تبلیغات
اولین گردهمایی رصدگران استان اصفهان
ارسال در: 1388/04/13-00:00
اولین گردهمایی رصدگران استان اصفهان همزمان با سال جهانی نجوم  به با  هدف آمادگی و آشنایی با رقابت صوفی در تاریخ 5 تیر الی 6 تیر در کاروانسرای تاریخی شهر علویجه برگزار شد.

محمد کرمی

به نام خالق هستی

اولین گردهمایی رصدگران استان اصفهان همزمان با سال جهانی نجوم  به سرپرستی محمد کرمی با  هدف آمادگی و آشنایی با رقابت صوفی در تاریخ 5 تیر الی 6 تیر در کاروانسرای تاریخی شهر علویجه برگزار شد.پس از برگزاری موفق ماراتن نهم در اردیبهشت ماه امسال و معرفی بهترین رصدگران از سوی انجمن نجوم ایران ، مشاهده شد که عده ای کثیر از برگزیدگان از رصدگرانی هستند که از استان اصفهان شرکت کرده بودند .با توجه به حضور موفق رصدگران این استان و سطح توانایی این استان برای کسب مقامات بالاتر همچون ماراتن صوفی ایده ای توسط آقای محمد کرمی در خرداد ماه امسال مبنی بر برپایی گردهمایی با حضور بهترین رصدگران استان جهت آمادگی بیشتر برای شرکت در ماراتن صوفی مطرح گردید.پس از مطرح شدن این ایده و مشورت با افراد با تجربه در زمینه با رصد از جمله آقای علیدوستی ، آقای جانقربان و... زمینه جهت آغازبرنامه ریزی و اطلاع رسانی فراهم گشت.پس از اطلاع رسانی تعداد 70 نفر از شهر های اصفهان، انجمن  نجوم ادیب ، شاهین شهر ، شهرضا ، نجف آباد ، مبارکه و همچنین از شهر های یزد و شهر کرد نیز نام نویسی کردند.

در این میان مشکلات زیادی در پیش رو وجود داشت که می توان به مکان رصد اشاره کرد. در ابتدا کاروانسرای مرنجاب مکان برگزاری معرفی شد اما به دلیل آلودگی نوری زیاد در این منطقه و همچنین عدم صدور مجوز برای تاریخ مذکور این کاروانسرا از لیست مکان ها حذف گردید.با تحقیقات بیشتر طبق شرایط آسمان و وجود افق باز برای رصد اجرام صوفی کاروانسرایی در اطراف شهر علویجه با همکاری انجمن نجوم این شهر مورد بررسی قرار گرقت. با بررسی موقعیت این کاروانسرا و حد قدرآسمان آن ناحیه آن مکان برای برگزاری گردهمایی انتخاب گردید.

 

پس از هماهنگی با انجمن نجوم این شهرو بررسی شرایط برگزاری اقدامات نهایی جهت برگزاری انجام گرفت .

با توجه به وجود مشکلات زیادی که بر سر راه وجود داشت تمامی اقدامات انجام گشت .سرانجام در تاریخ 5 تیر تعداد 70 نفر با وسایلی که از قبل برای رصدگران در نظر گرفته شده بود از شاهین شهر و اصفهان به سمت شهر علویجه حرکت کردند.

رصد گران پس از اندکی استراحت در این شهر در ساعت 8 در کاروانسرا گرد هم آمدند. پس از بیان چند نکته توسط آقای سهراب علیدوستی و محمد کرمی در مورد نحوه استقرار در محیط کاروانسرا ، رصد گران به بر پایی ابزار های رصدی خود پرداختند.

 

سرانجام در ساعت 9 ندای آغاز رصد به گوش رسید .رصد گران در 2 گروه آموزشی و پیشرفته به رصد پرداختند.  

گروه آموزشی به سرپرستی آقای نصر الهی در شمال شرقی کاروانسرا به رصد و بررسی اجرام صوفی پرداختند.

در سمت دیگر 14 گروه به سرپرستی آقای کرمی و علیدوستی به رصد اجرام پرداختند .در ابتدای شب وجود ماه برای رصدگران چندان خوشایند نبود و کار آنها را با مشکل روبرو می کرد.اما پس غروب ماه شرایط برای رصد کاملا آماده گشت.

برای  هرگروه سرگروهی از نظر تجربه قرار داده شد تا در صورت اشکال برای سایر افراد گروه بتواند مشکلات آنان را حل کند.

 

وجود سیارات  مشتری ،زحل ، زهره ، مریخ و عطارد در آن شب موقیت مناسبی را برای عکاسان نجومی که در این جمع بودند فراهم کردتا بتوانند به عکاسی نیز بپردازند. پس از گذشت چند ساعت از رصد افرادی که در بخش آموزش شرکت کردند طبق یک نظم خاص در کنار رصدگران با تجربه قرار گرفتند و از تجربیات آنها استفاده کردند. از ساعت 12 الی 1 بامداد به رصدگران اجازه استراحت داده شد تا بتوانند به صرف شام بپردازند . در این  میان افرادی با علاقه ی تمام رصد خود را ادامه دادند .

همانگونه که در ماراتن نیز مشاهده می شود تعدادی از رصد گران به دلیل عدم برنامه ریزی ، از رصد خسته شده و به استراحت پرداختند.

درساعت 3:45 بامداد دو سیاره مریخ و زهره در کنار خوشه پروین جلوه ای زیبا به آسمان بخشیدند  که چشم تمامی رصدگران و عکاسان را به خود خیره کرده بود.چندی بعد پیدایش چند لکه ابر کار را برای رصد گران مشکل ساخت تا اینکه در ساعت 4:45 ابربه نسبت تمامی آسمان را در بر گرفت و رصد گران دست از کار خود کشیدند .

در ساعت 5 بامداد و با طلوع عطارد پایان رصد اعلام شد .

 

رصد گران پس از کمی استراحت و جمع کردن ابزارهای خود سوار بر وسایل نقلیه به سمت علویجه حرکت کردند و پس از استراحت در مکان از پیش تعین شده  به مدت 2 ساعت ، به صرف صبحانه پرداختند و پس از آن به سمت اصفهان حرکت کردند. در مسیر برگشت بنا به پیشنهادی از سوی مسئولین شهر علویجه برای رفع خستگی یک شب رصدی، رصدگران به بازدید از غاری در حوالی این شهر پرداختند . به گفته برخی از رصد گران بهترین بخش این سفر بازدید از این غار تاریخی بود.

و سرانجام در ساعت 12 ظهر روز 6 تیرماه تمامی گروه ها به اصفهان رسیدند .

چند نکته از زبان آقای محمد کرمی :

دراین میان کاستی هایی وجود داشت که بنده وجود آنها را انکار نمی کنم. فکر می کنم برطرف کردن  چنین کاستی هایی باعث می گردد برنا مه های آینده با کیفیت بهتری و بالاتری انجام گیرد و از جایی که هیچ ارگان و سازمانی کوچکترین مسئولیتی را بر عهده نگرفت وجود چنین کاستی هایی را طبیعی و قابل قبول می دانم. با وجود تمامی مشکلات و سختی هایی که بنده برای برگزاری این برنامه در جلوی راه خود می دیدیم هیچگاه لحظه ای به تعویق و یا کناره گیری از برگزاری این برنامه فکر نکردم.و در پایان به لطف خداوند و کمک دوستان توانستیم این برنامه را با موفقیت  به پایان ببریم به طوری که 95% از افراد شرکت کننده از نحوه برگزاری ابراز رضایت کردند و خواستار برگزاری چنین برنامه هایی در آینده شدند.

همانگونه که گفته شد این گردهمایی به عنوان اولین گردهمایی با عنوان آشنایی با رقابت صوفی و همزمان با سال جهانی  نجوم برای اولین بار در کشور و در استان اصفهان معرفی گشت. ما در تلاشیم با نظرات  شما و برطرف کردن کاستی ها بتوانیم دومین گرهمایی را با کیفیتی بالاتر برگزار و خود را به سایر رصدگران ایران معرفی نماییم.گزارش تصویری بزودی در همین سایت  قرار خواهد گرفت.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید