تبلیغات
تغییر نام صورفلکی در گاه شماررسمی ایران
ارسال در: 1389/01/11-00:00
گاه شماری رسمی ایران تقویمی است که در 11 فروردین 1304 (1925 میلادی) در مجلس شورای ملی تصویب شد و به موجب آن طول و نام ماه‌های سال اصلاح شد.
تغییر نام صورفلکی در گاه شماررسمی ایرانپس از مشروطه استفاده از تقویم هجری خورشیدی در کنار تقویم هجری قمری رسمیت کامل یافت و تمامی مراسلات ، اسناد و نسخ اداری و رسمی، تنظیم مراسم ها ، اعیاد و جشن های ملی ، بر مبنای تقویم خورشیدی انجام شد.

تا قبل ازتاریخ یادشده طول ماه‌ها در هر سال متغیر بود و از 29 روز تا 32 روز تغییر می‌کرد و از این تاریخ به شش ماه 31 روزه، پنج ماه 30 روزه و یک ماه 29 روزه (که در سال های کبیسه 30 روز می‌شود) دقیق شد و نام ماه‌ها از نام صورت های فلکی به نام های امروزی آن (فروردین تا اسفند) تغییر کرد.
این گاه شماری هجری خورشیدی و بر اساس گاه شماری جلالی است ولی مبدأ این تقویم نوروز سال هجرت محمد، پیامبر اسلام از مکه به مدینه در سال 622 میلادی است. گاه شماری هجری خورشیدی یا تقویم هجری شمسی برپایه تقویم جلالی است. مبدأ گاه شماری هجری خورشیدی مانند گاه ‌شماری هجری قمری، هجرت پیامبر اسلام محمّد از مکه به مدینه در تاریخ 24 تیر سال اول هجری خورشیدی (16 ژوئیه 622 میلادی) است. البته سال خورشیدی با 3ماه و 24روز دیرکرد از اول فروردین آغاز می‌شود.
هر سال دارای چهار فصل با نام‌های بهار، تابستان، پاییز، و زمستان است و هر فصل سه ماه دارد و هر ماه تقریبا چهار هفته و هرهفته هفت روز با نام‌های شنبه، یکشنبه، دوشنبه، سه‌شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه (آدینه) دارد. هر سال با اول فروردین و فصل بهار آغاز می‌شود. بلندترین روز سال در اول تیر و بلندترین شب سال در شب یلدا (از غروب 30 آذر تا طلوع آفتاب در اول دی) رخ می‌دهد.

این گاه شماری از 365 روز در قالب 12 ماه تشکیل شده است و دقیق‌ترین تقویم جهان می‌باشد.به منظور آگاهی بیشتر به نام کنونی و نام صور فلکی قدیم این ماه‌ها در زیر اشاره شده است .
فروردین( حمل)، اردیبهشت (ثور)، خرداد (جوزا)، تیر (سرطان)، مرداد( اسد)، شهریور( سنبله)، مهر( میزان)، آبان (عقرب)، آذر (قوس)، دی (جدی)، بهمن (دلو)، اسفند (حوت)
گفتنی است طراحان این تقویم که به تقویم جلالی هم شهرت دارد، گروهی ریاضیدان و اخترشناس بودند که نامدارترینشان حکیم عمر خیام نیشابوری ریاضیدان و شاعر ایرانی بود. اینان به سفارش ملکشاه سلجوقی و با اصلاح تقویم یزدگردی به این گاه ‌شمار نوین دست یافته بودند.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید