تبلیغات
اطلاعیه کمیته برگزاری دومین رقابت صوفی ایران
ارسال در: 1387/06/02-00:00
پس از انجام مراحل ثبت نام، اطلاعات تکمیلی و اسامی شرکت کنندگان نهایی در دومین رقابت صوفی از سوی انجمن نجوم ایران - شاخه آماتوری در قالب ششمین اطلاعیه رقابت صوفی اعلام شد.

پس از انجام مراحل ثبت نام، اطلاعات تکمیلی و اسامی شرکت کنندگان نهایی در دومین رقابت صوفی از سوی انجمن نجوم ایران - شاخه آماتوری در قالب ششمین اطلاعیه رقابت صوفی اعلام شد. این اطلاعات و اسامی با همکاری شرکت کنندگان جهت ارسال کامل مدارک در روزهای آتی به روز خواهدشد.

 مکان برگزاری: استان سیستان و بلوچستان، روستای لادیز، 80 کیلومتری جنوب شرق زاهدان، حوالی دامنه کوه تفتان

عرض و طول جغرافیایی به ترتیب: 28.927 شمالی و 61.304 غربی و ارتفاع 1140 متر از سطح دریا.

پیش بینی های هواشناسی تا لحظه نگارش این سطور حاکی از آسمان صاف در شب برگزاری رقابت و روزهای پس از آن است و دمای هوا در شب برگزاری رقابت به حداقل 18 درجه خواهد رسید.

زمان تجمع برای حرکت: ساعت 10 صبح پنجشنبه 7 شهریور از مقابل دانشگاه سیستان و بلوچستان

نشانی محل پذیرش شرکت کنندگان در زاهدان:

زاهدان، خیابان دانشگاه، دانشگاه سیستان و بلوچستان، درب ورودی دانشکده ادبیات و علوم انسانی. چنانچه با هر گونه مشکلی در زاهدان مواجه شدید می توانید با آقای پهلوان (سرپرست کمیته استقبال مستقر در زاهدان) با شماره تلفن: 09155419018 تماس بگیرید.

مسیر حرکت از زاهدان به سوی رصدگاه روستای لادیز: مسیر در راستای جاده منتهی به میرجاوه بوده روستای لادیز در 80 کیلومتری جنوب شرق زاهدان قرار دارد.

حد قدر آسمان در شبهای تاریک بین 6 تا 5/6 است. در برنامه رصد یک استراحت نیم ساعته در نظر گرفته شده است.

پس از پایان رقابت و استراحت و صرف صبحانه، مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان و ارائه جوایز انجام می شود و پس از آن علاقه مندان می توانند تحت نظر پیشاهنگ برنامه پیاده روی کوتاهی را برای بازدید از منطقه انجام دهند.

فهرست اجرام دومین رقابت صوفی

نکته ها و توصیه های ضروری به شرکت کنندگان

 1. تمام جابجایی ها و برنامه های گروه با نظر و تحت فرمان پیشاهنگ های گروه (آقایان پورحسینی و نجفی) انجام خواهد شد. تکروی در برنامه ای که در ابعاد فراملی برگزار می شود جایی ندارد و با خاطیان برخورد شده و از دور رقابت کنار گذارده خواهند شد.
 2. هیچ یک از افراد حاضر در برنامه مجاز به استعمال هر شکل از دخانیات در ملاء عام نیست و به پیشاهنگ ها و داوران دستور اکید داده شده تا خاطیان را از دور رقابت خارج کنند. این چنین افرادی در برنامه های آتی که شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران برگزار می کند جایی نخواهند داشت.
 3. ابزار رصدی (شامل تلسکوپ یا دوربین دوچشمی) بایستی از نظر اپتیکی سالم و با کیفیت لازم باشد.
 4. آن دسته از رصدگران زبده آسمان شب که قصد دارند با دوربین دوچشمی در بخش عکاسی اعماق آسمان رقابت صوفی شرکت کنند، توجه داشته باشند که با دوربین دوچشمی فقط می توان به روش آفوکال از ماه و چند سیاره درخشان عکاسی کرد. مطالعه ویژه نامه عکاسی ماهنامه نجوم (شماره 149) و نیز مقاله عکاسی از پشت دوربین های دوچشمی در ماهنامه نجوم شماره 100 را به این عزیزان توصیه می کنیم.
 5. اطلس آسمان از هر نوع که فکر می کنید به آن نیاز خواهید داشت، همراه داشته باشید.
 6. چراغ قوه (فقط با نور قرمز) را فراموش نکنید. افرادی که از چراغ قوه با نور شدید استفاده کنند به دلیل مزاحمت برای رصدگران دیگر از دور مسابقه حذف می شوند.
 7. هیچ یک از حاضران در برنامه مجاز نیستند از وسایل تولید کننده نور و یا صدا (همچون لیزرهای سبز و قرمز، لپ تاپ، چراغ قوه با نور شدید، واکمن و رادیو و...) به نحوی استفاده کنند که موجب آزار اطرافیان باشد. در صورت مشاهده، پیشاهنگ های گروه وسیله مذکور را ضبط خواهند نمود.
 8. با توجه به احتمال برودت هوا و کاهش انرژی شرکت کنندگان پس از نیمه شب، همراه داشتن لباس گرم ضروری است.
 9. همراه داشتن کیسه خواب (در صورت ابری شدن هوا) و برای استراحتی کوتاه پس از رقابت و تا پیش از مراسم اختتامیه و معرفی بهترین رصدگران توصیه می شود.
 10. توصیه می شود شرکت کنندگان در صورت سفر زمینی به زاهدان، در طی سفر از غذاهایی که ماندگاری زیاد دارند و در مجاورت گرمای هوا فاسد نمی شوند (غذاهای کنسروی) استفاده کنند و یا غذا را در رستوران معتبر و شناخته شده بین راه صرف نمایند.
 11. فراموش نکنید که پس از رسیدن به زاهدان در روز چهارشنبه 5 شهریور تا صبح روز پنج شنبه زمان برای استراحت را از دست ندهید!
 12. با توجه به تجربه رقابتهای قبلی که نشان از توانایی بسیار رصدگران در جستجوی اجرام و در عین حال آگاهی کم برخی از رصدگران از آنچه رصد می‌کنند، در رقابت امسال در حین رصد دانش افراد درباره نجوم مشاهده‌ای نیز محک زده می‌شود. این معیار نیز پس از شمارش تعداد اجرام رصد شده، برای تعیین قطعی برندگان در اولویت دوم است.
 13. رصدگران بهتر است با مراجعه به نقشه های آسمان، نرم افزارهای آسمان نما، و مقاله راهنما در نجوم شماره 161 ترتیب اجرام رصدی آن شب را برای خود مشخص و نقشه های راهنما را برای شب رقابت آماده کنند. باز هم تإکید می کنیم که برای رصد تمام اجرام به نقشه ها و اطلس های مرسوم تکیه نکنید و از نقشه های دقیقی که نرم افزارهای آسمان نما (همجون Starry Night) ارائه می کنند، بری خود یک اطلس اختصاصی رصدی تهیه کنید.
 14. به تمام رصدگران حاضر در برنامه گواهی حضور در دومین رقابت صوفی اهدا خواهد شد که در آن امتیاز ی که رصدگر در طول رقابت کسب کرده است ثبت خواهد شد.

چگونگی ثبت نام برای بهره مندی از اتوبوس انجمن نجوم برای سفر زمینی به زاهدان

اولویت سفر به زاهدان سفر هوایی است و این نکته ای است که در اطلاعیه قبلی بر آن تأکید کرده بودیم. اما با توجه به اینکه امکان رزرو بلیط برای اغلب پذیرفته شدگان به وجود نیامده است، لذا برای اکثریت قریب به اتفاق شرکت کنندگان، روشی برای سفر بجز سفر زمینی متصور نیست. با توجه به مشکلات حمل ادوات رصدی با قطار، توصیه ما این است که برای سفر از اتوبوس استفاده کنید. اتوبوسی که کمیته برگزاری رقابت صوفی برای سفر به زاهدان تدارک خواهد دید تنها در اختیار کاروان اعزامی منجمان آماتور به زاهدان است و سرنشینان آن با مشکلات به مراتب کمتری نسبت به سایرین برای سفر روبرو خواهند بود.

طی پیگیری های به عمل آمده از سوی همکاران کمیته برگزاری دومین رقابت صوفی، تا این لحظه هیچ یک از ارگان های هدف، تضمین قطعی مبنی بر در اختیار قرار دادن اتوبوس نداده اند و البته پیگیری ها تا روز آخر ادامه خواهد داشت. از این رو این کمیته طی هماهنگی با شرکت های مسافربری، کار تهیه اتوبوس مناسب برای سفر به زاهدان را انجام خواهد داد که در این صورت شرکت کنندگانی که با این اتوبوس سفر می کنند هزینه جداگانه ای را بابت سفر با اتوبوس کرایه شده خواهند پرداخت. اما هزینه تمام نقل و انتقالات در زاهدان چه برای شرکت در رقابت و چه برای بازدید و گردشگری در استان و نیزه هزینه صرف غذا در غذاخوری های پیش بینی شده در استان سیستان و بلوچستان بر عهده برگزار کنندگان خواهد بود.

این اتوبوس، صبح سه شنبه 5 شهریور ماه به سوی زاهدان حرکت خواهد کرد و در طی مسیر خود از مبداء تهران از شهرهای کاشان، یزد و کرمان عبور خواهد کرد که شرکت کنندگان علاوه بر مبداء تهران می توانند طی هماهنگی با ما از این سه شهر نیز به کاروان اعزامی رقابت صوفی ملحق شوند. برگشت اتوبوس صبح روز یکشنبه 10 شهریور خواهد بود. طول مسیر تهران به زاهدان قریب به 1300 کیلومتر است و برای طی کردن مسیر با اتوبوس حدود 24 ساعت زمان لازم است.

 

همچنین شرکت کنندگانی که با هواپیما سفر می کنند، می توانند برای کاهش هزینه های سنگین مربوط به انتقال هوایی تلسکوپ، با پراخت کرایه بار اتوبوس، تلسکوپ و سایر ادوات رصدی خود را با این اتوبوس به زاهدان انتقال دهند و رسید دریافت کنند.

شرکت کنندگانی که مایلند با این اتوبوس به زاهدان سفر کنند و یا بار مربوط به تلسکوپ خود را با آن به زاهدان بفرستند، جهت هماهنگی بیشتر و اطلاع از جزئیات سفر با خانم مبرا (همکار کمیته رقابت های شاخه آماتوری) با شماره تلفن: 09329351581 و 09369296200 تماس بگیرند.

 

 

ثبت نام نهایی

شرکت کننده برای ثبت نام قطعی می بایست پیش از این مبلغ ثبت نام خود را به شماره حساب انجمن واریز و اسکن رسید بانکی را به نشانی الکترونیک sufi.competition@gmail.com  ارسال کرده باشد.

پذیرش نهایی فقط با توجه به موارد زیر صورت می گیرد:

اطلاعات ارائه شده در فرم اینترنتی که رصدگر پر کرده است درست و مطابق واقعیت باشد.

شرکت کننده در هنگام پذیرش در زاهدان اصل رسید بانکی خود را به همکاران اجرایی برنامه ارائه کند.

داوران

در دومین رقابت صوفی حدود 70 رصدگر شرکت خواهند کرد و از 13 داور برای داوری در این برنامه دعوت شده است که اسامی آنان به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر است:

1- علی ابراهیمی سراجی: از برندگان پیشین ماراتن مسیه و رقابت صوفی و داور هفتمین و هشتمین رقابت مسیه، رصدگر با تجربه اعماق آسمان و هلال ماه، همکار تحریریه و سایت ماهنامه نجوم.

2- بابک امین تفرشی: هیئت دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران، آغازگر و دبیر برگزاری هفت دوره رقابت مسیه در ایران و داور رقابت مسیه و صوفی، دبیر کمیته رقابت های شاخه آماتوری، عضو هیئت تحریریه ماهنامه نجوم.

3- محمد حسین الماسی: از برگزیدگان پیشین ماراتن مسیه و داور هشتمین ماراتن مسیه، همکار کمیته رقابت های شاخه آماتوری، مدرس رصدخانه زعفرانیه تهران و رصدگر با تجربه اعماق آسمان و هلال ماه، همکار تحریریه ماهنامه نجوم.

4- خسرو جعفری زاده: مدرس نجوم استان خوزستان، از برندگان پیشین رقابت مسیه، داور دوره های پیشین رقابت مسیه و مدیر پایگاه اینترنتی www.nightsky.ir و مدیر فروشگاه ایران اپتیک، همکار سایت ماهنامه نجوم.

5- حامد زارع: مدرس نجوم و عضو انجمن نجوم سعادت شهر، رصدگر باتجربه اعماق آسمان و از برندگان پیشین رقابت مسیه، داور هشتمین ماراتن مسیه.

6- سپیده سلمانیان: مدرس و مروج نجوم در استان سمنان، رصدگر با تجربه و از برندگان پیشین رقابت مسیه و صوفی، داور هشتمین ماراتن مسیه.

7- آیرین شیوایی: رصدگر باتجربه اعماق آسمان و از برندگان پیشین رقابت مسیه، داور رقابت مسیه و صوفی، مدرس رصدخانه زعفرانیه تهران، همکار تحریریه و سایت ماهنامه نجوم.

8- علی فتح الله زاده: رصدگر با تجربه و از برندگان پیشین ماراتن مسیه، داور هشتمین ماراتن مسیه و داور رقابت های صوفی استانی در کرمان و خراسان، عضو انجمن نجوم آسمان توس.

9- ندا قاسمی: سرپرست انجمن نجوم شاهرود و بسطام و میامی، مدرس نجوم در استان سمنان، رصدگر با تجربه و از برندگان پیشین رقابت مسیه و صوفی، داور هشتمین ماراتن مسیه.

10- کاوه کشاورزیان: رصدگر با تجربه و برنده دوره های پیشین رقابت مسیه، داور هشتمین رقابت مسیه، مدرس عکاسی نجومی.

11- کاظم کوکرم: دبیر دومین رقابت صوفی، همکار کمیته رقابت های شاخه آماتوری، از برندگان پیشین رقابت مسیه، داور دوره های پیشین رقابت مسیه و صوفی، مدرس رصدخانه زعفرانیه و همکار تحریریه ماهنامه نجوم.

12- اسماعیل محمدی: مدرس نجوم و عضو انجمن نجوم سعادت شهر، رصدگر باتجربه اعماق آسمان و از برندگان پیشین رقابت مسیه، داور هشتمین ماراتن مسیه.

13- محمد نیلفروشان: مدرس نجوم شهرستان کرج، رصدگر با تجربه اعماق آسمان و از برندگان پیشین رقابت مسیه، داور دوره های پیشین رقابت مسیه و صوفی. 

جنب و جوش رصدگران در نخستین رقابت صوفی. عباس آباد، سمنان. عکس از اوشین زاکاریان

جنب و جوش رصدگران در نخستین رقابت صوفی. عباس آباد، سمنان. عکس از اوشین زاکاریان

تقویم کاری پنج روزه ی گروه حاضر در دومین رقابت صوفی – تفتان، سیستان و بلوچستان

چهارشنبه 6/6/87 : پذیرش شرکت کنندگان رقابت صوفی در دانشگاه سیستان و بلوچستان، استراحت شرکت کنندگان در خوابگاه و بازدید از دانشگاه سیستان و بلوچستان در زاهدان.

پنجشنبه 7/6/87 : ساعت 9 صبح آغاز برنامه افتتاحیه رقابت صوفی با حضور مسئولان و تقدیر از جناب آقای دکتر خواجه پور مترجم کتاب نجوم به زبان ساده همراه با قرائت پیامهایی از سوی دکتر جمشید قنبری، ریاست انجمن نجوم ایران، مایک سیمونز، ریس انجمن منجمان بدون مرز (از حامیان برنامه ) و انوشه انصاری نخستین بانوی فضا گرد جهان. جلسه معارفه شرکت کنندگان و داوران و بررسی جزئیاتی که در برنامه رخ خواهد داد و شرکت کنندگان و داوران باید به آن توجه کنند؛ ساعت 15 حرکت به سوی روستای لادیز جهت استقرار و آمادگی برای شروع رقابت صوفی. آغاز رقابت در شامگاه پنجشنبه 7 شهریور، در دشت اطراف روستای لادیز (انتخاب روستای لادیز با توجه به داشتن عرض جغرافیایی جنوبی مناسب تر از دیگر نقاط استان و موقیعیت رصدی مناسب آسمان انجام شده است)

جمعه 8/6/87 : پایان رقابت صوفی با روشن شدن آسمان در صبحدم جمعه 8 شهریور و پس از آن استراحت مختصر رصدگران در خوابگاه مدرسه روستای لادیز در مجاورت رصدگاه، همراه با صرف صبحانه؛ ساعت 9 صبح، برگزاری مراسم اختتامیه رقابت صوفی همراه با اعلام نتایج برندگان رقابت و اهدای جوایز، ساعت 14 صرف ناهار در روستای تمین (دامنه تفتان) و بازدید از مناظر طبیعی دامنه تفتان همچون غارها و چشمه ها؛ ساعت 18 بازگشت به شهرستان زاهدان؛ اسکان شبانه در دانشگاه سیستان و بلوچستان.

شنبه 9/6/87 : ساعت 7 صبح حرکت برای بازدید از جاذبه های گردشگری سیستان، شهر زابل و بازدید از شهر سوخته؛ سپس بازدید از کوه خواجه، دهانه غلامان و مجتمع بقیه الله اعظم و صرف ناهار در مجتمع بقیه الله اعظم. ساعت 17 بازگشت به شهرستان زاهدان.

یکشنبه 10/6/87 : بازگشت شرکت کنندگان و میهمانان رقابت صوفی

برای اطلاع از سایر جزئیات برنامه می توانید با خانم سرگلزایی (سرپرست جمعیت منجمان مهبانگ زاهدان) با شماره تلفن: 09153416837 تماس بگیرید.

میهمانان داخلی و خارجی، همکاران، خبرنگاران و حامیان حاضر در برنامه

در این برنامه از مهمانانی همچون دکتر محمدرضا خواجه پور (مترجم کتاب نجوم به زبان ساده) و برخی مقامات سیاسی- اجرایی محلی دعوت شده است. همین طور متخصصان طبیعت گردی، خبرنگاران و عکاسان چند رسانه (روزنامه جام جم، خبرگزاری فارس، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه اطلاع رسانی آسمان پارس و ...)، گروه مستندساز برنامه تلویزیونی آسمان شب از شبکه چهار سیما، گروه های خبری از روزنامه های محلی و صدا و سیمای مرکز سیستان و بلوچستان شرکت‌کنندگان را همراهی می‌کنند. بخش اجرایی این برنامه مانند رقابت های مسیه و صوفی پیشین به سرپرستی آقایان پورنگ پورحسینی (منجم آماتور، راهنما و برنامه‌ریز باتجربه گشتهای نجوم و طبیعت، کارشناس کمیته ملی طبیعت‌گردی) و هومن نجفی (راهنما و برنامه‌ریز باتجربه گشتهای طبیعت، عضو کارگروه فعالان کمیته ملی طبیعت گردی،سرپرست گروه پیشاهنگان نخستین رقابت صوفی) همراه با گروهی باتجربه در این زمینه است که وقت و توان خود را صادقانه در اختیار این برنامه گذاشته‌اند. همچنین امدادگرانی از جمعیت هلال احمر استان سیستان و بلوچستان گروه را همراهی می‌کنند.

قابل ذکر است که دو شرکت کننده از انجمن نجوم کردستان عراق و چهار شرکت کننده از افغانستان در برنامه حاضرند و این نخستین گام برای معرفی رقابت صوفی به خارج از مرزهای ایران است. برای استفاده از لوگوی سال جهانی نجوم در رقابت صوفی مجوز لازم از نهادهای متولی برگزاری سال جهانی نجوم اخذ شده است و این مجوز نوید دهنده برگزاری رقابت صوفی به صورت برنامه پیشنهادی برای اجرا در سال جهانی نجوم در سایر کشورهای جهان خواهد بود.

با تدابیر اتخاذ شده از سوی شورای تأمین استان سیستان و بلوچستان، در تمام مسیر سفر به سمت محل برگزاری رقابت و بازگشت از آنجا، در زمان برگزاری رقابت و در زمان بازدید از جاذبه های گردشگری استان، یگان ویژه ای از نیروی انتظامی استان و یگان زبده ای از هنگ مرزی استان سیستان و بلوچستان، برقراری امنیت در بالاترین سطح را بر عهده خواهند داشت. پیش از آغاز رقابت جاده های منتهی به روستای لادیز با استقرار پست های متعدد نگهبانی از تمام جهات بسته خواهد شد و هنگ مرزی در فاصله نزدیکی از محل رقابت موضع خواهد گرفت تا احتمال بروز هرگونه خطر احتمالی به صفر برسد. از این رو هر گونه همکاری با این مرزبانان غیور، اولین وظیفه ای است که بر عهده تک تک حاضران در این برنامه خواهد بود.

لازم به ذکر است که ساعتی پس از آغاز رقابت برق روستای لادیز با هماهنگی شرکت سهامی برق منطقه ای سیستان و بلوچستان و همکاری مردم خونگرم این روستا تا صبح قطع خواهد شد تا شرکت کنندگان تجربه رصد زیر آسمان تاریک تفتان را هرگز از یاد نبرند.

با توجه به اینکه هزینه‌های برگزاری دومین رقابت صوفی بیش از چهار برابر مبلغی است که از حق ثبت نام در این برنامه فراهم می‌شود، حامیانی از گروهها و موسسات مستقل و ارگانهای دولتی، انجمن نجوم ایران - شاخه آماتوری را در تهیه امکانات فنی و اجرایی این برنامه یاری می‌کنند:

استانداری استان سیستان و بلوچستان

شورای تأمین استان سیستان و بلوچستان

دانشگاه سیستان و بلوچستان

دانشگاه زابل

سازمان آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان

سازمان ملی جوانان سیستان و بلوچستان

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان

صدا و سیمای مرکز سیستان و بلوچستان

جمعیت هلال احمر استان سیستان وبلوچستان

نیروی انتظامی و پلیس راه سیستان و بلوچستان

هنگ مرزی استان سیستان و بلوچستان

شرکت سهامی برق منطقه ای سیستان و بلوچستان

جمعیت منجمان مهبانگ زاهدان

انجمن منجمان بدون مرز

موسسه و فروشگاه آسمان و طبیعت پارس

فروشگاه ایران اپتیک

خانه علم نوین قزوین

ماهنامه نجوم

باشگاه فرهنگی – ورزشی پوشینه بافت

گروه های رقابت دومین رقابت صوفی در دو رده دوربین‌های دوچشمی و تلسکوپ (شامل انواع تلسکوپهای معمولی و الکترونیک) برگزار می شود و برگزیدگان در هر رده جداگانه سنجیده و معرفی می شوند. رصدگران با تلسکوپهای مجهز به سیستم الکترونیک گوتو (ردیابی خودکار) مجاز به استفاده ازکنترل الکترونیکی جا به جا کننده تلسکوپ هستند اما نمی توانند از سیستم گوتو بهره ببرند و داوران از قطبی نبودن دستگاه آنها در طول برنامه مطمئن می شوند.  شرایط شرکت گروهی تمام شرکت کنندگان چه انفرادی و چه گروهی باید پذیرفته شده و در فهرست زیر باشند. رصدگران با دوربین های دوچشمی فقط به صورت انفرادی می‌توانند شرکت کنند و امکان شرکت گروهی با دوربین های دوچشمی و تلسکوپهایی با دهانه کوچک تر از ۹ سانتی متر نیست. شرایط پذیرش گروهی به صورت زیر است: گروه ۲ نفره برای تلسکوپهای ۹ سانتی متر و بزرگتر و دوربین دوچشمی با قطر شیئی ۱۲۰ میلی متر(یا دوربین های ۱۰۰ میلی متر تلسکوپی با استقرار چنگالی) که البته رصدگر می تواند با چنین ابزارهایی به صورت انفرادی نیز شرکت کند. گروه ۳ نفره برای تلسکوپ ۱۲ اینچ (۳۰ سانتی متر) و بزرگتر یا دوربین دوچشمی با قطر شیئی ۱۵۰ میلی متر که رصدگر می‌تواند به صورت انفرادی نیز با چنین ابزارهایی شرکت کند.

 

عکس دسته جمعی حاضران در نخستین رقابت صوفی. عباس آباد، استان سمنان. شهریور 85. عکس از اوشین زاکاریان

سخن پایانی

موفقیت برگزاری دومین رقابت صوفی وابسته به نظم گروهی و همکاری با گروه برگزار کننده است. برای اجرای منظم برنامه ها به همکاری صمیمانه تک تک شرکت کنندگان نیاز است تا شب بی نظیری به یاد بماند. رعایت پاکیزگی و قوانین حضور در یک منطقه حفاظت شده محیط زیست که غنی از حیات وحش است بسیار مهم است. رصدگران تدارک یک شب رصدی تمام عیار را به درستی ببینند، ابزار رصدی خود را از پیش کنترل کنند(در صورتی که تصویر ابزار رصدی بیش از حد نا واضح باشد سبب اختلال در برنامه و کار داور آن گروه می شود)، چراغ قوه نور قرمز به همراه بیاورند، زیر انداز، لباس گرم، کیسه خواب (در صورت ابری شدن هوا) و آذوقه غذایی انرژی بخش به همراه داشته باشند. افرادی که از چراغ قوه با نور شدید استفاده کنند به دلیل مزاحمت برای رصدگران دیگر از دور مسابقه حذف می شوند.  رقابت صوفی با هدف نهایی و آرمانی گرد هم آمدن بهترین رصدگران اعماق آسمان از سراسر جهان، با هر نژاد، از هر رنگ و ملیتی در یک شب رصدی و زیر آسمان پر ستاره (همان چیزی که همه ما را دلباخته خود کرده است) همراه با زنده نگه داشتن نام و آوازه پیشگامان رصد اجرام اعماق آسمان و در صدر آنها رصدگر شهیر ایرانی عبدالرحمان صوفی رازی برگزار می شود. تلاش بر این است که هر سال در کنار اشاره به نقش موثر پیشگامان رصد اجرام اعماق آسمان در توسعه دانش نجوم، از نقش مروجین علم و به خصوص پیشگامان خستگی ناپذیر عرصه ترویج نجوم آماتوری در ایران و دیگر نقاط جهان تقدیر به عمل آید که در نخستین پله از این راه، امسال آقای دکتر محمدرضا خواجه پور میهمان جمع صمیمی رصدگران حاضر در این رقابت خواهند بود. رصدگرانی که بی شک جمع کثیری از آنها، کتاب نجوم به زبان ساده را که حاصل ترجمه روان ایشان است از نخستین منابع نجومی فارسی بوده که انتخاب کرده اند و این کتاب نقش انکار ناپذیری در افزایش سطح دانش علاقه مندان به نجوم در ایران داشته است. بنابراین پر واضح است که رقابت در چنین برنامه ای، بهانه ای است برای با هم بودن، ایجاد ارتباط میان منجمان آماتور باتجربه و محک زدن توانایی های رصدی هر شرکت کننده برای خود او، همراه با یاد کردن از پیشگامان نجوم حرفه ای و آماتوری ایران و جهان. 

با آرزوی موفقیت

پوریا ناظمی و کاظم کوکرم

دبیران دومین رقابت صوفی

 پنجمین اطلاعیه رقابت صوفی

چهارمین اطلاعیه رقابت صوفی

توضیحاتی در خصوص دومین رقابت صوفی ایران

 گزارش برگزاری نخستین رقابت صوفی در عباس آباد، استان سمنان

 فهرست نهایی شرکت کنندگان در دومین رقابت صوفی(به تفکیک نوع ابزار رصدی):

 این فهرست در روزهای پیش رو با تکمیل مدارک و قطعی شدن ثبت نام از سوی شرکت کنندگان کامل تر و به روز خواهد شد. در این فهرست فقط اسامی شرکت کنندگانی که کلیه مدارک ثبت نامی را فرستاده اند آمده و حدود 30 شرکت کننده دیگر با تکمیل مدارک ثبت نام ناقص خود، اسامی شان به فهرست افزوده خواهد شد.

 فهرست به روز شده در ساعت 12 روز 2 شهریور

· رده دوربین دو چشمي:

1. پویا ابوطالبیان - اصفهان - دوچشمی 70 × 15

2. هادي برغمدي - تهران - دوچشمي 70 × 15

3. ناصر كاوه فيروز - تهران - دوچشمي 70 × 15

4. محمود زارعي - اراك - دوچشمي 80 × 20

5. محمد علی شهریاری - تهران - دو چشمی 80 × 20

6. مسعود صفری - تهران - دوچشمی 80 × 20

7. فائزه چقاجردی - اصفهان - دوچشمی 90 × 20

8. فاطمه هاشمی – تهران - دوچشمی 80 × 20

9. مجید قهرودی باقر ابادی - کاشان - دوچشمی 90×20

10. سعيده سلماني احمد ابادي - اردكان - دوچشمي 90×20

11. حمیدرضا هادیان - تهران - دوچشمی 100 × 25

12. امید میرجلالی - تهران - دوچشمي 100×25

13. محمد مهدی عسگری - اراک - دوچشمی 100 × 25

14. تیمور سیف الهی - تهران - دوچشمی 100 × 25

15. افشين طبائي احمدي - تهران - تک چشمي 60 ميليمتر

· رده تلسكوپي:

1. مهدی زمانی - تهران - 11 سانتيمتري شکستی

2. احمدرضا لطفي - تهران - 5 اينچ سلسترون

3. هدیه یعقوبی بجمعه و سمیه اصغرپور - مشهد - 6 اینچ نیوتنی

4. سیما سرگلزایی و صدف بهزادی فر - زاهدان - تال 150

5. امان ا... جلالی نژاد و امير امیرداد - زاهدان - تال 150

6. احسان رستمی زاده و محمد علی خیامیان - کرمان - تال 150

7. سعید صداقت و یوسف ایزدی - اردبیل - تال 2 - 8 اینچ

8. نیما دانشور و محمد حسین طالع زاده لاری - شیراز - 8 اینچ دابسونی

9. امین جمشیدی و آرگین ماتوسیان - تهران - 8 اينچ دابسونی

10. محمد طه قوچ کانلو - تهران - كاسگرين 9.25 Celestron

11. محمد حسینی فرد - کرج - 10 اینچی دابسوني

12. امير جلالي نژاد و مجتبی مقدسی - زاهدان - 10اینچ دابسونی

13. رامين ذوالفقاريان و علي تركمان - همدان - 10 اينچ دابسوني

14. آرمان گلستانه و آريانا آهنگري - زاهدان - 10اینچ دابسونی meade

15. ندارییسی - شاهرود - 10 اینچ دابسوني

16. حسن روغنی - اردبیل - 12 اینچ دابسوني لایت بریج

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید