تبلیغات
چلمین سالگرد "اولین گام بشریت به دنیای دیگر"
ارسال در: 1388/05/03-00:00
نیل آرمسترانگ اول از پله های

یونس بخشی

نیل آرمسترانگ اول از پله های "عقاب" فرود آمد و وقتی پای چپ خود را بر سطح ماه گذاشت این جمله را به مرکز کنترل در زمین مخابره کرد " این گام کوچک انسان، و جهش عظیمی برای بشریت است".

 

 

نیل آرمسترانگ فضا نورد امریکایی اولین کسی بود که بر سطح ماه فرود آمد.این مرد در ساعت 2 و 56 دقیقه بامداد 21 به وقت گرینویچ در دریای آرامش به عنوان اولین سفیر انسان پا بر سطح یک دنیای دیگر یا جایی گذاشت که بشر هرگز به آنجا نرفته بود.

 

ماه نشینی که نیل آرمسترانگ و ادیون "باز" آلدرین را بر سطح ماه فرود آورده بود در این مأموریت لقب عقاب را به خود گرفته بود. 20 دقیقه بعد از فرود، این دو فضا نورد دریچه عقاب را باز کردند و برای اولین بار زمین را در افقی دیدند که هرگز چشم انسان خانه خود را در این فاصله دور ندیده بود.

 

 

نیل آرمسترانگ اول از پله های "عقاب" فرود آمد و وقتی پای چپ خود را بر سطح ماه گذاشت این جمله را به مرکز کنترل در زمین مخابره کرد " این گام کوچک انسان، و جهش عظیمی برای بشریت است". به قول اولین سفرای انسان، سطح ماه خاک بسیار نرم شبیه زغال نرم شده بود که حتی پایه های ماه نشین عقاب تا حدی در آن فرو رفته بود.

 

آرمسترانگ با روشن نمودن دوربین تلویزیونی نصب شده در بدنه عقاب این لحظه تاریخی را به جهانیان نشان داد. تقریبأ حدود 500 میلیون انسان از طریق تلویزیون شاهد این صحنه تاریخی در زندگی بشریت بودند. آرمسترانگ در اولین دقایق حضور در سطح ماه نمونه خاک و سنگ ماه را برداشت و عکس برداری نمود تا در صورت لغو سریع برنامه، مأموریت با شکست مواجه نشود و آنچه را که سالها تلاش و زحمت بخاطرش کشیده شده بود، عملی شود.

 

 

چون در سطح ماه نه بادی میوزد و نه اتمسفر وجود دارد و نه بارانی می بارد، رد پای نیل آرمسترانگ و تمامی 12 فضانوردی که بر سطح ماه فرود آمده اند تا قرن ها باقی میماند و از بین نمی رود.

 

همکارش ادوین "باز" آلدرین در ساعت 3 و 15 دقیقه بامداد به او پیوست و آنگاه هر دو فضا نورد اطلاعات زیادی را جمع آوری نمودند و قبل از اینکه پرچم امریکا را بر سطح ماه نصب کنند، تمرینات مختلفی مانند خیز و جست زدن در سطح را انجام دادند. همچنان لوحی را با امضای رئیس جمهور وقت امریکا آقای نیکسن نشان دادند که بر آن چنین نوشته شده بود: " انسان های زمین برای اولین بار در جولای 1969 بر سطح ماه فرود آمدند. ما به نمایندگی از همه بشریت به ماه آمده ایم".  بعد از فیلم برداری تجربیات شان توسط یک دوربین تلویزیونی سیار، فضانوردان پیامی را از سوی رئیس جمهور از زمین دریافت کردند.  رئیس جمهور نیکسن با افتخار به نمایندگی از مردم امریکا از داخل کاخ سفید به فضا نوردان گفت "بدون شک این تاریخی ترین مکالمه تلفنی است". اما به یاد داشته باشید در آن لحظاتی که نیل آرمسترانگ و باز آلدرین در حال جمع آوری اطلاعات و نمونه برداری از خاک و سنگ ماه بودند، فضا نورد دیگری بنام مایکل کولینز در داخل مدارگرد بدور ماه در حال گردش بود و با مرکز کنترل در هیوستن در تماس بود.

 او به مرکز کنترل گفت که هر دو فضانورد طبق برنامه ساعت 5 و 50 دقیقه بعد از ظهر به وقت گرینویچ از ماه بر می خیزند و بدین سان اولین مأموریت فرود بر سطح ماه با موفقیت به پایان میرسد.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید