تبلیغات
نگاهي به آمار سن فضانوردان
ارسال در: 1387/06/03-00:00
ششم آگوست 1961 يعني تقريباً پنج ماه بعد از سفر «يوري گاگارين» به فضا، رسانه هاي گروهي جهان خبر دادند که شوروي دومين کيهان نورد خود را با نام «گرمان تيتف» به فضا پرتاب کرده است.
روياي جوانان و آرزوي پيران
 اين خبر از دو نظر جلب توجه مي کرد؛ نخست آنکه سرنشين وستک-2 خلباني 25 ساله بود و دوم آنکه يک شبانه روز در فضا ماند در حالي که سفر «يوري گاگارين» تنها 108 دقيقه طول کشيد.

اينگونه بود که نام «گرمان تيتف» به عنوان جوان ترين فضانورد جهان به ثبت رسيد. چندي بعد از او يک دختر جوان روس به اسم «والنتينا ترشکوا» با ناو وستک-6 به فضا رفت که 26 سال از سنش مي گذشت و مدتي بعد، «باريس يگوروف» پزشک خوش چهره که متخصص طب فضايي بود در 27 سالگي با دو تن ديگر راهي مدار زمين شد و يک شبانه روز را در فضا به سر برد.

اما «گاگارين» که قبل از همه اين جوان ترها به فضا سفر کرده بود، در آن زمان 27 ساله بود. البته قبل از «ترشکوا» و «يگوروف»، «والري بيکوفسکي» 28 ساله به فضا رفته بود، اما بعد از آنها، سال ها طول کشيد فردي به فضا سفر کند که در اين محدوده سني جا داشته باشد. فضانوردان بعدي تا سال ها، بالاي 30 و حتي 40 ساله بودند. در سال1981 «دوميترو پروناريو» نخستين کيهان نورد روماني با سايوز-40 به فضا راه يافت که 28 ساله بود و ده سال پس از وي در سال 1991 «هلن شارمن» مهندس کارخانه شکلات سازي مارس با کمک مالي چند موسسه انگليسي به فضا سفر کرد. او در آن زمان 28 سال داشت.11 سال بعد «مايک شاتل وورث» ميليونر آفريقايي که به عنوان گردشگر فضايي با پرداخت قريب بيست ميليون دلار به فضا سفر کرد هم 28 ساله بود. از ديگر کيهان نوردان زير 30 سال مي توان از «ولاديمير ريمک» کيهان نورد 29 ساله چکسلواکي سابق، «سلمان السعود» شاهزاده 29 ساله عربستان سعودي و «عبدالاحد مومند» فضانورد 29 ساله افغانستان نام برد.

اما جوان ترين فضانوردي که هنوز هم فعال است، «سرگئي کريکالف» نام دارد. «کريکالف» متولد 1958 است و در زمان نخستين سفرش به فضا در سال 1988 تنها 30 سال داشت.

از جوان ها گفتيم، حالا بهتر است از پيرمردها هم بگوييم،

روز 26 اکتبر 1968 سايوز-3 از پايگاه پرتاب هاي فضايي بايکونور ناو کيهاني سايوز-3 در حالي عازم مدار زمين شد که پير ترين کيهان نورد تا آن زمان را با خود به مدار مي برد. «گئورگي بريگاووي» تنها سرنشين اين ناو در زمان سفر 47 سال داشت. البته قبل از او هم افرادي به فضا رفته بودند که ميانسال به شمار مي رفتند؛ «جان گلن»، نخستين فضانورد امريکايي، در زمان پروازش 41 سال داشت و «والتر شيرا» 39 سال. «آلن شپارد» با 38 سال در رده بعدي بود. «دونالد اسليتن» در سال 1975 راهي فضا شد، در حالي که 51 سال داشت. اما در سال 1988 «جان گلن» با دومين سفرش به فضا رکورد تازه يي به جا گذاشت. او در اين زمان 77 سال داشت،

بعد از «گلن» به لحاظ سن، دکتر «استوري ماسگريو» قرار مي گيرد که شش بار به فضا سفر کرد و به همين تعداد هم فرزند دارد. او در زمان نخستين پروازش به فضا در سال 1983 ، 48 ساله و در زمان ششمين سفر فضايي 61 ساله بود. او جمعاً 53 روز از زندگي خود را در مدار زمين گذرانده است. «دنيس تيتو» تاجر امريکايي که در 28 آوريل 2001 به عنوان نخستين کيهان گرد با پرداخت 20 ميليون دلار به فضا سفر کرد، در زمان پرواز مداري اش 60 ساله بود. او به همراه دو کيهان نورد روس به ايستگاه فضايي بين المللي سفر داشت که حدود 8 شبانه روز طول کشيد.

«گرگوري اولسن» ميلياردر ديگر امريکايي هم که در سال 2001 به عنوان کيهانگرد به فضا سفر کرد، موقع پرواز 60 ساله بود و حدود 10 شبانه روز در مدار زمين بود.

«ونس برند» در سال 1966 براي سفر به فضا انتخاب شد، اما براي نخستين پروازش 9 سال صبر کرد. او در سال 1975 يکي از سه کيهان نورد طرح آزمايشي سايوز- آپولو بود که در جريان آن يک ناو روسي با دو کيهان نورد به سفينه سه نفره امريکايي آپولو پيوست. اين کار در زمان خود يک واقعه استثنايي به شمار مي رفت و نخستين پرواز بين المللي بود. هفت سال بعد، برند دومين سفر فضايي اش را با کيهان پيماي شاتل انجام داد. او بعداً موفق به انجام دو پرواز ديگر هم شد و در زمان دومين سفرش 59 ساله بود. با اين ماموريت «ونس برند» طول مدت اقامت فضايي اش را به بيش از يک ماه رساند.

«ژان لو کرتين» کيهان نورد فرانسوي را در بين فضانوردان غيرامريکايي- غيرروسي، مي توان پير ترين دانست. او در سال 1980 انتخاب شد تا در چارچوب برنامه اينترکاسموس به همراه دو فضانورد روس به ايستگاه فضايي ساليوت-7 سفر کند. در زمان اين سفر او 44 ساله بود. سفر بعدي را باز هم با کيهان نوردان شوروي در سال 1988 انجام داد، اما آخرين پروازش در جريان پرواز شماره 86 شاتل فضايي امريکا انجام شد که جمع مدت زندگي فضايي او را به بيش از 43 روز رساند.

رتبه هاي بعدي سفر به فضا از نظر بالا بودن سن در زمان پرواز، به «والري ريومين» و «کارل هينز» با 58 سال، «راجر کراوچ» و «ويليام تورنتون» با 56 سال، «کلود نيکوليه» با 55 سال، «دان ليند»، «گنادي استرکالف»، «گئورگي گرچکو»، «جري راس»، «جان بلاها»، «جان فيليپس»، «رابرت پارکر» و «اولف مربولد» با 54 سال تعلق دارد. پس از آنها، «شانون لوسيد» مسن ترين فضانورد زن در جهان قرار گرفته که در زمان آخرين پروازش 53 سال داشت. «جان يانگ» يکي از قديمي ترين فضانوردان ناسا هم در زمان آخرين پروازش 28 نوامبر 1983 با شاتل فضايي، 53 سال داشت. او کيهان نورد بسيار عجيبي است. وي در سال 1962 به عنوان فضانورد انتخاب شد. دو بار با ناو جميني به مدار زمين پرواز کرد. يک سفر به مدار ماه داشت و در ماموريت بعدي اش به سطح اين کره گام نهاد. در پنجمين سفر، فرمانده نخستين پرواز مداري کيهان پيماي شاتل بود. او سامانه هاي شاتل کلمبيا (همان ناوي که بعدها با انفجارش جان هفت نفر را گرفت) را در فضا آزمود و بالاخره در آخرين ماموريت، فرمانده يک گروه پنج نفره بود که بيش از ده روز در مدار بودند. او جمعاً 34 روز و 11 ساعت و 39 دقيقه از عمرش را در فضا گذرانده است که شامل اقامتي 71 ساعته بر سطح ماه مي شود. از اين مدت قريب به بيست ساعت آن را صرف راهپيمايي کرد و بيرون از ناو مه نشين بود.

نکته جالب توجه ديگر در مورد «جان يانگ» اين است که نام او تاکنون که 78 سال دارد، جزء فضانوردان فعال ناسا ثبت مي شود و او که همچنان فرم بدني و سلامتي اش را حفظ کرده، اميد دارد در آينده باز هم به فضا سفر کند،


  منبع : روزنامه اعتماد
  نويسنده
 : سيروس برزو

نظرات ارسالی:
 
پارسا
1391/07/07   12:20:00 PM
همیشه ارزوی همچین مطلبی را داشتم

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید