده بعدا" به زمین برگشت در حالیکه باقی مانده با همدیگر ترکیب شده و ماه را به وجود اورند. سطح زمین سرد می گردد ذرات زمین ( مقدمتا" اهن و مگنزیوم )متمایل به فرو رفتن به لایه های عمیق بودند در حالیکه ذرات سبکتر ( مقدمتا" اکسیژن و سیلیکون ) به سوی سطح شناور گشتند. جایی که انها یکپارچه و سفت شده و به پوسته زمین تبدیل شدند. این پوسته در مناطق اقیانوس به اندازه نصف دوجین و در مناطق قاره ای یک دو جین ضخامت دارد.
حرکت لایه های زیرین صخره های گداخته باعث راندگی مناطق شناور در بالا در طی چندین بیلیون سال اینده می شود. اینها با همدیگر برخورد کرده و به طرف زیرین یکدیگر رانده می شوند.

پیدایش رشته کوهها :1)قسمت نازک پوسته زمین (بستر اقیانوس)به زیر پایین قاره ها رانده می شود ذوب شده مانند حبابی بالا امده و به سمت قسمت بالایی پوسته با فشار رانده می شود ( پیدایش رشته اتشفشانهای ساحلی ) و 2) بخشهای قاره ایی پوسته با همدیگر برخورد می کنند ( پیدایش رشته کوههای هیمالیا)تراکم سنگهای معدنی فلزی در رگ سنگها:

<مواد معدنی یا الی داغ که به شکافهای سرد پوسته نفوذ می کنند باعث جدایی ذرات از همدیگر بر اساس درجه حرارتی که در آن کریستالیزه می
شوند می گردد. این منجر به تغلیظ سنگهای معدنی در رگ سنگها می شود.

پیدایش حیات در زمین
ميليون ها سال پيش زمين فاقد هر گونه حيات بود. بسياري از زيست شناسان اعتقاد دارند حيات نخستين بار در اقيانوسها تشکيل شده است. براي توجيه اين مطلب نظريه الگوي سوپ بنيادين ارایه شده است. بر اساس اين نظريه به يک باره در اقيانوسهاي زمين مقدار زيادي مواد آلي پدید آمدهان. به عنوان مثال آمونياک ( NH3 ) متان ( CH4) و گازهاي نيتروژن, هيدروژن و بخار آب که اين گازها و مواد با هم در واکنش هاي شيميايي ساده شرکت ميکرده اند و مواد پيچيده تري به وجود مي آورده اند. این واکنش های ساده شیمییای به کمک انرژي رعد وبرق و يا اشعه ي کيهاني انجام می شده است زيرا زمين در آن زمان لايه ي محافظ اوزون را نداشت و همه ي اشعه هاي فرابنفش و کيهاني مستقيما به سطح زمين ميرسيد. موادی مانند سيانيد ها و آلدئيدها تشکیل شدند. این مواد که در مراحل بعد اين واکنش ها منجر به توليد اسيد هاي آمينه ايزومر ( هم خانواده از نظر شيميايي) ميشدند واين اسيد هاي امينه زمينه را براي ساخته شدن پروتئين ها فراهم مي کردند. برای آزمایش درستی الگوی سوپ بنیادین دانشمندی به نام استانلي ميلر در نيمه ي قرن بيستم این الگو را آزمايش نمود. او براي اين منظور محيطي بسته به وجود آورد و از مواد اوليه اي مانند گازهاي هيدروژن نيتروژن آمونياک متان و بخار اب استفاده کرد. وي براي شبيه سازي رعد و برق از جرقه اکتريکي استفاده کرد و پس از چند روز ترکيبات متعددي را در اين دستگاه پيدا کرد که مشتمل بر اسيد هاي آمينه ساده مانند گليسين و... بودند. استانی میلر نتیجه گرفت که الگوي سوپ بنيادين مي تواند چگونگي تشکيل حيات را در زمين توضيح بدهد. اما ایراداتی بر اين نظريه وارد است که منجر به اصلاح آن و تغيير نام آن به مدل حباب شد.
در این مدل گفته می شود که مواد تشکیل شده (اسیدهای آمینه) با هم واکنش کرده و پروتئین ها را به وجود آورده اند اما در آن زمان زمین فاقد لایه ی محافظتی اوزون بود و بنابراین اشعه ی ماورای بنفش می توانست همه ی مواد تولید شده و همچنین همه ی متان و آمونیاک موجود در جو را نابود کند.
نظریه ی حباب برای توجیه حیات
مواد آلی به وجود آمده در حبابهای زیر دریا که حاصل فوران های آتش فشانی بود محبوس می شدند. سپس جریان آب این حبابها را به سطح اب می آورد و این حبابها ضمن ترکیدن و آزاد شدن از رعد وبرق انرژی کافی برای سایر واکنش ها می گرفتند. این مواد پر انرژی با هم دیگر ترکیب شده و به زیر آب دریا می رفتند. به این ترتیب می توان گفت که بعد از پیدایش آمینو اسید ها حیات به واقع تشکیل شد.

ادامه مقاله و مقاله کامل : http://www.parssky.com/articles/s/doc/universe.doc  (نسخه Document)

همچنین مشاهده سایت پر محتوای ژنتیک ایران را به شما توصیه میکنیم. http://www.irgenetics.com 

 

منبع :http://www.irgenetics.com
نظرات ارسالی:
 
سیاوش
1394/11/11   4:04:00 PM
دمت گرم حال کردم..البته برا بعظی ادمهای احمق و خرافاتی که افکارشون برا چند هزار ساله پیشه متاسفم اخه احمقها .این یه فرظیه است .هنو اثبات نشده و اگه اثبات بشه اونوقت میگن این یه قانونه و اثبات شده.و تا این فرضیه ها نباشه علم پیشرفت نمیکنه.همین افکار پست و فرومایه شماست که باعث شده کشور ما هنو پیکان سواریم ......

مهران
1394/11/04   11:56:00 PM
بنظرم جواب اين سوْال خيلى واضح و روشن بدست نمياد و فرضيه هايي كه نزديك به يقين هست سند قرار داده ميشه. كسانى هم كه ميخوان متعصبانه به كتب دينى استناد كنند رو بحال خود ميگذاريم تا تفكر ناشى از تعصب براى خودشون قابل قبول باشه و بهتر كه اجازه دهيم آنطور كه ميخواهند فكر كنند. علم بالاخره جواب قانع كننده ترى پيدا خواهد كرد.

علی
1394/09/19   1:23:00 PM
علم حتما ثابت میکنه که وجود جهان یک پیدایش خودبه خود است و وجود زمین یک طبیعت بیش نیست تا مسلمان ها بفهمم که 1400 ساله سره کارن

علی
1394/07/30   10:17:00 AM
به نظر من اول واخرش بازم انسان به تمام سوالتش نخواهد رسید تاجایی که دست اخر باید بفهمه آفریننده این همه علم خودش ازکجاومده

احمد
1394/07/22   8:24:00 PM
من یه سوال برام پیش اومده ، اینکه بنیادی ترین ذرات عالم(شاید کوارک) که الکترون ، پروتون و نوترونهاو در نهایت اتمهارو بوجود آوردند خودشون چطوری و از کجا بوجود آمده اند ؟

هانیه
1394/07/13   5:11:00 PM
مقاله خوبی هست هرچندکه فعلا نظریه بیگ بنگ بهترینه ولی اصلا صحیح وغلط بودنش مشخص نیست اما بهترین ودقیق ترین نظریه ها ایات قران هست خداوندبخشی از این پدیده هارودرقران گفته ... و به نظرمن باتوجه به نظریه نسبیت خاص وعام انیشتین پدیده مهبانگ تاحدودی درسته وبحث فضا زمان هست ... زمانی که فضا شکل گرفته وزمان هم اغاز شده ... خواهشا با مطالعه وتحقبق بیشتر این غرور وتکبرو بزاریم کنار وباتوجه به رهنمودهای خدا ودلایل علمی پیشرفت کنیم ...

اسمان
1394/03/19   10:58:00 PM
ینی واقعا ایرانیا تعصب داره خفشون میکنه هر چی مطلب علمی هست ربطش میدن به قران و خدا!!!بابا بیخیال شید واقعا تعصب کورتون کرده یه ذره به مغزتون اجازه رها شدن بدید واقعا خجالت میکشم به شماها بگم همنوع!!!! مطالب جالبی بود فقط از زمانهایی که اعلام فرمودید زیاد سر در نیاورم ینی خیلی پس و پیش داشت

افشين
1394/03/14   5:35:00 AM
با تشكر فراوان از آقاي جواهري و سايت وزين آسمان پارس... مي خواستم بدونم با توجه به اينكه كل دنيا از لحظه انفجار بزرگ تا كنون در حال منبسط شدنه، اين انبساط تا كي و تا كجا ادامه داره و در نهايت چه اتفاقي مي افته؟

اسماعیل
1394/02/16   7:45:00 PM
خداوند متعال می فرمايد: « أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ» [الأنبياء : 30]؛ آيا کافران نمی بينند که آسمان ها و زمين به هم متصل بوده و سپس آن ها را از هم جدا ساخته ايم و هر چيز زنده ای را از آب آفريده ايم. آيا ايمان نمی آورند؟ مرحله رتق و فتق: در مورد ” رتق ” و ” قتق ” كه در اين آيه مباركه به كار رفته، در اصل به معني ” پيوستگي ” و ” جدايي ” است.

اسماعیل
1394/02/16   7:42:00 PM
خداوند متعال می فرمايد: « أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ» [الأنبياء : 30]؛ آيا کافران نمی بينند که آسمان ها و زمين به هم متصل بوده و سپس آن ها را از هم جدا ساخته ايم و هر چيز زنده ای را از آب آفريده ايم. آيا ايمان نمی آورند؟ مرحله رتق و فتق: در مورد ” رتق ” و ” قتق ” كه در اين آيه مباركه به كار رفته، در اصل به معني ” پيوستگي ” و ” جدايي ” است.

چرت چرت و پلا
1393/12/16   9:55:00 AM
من که گیچم گیچم گیچم با با بببببابا من حد ندارم لفلظی کنم اما نمیدانم چرا طرفداران نسبیت ادعا دارند با از هم باز شدن جهان چس از انفجار عظیم زمان پدید آمد اگرمنظور شان عمین دور چدید آمدن عالم هستیست که حرف ندارم در غیر اینصورت وقتی ایستیون هاوکینگ در ابتدای روایت میگه (ذرات در اثر قوه جاذبه درمدت شاید (ایکس)به تدریج متراکم شدند) تا حدی که به یک ذره کوچک که از نظر حجم مساوی به صفر است و از نظر جرم مساوی به بی نهایت است و در اثر تراکم هسته اش داغ شده و بعد ببببببببوم ببخشید اصلا صدای اینچنینی هم نداشته بعد انبساط جهان نهنهنهنه ببخشید به تیپ انیشتاینی (قضازمان..... خوب این ذرات که به ندریج متراکم میشندند آیا ماده نبودند؟ آیا این ذرات در فضا نبودند که با متراکم شدن شان فضا را هم متراکم کردند ؟ این فضا آیا با جاذبه که ذرات را مجبور به متراکم شدن کرد رابطه نداشت ؟ ایا به نظر شما اگر بما کور مغز ها با عبارات ساده تر خرفهم شود که اولا هم فضا بود هم ماده و هم زمان بعد جاذبه (بنازم این جاذبه رو) باعث تراکم شد و این تراکم باعث انفجاز و این انفجاز باعث شد که عجیب تو درد سر افتاده ایم بهتر نیست منو که گیچ کردند کم درد سر داریم حالا بیا اینو........مث اینکه چرت شد

حفیظ
1393/11/10   9:37:00 PM
آیا در سراسر دنیا میتوان انسان را سراغ داشت که با داشتن عقل سلیم بپذیرد که یک سوزن از ترکیب خودبخودی مواد موجوده آن بدون نیاز به بمدیریت بمیان آمده است؟

Ali
1393/07/25   11:06:00 AM
سلام.کسی مقاله ای با موضوع زمین اغازین نداره؟در حد 2 صفحه هم باشه کافیه. یه زحمت بکشین بفرستین برام.ثواب داره Rahimi.Ali.0341@Gmail.com

تقی
1393/06/22   1:29:00 AM
حالا گیریم که فهمدیم.که چی؟بابا بجسبید به کاسبیتون....قربون خدا

نسیبه
1393/06/06   11:37:00 AM
لطفا به سوالات جواب بدید. با تشکر

aram
1393/04/12   5:05:00 AM
حق با اقا حیدر هست افریننده این جهان اونم با این نظم و ترتیبت پس خدا خیلی بزرگتر از اون چیزی هست که ما فکرشو بکنیم...

كوروش
1392/08/14   9:19:00 PM
ممنون از مقالتون ولي جيز جديدي نداشت نظريه بيك بنك مال دانشمندان فيزيكه نه آدمهاي بياباني

امنه
1392/07/30   2:03:00 PM
سلام. نمیگم که این نظریه ها کاملا اشتباه هستن یا ناقص. ولی مطمعن هستم که چیزهایی که داخل قران راجع به بیدایش جهان اومده واقعیت محض هست. واگه یه روزی علمتون بخواد خیلی بیشرفت کنه هم به همون چیزایی ک داخل قران هست میرسید.مثلا میگفتید خورشید نمیچرخه اما قران نوشته خورشید هم حرکت میکنه و حالا به این رسیدید.ولی مرسی. تلاش کنید تا به جهانیان ثابت بشه....

مهدی
1392/07/09   8:33:00 PM
عالی بود

مهشيد
1392/07/02   4:43:00 PM
سلام من يه چيزي خارج ازبحث تون ميخوام بگم ؟ميشه بمن يه سايت خوب واسه دانلود فيلم درباره ي پيدايش جهان هستي وغيره معرفي كنيد؟؟؟؟؟؟ درب در دنبالش ميگردم اما همش ديدنيه نه واسه دانلود ممنون ميشم اگه ................

ناشناس
1392/06/26   9:22:00 PM
این ها همش غلطه یه روزی بالاخره همه میفهمن !

ندا
1392/06/23   11:04:00 PM
تمام این نظریه ها یه مشکل دارن و اون اینه که می خوان ابتدا و انتها برای جهان تعریف کنن. که ذهنشون رو آروم کنن. ولی نمی تونن باور کنن گر چه موجوداتی هوشمندن ولی نمی تونن قضیه ی بی نهایت رو در مغزشون حل کنن. بی نهایت براشون غیر قابل درکه. فقط می شه ستایش کرد اون نیروی عظیمی رو که خالق این جهان بی نهایت هست. و هیچ مرزی براش تعیین نکرده و خیلی ها قادر به پذیرفتن بی نهایت نیستند و همین مقدمه ای هست برای انکار. چیزی که دیده می شه یقین به وجودش هست ولی انکار از سر لجبازی و غرور به علم کوتاه خود!

reza
1392/06/22   6:19:00 PM
سلاموباگ خوبی دارین به خاطر همین مطالب این بخشتونبرداشتم حلالش کی. اگمیخواین به وبلاگ منم سر بزنی aseman-e-elm.blogfa.com

نسیبه
1392/05/22   12:51:00 PM
ممنون خیلی جالب بود. ولی یه سوال دارم. از کجا فهمیدن که 10 بعد وجود داشت اون اولش؟؟؟؟

ali
1392/04/30   11:25:00 AM
من خدایم را کودکی نیافتم که با گل کره ای بسازد وان را زمین نام نهد انچه من خواندم در خور عظمت خدایم بودواقعا که سجده در برابر چنین خدایی افتخار من است وبیچاره اند اون کسانی که با علم محدود خود عظمت خدا رو دست کم میگیرند وشکر گذار نیستند

علی
1392/01/11   11:02:00 PM
من فکر می کنم بیگ بنگ در اثر برخورد شهاب سنگ ها بوجود امده اخه در بیگ بنگ به این مسئله اشاره شده که زمین در اثر برخورد کهکشان ها بوجود امده البته خیلی دلیل دارم ایا شما با نظر من موافقید یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مریم
1391/12/27   2:16:00 PM
سلام.مقاله خوبی بود.در رابطه با نظر دوستمون که خیلی محترم.بهتره اشاره کنم این تنها یک نظریه است.وشاید با پیشرفت علم بشر این نظریه دستخوش تغییر یا حتی رد شود.همانند سایر نظریه ها

HiRaD
1391/11/08   1:16:00 PM
یعنی خدای خالق جهان ، در نظر شما آن قدر کوچک به نظر میاد که نظریه بیگ بنگ ، برجسته ترین تئوری علمی برای درک چگونگی پیدایش جهان شده.....!!! واقعا براتون متاسفم.........

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید