تبلیغات
از زمین تا کیهان در سیستان و بلوچستان
ارسال در: 1388/12/15-00:00
گزارش برگزاری پروژه ی بین المللی از زمین تا کیهان در سیستان و بلوچستان

مجتبی عباس نژاد:

وقتی از سرزمینی دور به جزیره ای متروک تبعید شوی که هیچ از آن نمی دانی،وسعت دید و میزان آگاهی ات از آنجا به قدر تلاشت در کشف ناشناخته هایش بستگی دارد.در این جزیره ی خالی از سکنه و عاری از هیاهو شرط حیاتت کاوش بیشتر است تلاش مضاعف و الا محکوم به فنا خواهی بود.

این چند بند، مثل ما و کیهان است.روزگاری دور که اجداد من وتو در غارهای خاموش زمین، گذران عمر می کردند،آنکس پیروزتر بود که شکارش،که شناختش،که کنکاشش بیشتر می بود.چرخ فلک گشت و روزگار نو شد و دید بشر وسیع تر. سر در آسمان که چرخاند ستاره دید و اندک اندک سیاره بازشناخت.جهاز آینه و عدسی سوار کرد و با "چشمی نو" کاوید،خوشه ها را ،کهکشان ها و سحابی ها را. و سرانجام چنان تیزبین شد که ژرفای 13 میلیلرد سال نوری را نیز دید.

اگرچه در چند سطر وسعت دید چند میلیون ساله ی بشر تعریف شد اما به خوبی آگاهیم که هر گام در این وادی با مشقت فراوان حاصل شده و بابتش عمرها و فکرها و انسانها فدا شده اند.از عهد بابلیان و یونانیان تا زمانه ی کوپرنیک و برونو و کپلر،از عصر گالیله و نیوتن تا هنگامه ی نظریات انیشتین و تا حال.

پروژه ی بین المللی "از زمین تا کیهان" از برنامه های بنیادی سال جهانی نجوم،بهمن ماه به سیستان و بلوچستان سفر کرد تا مردم دیار آیینه و آفتاب در قالب تصاویر بی نظیر این طرح،شکوه عظمت کیهان را نظاره گر باشند. پروژه ی "از زمین تا کیهان" با هماهنگی و همت "انجمن نجوم خیام زاهدان" و همکاری نهاد هایی چون سازمان ملی جوانان،پژوهش سراهای دانش آموزی زاهدان و جمعیت هلال احمر استان از 28 دی ماه به مدت 10 روز در معرض دید عموم قرار گرفت تا شوق سفری خیالی و توری مجازی از زمین تا اعماق کیهان به همگان عرضه شود. استقبال کم نظیر دانش آموزان، دانشجویان،دبیران،مدیران،اساتید و عموم مردم دانش دوست استان سبب شد زمان برگزاری نمایشگاه 4 روز دیگر نیز تمدید شود.ضبط و اجرا و پخش این پروژه در مجله ی علمی،فرهنگی،هنری سیمای استانی هامون،شوق تماشای زیبایی های کیهان را تا سراسر استان مخابره کرد.

تلاش گروه نجوم خیام زاهدان و همکاری فرمانداری و آموزش و پرورش سراوان باعث شد تا "fettu"، به سراوان هم سفر کند.شوق تماشای عکس های نجومی منجمان برجسته ی کشور و توضیح تابلو عکس های "از زمین تا کیهان"، دسته دسته دانش آموزان سراوانی را بر آن داشت تا گروه خبره ی رویت گران هلال در سراوان را به "گروه نجوم سراوان" بدل کنند تا به بهانه ی زمین،کهکشان و کیهان،پنجمین تشکل نجومی سیستان و بلوچستان از دیار نخل و نقل، از شرقی ترین نقطه ی ایران، سراوان سر بر آورد.

 

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید