تبلیغات
5 هفته بیشتر بر روی مریخ
ارسال در: 1387/05/28-00:00

آزمایشات جدید فینیکس ، وجود آب بر روی این سیاره را تایید کرد ، همچنین ماموریت فینیکس به مدت 5 هفته تمدید شد

مریخ نشین فینیکس سرانجام در 4 شنبه گذشته (30 جولای) موفق شد ، نمونه ی خوب و تازه ای از خاک مریخ را به سلامت به آنالیزر حرارتی(TEGA,) خود برساند . این ابزار طراحی شده تا نمونه های خاک مریخ را در اجاق های کوچک خود بسوزاند و با فرایندی شبیه به استشمام ، عناصر کلیدی موجود در آن را شناسایی کند .

William Boynton  از دانشگاه آریزونا و از سرپرستان این پروژه می گوید "دانشمندان پیش از این شواهدی از وجود آب یخ بر روی مریخ را مشاهده کرده بودند از طریق رصد های مدارگرد Mars Odyssey و همچنین مشاهدات فینیکس ، اما این اولین بار است که ما آب مریخ را لمس کردیم و طعم آن را چشیدیم!! ".

 

این نمونه ی جدید خاک از گودالی به عمق حدودا 2 اینچ تهیه شده است . هنگامی که بازوی رباتیک فینیکس برای اولین بار به این عمق رسید ، با یک لایه ی سخت از خاک یخ زده برخورد کرد . فینیکس برای اینکه بتواند نمونه را قبل از اینکه در معرض هوا قرار بگیرند به TEGA برساند با مشکلات زیادی روبرو شد و راه های مختلفی را امتحان کرد اما در نهایت موفق شد این نمونه از خاک مریخ را به سلامت به آنالیزر حرارتی خود تحویل دهد . آزمایش این نمونه وجود آب در مریخ را به طور قطعی تایید کرده است .

 

همچنین در کنفراس خبری فینیکس ، ناسا اعلام کرد که ماموریت این مریخ نشین را تا 30 سپتامبر تمدید کرده است . مدت زمان پیش بینی شده برای ماموریت فینیکس 3 ماه بود که در همین ماه میلادی(آگوست) پایان می یابد اما ناسا 5 هفته به 90 روز ماموریت مریخ نشین اضافه کرده است . به نظر می رسد ناسا با توجه به وضعیت خوب فینیکس و دریافت مناسب انرژی خورشیدی ، در نظر دارد از موقعیت منحصر به فرد این مریخ نشین در شمالگان مریخ ، نهایت استفاده را ببرد .

 

در طول این 5 هفته ی اضافه تیم تحقیقاتی فینیکس به بررسی این پرسش خواهند پرداخت که در صورت وجود مواد شیمیایی کربن دارد و دیگر مواد عالی ،   آیا یخ مریخ به اندازه ای آب خواهد شد که فعالیت های بیولوژیکی در آن شکل بگیرد یا نه .

 

فینیکس طی روزهای گذشته یم پانارومای کامل و رنگی از محیط اطرافش  را به زمین ارسال کرد  که تصاویر آن را  مشاهده می کنید .

محیط اطراف مریخ نشین

میز کار فینیکس بر روی مریخ


  منبع : universetoady.com
  نويسنده
 : محسن بختیار

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید