تبلیغات
روزجهانی نجوم در ایران
ارسال در: 1383/01/30-00:00
 اعلام برنامه های 11 اردیبهشت ((روز نجوم در ایران)) (به روز شد)</

 اعلام برنامه های روز نجوم در ایران

اتحاديه ي بين المللي اخترشناسي (IAU) هر ساله یک روز را در ماه آوریل ( فروردین یا اردیبهشت ماه)  به عنوان روز نجوم در جهان معرفی میکند. این برنامه قرار است تا در سراسر جهان روز 5 اردیبشهت ماهبرگزار شود. در ایران این روز چندین بار توسط مراجع مختلف اعلام و سپس تغییر یافته.در آخرین اطلاعیه شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران روز جمعه 11 اردیبهشت ماه را روز نجوم اعلام کرده است. لازم به ذکر است مجله نجوم فروردین ماه , با اعلام روز 4 اردیبشهت ماه به عنوان روز نجوم از تمامی گروه ها و علاقمندان دعوت کرده بود تا در این روز برنامه های ویژه ای برگزار کنند. جای انتقاد  از مسولان نجوم ایران را خالی میگزاریم و پیشنهاد میکنیم تا در برنامه های دیگر برنامه ریزی ها و صدور اطلاعیه ها را دقیقتر و بهتر از این انجام دهند. 

با نزدیک شدن به هفته و روز نجوم گروه ها و مراکز  نجوم برنامه های مختلفی در این باره تدارک دیده اند. رشد صعودی فعالیتهای گروهی و اماتوری نجوم در یک دهه گذشته از پیشرفتهای باز جامعه نجوم آماتوری ایران بوده است.که سالانه نمودی در برگزاری چنین برنامه هایی داشته است. امسال این برنامه ها با حال و هوایی ویژه همراه است. امسال را سال نجوم نامیده اند . سالی که وقایع متعدد و ویژه ای قرار است اتفاق بیفتد. دو ماه گرفتگی و گذر سیاره زهره از مقابل قرص خورشید قسمتی از نمایش های آسمان سال 1383 است.معرفی اسمان و وقایع نجومی سال 83 بهانه ایست تا در روز نجوم مردم با نجوم این طبیعت فراموش شده بیشتر اشنا شوند. 

از تمامی کسانی که اقدام به برگزاری روز نجوم میکنند تقاضا میشود تا برنامه های خود را برای ما ارسال نمایند تا از این سایت به اطلاع علاقمندان برسد.

آخرین اخبار رسیده از برگزاری روز نجوم در شهر های مختلف

 روز نجوم در مشهد :

استان خراسان یکی از قطب های بزرگ و تازه متولد شده نجوم آماتوری ایران , برنامه های ویژه های برای این روز تدارک دیده است. این انجمن برنامه موفقی نیز سال قبل برگزار کرده بود.

 فعاليتهاي انجمن نجوم آماتوري آسمان توس به مناسبت روز جهاني نجوم سال 1383

روز جهاني نجوم در دنيا نزديكترين روز از تعطيلات آخر هفته به تربيع اول ماه (تنها قمر زمين) انتخاب مي شود كه در بازه 15 آوريل تا 15 مي واقع شده باشد. همچنين هفته اي كه روز نجوم آخرين روز آن را تشكيل دهد به عنوان هفته نجوم نامگذاري مي گردد. در اين روز و هفته گروههاي آماتوري و حرفه اي نجومي سعي بر آن دارند فرصتي را فراهم آورند تا نجوم را به ميان مردم برده، با برگزاري برنامه هاي گوناگون اين علم زيبا را به عموم اقشار جامعه بشناسانند. كساني كه تا کنون حتي تلسکوپ را هم نديده اند مي توانند با مراجعه به مکانهايي که در شهر پيش بيني شده است علاوه بر رصد از پشت يک تلسکوپ (هر چند کوچک) با مباني علم نجوم به طور خلاصه آشنا شوند و با افرادي که به همين منظور در آن مکانها مستقر شده اند در اين رابطه به صحبت بپردازند. همچنين برگزاري همايشهاي عمومي نجوم، نمايشگاه هاي عکس و پوسترهاي نجومي، مسابقه، پخش اسلايدهاي مرتبط با علم نجوم وفضا، بازديد از رصدخانه ها و مراکز نجومي و ... از ديگر برنامه هايي است که در اين روز برگزار مي گردد.

 انجمن نجوم آماتوري آسمان توس نيز به همين مناسبت برنامه هاي زير را در دست اجرا دارد:

 

1- پنجشنبه  3/2/83 و جمعه 4/2/83 مانور ماراتن مسيه خراسان. اين برنامه كه قرار بود 28 اسفند ماه سال 82 برگزار گردد به دليل نامساعد بودن شرايط جوي به تاريخ سوم ارديبهشت سال جاري موكول شد. شركت كنندگان در اين مانور نحوه يافتن و رصد اجرام مسيه را تمرين خواهند كرد.

 

 

علاقمندان بیشمار مشهدی روز نجوم را گرمتر از سالهای قبل برگزار میکنند.

 

 

2- جمعه 4/2/83 برگزاري برنامه رصد عمومي در پارك ملت، پارك كوهسنگي و كوهستان پارك شادي مشهد از ساعت 3 بعدازظهر به بعد.

3- شنبه 5/2/83 برگزاري نمايشگاه نجوم. مكان: بلوار قرني، قرني 4، خانه فرهنگ شماره 4، طبقه زيرين، از ساعت 18 الي 20.

4- دوشنبه 7/2/83 نمايش فيلم سفر كيهاني و بحث پيرامون فيلم. سفر كيهاني عنوان فيلمي بود كه در باشگاه بهمن 83 پخش شد و بنا به تمايل تعداد زيادي از علاقه مندان جلسه بحث و بررسي فيلم به صورت تخصصي بعدازظهر دوشنبه برگزار خواهد شد. (مكان: بلوار قرني، قرني 4، خانه فرهنگ شماره 4، طبقه زيرين، از ساعت 18 الي 20)

5- سه شنبه 8/2/83  برنامه رصد عمومي و بازديد از رصدخانه دانشكده علوم پايه دانشگاه فردوسي مشهد از ساعت 19:30 به بعد.

6- چهارشنبه 9/2/83 ادامه نمايشگاه نجوم. مكان: بلوار قرني، قرني 4، خانه فرهنگ شماره 4، طبقه زيرين، از ساعت 18 الي 20.

7- پنجشنبه 10/2/83 برنامه رصد صبحگاهي دنباله دار LINEAR C/2002 T7 از ساعت 4 بامداد.

8- جمعه 11/2/83 برگزاري برنامه رصد عمومي در پارك ملت، پارك كوهسنگي و كوهستان پارك شادي مشهد از ساعت 10 صبح به بعد.

برنامه هاي ديگر انجمن به اين مناسبت متعاقبا اعلام خواهد شد.

گزارش برنامه ی این انجمن را برای روز نجوم سال 82 در اینجا بخوانید: http://seismo.um.ac.ir/ast/news/astronomyday1382.htm

 

برنامه های روز جهانی نجوم در همدان

 

 

رصد خانه ابن صلاح همدانی شاهد برگزاری یکی از اولین برنامه های عمومی خود برای عموم مردم است.

 

 

 

رصد خانه تازه تاسیس ابن صلاح شاهد برگزاری روز نجوم در همدان خواهد بود. این  برنامه از ساعت 16 شروع و تا غروب همان روز ادامه میابد.

لازم به ذکر است برگزار کننده این برنامه هاانجمن ستاره شناسی ابن صلاح همدانی است

این برنامه ها در برنامه های 20 الی 30 دقیقه برگزار خواهد شد و در کنار آن نمایشگاه عکس های نجومی اعضا  -  ابزارآلات نجومی به نمایش در می آید. پس از غروب آفتاب در همدان نیز رصد خانه ابن صلاح همدان که مجهز به چند دستگاه تلسکوپ نجومی است  میزبان علاقمندان به رصد آسمان خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این رصد خانه مراجعه نمایید :  http://ebnesalah.tripod.com

 

 

روز نجوم و اعلام برندگان عکس سایت پارس اسکای

سال گذشته دو پدیده خورشید گرفتگی و گذر عطارد بهانه ای شد تا مسابقه ی سراسری عکاسی از این دو پدیده در پارس اسکای برگزار شود. هرچند با تاخیر ولی در این روز اسامی برندگان این مسابقه اعلام و جوایز این مسابقه به برندگان اهدا خواهد شد. قابل ذکر است که چهار نفر برنده این مسابقه در دو بخش عکاسی از کسوف و عکاسی از گذر عطارد شدند. 

 روز نجوم در اصفهان

 

نجوم در  اصفهان نیز از پیشرفت گسترده ای برخوردار بوده. وجود گروه ها و مراکز نجومی متعدد و فعال  و مردم علاقمند به نجوم – حمایت مراکز خصوصی و دولتی از این گروه ها و مراکز باعث رشد چشمگیر نجوم طی یک دهه گذشته شده است.

 

فعاليتهاي گروه ها و مراکز نجوم اصفهان به مناسبت روز جهانی نجوم سال 1383

 

 • مرکز آموزش نجوم ادیب

  مرکز نجوم ادیب برنامه ای عمومی به مدت سه روزبرگزار خواهد کرد. و مسابقه , رصد و سخنرانی از قسمت های مختلف آن است.

مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان را میتوان پایه گذار بسیاری از فعالیتهای نجوم در اصفهان دانست. این مرکز که با حمایت شهرداری اصفهان راه اندازی شده به فعالیتهای عمومی و آموزشی نجوم در اصفهان میپردازد.

با حمایت شهرداری از برنامه های روز نجوم ,  امسال شاهد برگزاری ویژه برنامه های متعددی در شهر اصفهان خواهیم بود.

گزارشی برگزاری روز نجوم را از این مرکز بخوانید :

به مناسبت هفته جهاني نجوم ، مرکز آموزش نجوم اديب برنامه هاي گسترده اي را در سطح استان اصفهان اجرا خواهد کرد. اين برنامه ها با توجه به هدف روز نجوم که ترويج و گسترش آن بين عموم مردم وايجاد علاقه مندي و توجه به آسمان وپديده هاي زيباي آسماني است طراحي و اجرا خواهند شد.

غرفه هاي نجوم خياباني در سطح شهر اصفهان ، در طول سه روز  از چهارشنبه 9 تا جمعه 11 مردم را به رصد خورشيدي دعوت مي کنند و  به اطلاع رساني شهروندان در زمينه گذر زهره خواهند پرداخت. ويژه نامه روز نجوم و برگه هاي مسابقه کتبي نجوم نيز از طريق همين غرفه ها در اختيار عموم قرار خواهد گرفت. شب هنگام نيز رصد عمومي ماه و سيارات در پشت بام کتابخانه مرکزي شهرداري اصفهان اجرا مي گردد. از بعداز ظهر روز جمعه که به عنوان روز نجوم  در ايران انتخاب شده است.برنامه هاي متمرکزي در يکي از پارک هاي عمومي شهر (بوستان کودک- روبروي خانه کودک و نوجوان) اجرا مي گردد.

مسابقه نقاشي نجومي

مسابقه پازل هاي نجومي

 مسابقه موشکهاي کاغذي  و غرفه ساخت تلسکوپ

 ازجمله اين برنامه ها پس از شروع شب برنامه رصد عمومي اجرا خواهد شد اين برنامه ها از ساعت 16 تا 21 در همان محل ادامه خواهند داشت. برگه های مسابقه کتبی روز نجوم از طریق مراکز فرهنگی شهرداری اصفهان و مدارس استان توزیع میشود.

و در پایان هدایای ویژه ای به نفرات برتر اهدا میشود. به یکی از مدارس شرکت کننده در این مسابقه نیز تلسکوپی اهدا خواهد شد. دانش آموزان دیگر شهر ها نیز میتوانند. در این مسابقه شرکت نمایند. برای اطلاعات بیشتر طی روزهای آینده به سایت مرکز ادیب مراجعه نمایید. http://adib.isfahan.ir

 

 • مرکز پژوهشی هداتگران اندیشه HRC

 

برنامه مرکز پژوهشی هدایتگران اندیشه به مناسبت هفته نجوم

 

مرکز پژوهشی هدایتگران اندیشه که یکی از مراکز فعال و |ژوهش نجوم اصفهان است با همکاری دبیرستان غیر انتفاعی فلاح در صدد برگزای برنامه های ویژه ای برای این روز است این برنامه ها ویژه تمام دانش آموزان علاقمند به ستاره شناسی در سطح اصفهان است . علاقمندان میتوانند جهت هماهنگی برای شرکت در هر یک از این برنامه ها تا یک روز پیش از برنامه  ساعت 9:00 الی 12:00 با تلفن 03116686066 – دبیرستان فلاح تماس حاصل نموده و نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

 

 

روز

تاریخ

ساعت

برنامه

1

شنبه

5/2/1383

10:00

تمرین برای گذر زهره توسط دانش آموزان در رصد خانه کوثر(1)

2

یکشنبه

6/2/1383

-

-

3

دوشنبه

7/2/1383

-

-

4

سه شنبه

8/2/1383

10:00

پخش فیلم و گفتمان نجومی در دبیرستان غیرانتفاعی فلاح

18:00

سخنرانی با عنوان ستاره های دوتایی توسط جناب آقای دکتر نفیسی استاد فیزیک دانشگاه اصفهان

5

چهارشنبه

9/2/1383

17:30

مسابقه نقاشی برای کودکان , در دبیرستان غیر انتفاعی فلاح

6

پنجشنبه

10/2/1383

8:30

بازدید داشن آموزان از نمایشگاه مرکز آموزش نجوم ادیب

7

جمعه

11/2/1383

19:00

اردوی رصدی دانش آموزان و خانواده ها در رصد خانه کوثر

 

همچنین گروه هایی که در این جا نام برده شده اند برنامه هایی برای این روز تدارک دیده اند که با ارسال برنامه این گروه ها این خبر به روز خواهد شد.

 

 • گروه نجوم در دولت آباد

انجمن نجوم کانون فرهنگی تربیتی مسجد امام زمان (عج) در نظر دارد بمناسبت روز نجوم و همچنین پدیده گذر زهره در  خرداد ماه و همزمان با آن از سمینار های ویژه ای را برگزار نماید.برنامه های این کانون برای روز نجوم و گذر زهره :

 • تهیه و چاپ ویژه نامه در مورد گذر سیاره زهره در 4 صفحه و توزیع آن در بین مراکز دولتی – آموزشگاه ها و مدارس و همچنین عموم مردم.
 • نصب پلاکاردهایی در سطح شهر برای اطلاع رسانی پیرامون گذر زهره و راهنمایی شهروندان برای مشاهده این پدیده.
 • برپایی شبهای رصدی و جلسات توجیهی پیرامون گذر زهره. در تاریخ های 31/1/1383 – 10/2/ 1383 - 24/2/1383 – 7/3/1383
 • سخنرانی در مراسم نماز جمعه شهر دولت آباد در تاریخ 15/3/1383 و رصد خورشید با تلسکوپ

 

 

 • گروه نجوم رامی  دانشگاه اصفهان.

 

کانون نجوم رامی قصد دارد همزمان با هفته نجوم در تاریخ  شنبه 5 اردیبهشت 83 اقدام به برگزاری رصد ی عمومی در مقابل دانشکده فیزیک دانشگاه اصفهان برای دانشجویان کل دانشگاه نماید. ( این برنامه به دلیل ابری بودن هوا برگزار نشد. و به روز 3 شنبه 8 اردیبهشت ماه تغییر کرد ) برنامه رصد شامل رصد ماه ، صور فلکی ،  سیارات  و چند ین مسیه بوسیله تلسکوپ و دوربین دو چشمی است.این برنامه از ساعت 18 شروع خواهد شد. این کانون قرار است تا در طول هفته نیز به برگزاری برنامه هایی نجومی در سطح دانشکده بپردازد.

 

روز نجوم در تهران

 

عکس محدثه عظیم لو

روز نجوم سال گذشته در پارک شفق تهران

برنامه های روز نجوم در تهران که تا کنون اعلام شده ا ند به شرح زیر است :
 
- رصد خانه زعفرانیه ، پارک زعفرانیه : رصد لکه های خورشیدی ،ماه و آسمان شب، غرفه نفاشی کودکان ،
- خانه هنرمندان ایران با همکاری دبیرستان فرزانگان ، خیابان طالقانی ، بعد از خیابان ایرانشهر ، خیابان فرصت
:نمایش صورتهای فلکی و دایرةالبروج، پوسترهایی از اجرام غیر ستاره ای،  ماکتهای منظومه شمسی با مقیاس درستی از اندازه و فاصله ها، رصد لکه های خورشیدی و ماه ، کارگاه تراش آینه و ساخت تلسکوپ، کارگاه ساخت ساعت آفتابی، ایستگاه نقاشی کودکان، سخنرانیهای عمومی و نمایش اسلاید، آموزش عکاسی نجومی ، فروش محصولات نجومی و ...
 
- آسمان نمای کانون ، خیابان پیروزی ،میدان چهارصد دستگاه : نمایش آسمان نما در چندین نوبت، غرفه نقاشی کودکان ،

فرهنگسرای نیاوران
 گروه نجوم مبين و برساووش با همكاري هم در فرهنگسراي نياوران برنامه اي براي روز نجوم تدارک دیده اند :

 • پخش اسلايد هاي نجومي
 • آموزش مختصرعكاسي نجومي
 • رصد شبانه

 

همچنین این گروه ها با آمده كردن بروشورهايي در باره روز نجوم، ماه گرفتكي، دنباله دارها و گذر زهره قصد آشنايي مردم با اين پديده ها را دارد.

اين برنامه از ساعت 20-22 روز جمعه 11/2 /82 در محيط فرهنگسراي نياوران برگزار مي شود.


- مرکز علوم و ستاره شناسی نیاوران 
- مرکز نجوم آستان مقدس شهرری  : بازدید از رصدخانه و مرکز نجوم

برای عموم و رصدآسمان شب
 


روز نجوم در کرج

- باتلاش جمعی از دانش آموزان مراکز فرزانگان کرج وحمایت شاخه نجوم انجمن فارغ التحصیلان مراکز سمپاد کرج بالاخره روزنجوم در شهر کرج نیز برگزار میشود. این برنامه  دردو پارک« شهید چمران » _نزدیک درب اصلی روبروی دانشکده کشاورزی _ و پارک « نبوت » ازساعت سه بعد از ظهر روز جمعه  یازدهم اردیبهشت برگزارخواهدشد

برنامه های پیش بینی شده به شرح زیر است:
رصد لکه های خورشید در روزوماه و سیارات منظومه شمسی در ابتدای شب

معرفی وتشریح طرزکارابزاررصدی به ویژه تلسکوپها
سخنرانیهای کوتاه عمومی درباره موضوعات جذاب نجوم_ احتمالا فقط در پارک چمران
نمایش اسلاید
کارگاه نقاشی برای کودکان _احتمالافقط در پارک چمران

 


 

روز نجوم در اردکان

گروه نجوم شفق شهرستان اردکان قرار است تا برای اولین بار مراسم  روز نجوم در جمعه 11 اردیبهشت  ماه در در شهرستان اردکان از توابع استان یزد برگزار کند.

این برنامه به شرح زیر خواهد بود :

 

1- نمایشگاهی از پوستر و عکس های نجومی

2-پخش اسلاید های نجومی برای عموم مردم

3- پخش فیلم های نجومی

4-فروش و قبول سفارشات  از قبیل سی دی ها . کتب . مجله نجوم و...

5-نمایش آسمان نما و آسمان مجازی

6- و در روز 11 اردیبهشت - رصد عمومی مردم با تلسکوپ

علاقمندان اردکانی میتوانند به کانون مدرس واقع در خیابان سعدی مراجعه نمایند.

 

روز نجوم در سمنان

گروه نجوم زاوس سمنان به مناسبت روز نجوم با همكاري سازمان دانش آموزي استان سمنان برگزار مي كند:
رصد ماه و سيارات
در روز پنج شنبه مورخ 10/2/83 رصد ماه و سيارات به صورت عمومي در محل فرهنگ سراي كومش سمنان برگزار خواهد شد.  در كنار اين برنامه يك كارگاه نجومي با موضوع معرفي نجوم و آشنايي با آسمان شب نيز برگزار خواهد شد. اين برنامه از روزهاي قبل توسط سيماي استان سمنان به اطلاع خواهد رسيد .

مکان :بلوار قدس - فرهنگسرای کومش

 روز نجوم در شیراز

انجمن نجوم سعادت شهر برنامه کاملی را برای هفته نجوم ترتیب داده اند
 و هر یک از روزهای هفته را (که از روز جمعه 4 اردیبهشت ماه آغاز می شود) نام گذاری کرده اند.
 پایان هفته(روز 11 اردیبهشت) با رصد لکه های خورشیدی در نماز جمعه و اختصاص
 بخشی از آن به روز نجوم همراه خواهد بود!

 

روز نجوم در رشت

 

 

گروه نجوم روجا برنامه موفقی را  سال پیش در رشت برگزار کرد.

 گروه نجوم روجا در رشت مانند سال گذشته قصد دارد تا برنامه ای را در روز نجوم برگزار کند. برپایی ایستگاههایی در "پارک شهر" رشت و آشنا کردن مردم با آسمان و دانش ستاره شناسی و همچنین برگزاری رصد ماه و سیارت درخشان آسمان از بخشهای این برنامه هستند. همچنین هدایایی هم به عنوان یادبود برای عموم مردم و خصوصاً کودکان درنظر گرفته شده که در این روز توزیع خوهد شد.گروه نجوم روجا پذیرای علاقمندان به زیباییهای آسمان در عصر روز جمعه، 11 اردیبهشت ماه در پارک شهر رشت (واقع درخیابان حافظ) خواهد بود.

گزارش برنامه ی این گروه را برای روز نجوم سال 82 در اینجا بخوانید: http://www.bedoon.net/astroday/astroday03.htm

- انجمن نجوم ثاقب گيلان به مناسبت روز نجوم برنامه ای را در دوبخش صبح و عصر در محل اين انجمن واقع در بوستان ملت رشت اجرا می کند.برنامه صبح شامل سخنرانی آقای حميد خداشناس در مورد سفر به قطب جنوب و رصد خورشيد گرفتگی که در پايان نمايش تصاوير و جلسه پرسش و پاسخ برگزار می شود.

در نوبت عصر برنامه شامل بخشهای مختلفی همچون نمايشگاه آثار نجومی ‚ کارگاههای آموزشی ‚ معرفی  منجمان ايرانی ‚ ايستگاه نقاشی نجومی برای کودکان ‚ مسابقه نجومی ‚ ايستگاه ساعت آفتابی ‚ اجرا مدل منظومه شمسی ‚ بازديد از آسمان نما و در صورت مناسب بودن هوا اجرای رصد عمومی با همکاری گروه نجوم ستاره شمال

 

- انجمن علمی پژوهشی نجم شمال (گروه ستاره شمال سابق) نيز برای روز نجوم برنامه هايی را در شهر رشت ترتيب داده است :

توزيع بروشور نجومی شامل توضيحاتی در مورد پديده های مختلف نجومی ‚ اجرای مسابقه ‚ در صورت مناسب بودن هوا اجرای رصد عمومی در بوستان ملت و مرکز استعداد های درخشان ميرزاکوچک رشت

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید