تبلیغات
عالم به طور یکنواخت منبسط نمی شود
ارسال در: 1387/08/10-00:00
چند هفته پیش محققان خبر از کشف

بنیامین پیری

 

چند هفته پیش محققان خبر از کشف " جریانی تاریک " از ماده ی نامرئی دادند که در خوشه های کهکشانی دور دست در لبه ی عالم به سختی حرکت می کردند . اکنون شواهد بیشتری از نیروهای نادیده و نا شناخته در کیهان به دست می رسد ، اما این بار به منطقه ی ما نزدیک تر است . گروهی از محققان دریافته اند که منطقه ی منحصر بفرد ما در عالم – حدود 400 میلیون سال نوری – همانطور که انتظار می رفت ، بطور یکنواخت در همه ی جهات منبسط نمی شود . به بیان دیگر ، این انبساط در نیمی از آسمان سریع تر از نیم دیگر است .  به گفته ی مایک هادسون ( mike hadson ) از دانشگاه واترلو کانادا این طور به نظر می رسد که منطقه ی ما در گیتی متاثر از نیرویی علاوه بر این انتظار است .  انتظار می رفت این انبساط در مقیاس های وسیع تر رو به افزایش باشد ،  اما این مسئله با یافته های اخیر مطابقت ندارد . در صورت اثبات این یافته ها به شناخت جدیدی از منشاء ساختار عالم و باز نگری احتمالی در مدل استاندارد کیهان شناسی خواهد انجامید .

 

Partial map of the Local Group of galaxies.  Credit:  Planet Quest

هادسون و دو دانشمند دیگر تحقیق بر روی جریان های وسیع کیهانی و انبساط عمومی عالم را به عهده دارند . این انبساط که فاصله ی بین کهکشان ها را دائما افزایش می دهد ، جریان هابل نامیده می شود . انحراف سرعت کهکشان ها از جریان کلی هابل را سرعت ویژه هابل می نامند . بررسی سرعت ویژه خوشه ها و ابرخوشه های تخمینی از تراکم جرم محلی که ممکن است علت ایجاد هرگونه انحراف از جریان هابل باشد ، به دست می دهد .

این محققان علاوه بر این در جستجوی پاسخ دیرینه در مورد منشاء سرعت ویژه و تقریبی 600 کیاومتر در ثانیه خوشه محلی کهکشان ها با توجه به زمینه ی زیر موج کیهانی بودند .

آنان با استفاده از بررسی های متفاوت دریافته اند که حدود 50 درصد حرکت خوشه ی محلی سریع تر از میزان مورد انتظار ( و پیش بینی شده است ) . به عقیده ی آنها ساختار های بزرگ نامرئی و ناشناخته در عالم می بایست سبب چنین حرکتی باشند . " اهمیت بالای این حرکت مازاد بیانگر آن است که چنین سرعت های چشمگیری توسط ساختار های بسیار وسیع ایجاد می شوند . " و این ساختار ها در فراسوی خوشه های محلی قرار دارند .

به گفته ی برایان مک نامارا ، عهده دار کرسی تحقیقات دانشگاهی در گروه فیزیک و ستاره شناسی vw  ، هادسون در حال تحقیقات در حیطه ی این مسئله است که مقدار زیادی ماده در جهان اطراف به صورت مجموعه ای د با سرعتی فوق العاده زیاد حرکت می کند . در صورت اثبات و تایید تحقیقات آنها ، طرز تفکر ما از چگونگی شکل گیری عالم نیازمند باز بینی و اصلاح اساسی خواهد بود.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید