تبلیغات
بلعیده شدن سیاره ای فراخورشیدی از دید هابل
ارسال در: 1389/03/02-00:00
تلسکوپ فضایی هابل با بهره گیری از ابزار جدید خود توانست شاهد بلعیده شدن یکی از داغ ترین سیارات فراخورشیدی توسط ستاره همراهش باشد.

این ابزار جدید تلسکوپ فضایی هابل "طیف نگار منشا کیهانی" * نام گذاری شده است و "واسپ – 12 بی" **  داغ ترین سیاره فراخورشیدی در کهکشان راه شیری، طی 10 میلیون سال آتی به طور کامل توسط ستاره پیرامون خود بلعیده خواهد شد.

 

این سیاره چنان به ستاره خورشید مانند همراهش نزدیک است که دمای سطحی آن به 1537 درجه سانتیگراد( معادل 2800 درجه فارنهایت) رسیده و در اثر کشش های بسیار شدید ( ناشی از جاذبه ستاره پیرامونش) به شکل یه توپ راگبی در آمده است.

جرم این سیاره فراخورشیدی 40% بیشتر از سیاره مشتری است در حالی که اتمسفر آن سه برابر شعاع مشتری گسترش یافته و در حال پرت کردن مواد سیاره ای  به سوی ستاره همراه می باشد.


تاثير رد و بدل کردن مواد ميان دو جرم ستاره ای بطور عادی‌ در سيستم های ستاره ای دوتايی ديده می شود، اما اين نخستین باری است که اين پديده بطور واضح‌ و شفاف‌ از جانب یک سیاره فراخورشیدی قابل مشاهده است.

  

 تصویری خیالی از بلعیده شدن سیاره فراخورشیدی "واسپ – 12 بی" توسط ستاره همراهش ( عکس از :NASA/ESA/G. Bacon )

 

سرپرست تیم تحقیقاتی، کارول هاسول از دانشگاه اوپن انگلستان در این باره می گوید: ما ابری عظيم از مواد را در اطراف اين سياره که در حال فرار بوده و در نهايت به دام ستاره همراه خواهند افتاد، مشاهده کرده ايم. علاوه بر این عناصر شیمیایی را شناسایی کرده ایم که تاکنون در هیچ یک از سیارات فرا خورشیدی دیده نشده اند.

نتیجه تحقیقات کارول هاسول و تیم همراهش در دهم ماه می سال 2010 میلادی در ژورنال اختر فیزیک به چاپ سیده است.

 

بر اساس تئوری هایی که سال  گذشته توسط شو-لین لی از دپارتمان فیزیک دانشگاه بکینگ چین در مجله علمی نیچر به چاپ رسیده بود ،سطح سياره می تواند تحت تاثير نيروی گرانش بسیار شدید ستاره پیرامون، از شکل طبيعى خارج شده و  اين نيروی کششی به اندازه ای بخش های درونی سياره را داغ می کند که اين حرارت  باعث  گسترش بیش از حد  اتمسفر خارجی سياره می شود. و حالا تلسکوپ فضایی هابل در کشف اخیر خود این تئوری را به اثبات رسانده است.

 

سیاره فراخورشیدی "واسپ – 12 بی" در واقع ستاره کوتوله زرد رنگی است که به فاصله 600 سال نوری در صورت فلکی "ارابه ران" قرار گرفته است.این سیاره فراخورشیدی برای نخستن بار در سال 2008 میلادی توسط سری تلسکوپ های واسپ انگلستان کشف شده و چنان به ستاره همراهش نزدیک است که مدار دور آن را تنها در  1.1 روز می پیماید.


*: The Cosmic Origins Spectrograph (COS).

**: WASP-12b

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید