تبلیغات
انجمن نجوم افغانستان مقام برتر شب های گالیله ای شد
ارسال در: 1388/12/19-00:00
به گزارش سایت انجمن نجوم افغانستان , روزگذشته سایت بین المللی سال جهانی نجوم www.astronomy2009.org فهرستی از گروه های برتر برگزار کننده شب های گالیله ای را منتشر کرد. در این میان نام برنامه برگزار شده در افغانستان که به کوشش انجمن تازه تاسیس نجوم آن

محمد رحیمی

یکی از پروژه های مهم سال جهانی نجوم (IYA2009) شب های گالیله ای بود که در آبان ماه امسال با حضور هزاران دوستار زیبایی های آسمان شب و انجمن های نجومی در قالب  سلسله رویداد هایی با هدف گسترش نجوم و برجسته ساختن اهمیت میراث گالیله برگزار گردید. هم اینک کمیته برگزار کننده این رویداد بعد از بررسی گزارش ها نتایج آن را اعلام نموده است. نتایج در قالب شش گروه اعلام شده که در هر گروه یک برنده و دو تقدیر شده ثبت شده است. به گفته برگزار کنندگان انتخاب برنده ها کار دشواری بوده است ، زیرا کیفیت برگزاری این شبها بسیار عالی و خوب بیان شده است . به گزارش وب سایت سال جهانی نجوم در بخش ترویج عمومی نجوم در میان مردم انتخاب سه انجمن برتر بسیار سخت بوده است ، زیرا همه انجمن های برگزار کننده در مشارکت دادن مردم به روش های مختلف کار بسیار دشواری را انجام داده اند، اما برگزار  کنندگان فقط به سه انجمن به عنوان بهترین انجمن های نجومی برگزار کننده در این بخش بسنده نموده اند که انجمن نجوم افغانستان یکی از این سه انجمن می باشد. به گفته این سایت ما نه تنها به برندگان و تقدیر شدگان تبریک می گویم بلکه به هریک از شما که در شب های گالیله ای شرکت نموده اید. زیرا هر یک از این برنامه ها و رویداد ها نقش مهمی در آوردن نجوم به میان مردم جهان ایفا نموده است.

در نتیجه این تلاش ها بود که شب های گالیله ای موفقیت بزرگی را بدست آورد و یکی از به یاد ماندنی ترین رویداد های سال جهانی نجوم شد، زیرا خیلی از انجمن ها در نظر دارند تا در قالب رویداد های بعدی نجومی فعالیت های شان را از سر بگیرند. انجمن نجوم افغانستان برای اولین بار در این کشور توانست یک شب رصدی را برگزار نموده و باید به این انجمن تبریک گفت که توانسته از میان صد ها انجمن نجومی در سراسر جهان یکی از مقام های برتر این پروژه را بدست بیاورد. به گفته یونس بخشی بنیان گذار این انجمن ما باور داریم که نجوم یا اخترشناسی میتواند به مثابه یک رویداد صلح آمیز در وحدت و یکدلی مردمان افغانستان نقش مهمی را ایفا کند، زیرا با نگریستن به زیبایی های آسمان، بشر به عظمت هستی پی میبرد و می فهمد که همه انسان ها حتی زمین و خورشید ما با دیگر سیارات آن در این دریای بیکران هستی قطره ای بیش نیست. با استفاده ازاین فرصت به دوستداران و علاقمندان نجومی خبر میدهیم که در ماه فروردین و اردیبهشت که به ماه جهانی نجوم معرفی شده (Global Astronomy Month)، انجمن نجوم افغانستان سلسله برنامه ها و رویداد های نجومی را پیش رو خواهد داشت که با حضور شما عزیزان برگزار می شود.این برنامه ها شامل شب های رصدی، برنامه های تلویزیونی در باره نجوم، برگزاری کلاس های نجومی  و مهمانی ستارگان که در قالب دعوت از دوستانی است که نام شان اجرام آسمانی می باشد خواهد بود.

گروه های برتر و تقدیر شده دیگر از کشورهای برزیل - اوکراین - رومانی - غنا - هند - پرتغال - عراق - کانادا - مکزیک و امریکا بوده اند.

درباره شبهای گالیله ای

شب‌های گالیله را باید بخش دوم پروژه موفق و جهانی 100 ساعت نجوم دانست. این پروژه در فروردین ماه سال جاری برگزار شد و آنچنان با محبوبیت مواجه گشت كه كمتر كسی گمان می‌كرد به چنین موفقیتی دست یابد. حتی طراحان برنامه هم گمان نمی كردند ده‌ها كشور و در هر كشور ده‌ها گروه به جمع برگزاركنندگان این برنامه بپردازند و در بخش‌های مختلف آن مشاركت كنند.

بخش‌هایی نظیر ارتباط مستقیم میان مردم و كارشناسان، دور دنیا با 80 تلسکوپ , بازدید از مراكز علمی، رصد خانه‌ها و موزه‌های علم و از همه مهم‌تر مهیا شدن فرصت برای رصد عمومی مردم. بسیاری از مردم برای اولین بار در این روز توانستند نخستین تجربه رصدی خود را به دست آورند و شاید برخی از آنها در سال‌های بعد این علاقه خودرا دنبال كنند.

موفقیت چشمگیر این برنامه كه از سوی دبیرخانه سال جهانی نجوم و با هماهنگی انجمن منجمان بدون مرز (AWB) برگزار شد، سبب گشت تا طراحان این برنامه به این فكر بیفتند كه 6 ماه پس از آن بار دیگر جشن بزرگ دیگری را برگزار كنند و این بار به افتخار كسی كه این سال به یاد چهارصدمین سالگرد رصدهای او كه نخستین رصدگر تلسكوپی تاریخ بود این برنامه را شب‌های گالیله نامیده‌اند شبهای گالیله ای در ایران نیز با شکوه برگزار شد.و مردم از پشت تلسکوپ دنیایی جدیدی را که گالیله به آنها هدیه کرده است را مشاهده کردند.

به دوستانمان در انجمن نجوم افغانستان تبریک و درود میفرستیم و برای همه آرزوی موفقیت میکنیم. نشانی وب سایت انجمن نجوم افغانستان www.kabulsky.com

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید