تبلیغات
پرواز سومی و نهایی مسنجر از کنار عطارد
ارسال در: 1388/07/07-00:00
سفینه فضایی مسنجر برای بار سوم و آخرین بار از کنار عطارد می گذرد و مناطقی را با چشمان تیز بین خود زیر و رو میکند که قبلأ به آنجا ها نظر نه انداخته بود.


یونس بخشی

دو روز دیگر سفینه فضایی مسنجر برای بار سوم و آخرین بار از کنار عطارد می گذرد و مناطقی را با چشمان تیز بین خود زیر و رو میکند که قبلأ به آنجا ها نظر نینداخته بود. در واقع مسنجر با ارتفاع 226.7 کیلومتر از فراز سیاره سنگی عطارد می گذرد و بدین صورت آخرین کمک گرانشی را از عطارد میگیرد تا بتواند در سال 2011 هم وارد مدار عطارد شود. با توجه به اینکه 90 درصد سطح این سیاره تصویر برداری شده، تیم کنترل کننده مسنجر درجریان این پرواز از کنار عطارد ابزار آن را طوری می چرخانند تا مسنجر بتواند به شکل خاصی معلومات بیشتری در مورد نزدیکترین سیاره به خورشید جمع آوری کند.

تشخیص ترکیبات سطح عطارد یگ هداف مهم در مرحله مداری این مأموریت می باشد.

به گفته شون سلمون پژوهشگر ارشد انستیتو کارنگی در واشنگتن " این پرواز از کنار عطارد آخرین دید یا رصد نزدیک ما از مناطق استوایی عطارد و در واقع آخرین کمک جاذبه ی برای سفینه فضایی مسنجر است، بنابرین برای کل رویارویی مسنجر با عطارد این کار همانگونه که برنامه ریزی شده بسیار مهم می باشد. این پرواز نزدیک یا عبور نزدیک به حدی جذاب و کشنده است که سعی داریم طی آن از بعضی از اسرار عطارد پرده برداریم، زیرا برای هدف اساسی این مأموریت کشف چنین نقاطی در طی یک سال و گردش مسنجر بدور مدار عطارد بسیار ضروری است."

وقتی سفینه فضایی مسنجر به عطارد نزدیک میشود، دوربینهای آن از وادی هایی تصویر برداری میکند که قبلأ دیده نشده و وقتی سفینه از عطارد دور شد، تصویر خوبی را با وضوح بسیار بالا از نیم کره جنوبی آن میگیرد. دانشمندان انتظار دارند که سیستم تصویر برداری مسنجر بیش از 1500 تصویر خوب از سطح عطارد تهیه کند. این تصاویر بعد برای تکمیل تصویر رنگی و کامل موزائیکی نیم کره شمالی عطارد به کار میرود که بیشتر تصاویر این قسمت عطارد در جریان دومین پرواز نزدیک یا عبور نزدیک مسنجر گرفته شده بود.  اولین پرواز نزدیک مسنجر از قسمت های شرقی عطارد در جنوری 2008 بود و پرواز دوم آن از بر فراز مناطق غربی عطارد در اکتبر 2008 صورت گرفت.  

رالف مک نت یکی از دانشمندان این پروژه می گوید، ما قصد داریم تا تصاویر وضوح بالای رنگی را که از نظر علمی بسیار جالب هستند جمع آوری کنیم زیرا بخش های عمده آن را در جریان دومین پرواز نزدیک جمع آوری نموده ایم. طیف سنج مسنجر نیز همزمان با کمره های عکاسی آن همان مناطق را بررسی میکند.

 

 

پرواز نزدیک یا عبور نزدیک یک سفینه از کنار عطارد در واقع برای بررسی و مشاهده فعل و انفعالات آن در فضای بین سیاره ی در نتیجه فعالیت های خورشید می باشد. در جریان این رویارویی دستگاه قوی طیفی و تصویر بردار سه بعدی مسنجر بار دیگر از اتموسفیر بسیار رقیق و دم یا دنباله عطارد تصویر برداری میکنند.

 

بررسی و تصویر برداری از دنباله عطارد که شبیه دم یا دنباله شهاب سنگ می باشد میتواند اطلاعات مهمی را در مورد پروسه حفظ و بقای اتموسفر و این دنباله در اختیار دانشمندان بگذارد. طیف سنج ترکیب اتموسفری و سطح به دانشمندان نشان میدهد که پخش و توزیع سدیم و کلسیم چقدر با شرایط خورشیدی و سیاره ی متنوع است. دانشمندان مناطق قطب های شمال و جنوب عطارد را هم برای رصد های مفصل و بررسی چندین شرایط اتموسفری توسط سفینه فضایی مسنجر بررسی میکنند.  


نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید