تبلیغات
بحران در فضانوردی غرب، چینی‌ها یک گام به جلو
ارسال در: 1388/12/25-00:00
ایستگاه فضایی بین المللی تا سال 2028 زنده بوده و سرویس خواهد داد و در آن سوی جهان نیز چینی ها تاسیس ایستگاه فضایی خود را شروع خواهند کرد.

علیرضا خراسانی

آژانس فضایی اروپا ESA ضمن اعلام این مطلب افزوده است دلیل فنی خاصی مبنی بر توقف ایستگاه فضایی بین المللی وجود ندارد و لذا سرویسهای ارایه شده توسط این ایستگاه تا سال 2028 ادامه خواهد یافت و عملیاتهای مختلف روی مدار را به انجام خواهد رساند.

آژانس فضایی موسوم به ISS که مسوول مدیریت بر ایستگاه فضایی بین المللی است شامل کشورهای کانادا ، اروپا، ژاپن و امریکا در گردهمایی در توکیوی ژاپن ضمن بررسی این موضوع در باره صنایع فضانوردی در دهه آینده به بحث و تبادل نظر پرداختند.

سازمان مذکور پس از یک 12 سال فعالیت و هزینه 40 میلیارد دلار توانسه به حمایت از 6 فضانورد دست یابد. تحقیقات جدید روی استفاده بیشتر از سطح پایینی مدار زمین (low-earth orbit) تاکید گذاشته است. سازمان ISS همچنین روی ادغام عملیاتهای فضایی و همکاری بین المللی بین کشورهای عضو در زمینه توسعه علوم فضایی تاکید کرده است. هزینه های گزاف سازمان فضایی امریکا - ناسا - باعث ایجاد ترس بین محققان فضایی شده و گفته می شود این سازمان بعد از 2015 دچار بحران مالی شدید خواهد شد. هر چند اخیرا اوباما ق.ل داده تا بودجه ناسا را تا سال 2020 تمدید کرده تا این سازمان از بحران بیرون بیاید.گفته می شود بحث مالی از بحث فنی در علوم فضایی بیشتر نمود کرده و سازمانهای بین المللی باید جهت توسعه علوم فضایی با یکدیگر تشریک مساعی لازم را انجام دهند.

چین پیشتاز در توسعه علوم فضا

اما چین ساز خود را می زند و بسرعت در توسعه علوم فضایی گام بر می دارد. بر این اساس چین از سال آینده ساخت ایستگاه فضایی خود را آغاز خواهد کرد که این خبر باعث تعجب امریکایی ها و دنیای غرب از پیشرفت صنایع فضایی در چین شده است.

خبر گزاری شین هوا گزارش داد ماژول و قطعات فاز اول پروژه تحت عنوان tiangong 1 به وسیله موشک پرتاب کننده موسوم به 2F به فضا ارسال خواهد شد. گفته می شود این ماژول و قطعات آن از آزمایش مورد نظر موفقیت آمیز بیرون آمده  و آماده پرتاب واقعی است. ماژول مذکور مانند شاسی اصلی ایستگاه بوده و سایر قطعات ایستگاه روی آن سوار خواهد شد. ظرف دو سال آینده سه شاسی بزرگ توسط فضا پیماهای شنزو 8 و 9 و 10 در فضا توسط دو یا سه فضانورد چینی نصب خواهد شد. شاسی اصلی که لابراتوار 8.5 تنی را یدک می کشد حدود 30 فوت ارتفاع دارد و سه فضانورد را در خود جای می دهد. لابراتوار مذکور اتاق امنی برای زندگی فضانوردان در خود دارد.

شاسی اول ایستگاه Tiangong1 قرار بود امسال به فضا پرتاب شود اما بدلایل فنی چینی ها موفق به پرتاب آن نشدند. چین قرار است دومین ماهواره خود در مدار geo  را اواخر سال میلادی جاری در مدار قرار دهد.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید