تبلیغات
ستاره شناسان بزرگترین کهکشان نامزد ماده ی تاریک را کشف کردند
ارسال در: 1387/07/03-00:00
تیمی به سرپرستی دانشگاه Yale موفق شدند کم نور ترین و مملو ترین کهکشان حاوی ماده ی تاریک که تا به حال کشف شده را بیابند .

تیمی به سرپرستی دانشگاه Yale موفق شدند کم نور ترین و مملو ترین کهکشان حاوی ماده ی تاریک که تا به حال کشف شده را بیابند .

این کهکشان به نام  Segue 1 نام دارد یکی از 24 کهکشان کوچکی است که به دور کهکشان راه شیری ما می گردد . بر طبق نتایج این تیم که در جدیدترین شماره از ژورنال اخترفیزیک ( APJ ) منتشر شده است این کهکشان کم نور یک بیلیون برابر کم نورتر از کهکشان راه شیری است . اما با وجود کمی ستارگان قابل مشاهده اش Segue 1 نزدیک به هزار برابر پر جرم تر از حد انتظار ظاهر شده است به این معنی که بیشتر جرم این کهکشان را ماده ی تاریک تامین می کند .

 segue 1  

Marla Geha می گوید : " من در مورد این شی بسیار هیجان زده هستم " او دستیار پروفسور در دانشگاه Yale و نویسنده ی مقاله ی منتشر شده است او ادامه می دهد : " segue 1 بهترین مثالی است که می توان از کهکشان های با تعداد ستارگانی در حدود چند صد تا و جرمی بسیار زیاد زد . "

 ) merla geha (

Geha  به همراه همکار خود Josh Simon در انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا چیزی در حدود نیمی از کهکشان های کوتوله را که به دور کهکشان راه شیری می گردند را رصد کرده اند . این اجرام بسیار کم نورند و ستارگان کمی را شامل می شوند در ابتدا تصور می شد که اینها خوشه های کروی از ستارگان باشند که به دور کهکشان می گردند اما با آنالیز نوری که از آن به سمت ما می آمد توسط تلسکوپ کک در هاوایی geha  و simon  نشان دادند که اینها خود کهکشان هایی هستند گرچه کم نور باشند .

 Josh Simon  

در زیر شما تلسکوپ کک را در هاوایی مشاهده می کنید .

Geha  و Simon با مشاهده ی نوری که از این کهکشان های کم نور منتشر می شد انتظار جرم کمی از آن ها را داشتند در واقع آنها کشف کردند که این اجرام بین 100 تا 1000 برابر بیشتر از آنچه نشان می دهند جرم دارند . Geha  می گوید علت این تفاوت در ماده ی تاریک نهفته است .

ماده ی تاریک نوری را جذب یا از خود انتشار نمی دهد با اینحال دانشمندان می توانند جاذبه ی آنها را بر مواد معمولی اندازه بگیرند . و باور کنند که 85 در صد جرم جهان متعلق به ماده ی تاریک است . پیدا کردن کهکشان هایی مانند Segue 1 که مملو از ماده ی تاریک است می تواند چالش هایی را همچون چگونگی فرم یافتن و تکامل کهکشانهایی به این اندازه را بر انگیزد .

Geha  می گوید : " کهکشان های کوتوله می توانند اطلاعات زیادی در مورد شکل گیری کهکشان ها به ما بدهند . برای مثال تئوری های مختلف در مورد چگونگی شکل گیری کهکشان ها تعداد متفاوتی را برای کهکشان های کوتوله نسبت به کهکشان های بزرگ پیش بینی می کند پس فقط مقایسه ی این اعداد به معنای نزدیک شدن به تئوری درست است . "

زمان زیادی از کشف این نکته که کهکشان های کوتوله کهکشان هایی متداول و رایج هستند نمی گذرد ، در اینحال باید از پروژه هایی مانند SDSS (Sloan Digital Sky Survey  ) که ناحیه ی بزرگی از آسمان شب را با دقتی بیش از پیش به تصویر کشیده است تشکر کرد . در 2 سال پیش به تنهایی تعداد کهکشان های کوتوله ای که به دور کهکشان راه شیری می گردند 2 برابر قبل شده است به علاوه این کشف بسیار روشنتر از کشف ما در نیمه ی اول قرن بیستم است .

Geha  پیش بینی می کند که ستاره شناسان با ادامه ی کار و تحلیل داده ها می توانند حتی تعداد زیاد تری از این کهکشان های کوتوله را کشف کنند . او می گوید : " کهکشانی را که من در مورد آن کار می کنم یکی از کمنور ترین آنهاست این یک چالش است و داستانی است که دارد گشوده می شود . "

مترجم : رضا نادری

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید