تبلیغات
دیروز زحل در اعتدال بهاری بود؛
طلوع خورشید بر فراز حلقه‌های زحل
ارسال در: 1388/05/21-00:00
دیروز زحل به حالت اعتدال بهاری خود رسید. موقعیت مدارگرد کاسینی به دور زحل به گونه ایست که اتفاقات و صحنه های جالب توجه و خارق‌العاده ای از حلقه بزرگ و مسیر و مدار های اقمار زحل که سایه هایش بر سطح زحل می افتد، را به تصویر می کشد.

مهدی فاتحی

دیروز زحل به حالت اعتدال بهاری خود رسید. هر سیاره در این وضعیت ضمن چرخش وضعی خود، خط استوای آن  (بزرگ ترین مدار هر کره) با محور چرخش انتقالی خود منطبق می شود. وضعیت اعتدالی زحل هر 15 سال یک مرتبه روی می دهد. در زحل نیز در زمان اعتدال خود صفحه حلقه هایش نیز با صفحه منظومه شمسی منطبق می شود و تنها انعکاسی بسیار باریک بر لبه های حلقه سیاره، بازتابیده می شود و از زاویه دید ناظر زمینی نیز حلقه های زحل تقریباً غیرقابل تشخیص خواهد شد.

 اما در حال حاضر موقعیت مدارگرد کاسینی به دور زحل به گونه ایست که اتفاقات و صحنه های جالب توجه و خارق‌العاده ای از حلقه بزرگ و مسیر و مدار های اقمار زحل که سایه هایش بر سطح زحل می افتد، را به تصویر می کشد.

در زیر برخی از آخرین تصاویر خام ارسالی از کاسینی که در 7 آگوست(16 امرداد) از حلقه های زحل گرفته شده است، نشان می دهد که چگونه نور خورشید به لبه های حلقه برخورد می کند و ذرات موجود در حلقه های زحل را با یک کنتراست بالا که حاصل تابش نور از یک زاویه کم به حلقه هاست را نشان می دهد. تا صحنه های بسیار زیبا از بازی نور را در بین ذرات و غبار حلقه های زحل را به نمایش بگذارد.

 


ذرات و امواج حاصل از تطور اجرام داخل حلقه ها در این تصویر به خخوبی ثبت شده است.

 


این عکس از حلقه F است و این گونه به نظر می رسد که گویی جرمی در این منطقه دچار انفجار یا التهاب شده است. طول سایه آن بزرگی این جرم را نمایان می کند.


در این تصویر چند قمر از زحل و برخورد نور بر آن مشخص است و امتداد سایه آن بر روی حلقه B ثبت شده است. این قمر قطری به اندازه تقریبی 400 متر دارد. این قمر تنها زمان هایی قابل مشاهده است که نور خورشید از کنار به آن می خورد و طی آن سایه ای به طول  40 کیلومتر را بر سطح صفحه حلقه به وجود می آورد.

 زحل این روزها در آسمان نزدیک خورشید دیده می شود و از این بابت رصد این سیاره زیبا را از روی  زمین با مشکل مواجه کرده است. اما کاسینی، رصدگری به نمایندگی از زمین در موقعیت بسیار خوبی برای نمایاندن این سیاره به زمینیان دارد. کاسینی در پنجمین سال عمر خود زندگی می کند. ناسا پنج سال پیش کاسینی را جهت مطالعه و تصویر برداری از زحل، حلقه ها و اقمارش به فضا فرستاد. مأموریت زحل سال گذشته به پایان رسید، اما ناسا تصمیم گرفت تا فعالیت این مدارگرد را برای دو سال دیگر تمدید کند.


نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید