تبلیغات
رقابت صوفی شب گذشته با موفقیت برگزار شد
ارسال در: 1388/05/28-00:00
شب گذشته رقابت رصدی صوفی با حضور رصدگران برگزیده آسمان از سراسر کشور، در منطقه باستانی پاسارگاد با موفقیت برگزار شد.مهدی فاتحی

(تصاویر مریوط به رقابت صوفی سال گذشته است)به گزارش خبرنگار اعزامی آسمان پارس، شب گذشته با گردهمایی بیش 116 نفر از رصدگران برگزیده ایرانی از سراسر کشور رقابت رصدی صوفی با موفقیت برگزار شد.


این رقابت در منطقه باستانی پاسارگاد و در کنار مقبره کوروش هخامنشی در استان فارس گذشت و با همکاری سازمان میراث فرهنگی استان فارس و همچنین همراهی مسئولین محلی تمامی چراغ ها و منابع نوری اطراف به منظور مساعدت با رصدگران و هر چه بهتر برگزاری  این رقابت سراسری، در تمامی طول شب خاموش شد.ماراتن صوفی، رقابتیست بین رصدگران حرفه‌ای آسمان که طی آن بیش از یکصد و بیست جرم آسمانی غیر ستاره‌ای را رصد و به وسیله داوران ثبت می‌کنند. این لیست مجموعه‌ایست از سحابی‌ها، خوشه‌های باز و بسته ستاره‌ای و همچنین کهکشان‌ها که تعدادی از اجرام غیرستاره‌ای که عبدالرحمن صوفی رازی در قرن هفتم رصد کرده بود، در آن گنجاده شده است.


طبق گزارش رسیده در نیمه های شب دما، در حدی بر خلاف پیش‌بینی‌ها  پایین می آید و در بهترین شرایط در سرسوی آسمان حد قدر نهایتاً به 5.7 رسیده و با وجود خاموشی منابع نوری، در افق گنبد های نوری‌ای نیز وجود داشته است.


لازم به ذکر است که روز گذشته نیز شش کارگاه آموزشی فشرده با حضور شرکت‌کنندگان و داوران برپا شد.

رقابت صوفی برای اولین بار در سال 85 در استان فارس با موفقیت برگزار شد و امسال نیز سومین رقابت آن در استان فارس و در مناطقی که صوفی رازی در آنجا به رصد می پرداخته است، شب گذشته طی شد.


برای برگزاری این رقابت از یک ماه طی فراخوانی از رصدگران باتجربه دعوت به شرکت در این گردهمایی سراسری شده بود و پس از گزینش 116 نفر از رصدگران برگزیده آسمان از 19 شهر ایران در این برنامه شرکت کردند.


برنامه های بعدی رقابت امسال پس از اعلام نتایج رقابت، بازدید از پارسه و پس از آن اهدا جوایز در همان محل است.

 

آسمان پارس تا ساعاتی دیگر گزارشات تکمیلی همراه با گزارش تصویری و اعلام نتایج را منعکس خواهد کرد.
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید