تبلیغات
گرامیداشت روز نجوم در ایران
ارسال در: 1383/02/11-00:00
جمعه 11 اردیبشهت ماه روز نجوم در سراسر ایران گرامی داشته شد.

 جمعه 11 اردیبشهت ماه روز نجوم در سراسر ایران گرامی داشته شد.

 

اتحاديه ي بين المللي اخترشناسي (IAU) هر ساله یک روز را در سال  به عنوان روز نجوم در جهان معرفی میکند. در آخرین اطلاعیه شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران روز جمعه 11 اردیبهشت ماه را روز نجوم اعلام کرده است. از گوشه و کنار ایران خبر میرسد که طبق برنامه اکثر این برنامه ها برگزار و یا هم اکنون در حال برگزاری است. این روز در شهرهای : مشهد – تهران – اصفهان – رشت – اردکان – سعادت شهر –  همدان -  کرج – سمنان -  و آمل برگزار شد.

گزارشهای خود را از برگزاری این روز برای درج در پارس اسکای برا ما ارسال نمایید. news @ parssky.com

  در تهران

در تهران هم مثل بسياري ديگر از شهرها مراسم روز نجوم برگزار شد . رصدخانه زعفرانيه  مركز علوم و ستاره شناسي  خانه هنرمندان و چند فرهنگسرا اصلي ترين محلهايي بود كه منجمان اماتور در ان به ترويج علم نجوم پرداختند . اما در رصدخانه زعفرانيه به عنوان اصلي ترين برگزار كننده اين مراسم برنامه هاي مختلفي تدارك ديده شده بود . نمايش اسلايد  مسابقه نقاشي و سوالات نجومي  نمايش ساعتهاي افتابي دست ساز از جمله برنامه هايي بود كه توسط گروهي از اعضاي اين رصد خانه انجام شد . همچنين گروهي ديگراز اعضا نيز در  محوطه اطراف رصدخانه توضيحاتي درباره اين روز و سيارات و صورتهاي فلكي براي علاقمندان بيان مي كردند .

جالبترين بخش برنامه ها براي بازديد كنندگان صحبتهاي گروهي از دانش اموزان رصدخانه بود كه هركدام به عنوان يكي از سيارات منظومه شمسي به توضيح ويژگيهاي

 

 مسابقه پازل های نجوم مورد توجه کودکان قرار گرفت

مسابقه تکمیل پازل های نجومی قسمت مورد علاقه کودکان بود.(برنامه روز نجوم در اصفهان)

مشاهده تصاویر سه بعدی مریخ از برنامه های روز نجوم در مرکز نجوم ادیب اصفهان - عکس از علیرضا بوژ مهرانی

پرواز موشکهای کاغذی در روز نجوم
 

 

 

 

ساخت موشک های کاغذی بخشی بود که با اقبل عمومی برای شرکت همه گروه های سنی در آن مواجه شد. (برنامه روز نجوم در اصفهان)

 

 

 

 

 

 

 

 

 آن سياره مي پرداختند . در پايان اين روز نيز تعدادي ازبرگزار كنندگان روز نجوم در ديگر نقاط تهران  با حضور در اين محل به برنامه هاي اين روز خاتمه دادند. (  گزارش و خیر از نعیمه نامجو )


مراسم روز نجوم ، جمعه 11 اردیبهشت با همکاری شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران،دبیرستان فرزانگان تهران وماهنامه نجوم در محل خانه هنرمندان ایران و بوستان هنرمندان اجرا شد.این برنامه از ساعت 10 صبح تا 8 شب ادامه داشت . این برنامه ها عبارت بودند از: 

 

1-      رصد خورشید ( که البته لکه جالب توجهی در آن روز نداشت!) ، رصد ماه ، مشتری و قمرهای آن : در طول روز تنها در زمانهای کوتاهی هوا ابری نبود، اما با تاریک شدن هوا کم کم ابرها کنار رفتند و صفی طولانی پشت تلسکوپ کوچک مدرسه ایجاد شد                         

با اینکه زمان برنامه تا 8 شب اعلام شده بود، اما به دلیل استقبال فراوان مردم  برنامه تا ساعت 9 شب ادامه  یافت.

2-      نمایش مدل منظومه شمسی : دانش آموزان با نمایش مدلی با  مقیاس واقعی از سیارات منظومه شمسی اطلاعاتی در مورد هرسیاره ارايه می دادند.

3-      نمایش مدل ساخته شده و پوسترهایی از اجرام غیر ستاره ای ( انواع  کهکشانها ، سحابیها و خوشه های ستاره ای) و توضیحاتی در مورد هر کدام

4-      نمایش چگونگی تراش آینه و ساخت تلسکوپ

5-      نمایش انواع تلسکوپها، ساختمان وطرز کار آنها

6-      نمایش صورتهای فلکی نقاشی شده  روی پارچه ای بزرگ و نمایش دایرةالبروج روی پارچه ای دایره ای شکل : بازدید کنندگان با قرلر گرفتن در این دایره و حرکت در داخل آ ن متوجه می شدند که چگونه در ماههای مختلف ، خورشید میان صورتهای فلکی دایرةالبروج جابجا می شود.

7-      سن شما روی سیارات دیگر چقدر است؟ بازدیدکنندگان  در این قسمت  می آموختند که سرعت گردش سیارات مختلف به دور خورشید متفاوت است و می توانستند سن خود برحسب سال در سیارات گوناگون را به دست آورند. خانمی که متوجه شد سن او بر حسب سال مریخی فقط 17 سال است از این موضوع بسیار خوشحال شد.

8-      نمایش ماه و معرفی دهانه هاو دریاهای سطح ماه، همراه با نقشه ای ازسطح ماه به عنوان هدیه برای بازدیدکنندگان

9-      ایستگاه نقاشی کودکان: در این ایستگاه کودکان می توانستند تصاویری از منظومه شمسی و صورتهای  فلکی را رنگ آمیزی کنند یا به دلخواه نقاشی بکشند وبادکنکهایی که روی آنها نوشته شده بود "روز نجوم مبارک" هدیه بگیرند . در این قسمت نیز بزرگسالان همراه کودکان شرکت می کردند.

10-    عکاسی نجومی : در این قسمت دانش آموزان علاوه بر آموزش نحوه کاربا دوربین عکاسی و عکاسی از آسمان شب  تعدادی از عکسهای خود را نیز به نمایش گذاشته بودند.

11-    معرفی پدیده گذر زهره همراه با فروش عینکهای مخصوص برای مشاهده این پدیده

12-    بشقاب پرنده یا ...: دانش آموزان با پخش بروشورهای در مورد وقایع اخیر و انتشار خبر مشاهده اجسام نورانی ناشناس از مردم دعوت  می کردند که این جسم درخشان را که چیزی غیراز سیاره زهره نبوده است پس از غروب خورشید ببینند.

13-    باهمکاری مجله نجوم ، 3 برنامه سخنرانی و نمایش اسلاید با حضور بابک امین تفرشی ، دکتر وصالی و اشین زاکاریان از ساعت 2 تا 5 بعد از ظهر در تالار بتهوون خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

14-    غرفه فروش محصولات نجومی

15-    نمایش فیلم فرود مریخ نورد روح و مرکز کنترل این مأموریت در آزمایشگاه جت پروپالشن و

16-   مصاحبه با دکتر فیروز نادری در چندین نوبت در طول روز در کنار غرفه های دیگر

 

تعدادی از دوستان نیز در طول روز با فروش "حلقه زحل" و شربت خنک گرمی خاصی به برنامه بخشیده بودند.

 

دبستان رهیار واقع در خیابان سردار جنگل نیز به کوشش خانمها موسوی و سلمانی برنامه های ویژه ای برای شب نجوم در نظر گرفته بودند که علاوه بر دانش آموزان، خانواده ها نیز در آن شرکت داشتند. این برنامه ها شامل سخنرانی، آموزش صورتهای فلکی، مسابقه نجومی، نقاشی و رصد آسمان شب بود. بنا به دعوت مسؤولین مدرسه من و آقای دکتر وصالی نیز در این برنامه شرکت داشتیم و علاوه بر سخنرانی در مورد " اجسام نورانی ناشناس"( آقای دکتر وصالی) برنامه رصد ماه  و مشتری و قمرهای آن نیزبا تلسکوپ کوچک دبیرستان فرزانگان اجرا شد که بسیار مورد توجه دانش آموزان و خانواده ها قرار گرفت.   

 

گزارش و خبر از محدثه عظیم لو


در فرهنگسراي نياوران جمعيت زيادي از برنامه روز نجوم استقبال كردند. در ابتدا با دادن بروشورهايي به مردم، آنها را علاقمند به ديدن اسلايد هاي نجومي كرديم و

 

روز نجوم در فرهنگسراي نياوران تهران - عکس مریم رفان

 

 سپس شروع به پخش اسلايد هايي در زمينه منظومه شمسي، صورت هاي فلكي ... انجام داديم و سپس با پخش اسلايدي در مورد دنباله دارها به معرفي دنباله دارهاي بهاري پرداختيم سپس در زمينه گذر زهره سخنراني كوتاه انجام شد.

 براي رصد آسمان از يك تلسكوپ و 3 دوربين دوچشمي استفاده مي كرديم كه ابتدا به رصد مشتري سپس ماه و در آخر زهره پرداختيم در حين رصد به توضيح پديده خسوف نيز پرداختيم. در حدود 200 نفر در برنامه روز نجوم در فرهنگسراي نياوران شركت كردند.

 گزارش مرضیه کاشف از روز نجوم در تهران


 

گزارش روز نجوم در کرج


پس از تمامی پیگریهای بچه های  شاخه نجوم «انجمن فارغ التحصیلان مراکز سمپاد کرج و دانش آموزان مدرسه فرزانگان  وعدم همکاریهای مسولین شهر درنهایت بامساعدت سازمان پارکها و فضای سبز قرار شد تا مراسم روز نجوم درمحل دو پارک « شهید چمران » و « نبوّت » برگزار شود.لیکن به علت برخی مشکلات در آخرین لحظه تصمیم برآن شد که برنامه فقط در پارک « نبوّت » برگزار شود. طبق اعلان قبلی ازساعت سه بعداز ظهد همه شرایط فراهم شده بود اما به دلیل بارندگی
 
برنامه به معین ی واقعی ازحدود ساعت چهار با رصد خورشید با فیلتر مایلار و از لابلای ابرها آغاز شد.از این پس با استقبال مردم کاررصد لکه های خورشید با سه تلسکوپ 4/5 اینچ که فقط یکی از آنها مجهز به فیلتر بود_ دوعدد دیگر با روش رصد غیر مستقیم استفاده میشد_ ادامه یافت. فعالیت دیگر گروه برگزاری کارگاه نقاشی با موضوع نجومی برای کودکان  بودکه درپایان برنامه ها ازبین بیش از دویست نقاشی کشیده شده به سه نقاشی درسه رده سنی جوایزی اهدا شد. برنامه دیگر معرفی اجمالی پدیده های نجومی بهار امسال شامل ماه گرفتگی ، گذر زهره ،  ظهوردنباله دارهاو... بود.این پدیده ها علاوه براینکه در غالب یک نوشته به مر اجعین داده میشد به طورشفاهی کاملا تشریح میگردید.درکناراین برنامه ها راس هرساعت با اعلان قبلی یک سخنرانی کوتاه در فضای باز برگزارمیشدکه  پس از آن جلسه های پرسش و پاسخ بر قرار بود_که البته بر خی مواقع پرسشها ربطی به موضوع سخنرانی نداشت مثلا پرسش درمورد اشیا نورانی_ موضوع این سخنرانی ها شامل : تشکیل کیهان ، منظومه شمسی، عکاسی نجومی و صورتهای فلکی بود.یک کار جالب دیگر یک آمار گیری ساده ازمراجعین بود.این آمارنشان داد که 57/6 درصد از مراجعین مرد و42/4 درصد زن بوده اند.همچنین درتوزیع سنی 20/9 درصد 10 تا 15 ساله ، 23/2 درصد 16 تا 20 ساله، 22/7 درصد21 تا 30 ساله، 10/5 درصد 31 تا40 ساله، 5/8 در صد 41 تا 50 ساله و بقیه  50 سال به بالا بوده اند.درمورد نحوه اطلاع یابی نیز آمار نشان میدهد 15/7 در صد از طریق اینترنت، 32/0 در صد از دوستان واطلاعیه ها، و52/3 درصد به طورگذری ازبرنامه با خبر شده اند. درآماری دیگر فقط 13/9 درصد ازمراجعه کنندگان میزان اطلاع خود از نجوم را صفر یا اصلا ارزیابی کردندوبقیه اطلاعات خودرا مقدماتی بامطالعه آزاد ویا تحصیلکرده ارزیابی کردند. شایان ذکر است اطلاعت فوق بر اساس گفته مخاطبین است وارزشیابی آن نیز درهمین حوزه صورت میگیرد. درپایان از تمامی کسانی که به هرشکل وبی هیچ ادعا در تمامی مراحل این همایش زیبا حضورداشتند به ویژه دانش آموزان فرزانگان کرج  سپاسگزارم.
شادو آفتابی باشید  گزارش و خبر از . مصطفی باقری کرج

 

 


 در اصفهان

مراسم روز نجوم در اصفهان نیز مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفت.  خانه کودک و نوجوان در کنار آبهای زاینده رود پذیرای خیل هزاران نفری مردم علاقمند بود. بخش های متنوع این برنامه جذاب در  پارک ملت ( بوستان کودک) اصفهان انجام میگرفت. مسابقه پرتاب موشک های کاغذی - تکمیل پازل منظومه شمسی و زمین - نمایش نحوه ساخت تلسکوپ های کوچک  مسابقه کتبی اطلاعات عمومی و تخصصی نجوم و ... باعث ازدهام مردم در محل برگزاری شد. برگزار کننده این برنامه مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان بود.

مرکز پژوهشی هدایتگران اندیشه در هفته نجوم برنامه های متنوعی را به انجام رسانده که شرح گزارش آن به این شرح است :

  • در روز 3 شنبه 8/2/1383 ساعت 18:30 سخنرانی آقای دکتر نفیسی با موضوع ستاره های دوتایی و با حضور علاقمندان در سالن اجتماعات دبیرستان فلاح برگزار شد.

  • مسابقه نقاشی با موضوع آسمان در روز چهار شنبه 9/2/1383 ساعت 17:30 در محل مرکز پژوهشی و با حضور علاقمندان خردسال و خانواده هایشان برگزار شد. محل برگزاری این مسابقه با تصاویر و نوشته های گوناگون و جذابی تزیین شده بود تا الهام بخش نقاشان کوچک باشد. در پایان نیز به تمام شرکت کنندگان جوایزی اهدا شد.

  • پنجشنبه 10/2/1383 با وجود ابری بودن هوا برنامه رصد عمومی در حمل رصد خانه کوثر (1) برگزار شد. در این برنامه ابتدا شرکت کنندگان با رصد خانه و برنامه های علمی و آموزشی آن آشنا شدند و با صاف شدن موقت هوا به رصد ماه پرداختنتد که مورد توجه آنها قرار گرفت. به دلیل احتمال ابری شدن مجدد هوا و تعداد زیاد شرکت کننده گان ادامه رصد توسط CCD بر روی صفحه تلویزیون به نمایش در آمد. نمایش فیلم علمی نیز برنامه نهایی این روز بود.

گزارش از مرکز پژوهشی هدایتگران اندیشه http://www.hrcglobal.net


به مناسبت روز نجوم یک برنامه رصدی شبانه برای 57 نفر از دانش پژوهان گروه نجوم پژوهش سرای صائب اصفهان برگزار شد. این برنامه از شامگاه 10 اردیبهشت ماه تا صبح 11 اردیبهشت ماه برگزار شد.  و از برنامه هایی همچون آموزش رصد از طریق تلسکوپ و دوربین دوچشمی - معرفی نرم افزار TheSky - شبیه ساز کره سماوی آسمان - پرسش و پاسخ و گفتمان نجومی - رصد ماه و مشتری و برخی از ستاره های دوتایی همراه بود. مسابقه علمی نیز پایان بخش این برنامه بود.در پایان نیز به برندگان جوایزی اهدا شد. این برنامه با هماهنگی آموزش و پرورش ناحیه 1 اصفهان و مساعدت آقای قدسیه مدیریت پژوهش سرای صائب و مدیر بخش نجوم آقای داریوش ذولفقاری راد انجام شد. این گروه خود را برای عکاسی از ماه گرفتگی و همچنین گذر زهره آماده میکند.

گزارش و خبر از داریوش ذولفقاری راد


در همدان

روز ملي نجوم توسط انجمن ستاره شناسي ابن صلاح همداني پنج شنبه دهم ارديبهشت برگزار شد.قرار بود برنامه از ساعت 6:30 آغاز شود ولي از ساعت 5:30 شاهد سيل اعضاي علاقمند تشکل به سوي رصدخانه بوديم.موسيقي آرام سالن اجتماعات همه را آماده کرده بود تا اولين مراسم نجومي تشکل را در روز پاسداشت علم بزرگ نجوم برگزار کنيم.

صندلي هاي سالن پر شده بود و ما مجبور بوديم که اطراف سالن اجتماعات را هم از صندلي پر کنيم و با وجود اين لرزه بر اندام ما فرو نمي نشست که در اولين گام از فعاليت تشکل بايد با اعضاي 180 نفره مواجه بشويم.مراسم با سخنراني کوتاهي درباره روز نجوم آغاز شد.اين سخنراني را فايزه احساني درخشان دبير تشکل برعهده داشت.ايشان با اشاره به ميمنت تلاقي آغاز به کار انجمن با روز ملي نجوم اين مهم را به فال نيک گرفتند براي آغاز کاري که همه ما به آن عشق مي ورزيم و روياي بي واسطه دل هاي ماست.

سپس سجاد حصاري سخنراني درباره چهاردهمين سالگرد آغاز به کار هابل داشت.فکر مي کنم توضيحات سجاد حصاري به همراه تصاوير تلسکوپ هابل از آغاز تا به حال و همچنين جديدترين عکس هاي اين مسافر خوش خبر به دل همه نشست.پس از پايان اين قسمت سيل سوالات علاقمندان درباره تلسکوپ هابل بود که از سجاد حصاري پرسيده مي شد.سپس زهره معز کريمي مقاله آموزشي را درباره مهارت هاي رصدي و نکات مورد توجه درباره رصد ارايه کرد.صحبت هاي زهرا معز کريمي که نيم ساعت به طول انجاميد نکات آموزنده اي را به بخشي از اعضاي تشکل داد که با شور و اشتياق فراوان مي خواهند کار نجومي اشان را آغاز کنند.پس از اين برنامه آسمان نماي مرکز نيز به صورت موازي آغاز به کار کرد و ميزبان علاقمندان بود.ميثم هنري جعفر پور نيز در آسمان نماي 24 نفره مرکز نکاتي آموزنده را در مورد مختصات و مکانيک سماوي به دوستان انجمن مي داد.در سالن اجتماعات نيز عکس هاي زيباي آماتور هاي ايراني در پس موسيقي آرام ياني جلوه اي خاص داشت.سپس سجاد حصاري درباره پديده هاي آسمان بهار سال 83 سخن گفت.خسوف و دنباله دار ها و همچنين مختصري درباره گذر زهره از مباحث مطرح شده در اين جلسه بود.از ابتداي مراسم قيافه هاي اعضاي برگزار کننده مراسم ديدني بود.ابر هاي ستبر و مسکوني که دست از سر آسمان بالاي سر ما برنمي داشتند اين پيغام را مي رساندند که ما بايد رصد عمومي بعد از مراسم را از ليست برنامه ها خط بزنيم.اواخر صحبت هاي سجاد حصاري بود که ابر ها مجال رصد کوتاهي را به ما دادند تا خداي نکرده شرمنده دل هاي مشتاقي نشويم که به اميد ديدار گنبد کبود پرستاره ما بودند.

به دليل زيادي جمعيت نتوانستيم از تلسکوپ گنبد استفاده کنيم.به همين دليل با يک تلسکوپ 6 اينچ و يک تلسکوپ 5.4 اينچ نيوتوني به سراغ اجرامي رفتيم که از پس ابرهاي تيره مغرور خودنمايي مي کردند.ماه از نيمه پر تر ده يکي از اهداف ما بود.براي خيلي از اعضا که در آغاز فعاليت هاي نجومي اشان بودند منظري زيبا و دست نيافتني بود.مشتري و اقمارش هم که در کنار ابر ها و در نزد ماه مشهود و پنهان مي شدهند نيز از اجرامي بود که دراين شب رصد شد.زهره هم کامل در پرده کبود ابرهاي به شدت باران زاي آن شب پنهان شده بود و ما را از رصد حلال زيبايش محروم کرد.با وجود هواي ابري و رصد مختصر پايان برنامه فکر مي کنم اکثر شرکت کنندگان در اين مراسم رازي و با خاطره اي خوش از رصدخانه به بيرون رفتند.ساعت 10 بود که آرام آرام محيط خلوت و خستگي هاي ما آشکار شد.ولي لذت آشنا کردن مردم با نياز فراموش شده و فطرت جستجو گرشان در کالبد عالم بي پايان ما را از تمام اين خستگي ها دور کرد و آرام آرام آماده مي شويم که روز سه شنبه و رصد خسوف را ميزبان علاقمندان و اعضاي نزديک 200 نفر خود باشيم . گزارش از  انجمن ستاره شناسی ابن صلاح همدانی


روز نجوم در اردکان

گروه نجوم شفق شهرستان اردكان نيز مانند ديگر گروه هاي نجومي جمعه 11 ارديبهشت روز نجوم را گرامي داشت.این مراسم قرار بود طبق اطلاعيه هايي كه در سطح شهر پخش شده بود جمعه از ساعت 4 بعد از ظهر شروع شود و در صبح جمعه كه مشغول انجام دادن كارهاي نهايي بوديم نيز تعداد زيادي از علاقه مندان آمده بودند و با وجود اينكه برنامه شروع نشده بود از برنامه ها بازديد كردند.برنامه ما از ساعت 4 شروي شد و ما كليه برنامه ها را در يك حيات بزرگ قرار بود انجام دهيم درهمان ساعات اوليه مسئولين شهر به بازديد از همايش ما آمده بودند و طي روز استقبال زيادي از نمايشگاه پوستر و كتب و همچنين از آرشيو مجله هاي نجوم شده بود.در وسط حيات يكي از تلسكوپ ها به سمت خورشيد نشانه رفته بود و لكه هاي خورشيدي را براي عموم تشريح مي كرد در صبح جمعه هواي خوبي را در پيش داشتيم و انتظار شب صاف و مهتابي را مي كرديم.از همان ساعات آغازين برنامه ها استقبال بسيار خوبي شده يود و مردم كه نيز علاقه مند به نجوم شده بودند با پرسش هاي نجومي خود از ما اطلاعات بيشتري را كسب مي كردند.كم كم پيش به سوي غروب خورشيد مي رفتيم و هر چه هوا تاريك تر مي شد جمعيت بيشتري از مردم به همايش ما مي آمدند به طوري كه ما اصلا چنين استقبالي را پيش بيني نمي كرديم.برنامه رصد ما با تاريكي هوا شروع شد و ما با دو تلسكوپ 8 اينچ - يك تلسكوپ 4.5 اينچ و يك تلسكوپ شكستي قرار بود به رصد آسمان بپردازيم برنامه رصدي ما ماه و سيارات مشتري - زهره و زحل بود كه هر كدام از تلسكوپ ها به سوي يك جرم خاصي بود و عموم از قسمت رصد استقبال زيادي مي كردند كم كم ابرهاي پراكنده در آسمان ظاهر شدند و آسمان را پوشاندند و ما مجبور شديم براي مدتي برنامه رصد را تعطيل كنيم و اما از قسمت هاي ديگر اين كه اسنقبال خوبي هم از آسمان نما شد به طوري كه آسمان نما در چندين نوبت براي عموم به نمايش گذاشته شد.به محض تاريكي هوا نيز نمايش اسلايد هاي آسمان شب و تصاوير نجومي شروع شد عموم از فيلم هاي نجومي نيز بازديد به عمل آوردند كه شامل آموزش ساخت تلسكوپ و منظومه شمسي بود سفارشات نجومي عموم مردم نيز خوب بود و در خواست اشتراك مجله نجوم - كتب و سي دي هاي نجومي مي كردند هر گاه قسمتي از آسمان صاف مي شد تلسكوپ ها رو به آن سمت رفته و آسمان را به مردم نشان مي دادند كه كم كم هوا بهتر شد و ما توانستيم بيشتر به رصد آسمان شب اين طبيعت فراموش شده بپردازيم برنامه هاي ما تا نزديكي هاي ساعت 12 نيمه شب ادامه داشت و حتي در اواخر برنامه كه ما مشغول جمع كردن وسايل بوديم نيز عده اي مي آمدند و از آسمان را رصد مي كردند در طي اين شب حتي از شهرستان هاي اطراف اردكان نيز مي آمدند و در اين شب حضور پيدا مي كردند معلمان و اساتيد دانشگاه نيز استقبال خوبي را از خود نشان داده بودند و خلاصه اين شب شب به يادماندني و خوبي بود. گزارش از سالار آسایش - اردکان


در مشهد

برنامه انجمن نجوم آماتوري آسمان توس  برای روز نجوم
1- پنجشنبه  3/2/83 و جمعه 4/2/83 مانور ماراتن مسيه خراسان. اين برنامه كه قرار بود 28 اسفند ماه سال 82 برگزار گردد به دليل نامساعد بودن شرايط جوي به تاريخ سوم ارديبهشت سال جاري موكول شد. گزارش كامل اين برنامه در آرشيو برنامه ها و نيز در بخش اخبار سايت موجود مي باشد.


2- شنبه 5/2/83 برپايي نمايشگاه كوچك نجوم در محل دفتر مركزي آن (مكان: بلوار قرني، قرني 4 (بلوار مجد)، خانه فرهنگ شماره 4، طبقه زيرين، از ساعت 18 الي 19:30) كه با حضور تني چند از علاقه مندان، به جلسه پرسش و پاسخ نجومي تبديل شد و تعداي پروژه ساده آماتوري براي دوستاني كه تمايل به انجام آنها داشتند ارائه گرديد.


3-
 دوشنبه 7/2/83 به علت نامساعد بودن شرايط جوي، دوستداران حضور در جلسه نقد و بررسي و تحليل علمي فيلم سفر كيهاني در دفتر انجمن حضور نيافتند و برنامه نمايشگاه با ارائه محصولات نجومي مختلف ادامه يافت.
4-
سه شنبه 8/2/83  برنامه رصد عمومي و بازديد از رصدخانه دانشكده علوم پايه دانشگاه فردوسي مشهد در ساعت 19:30 طبق برنامه آغاز گرديد. از آنجا كه وجود ابرهاي ضخيم در آسمان مانع برگزاري رصد عمومي گشت، بازديدكننگان در يكي از كلاسهاي دانشكده علوم مستقر شدند و ضمن نمايش اسلايدهايي از اجرام سماوي به بحث پيرامون مشاهده اشياء پرنده عجيب و غريب در آسمان ايران و ماهيت علمي آنها (سياره هاي زهره و مشتري)  و رفع شبهات در اين مورد پرداخته شد. در پايان نيز همگي از داخل رصدخانه و ابزار رصدي موجود در آن بازديد كردند و به پرسشهايي كه در اين رابطه مطرح نمودند پاسخ داده شد. (از همكاري صميمانه مسؤولين دانشكده علوم پايه دانشگاه فردوسي مشهد و نيز سرپرست محترم رصدخانه اين دانشكده سپاسگزاري مي نماييم)

5- چهارشنبه 9/2/83 نمايشگاه نجوم در محل دفتر انجمن ادامه يافت و طي جلسه اي در مورد برگزاري روز جهاني نجوم با علاقه منداني كه مايل به همكاري با انجمن بودند به گفتگو پرداختيم. پس از غروب خورشيد عده اي از اعضاي آسمان توس براي بازديد از نمايشگاهي كه در دبيرستان دخترانه امام رضا (ع) مشهد (واحد شماره 1) به مناسبت هفته نجوم برگزار گرديده بود عازم يكي از مناطق محروم شهر شدند. در و ديوار دبيرستان بوي نجوم مي داد و دانش آموزان با كمترين امكانات محيطي را فراهم آورده بودند كه تعجب بازديدكنندگان را برمي انگيخت. كلاسي به نمايشگاه اختصاص يافته بود كه در آن تلسكوپي كوچك، مجلات نجومي، كتاب، پوستر، كاردستي، فيلم، نرم افزارهاي نجومي و ... به چشم مي خورد. دبير فيزيك اين دانش آموزان سركار خانم زرقي، كه خود از اعضاي بسيار فعال انجمن نجوم آماتوري آسمان توس هستند، نقش بسزايي در برانگيختن علاقه دانش آموزان به نجوم داشته اند و دارند و در برپايي اين نمايشگاه از هيچ كوششي فروگذار ننمودند. پس از بازديد از نمايشگاه برنامه رصد سيارات و شناسايي صورتهاي فلكي در حياط بزرگ دبيرستان، پايان بخش روزي ديگر از هفته نجوم بود.
6- پنجشنبه 10/2/83 ساعت 3:45 صبح در محل رصدخانه دانشكده علوم دانشگاه فردوسي حضور يافتيم و براي رصد دنباله دار LINEAR C/2002 T7 لحظه شماري مي كرديم. متاسفانه به دليل وجود آلودگي جوي و نوري و نيز مه غليظي كه با وجود صاف بودن آسمان بالاي سرمان، افق شرقي را تا ارتفاع 5 درجه پوشانده بود، موفق به رصد اين دنباله دار نشديم. در اين برنامه حدود 40 نفر از دانشجويان دانشگاه و عده اي ديگر از علاقه مندان حضور داشتند. پس از روشن شدن هوا همگي به اميد مشاهده اين دنباله دار در آسمان شامگاهي خردادماه رصدخانه را ترك كردند.
7- جمعه
11/2/83 (روز نجوم)؛ طبق برنامه قبلي عده اي از اعضاي آسمان توس به همراه آقاي سيدعلي اصغر رباني (مسؤول گروه نجوم مهر مشهد كه همكاري صميمانه اي با آسمان توس دارند) ساعت 4 صبح براي برگزاري كارگاه آموزش كار عملي با تلسكوپ عازم دانشگاه تربيت معلم شهرستان سبزوار گشتند. اين برنامه فعاليت مشتركي بود كه توسط كانون نجوم دانشگاه تربيت معلم سبزوار و با همكاري انجمن نجوم آماتوري آسمان توس و  گروه نجوم مهر مشهد به مناسبت روز نجوم در اين دانشگاه برگزار گرديد.

 اما در همين روز ساير اعضاي آسمان توس در مشهد خود را براي آغاز برنامه هاي ترويجي در پارك كوهسنگي آماده مي كردند. ساعت 3 بعدازظهر گروه در محل از قبل تعيين شده كه محوطه اي نسبتا باز در محوطه پارك بود مستقر شدند. تلسكوپ و ساير لوازم مورد نياز هم رسيد و كم كم نگاه متعجب رهگذران كنجكاو آنها را به سمت گروه كشانيد. در ابتدا مردم به گمان اينكه براي مشاهده ماه و ساير اجرام با استفاده از تلسكوپ بايد مبلغي پرداخت كنند با شك و ترديد و از دور شاهد فعاليت اعضا بودند. ولي پس از آنكه متوجه شدند كه اين برنامه به صورت رايگان و براي آشنايي آنان با علم زيباي نجوم تدارك ديده شده است به پشت تلسكوپ آمدند و با حيرت (و حتي برخي براي اولين بار در عمر خود) آسمان را از دريچه كوچكي به نام چشمي مشاهده نمودند. شايد هم درست مانند گاليله از ديدن حفره ها و پستي و بلنديهاي سطح نزديكترين جرم سماوي به زمين به وجد آمده بودند. انجمن نجوم آماتوري آسمان توس با همكاري شركت توس طيف (نماينده محصولات نجومي صاايران در مشهد) كارت پستالهايي را تهيه ديده بود كه به عنوان هديه در بين بازديدكنندگان توزيع مي شد. برنامه تاحوالي ساعت 22 ادامه داشت و بدين ترتيب روز نجوم سال 1383 نيز پايان پذيرفت.

آنچه در اين بين توجه اعضاي گروه را به خود جلب نموده بود شور و اشتياق وافر كودكان به مشاهده آسمان با تلسكوپ و سؤالات بسيار جالب آنها در رابطه با نجوم بود. باشد كه اين آينده سازان مملكت عزيزمان گامهاي مؤثرتري در راه اعتلاي اين دانش كهن و ميراث گذشتگان (كه به راستي حق آن را به جاي نياورده ايم) بردارند.


 انجمن نجوم آماتوري آسمان توس مشهد لازم مي داند از معاونت محترم فرهنگي و اجتماعي شهرداري مشهد، مديريت محترم مجموعه تفريحي كوهسنگي و پرسنل دلسوز انتظامات اين پارك كه در برگزاري برنامه روز نجوم كمال همكاري را مبذول نمودند تشكر و سپاسگزاري نمايد.
همچنين همكاري جناب آقاي مهندس مقدم و مهندس قربان نژاد از شركت توس طيف (نماينده محصولات نجومي صاايران) در برگزاري برنامه هاي مختلف نجومي در شهر مشهد قابل تشكر و تقدير است.
 گزارش و خبر از انجمن نجوم آماتوري آسمان توس www.toossky.com


 

آسمان توس مشهد برنده اول قسمت خورشید گرفتگی با عکسی ار تمام مراحل کسوف شد.

سید مصطفی امام از گروه نجوم صدرا  تهران برنده دوم قسمت خورشید گرفتگی شد.

رضا منجمی از مرکز ادیب جایزه اول بخش عکاسی از گذر عطاردرا به خود اختصاص داد.

احمد رضا کریمی از گروه نجوم صنایع اپتیک صا ایران - اصفهان نفر دوم در بخش گذر عطارد شد.

 

گروه ها و مراکزی که این روز را برگزار کرده اند در صورت تمایل گزارش ها و تصاویر آن را برای درج در پارس اسکای ارسال نمایند.


روز نجوم در اینترنت!

اما قرار بود تا برندگان مسابقه عکاسی بهترین عکس کسوف جزیی و همین طور گذر عطارد در سال قبل ر روز نجوم اعلام شود.این مسابقه که در دو بخش گذر عطارد و خورشید گرفتگی جزیی برگزار شده بود 2 برنده در هر بخش داشت.

- در بخش خورشید گرفتگی جزیی نفرات برنده به این شرح اعلام میشوند :

  • نفر اول : عکس ارسال شده توسط انجمن آسمان توس مشهد  با 120 امتیاز  داده شده توسط کاربران.
  • نفر دوم : عکس ارسال شده توسط سید مصطفی امام با 114 امتیاز داده شده توسط کاربران

- در بخش گذر عطارد  نفرات برنده به این شرح اعلام میشود :

  • نفر اول : عکس ارسال شده توسط سید رضا منجمی از مرکز نجوم ادیب اصفهان با 89 امتیاز داده شده توسط کاربران
  • نفر دوم : عکس ارسال شده توسط احمد رضا کریمی از گروه نجوم صنایع اپتیک صا ایران اصفهان با 81 امتیاز داده شده توسط کاربران

جایزه در نظر گرفته شده 500000 ریال خواهد بود که به صورت جوایز 150000 و 100000 ریالی به برندگان اهدا خواهد شد.

با تماس با برندگان جوایز مسابقه به آدرس پستی  ارسال خواهد شد.

 

 

 

 

مسابقه عکاسی از ماه گرفتگی

مسابقه ای نیز برای عکاسی از ماه گرفتگی برگزار میشود که طی روز های آینده شرح شرایط شرکت در آن و قوانین به اطلاع خواهد رسید. پس دست به کار شوید و از ماه گرفتگی کامل اردیبهشت ماه عکاسی کنید و عکس های زیبایتان را برای شرکت در مسابقه و بخش گالری عکس ارسال نمایید. info@parssky.com      gallery@parssky.com  

 

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
siavash
1390/08/19   6:31:00 PM
mataleb shoma ali bod va daste shomaro ba garmi mifesharm be khatere pishrafte elmie IRAN talash mikonid.

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید