تبلیغات
نزدیک ترین سیارک به زمین!
ارسال در: 1388/11/06-00:00
احتمالاً شما هم در مورد نینجا ها شنیده اید! نینجا ها مبارزانی بودند که از تاریکی شب برای استتار خود استفاده می کردند و اکثراً هم دیده نمی شدند. در آسمان نیز نینجا هایی وجود دارند که منجمان را به تکاپو انداخته است.

مهدی زمانی

. سیارک های تاریکی که یا به علت ضریب بازتاب نور سطحشان و یا به علت ناهمواری سطح و یا ... آنقدر تاریکند که در واقع در میان پس زمینه تاریک آسمان و ستاره های بسیار، در نور مرئی دیده نمی شوند. دانشمندان برای رفع این مسئله تلسکوپی فضایی با نام جسنجوگر نقشه بردار میدان دید باز مادون قرمز یا  WISEساخته و به فضا فرستاده اند. این تلسکوپ در اصل برای کشف اجرام تاریک یا کم نوری ساخته شد که در طول موج مادون قرمز قابل تشخیص هستند. این اجرام شامل: ابر های غباری وسیع، کوتوله های قهوه ای، سیارک های بزرگ و سیارک های تاریک نزدیک به زمین می شود. اما سیارک های تاریک در این میان از اهمیت بیشتری برخوردار هستند چرا که نزدیکی بیش از حد برخی از آن ها، احتمال برخورد آنان با زمین را به وجود می آورد.

اما 4 روز پیش آزمایشگاه پیشرانه های ناسا ( JPL ) اعلام کرد:

در 12 ژانویه ، اولین سیارک تاریک (2010 AB78)  نزدیک به زمین توسط جستجوگر نقشه بردار میدان دید باز مادون قرمز که به تازگی کار خود را شروع کرده است، کشف شد. این سیارک تاریک در واقع با فاصله 158 میلیون کیلومتر، نزدیک ترین سیارک به زمین است که تا کنون دیده شده. قطر آن حدود 1 کیلومتر است و در مداری بیضوی اریبی نسبت به صفحه منظومه شمسی، به دور خورشید می چرخد. این جرم از زمین، به خورشید نزدیک تر است. این سیارک به علت شیب مداریش نسبت به مدار زمین، هیچوقت بیش از حد به سیاره ما نزدیک نمی شود برای همین احتمال نمی رود که این صخره سر گردان در آینده با زمین برخورد کند؛ اما دانشمندان به تحت نظر گرفتن این سیارک ادامه خواهند داد.  

 WISE کار اصلی خود را (یعنی نقشه برداری از کل آسمان) از 14 ژانویه شروع کرده است و احتمال می رود تا پایان کارش 100 هزار سیارک در منطقه ای ما بین مریخ و مشتری، صد ها سیارک نزدیک به زمین، و میلیون ها ستاره و کهکشانی که تا کنون شناخته نشده اند را کشف کند. این تلسکوپ به مدت 6 ماه به نقشه برداری ادامه می دهد و در روز 4 بار اطلاعات خود را به زمین مخابره می کند.

پیش از  WISE، تلسکوپ فضایی دیگری با نام ماهواره نجومی طیف مادون قرمز یا (IRAS)، نقشه ای در طول موج مادون قرمز از آسمان تهیه کرده است اما به علت حساسیت بیش از حد، این تلسکوپ نتوانست به راحتی اجرام تاریک مذکور را کشف کند.

 این تلسکوپ برای تصویر برداری بهتر، در دمای 258-  درجه سانتی گراد یعنی تنها 15 درجه بیشتر از صفر مطلق کار می کند. در واقع این تلسکوپ دریچه ای جدید برای درک درست ما از عالم اطرافمان درست کرده است.  


 سیارک 2010 AB78 به صورت نقطه قرمزی در میانه تصویر قابل تشخیص است.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید