تبلیغات
گزارش برگزاری اولین همایش نجوم الکترونیک گیلان
ارسال در: 1389/02/08-00:00
گزارش برگزاری اولین همایش نجوم الکترونیک گیلان و جشنواره روز نجوم

     به مناسبت بزرگداشت روز جهانی نجوم در روز یکشنبه 5 اردیبهشت 1389 اولین همایش «نجوم الکترونیک» استان به همراه نمایشگاهی از گروه های نجومی و نیز کارگاه های آموزشی نجوم آماتوری توسط معاونت پژوهشی - انجمن علمی برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان و باشگاه نجوم رشت برگزار گشت.

همایش نجوم-الکترونیک در ساعت 10:30 صبح با حضور بیش از سیصد تن از منجمین و دانشجویان مهندسی برق- الکترونیک آغاز گردید نخستین سخنران این همایش دکتر فرشاد فقیه بود. که به سخنرانی در حوزه ی رادیو تلسکوپ ها پرداخت. وی در ابتدا از دانش نجوم به عنوان کهن ترین دانش بشری یاد کرد و به اختصار تاریخچه ای از این علم را عنوان نمود.سپس با مروری بر تلسکوپ های اپتیکی وغیر اپتیکی و پخش تصاویری از آنها  وارد بحث اصلی خود یعنی تلسکوپ های رادیویی  و بررسی ساختمان آنها شد که بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت.

در بخش بعدی برنامه نوبت به پخش نماهنگ زیبایی به نام «بر دوش آسمان» از خانم سلطانی رسید. سخنرانی دوم این همایش در باره ی کاربرد های الکترونیک در نجوم با سخنرانی مهندس علی رازقی بود. وی نخست ساختار و کارکرد دوربین های دوچشمی و تلسکوپ های آماتوری را معرفی نمود. سپس به بررسی ابزار های الکترونیکی جانبی در رصد ها، نظیر CCD ها پرداخت . رازقی در ادامه ی سخنرانی خود در بحث پردازش تصویر های نجومی به معرفی چند نرم افزارپردازش تصویر پرداخت که مورد توجه مخاطبین قرار گرفت.

برنامه ی بعدی این همایش سروده ای نجومی از آقای علی مهری بود. وی در برنامه ی خود به خواندن شعری نجومی پرداخت که در توصیف خورشید و سیارات منظومه ی شمسی با نگرشی علمی و ادبی است. همچنین موسیقی و نماهنگی از تصاویر مرتبط نیز آنرا همراهی می کرد. این سروده ی نجومی همراه با استقبال  زیاد مخاطبین بود.

در انتهای برنامه جوایز مسابقه ی نجومی که به مناسبت روز جهانی نجوم تدارک دیده شده بود و مجری در اواسط برنامه سوال آنرا مطرح نموده بود از دست سخنرانان و میهمانان محترم همایش به برندگان اهدا شد. 

در کنار برگزاری این همایش نمایشگاهی نجومی از گروه ها و دانشگاه های استان از ساعت 9 صبح یکشنبه الی 6 عصر در سالن نمایشگاهی تالار حزین لاهیجی برگزار گشت. این نمایشگاه از غرفه هایی با موضوعات و عناوین زیر برگزار گشت: ذرات بنیادی، ماه و صورت های فلکی از انجمن نجوم ثاقب استان گیلان، ، اخترفیزیک و کیهان شناسی از گروه فیزیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، سحابی ها و کهکشان ها از کانون نجوم سهای دانشگاه گیلان، خورشید از گروه نجوم آسمان گیل دانشگاه پیام نور صومعه سرا، سیارات و فضا از انجمن نجوم خواجه نصیر دانشگاه پیام نور منجیل، بانوان فضانورد از گروه معراج، تصاویر نجومی از هسته ی علمی بسیج دانشگاه پیام نور رشت، و غرفه ای از کتب و محصولات نجومی از انجمن نجوم اکلیل شمالی لاهیجان برگزار گردید.

در ادامه ی جشنواره ی روز نجوم در بخش برنامه های عصر، سه کارگاه آموزشی نجوم با عنوان های معرفی بارش های شهابی با سخنرانی خانم حمیده نعمتی از انجمن علمی پژوهشی نجم شمال، «الو زمین؟» با سخنرانی آقایان بابک سلطانی و هومن هدایتی از گروه نجوم روجا، و کارگاه شبیه سازی آسمان  توسط آقای داوود همتی از انجمن علمی پژوهشی نجم شمال  برگزار گردید

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید