تبلیغات
گزارش جشن روز فناوری فضایی کشور
ارسال در: 1388/11/15-00:00
14 بهمن ماه به مناسبت پرتاب نخستین ماهواره ایرانی

سعید نظریه

 14 بهمن ماه به مناسبت پرتاب نخستین ماهواره ایرانی "امید"، روز ملی فضا نامیده شد و اینبار مصادف بود با جشنی غرورآفرین برای دانشمندان و مردم ایران.

صبح روز چهارشنبه 14 بهمن 88 سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی، پذیرای میهمانان ویژه ای ازجمله: ریاست محترم جمهور "دکتر محمود احمدی نژاد"، وزیر علوم "کامران دانشجو"، وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات "رضا تقی پور"، سردار وحیدی "وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح"، محمد رضا حاجی بابایی "وزیر آموزش و پرورش" و... بود.

رييس جمهور درابتدای ورود خود به اين مراسم از نمايشگاه دستاوردهاي فضايي کشورمان و روند بومي سازي اين فناوري بازديد کرد و سپس با حضور درسالن اجلاس سران به ترتیب به رونمایی از "موتور ماهواره بر سیمرغ" و پرده برداری از سه ماهواره جدید "طلوع، مصباح 2 و نوید علم و صنعت" پرداخت.

هم زمان رونمایی از این مدل ها، دانشمندان ایرانی با آوردن ایستگاه زمینی نوید در محل، با ارسال و دریافت موفق سیگنال هایی میان ماهواره های فضایی و توان برقراری ارتباط با آنها موفقیت این پروژه را تثبیت کردند.

همچنین جدا ازاین بخش ها، رئیس جمهور باافتتاح از چند طرح فضایی دیگر نظیر "نخستین مرکز پردازش تصاویر ماهواره ای ایران و آزمایشگاه سه بعدی مجازی ماهواره ای" استقبال ویژه ای از پرتاب نخستین محموله زیستی و موجودات زنده به فضا به همراه "کاوشگر 3" کرد.


پس از رونمایی از تمام بخش ها، برنامه با پخش فیلمی کوتاه از لحظه پرتاب کاوشگر3 و محموله های زیستی و همچنین اهداف پژوهشی آن ادامه یافت.

بااتمام این فیلم کوتاه، رئیس جمهور، وزیر ارتباطات و فناوری و وزیر دفاع، هرکدام به صورت جداگانه سخنرانی ویژه ای داشتند.

 

نخست ریاست جمهوری اسلامی ایران: 

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه پروژه های رونمایی شده دراین روز غالبا درحیطه دانش و فناوری روز بشر می باشد، این روز را روزی افتخار آمیز برای یکایک ملت ایران نامید و هرکدام از آنها را نیازمند یک روز جشن و افتخار دانست.

احمدی نژاد در ادامه گفت: سال گذشته توانستیم با اولین حضور رسمیمان درفضا نظر همه را به سمت خود جلب کنیم و دراین یک سال باتلاش شبانه روزی متخصصان و دانشمندان بزرگ کشورمان اکنون دیگر نگاه همه را به سوی خود خیره کرده ایم و این نشان داد اگر کسی برای خداوند کار کند، تمام معادلات برای او وبه خاست او تغییر می کند.

وی تصریح کرد: تمام اتفاقات امروز تلاش بی وقفه دانشمندان بزرگ ایرانی است و فعالیت و اجرای هرکدام ازاین پروژه ها کمتر از پرتاب ماهواره امید درسال گذشته نیست.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به پرتاب موفقیت آمیز کاوشگر 3 که حاوی محموله های زیستی و پرتاب نخستین موجودات زنده توسط ایرانیان به فضا بود، اظهار کرد: اینکه اکنون به جایی رسیده ایم که می توانیم جدا از پرتاب ماهواره، موجودات زنده را به فضا ارسال و پس از بررسی حالات مختلف آنان در فضا، حتی حقوق آنها را هم رعایت کنیم و سالم به زمین بازگردانیم خود امری بزرگ و مقدمه ای است برای کارهای بسیار بزرگتر که مطمئن باشید به زودی دانشمندان ما خود به فضا خواهند رفت و ازآنجا نظاره گر دانش و عالم بیکران دانش ستاره شناسی خواهند بود.

احمدی نژاد در ادامه در رابطه با موتور ماهواره بر سیمرغ گفت: این موتور دارای 4 بخش اصلی که هرکدام دارای پیچیدگی هایی هستند، می باشد که می بایست به طور دقیق باهم هماهنگی داشته باشند چراکه کوچکترین اختلال سبب اختلالات تعادلی ماهواره اصلی می شود. همچنین وی در ادامه این بخش افزود: این ماهواره بر، ماهواره ها را تنها تا ارتفاع 500 کیلومتری از سطح زمین می برد و درادامه پیشرفت هایمان طبق گفته متخصصان ماهواره بری با قدرت بالا برنده ای تقریبا 700 کیلومتری ساخته خواهد شد که من به آنان توصیه می کنم با صرف وقت و فکر بیشتر ماهواره بری بسازند که یک سره تا ارتفاع 1000 کیلومتری بالا برود و دوگام دیگر ما با یک قدم برداشته شود و آنگاه برای پیشرفت های فضایی و ایجاد پایگاه های فضایی بتوانیم جزو نخستین تسخیرکنندگان فضا باشیم و بتوانیم ماهواره هایی در مدارهای دورتر از سطح زمین داشته باشیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود این بار به ماهواره مصباح 2 اشاره کرد و تصریح کرد: مدعیان آزادی و پیشرفت مجوز پرتاب این ماهواره را به ما ندادند و بااینکه همچنان ما خواستار همکاری با آنها هستیم خوب است این را هم بدانند که اگر قرار باشد خودخواهی کنند، هرگز نخواهند توانست جلوی پیشرفت ایران را بگیرند. چراکه درتمام طول این سالها با تحریم های متعدد به نوعی مارا منع تجهیزات کردند و غافل از آنکه این جز این نشد که دانشمندان ایرانی آرام ننشستند و خود مجبور به ساخت تجهیزات پیشرفته ای درعلوم مختلف شدند و اکنون به دست آوردهای مهمی رسیده اند.

احمدی نژاد در ادامه این موضوع خطاب به دانشمندان حاضر در اجلاس گفت: این را بدانید که کار و تلاش شما قبل از هرچیزی یک فعالیت فرهنگی بشری است و پس از صحبت هایی این را به آنان متذکر شد: من از شما دانشمندان بزرگ و عزیز می خواهم که قدر خود و انقلاب و کشور بزرگتان ایران را بدانید و این را بدانید که انقلاب ما، انقلابی فرهنگی بود و دراین میان توانمندی ها، پیشرفت ها و خودباوری هایی که اکنون می بینیم، همه به لطف و برکت آن انقلاب عظیم است.

احمدی نژاد همچنین تصریح کرد: عزیزان! طرح ها و برنامه ریزی های خود را برای دورترین نقاط ممکن درنظر بگیرید و هدف گذاری کنید. هرجا که دیگران به آن رسیده اند و دست یافته اند شما یک پله از آنها بالاتر را ببینید و تلاش کنید گوی سبقت را ازآنان بربایید و بدانید به فضل الهی خود را بسیار بالا خواهیم ساخت و وی در ادامه تاکید کرد: همه ظرفیت های علمی را دراین عرصه فعال کنید و بدانید ظرفیت ایرانیان بیش از این است!

احمدی نژاد در پایان سخنان خود گفت: دولت و این بنده کوچک شما باتمام وجود در خدمت شماست و ازهیچ کمکی مضایقه نخواهد کرد و بدانید که ما با سرعت بیشتری نسبت به سایر کشورها پیشرفت خواهیم کرد.

همچنین در پایان این سخنرانی رئیس جمهور با مهر و امضا برروی 5 تمبر یادبود از سازمان فضایی ایران با تصاویری از ماهواره "طلوع، مصباح2، نوید علم و صنعت، و روز فناوری فضایی"  رونمایی کرد.

 

 

 

سخنرانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

پس از سخنرانی رئیس جمهور، مهندس رضا تقی پور، وزیر ازتباطات و فناوری اطلاعات ایران برروی سن حاضر شد و ضمن تبریک و تهنیت به مناسبت این روز فرخنده با اشاره به ماهواره "نوید علم وصنعت"، از طراحی و ساخت حدود 7 ماهواره دانشجویی دیگر در کشور خبر داد.

مهندس تقی پور ادامه داد: به برکت انقلاب اسلامی ایران، حوزه فناوری فضایی، مانند سایر علوم پیشرفته در کشور به صورت گشترده در مراکز علمی – دانشگاهی و حتی در بعضی بخش های خصوصی راه خود را پیدا کرده است.

وی در ادامه صحبت هایش افزود: اینک در نخستین سالگرد پرتاب نخستین ماهواره رسمی ایران "امید"، شاهد رشد و جهش بلند و قابل توجهی در این عرصه شدیم ازجمله : "طراحی و ساخت ماهواره ها، ایستگاه های زمینی هدایت و کنترل، دریافت و پردازش تصاویر ماهواره ای، آزمایشگاه فضایی و..."

تقی پور تصریح کرد: با پیگیری چشم انداز 10 ساله در علوم فضایی که ازسال 85 فعالیتش آغاز شد، در طول مدتی کوتاه توانستیم گام های بسیار بلند و قابل توجهی برداریم که نظر همگان را جلب کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور درباره ماهواره مصباح 2 گفت: این ماهواره پیشرفت ابل توجهی نسبت به دو مدل پیشین خود دارد و همانطور که گفته شد ماهواره ای مخابراتی برای انتقال و جمع آوری اطلاعات از نقاط مختلف سطح زمین می باشد.

وی همچنین به ماهواره ساخته شده دانشجویان دانشگاه علم و صنعت بانام نوید اشاره کرد و در این باره گفت: ماهواره "نوید علم و صنعت" نخستین ماهواره، از ماهواره های ساخته شده ی دانشجویان ایرانی است که بیشتر در حوزه های مختلف علوم و پژوهشی فعالیت می کنند.

تقی پور در ادامه گفت: پس از ساخت مدل کلی نخستین ماهواره ساخته شده توسط دانشجویان ایرانی، دومین ماهواره دانشجویان دانشگاه علم و صنعت نیز درحال طراحی می باشد که ماهواره ای هواشناسی است و امید می رود در آینده ای نزدیک از آن نیز رونمایی شود. وی همچنین در ادامه ی این بخش افزود:  شما دراین نمایشگاه نمونه ی آزمایشگاهی طرح ماهواره ای داشجویان دانشگاه شریف راهم مشاهده کردید، نمونه مدل آزمایشگاهی ماهواره طراحی شده ی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر نیز درحال ساخت می باشد که بزودی ازآن هم رونمایی می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در پایان سخنان خود نیز گفت: حرکت شتابان و موفقیت های سریع دانشمندان ایرانی این نوید را می دهد که در آینده ی نزدیک ایران را کشوری بزرگ در عرصه فناوری های فضایی بخوانند و باساخت و سپس پرتاب موفقیت آمیز ماهواره های چهار دانشگاه دیگر، گامی بلند برای پیشرفت دانش فضایی کشور برخواهیم داشت.

 سخنرانی سوم و وزیر دفاع کشور:

وحیدی در ایتدای سخنان خود گفت: با گذشت 31 سال از پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران در پرتو هدایت رهبر معظم انقلاب، شاهد دست آوردها و افتخارات بزرگی به دست فرزندان ایران در شاخه های مختلف علوم، خصوصا فناوری های فضایی بوده ایم.

وزیر دفاع در ادامه افزود: در عرصه فضایی سال گذشته درروز 14 بهمن 87، شاهد پرتاب نخستین ماهواره دست ساخت دانشمندان ایرانی بودیم که نگاه همه گان را به سوی خود خیره کرد که این موفقیت جز تلاش بی صبرانه و شبانه روزی و هدایت های رهبر معظم انقلاب میسر نمی شد.

سردار وحیدی همچنین در ادامه سخنان خود با اشاره بهدر دستور کار بودن ايجاد زير ساخت‌هاي مناسب براي طراحي، ساخت، پرتاب و بهره برداري از ماهواره هاي مخابراتی کشور افزود: این توانمندی ها اکنون تنها در اختیار چند کشور محدود شده است و این افتخاری بسیار بزرگ و غرورآفرین برای ملت و مردم ایران است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین در ادامه سخنان خود دراین اجلاس با بیان خلاصه ای از کاوشگر 1 و 2، کاوشگر 3 را که حامل ورود نخستین موجودات زنده به فضا توسط ایرانیان بود، آن را گامی بزرگ برای پیشرفت های فضایی کشور دانست.

سردار وحیدی در پایان سخنان خود گفت: مرکز تخصصی پردازش اطلاعات ماهواره و ساخت آزمایشگاه شبیه سازی مجازی را از دیگر افتخارات برنامه های امروز برشمرد و اظهار داشت: با مسیر نورانی ای که توسط بزرگان علوم مختلف طی می شود، می توانیم با دعای ملت و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و حمایت های بی نظیر رئیس جمهور این باب تازه گشوده را به بابی درخشان و پیروزمندتر برسانیم.

 

با پایان سخنرانی وزیر دفاع و برگزاری چند بخش دیگر این اجلاس با افتخار به پایان رسید و اکنون به ویژگی های هریک از این فناوری های رونمایی شده می پردازیم:

 

مدل ماهواره بر سیمرغ:

این ماهواره بر نتایج تلاش فراوان دانشمندان ایرانی دربخش صنایع هوافضایی وزارت دفاع کشور طراحی و ساخته شده است.

سیمرغ، ماهواره بری چند مرحله ای است که در راستای دستیابی به بخشی از اهداف برنامه مصوب فضایی جمهوری اسلامی ایران طراحی و ساخته شده است، قادر به انتقال انرژی لازم و بردن نسل نوین و پیشرفته ماهواره هایی با موتورهای سوخت مایع با حداکثر وزن 100 کیلوگرم درمداری تقریبا 500 کیلومتری می باشد که همین امر مارا کم کم و با ساخته های بیشتر، برای انتقال ماهواره ها در مدار برگشت ناپذیر بیش از 1000 کیلومتری از سطح زمین از سایر کشورها متمایز می کند.

 

اکنون ماهواره بر سیمرغ به توان سرعتی ای برابر با 7500 متر در ثانیه رسیده است که این اندکی از سرعت فرار از جاذبه زمین کمتر است که برابر 11.2 کیلومتر در ثانیه می باشد که امید است در آینده ای نزدیک به این سرعت فرار نیز برسیم و ماهواره های بسیاری چه در حوزه فناوری و پژوهشی در مدارهای طولانی تر و غیر قابل برگشت در فضا داشته باشیم.

ماهواره بر سیمرغ از چهار بخش اصلی تشکیل شده ست که هرکدام ازاین موتورها وزنی تقریبا به اندازه 32 تن دارند و با قرار گیری و خوشه ای شدن درکنار یکدیگر وزنی برابر 128 تن خواهند داشت، اما این تمام وزن این ماهواره بر نیست. این ماهواره بر دارای یک موتور کنترلی پیشرفته هست که خود وزنی درحدود 15 تن دارد و تراست وزن کلی سیمرغ را به 143 تن می رساند.

طبق گفته سازندگان در آینده ای نزدیک این ماهواره بر قادر به پرتاب و حمل ماهواره هایی با وزن 700 کیلوگرم خالص را در مدار 1000 کیلومتری از سطح زمین (مدار غیر قابل بازگشت)، برساند.

 

ماهواره سنجش از راه دور طلوع:

این ماهواره که توسط متخصصین صنایع شرکت الکترونیک وزارت دفاع طراحی و ساخته شده، با ماهواره بر سیمرغ قابل پرتاب است که دارای ویژگی های مهمی نظیر (قابلیت تصویر برداری، کنترل وضعیت، مکانیزم، سلول های خورشیدی و...) می باشد.

ماموریت اصلی این ماهواره، تصویربرداری تک طیفی با قابلیت تفکیک پذیری 50 متری زمین، ذخیره ویا انتقال و مخابره کردن تصاویر به ایستگاه های زمینی، است. این ماهواره با ارتباط برقرار گردن بین خود و ایستگاه فضایی ای که برروی زمین قرار گرفته شده است به صورت تله متری، ردگیری و فرمان (تتی، سی) و مرکز کنترل فرمان (اف، سی سی) قابلیت تبادل داده های پایش و کنترل ماهواره را دارد.

جدا از این بحث ها ماهواره طلوع را می توان یک ماهواره علمی – پژوهشی نامید، چراکه با داشتن قابلیت تصویربرداری با وضوح بالا می توان از آن در عناوین مختلف نظیر: (نقشه برداری هایی با وضوح بالا و بزرگ از یک منطقه، مطالعه و بررسی حوضچه های آبی و دریا، مشاهده و ارزیابی تخریب منابع انسانی، بررسی علوم کشاورزی، مراتع، جنگل ها و حتی مشاهده پوشش ابرها، پراکندگی انسانی و ارزیابی بلایای طبیعی و میزان تخریب آن دریک منطقه مانند "هشدار درکمین بودن سیل، زلزله، فوران یک آتشفشان آتش سوزی" و...) می باشد.

طلوع، ماهواره ای با ویژگی های ذکر شده هست و قرار است در مداری در ارتفاع پایین "مدار 500 متری" از سطح زمین قرار بگیرد و میانگین عمر مفید آن بین دو تا سه سال تعیین شده است.

دیگر ویژگی این ماهواره که باعث می شود آنرا با سایر ماهواره های دیگر متمایز کند، داشتن صفحه های خورشیدی است که انرژی ماهواره را از طریق پرتوهای نوری خورشید می گیرد و نیروی حرکتی و انرژی های ارسال و انتقال داده ها را برای آن تامین می کند.

این ماهواره دارای ابعادی شش ضلعی با اندازه ای برابر عرض 86 و طول "ارتفاع" 100 سانتی متر و وزنی درحدود 100 کیلوگرم می باشد.

 ماهواره ملی مصباح 2:

مصباح 2، از سری ماهواره های ساخته شده توسط دانشمندان سازمان فضایی ایران وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور می باشد و قرار است در حوزه مخابراتی فعالیت کند.

این ماهواره مخابراتی در پهنای باند (یو اچ اف) کار می کند و مامورتی ویژه از جمله: (ذخیره و بازیابی اطلاعات، جمع آوری بخش داده های روی مناطق پست وسیع و پراکنده، خواندن دور و ناوبری و...) است.

هدف از ساخت ماهواره ملی "مصباح2"، بومی کردن فناوری فضایی کشور، دست یابی به فناوری فضایی با استفاده از ماهواره های مدار پایین به منظور جمع آوری، بازیابی و پردازش، ضبط و ارسال مجدد داده ها و همچنین ایجاد یک شبکه ارتباطی ماهواره ای برای ارتباط میان کاربران دور افتاده کشور با تمام مناطق جغرافیایی دنیا می باشد.

این ماهواره به وزن 70 کیلوگرم دارای مداری از نوع "خورشید آهنگ" است و سازندگان آن طول عمر مفید سه سال را پیش بینی کرده اند.

 ماهواره نوید علم و صنعت:

نوید علم و صنعت، نخستین ماهواره فضایی ساخته شده توسط دانشجویان کشور است که به همت و تلاش فراوان اساتید و دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران ساخته شده است.

این ماهواره در پهنای باند (یو اچ اف) و (وی اچ اف)، از طریق سه فرستنده با ایستگاه زمینی ارتباط برقرار می کند و با داشتن صفحه های خورشیدی، انرژی خود را توسط تابش پرتوهای نوری خورشید دریافت و حتی با داشتن باتری و بهره گیری از تنظیم کننده ها و مبدل های ولتاژ صورت می گیرد.

ماموریت ماهواره نوید، تصویر برداری با وضوح تصویر تا ارتفاع 750 متری تعیین شده است که با انجام روش جاروبی (پوش بروم) و به صورت تک باندی فعالیت خواهد کرد.

این ماهواره با کمی تجهیزات علمی بیشتر نسبت به ماهواره طلوع قادر خواهد بود در زمینه های جو و علوم هواشناسی (خصوصیات ابرهای مختلف، میزان و نوع بارش، مقدار رطوبت و دمای هوا، میزان آلاینده ها و حتی عناصر موجود در جو، بادها و تشخیص موقعیت وزششان، دینامیک جوی و میزان بخار آن)، منابع (ماهیگیری، آب های ناشی از برف و یخ، میزان آب اقیانوس ها، تشخیص محل دقیق گردبادها و توفان ها، حتی تشخیص میزان تفاوت آب در طول شب و روز و پدیده ی جزر و مد) و بلایای طبیعی (آلودگی محیط زیست، زمین لرزه، خشکسالی، سیل، طوفان، فوران کوه های آتشفشان و...).

 

ماهواره نوید علم و صنعت نیز یک ماهواره مدار پایین می باشد که قرار است در مداری تقریبا بین 250 تا 375 کیلومتری از سیاره زمین برروی مداری بیضی شکل به گرد آن بچرخد. ،این ماهواره دارای ابعاد کوچک 50*50 می باشد و وزنی درحدود 40 کیلوگرم دارد. همچنین این ماهواره قرار است برروی مداری بیضوی با انحراف 55 درجه قرار بگیرد.

 

نخستین مرکز پردازش تصاویر ماهواره ای:

نخستین مرکز پردازش تصاویر ماهواره ای ایران به صورت کاملا بومی در کشور طراحی شده تا مطابق با پارامترهای نامی بازتابی لایه (ال ای او) محاط بر آسمان جمهوری اسلامی ایران، معین و درجهت برنامه ریزی شده به پایش داده های ماهواره ای بپردازد. این مرکز نتیجه ساعت ها، روزها و تلاش بی نظیر، فراوان و طاقت فرسای متخصصین سازمان جغرافیایی وزارت دفاع کشور است که اکنون به مرحله خوباوری در این عرصه رسیده است.

مرکز پردازش تصاویر ماهواره ای قادر به تشخیص تغییرات دوره ای پدیده های زمینی نظیر (بررسی تغییر رودخانه ها، تغییر حد و مرز پیکره های آبی همچون دریاچه ها و دریاها، و کلا تغییرات مرفولوژی سطح زمین است.

همچنین این مرکز قابلیت ثبت تغییرات و اختلاف های بازتابش الکترومغناطیسی از پدیده های مختلف کار می کند و می توان حد و مرز پدیده های زمینی اعم از مرز انواع خاک ها، سنگ ها، گونه های گیاهی مختلف، پوشش زمین های کشاورزی و محصولات آنان و... را مشخص کند.

 

با کمک این مرکز می توانیم به بالاترین مقام از نظر مطالعات مناطق آسیب دیده کشاورزی بر اثر کم آبی یا حمله های آفتی، تهیه نقشه جامع پوشش گیاهی هر منطقه، تهیه نقشه آبراهه ها و ارتباطشان با مناطق مستعد و مناسب کشت و برآورد میزان محصول زیر کشت، تعیین راهبردی مناسب برای جلوگیری و کاهش خسارت بلایای طبیعی از دیگر ویژگی های این مرکز است.

 

آزمایشگاه سه بعدی و مجازی ماهواره ای:

این آزمایشگاه نیز، نتیجه مدتها تلاش دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر طوسی است که قابلیت شبیه سازی محیطی سه بعدی و حقیقی از حرکت مداری ماهواره در مدارهای (ال ای او)، با تغییر پارامترهای مداری و مدار (جی ای او) را دارد.

از دیگر قابلیت های این آزمایشگاه سه بعدی می توان به مشاهده زنده و مستقیم المان های مداری، مشاهده ی پارامترهای مختلف زیر سیستم تامین انرژی نظیر (توان دریافتی از آرایه های خورشیدی، ولتاژ و جریان باتری ها، ظرفیت الکترونیکی و عمق دشارژ باتری ها) اشاره کرد.

 

همچنین آزمایشگاه مجازی توانایی چرخش 360 درجه ای (یک دور کامل) را حول محورهای عمودی و افقی داراست.

این آزمایشگاه با ایجاد بستری مناسب، محلی تحقیقاتی و آموزشی برای داشجویان و متخصصین علوم مختلف می باشد.

پرتاب کاوشگر 3 و حضور نخستین موجودات زنده در فضا:

پس از ارسال موفقیت آمیز دو کاوشگر 1 و 2، اینبار دانشمندان ایرانی تصمیم گرفتند کمی گام های خود را بلندتر بردارند و توانستند با قرار دادن کپسول های زیستی و گذاشتن چند موجود زنده (موش، لاک پشت و کرم) برای نخستین بار موجودات زمینی را به فضا ارسال کنند و تاثیرات شرایط زندگی در فضا را برروی آنان مشاهده کنند. همچنین با قرار گرفتن و انتقال این موجودات در کاوشگر، دوربینی به طور همزمان فیلم های مستقیمی از موجودات و عکس العمل آنها در سفینه به زمین مخابره می کرد که در نهایت پس از قرارگیری در جو برای رعایت حقوق حیوانات آنها را سالم به زمین بازگرداندند.

این کاوشگر جدا از ارسال نخستین موجودات زنده به فضا توسط ایرانیان دارای قابلیت های مهم دیگری نظیر (محفظه زیستی، تهویه، ارسال داده های تله متری، تصویربرداری و ارسال همزمان، رایانه پرواز، سنجش محیطی و بازیابی محمولات ارسالی) می باشد.

گفتنی است این مجموعه از فناوری فضایی کشورمان "کاوشگرها" دارای استقرار مداری نزدیک به سطح زمین و از نوع مدار پایین می باشند که پرتابی (یو) شکل دارند و قادرند پس از رسیدن به نقطه ی اوج مداری خود به سطح زمین باز گردند.

 

همچنین در پایان این مراسم، ضمن تبریک و نهایت افتخار دست آوردهای بزرگ در زمینه فناوری های فضایی، سومین روز از دهه مبارک فجر (14 بهمن) هرسال را به نام روز فناوری فضایی ایران نامیدند.

پس از پرتاب چند ماهواره، سال گذشته ماهواره امید و ماهواره بر سفیر، چشم همه را در سراسر جهان به خود خیره داشت و اینک در جشن یک سالگی پرتاب آن، شاهد دست یافته ها و افتخارات بسیاری در این زمینه بودیم که نوید روزهای درخشانی را به مردم ایران می دهد. سال گذشته با پرتاب تنها نخستین ماهواره بومی و ایرانی به فضا به خود می بالیدیم و اکنون تنها با گذر یک سال از این واقعه، افتخار فناوری ها و دست یافته های فراوانی در زمینه فضا و فضانوردی در کشور هستیم و هم اکنون با افتخار انتقال نخستین موجودات زنده به فضا و بازگشت سالمشان به زمین به امید سفر نخستین انسان و فضانورد ایرانی به فضا از کشور خودمان نشسته ایم.

به امید پیشرفت های روز افزون کشور عزیزمان، ایران همیشه سر فراز.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید