تبلیغات
ایستگاه فضایی بین المللی از آغاز تا امروز
ارسال در: 1387/09/06-00:00
دقیقا 10 سال قبل در بیستم نوامبر 1998 ایستگاه فضایی بین المللی  با پرتاب اتاقک کنترل Zarya ساخته شده توسط روس ها  به اعماق فضا متولد شد.

ایستگاه فضایی بین المللی از آغاز تا امروز

 

ایستگاه فضایی بین المللی 10 سال پیش(تصویر سمت چپ)و امروز (تصویر سمت راست)

دقیقا 10 سال قبل در بیستم نوامبر 1998 ایستگاه فضایی بین المللی  با پرتاب اتاقک کنترل Zarya ساخته شده توسط روس ها  به اعماق فضا متولد شد.

این پایگاه دور افتاده دست ساخت بشر از یک اتاقک کوچک، اکنون به ایستگاهی در حال توسعه با بیش از 10 اتاقک متفاوت تبدیل شده  که با همکاری کشور های مختلف ساخته شده اند. تا به حال ساختار داربستی آن متشکل از 12 قطعه بزرگ و سه دستگاه از بزرگترین تنظیم کننده های خورشیدی به ایستگاه متصل گردیده است و ماموریت شاتل فضایی که اخیرا به سوی ان پرتاب شده است نیز مجهز کردن ایستگاه به 4 اتاق خواب،2 حمام و2آشپزخانه تحقیقاتی است . در طول 10 سال گذشته این ایستگاه میزبان 164 نفر بوده و با جرمی در حدود 313 تن بیش از57300 بار  به دور زمین چرخیده است که معادل پیمودن مسیری در حدود 1،3 تریلیون مایل(2تریلیون کیلومتر )است.

Koichi Wakata یکی از فضانوردان ژاپنی در اتاقک Zvezda.

قبل از اینکه ایستگاه فضایی اولین میهمانان زمینی را در خود جای دهد ماموریت های متعددی به منظور تجهیز و فراهم کردن تدارکات این امر صورت پذیرفت. در تصویر بالا شما فضانورد ژاپنی Koichi Wakataدر حالت شناور در میان اتاقک Zvezdaمشاهده می کنید این عکس در اکتبر 200 گرفته شده زمانی که خدمه ماموریت STS-92تقریبا  تجهیزات کامل را برای حضور اولین گروه از فضا نوردان فراهم کردند .  اقامت فضانوردان در ایستگاه فضایی تنها چند هفته بعد آغاز شد ،زمانی که اولین گروه از فضانوردان اعزامی Bill Shephez Yuri Gidzenko, Sergei Krikalev دریچه ISSرا در 2 نوامبر سال 2000 باز کردند.

ISSهمراه با اولین جفت از صفحه های خورشیدی آن

مدت کوتاهی پس از رسیدن  اولین تیم اعزامی فضانوردان به ایستگاه ،خدمه شاتل فضایی STS-97 ساختار داربستی P6که  شامل اولین جفت تنظیم کننده های خورشیدی عظیم بود را نصب کردند با نصب p6 انرژی خورشیدی کافی برای آغاز کار اولین آزمایشگاه فراهم گردید و به این ترتیب  مدت کوتاهی بعد اولین لابراتوار به ایستگاه ملحق گردید.همانطور که در تصویر نیز مشخص است  ستون p6 به طور موقت در بالاترین قسمت ستون z1  نصب گردید(دسامبر 2000).

آزمایشگاه  destinyدر حال نصب روی ایستگاه

در فوریه 2001 شاتل فضایی آتلانتیس باماموریت رساندن آزمایشگاه به ایستگاه فضایی به سوی آن پرتاب شد.همانطور که در تصویر مشخص است آزمایشگاه به وسیله بازوی روبوتیک سیستم دستی کنترل از راه دور شاتل  (RMS)در حال جدا شدن از قسمت بار شاتل و اتصال به ایستگاه است.

                                                          فضانوردان در حال کار روی ستون P-1

 

بخش های ستونی نصب شده در نهایت  ساختار اسکلتی ایستگاه را تشکیل دادند . بسیاری از این ستون ها به تنهایی بسیار عظیم بودند و  بعضی وزنی معادل27000 پوند داشتند اما نهایتا این تجهیزات ISS  را به وسعتی به انداه یک زمین فوتبال  گسترش دادند. در این عکس (نوامبر 2002)فضانوردان  John herrington  (چپ) وAlegria - Michael lopez (راست) از خدمه شاتل STS-113در حال کار روی  قسمت جدید  یکی از ستون های نصب شده(p-1)هستند. فضانوردان در این ماموریت قسمت  ریل ماشینیrailcar"" روی ستون را فعال کردند ،این قسمت به آنها اجازه می دهد که در طول عملیات ساخت و نگهداری به راحتی  به بالا و پایین ستون حرکت کنند و همچنین بازوی روبوتیک ایستگاه نیز به ماشین وصل می شود.

-ISS سال 2005 

این تصویر نمایی از ایستگاه فضایی بین المللی  با پس زمینه  تاریک فضا و افق زمین است که توسط  خدمه شاتل دیسکاوری  پس از اتمام ماموریت ساخت و در حال جدا شدن از ایستگاه در آگوست 2005 گرفته شده است.

فضانورد Scott Parazynskiدر حال آماده سازی خود برای تعمیر صفحات خورشیدی سوراخ شده

در یک عملیات فوری ،فضانورد Scott Parazynski در حال جا گیری روی نگهدارنده پا (انتهای سیستم چرخان گیرنده صدا)، و آماده شدن جهت تعمیر صفحه خورشیدی آسیب دیده طی ماموریت STS-120 در اکتبر 2007 است. Prazynski  کابل نکهدارنده را قطع کرد با نصب چندین تثبیت کننده که به منظور تحکیم تنظیم کننده خورشیدی طراحی شده بود صفحه آسیب دیده را محکم کرد وپس ازآن، این صفحه طی عملیات گسترش به موقعیت ثابت خود انتقال یافت.

  

 آزمایشگاه اروپایی  Columbus

این تصویر نمایی بسته از آزمایشگاه جدید و صیقلی Columbusاست(سمت راست ،بالا) را نشان میدهدکه طی ماموریت STS-122 ودر فوریه 2008 به ایستگاه ملحق گردید. این عکس توسط خدمه شاتل فضایی آتلانتیس و مدت کوتا هی پس از جدا شدن دو فضا پیما گرفته شده است.

روبوت  Dextre

 

در مارس 2008 فضانوردان روبوت بسیار بزرگی به نام Dextreرا در قسمت خارجی ایستگاه نصب کردند. این روبوت 200 میلیون دلاری که دارای دو بازو است میزان زمانی را که فضانوردان در بیرون از ایستگاه صرف می کردند به طور چشمگیری کاهش داده و همچنین تعداد راهپیمایی های فضایی را در حدود 12 بار در سال کم کرده است.

 

راهپیمایی فضایی ماموریت STS-126      

و در نهایت این تصویر جدیدی از آخرین ماموریت STS-126 است .طی این ماموریت فضانوردان Steve Bowen و Heidemarie Stefanyshyn-Piper (بیرون از تصویر) در حال تمیز کردن و روانسازی قسمتی از لولاهای چرخان آلفای خورشیدی(SARJ)  در سمت راست ایستگاه وجدا کردن 2 تا از چرخک های جهتی مجموعه ای SARJ هستند.راهپیمایان همچنین یکی از مخازن نیتروژن خالی شده را از قسمت بیرونی تجهیزات ایستگاه جدا و به جایگاه بار ایندیور انتقال دادند . و با اتصال شاتل به  صفحه بار ایستگاه به وسیله یک تونل چرخان خمیده تعدادی از روکش های عایق سیستم پهلو گیری ایستگاه روی آزمایشگاه kibo را از آن جدا کردند.

 

ترجمه: فاطمه اثنی عشری، مسئول بخش خبر انجمن ستاره شناسی اراک

منبع:www.universetoday.com

www.arakastronomy.ir

info@arakastronomy.ir

 

 

 

 

 

 

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید