تبلیغات
روبات‌های ژاپنی روی ماه، ایستگاه فضایی می‌سازند
ارسال در: 1389/03/07-00:00
تا ده سال دیگر، روبات‌های غول‌پیکر ژاپنی برای زندگی و کار گروهی خود، پایگاهی روی ماه خواهند ساخت. این روبات‌های هوشمند، با این که از روی زمین کنترل می‌شوند، اما که تا حد زیادی خودمختار تصمیم می‌گیرند

روبات‌های ژاپنی روی ماه، ایستگاه فضایی می‌سازند، آن‌هم برای خودشان!

بهنوش خرم‌روز

رویای سفر به فضا و زندگی روی کرات دیگر از جمله ماه،‌ حالا دیگر چندان هم دور از دسترس به نظر نمی‌رسد. طی سال‌های گذشته، پروژه‌های مختلفی برای تامین امکان سفر به فضا، از سوی کشورهای مختلف طراحی و راه‌اندازی شده‌اند. در این بین، به نظر می‌رسد که ژاپن می‌خواهد مطمئن‌ترین قدم‌ها را بردارد و جایی برای به هدر رفتن تلاش و انرژی نگذارد!

بر اساس گزارش پاپ‌ساینس، پروژه 2/2 میلیارد دلاری جاکسا، آژانس فضایی ژاپن،‌ در نظر داشت که تا سال 2015/ 1394 روبات‌های انسان‌نما را به ماه بفرستد، و حالا با پشتیبانی دفتر نخست وزیر، قرار است که تا سال 2020/ 1399 ژاپنی‌ها یک پایگاه واقعی روی ماه داشته باشند که به دست روبات‌ها ساخته می‌شود، آن هم پایگاهی برای روبات‌ها.

ایستگاه فضایی روبات‌ها

البته در چنین پروژه‌ای مهم‌ترین نکته خود روبات‌ها هستند و چه کشوری بهتر از ژاپن می‌تواند روبات‌های هوشمندی بسازد که بتوانند خودشان را تعمیر کنند و چند کار را با هم انجام بدهند.

تا الان مشخص شده که روبات‌هایی که در سال 2015/ 1394 به ماه سفر خواهند کرد، غول‌های 300 کیلوگرمی خواهند بود که مانند تانک حرکت می‌کنند،‌ صفحه‌های خورشیدی دارند و به لرزه‌نگار،‌ دوربین‌های کیفیت بالا و دسته‌ای از وسائل و تجهیزات علمی مجهز خواهند بود. همچنین این روبات‌ها، بازوهایی مشابه انسان خواهند داشت تا بتوانند از سنگ‌های ماه نمونه بردارند و به وسیله راکت‌ها، نمونه‌های گرفته شده را به زمین بفرستند. البته این روبات‌ها از روی زمین کنترل می‌شوند،‌ اما در حد خودشان هوش ماشینی دارند و می‌توانند خودشان تصمیم بگیرند. در حقیقت می‌توان گفت که این روبات‌ها قرار است که تا حد زیادی خودمختار عمل کنند.

روبات‌های راهی فضا که در اصل نقشه‌بردار هستند، قرار است بخشی را در نزدیکی قطب جنوب ماه برای ساختن پایگاه غیرانسانی ژاپن صاف و هموار نمایند. در حقیقت روبات‌ها این پایگاه را برای خودشان خواهند ساخت!‌ این پایگاه از نور خورشید انرژی خواهد گرفت و فضایی برای زندگی و کار جمعیتی از روبات‌ها در آینده خواهد شد. در واقع شاید این پروژه، نقطه پرتابی برای زندگی بشر بر روی سطح ماه در آینده باشد.

به نظر شما هم خیلی دور از دسترس می‌آید؟ البته این پروژه فوق‌العاده‌ جاه‌طلبانه‌ای است که برایش ضرب‌العجل تعیین شده است. با این حال اگر به این فکر کنیم که آمریکایی‌ها توانستند در دهه گذشته، با وجود پیشرفت‌ها و اطلاعات خیلی کم‌تر، انسان‌های واقعی را روانه ماه کنند، رسیدن به پروژه ژاپن چندان هم دور از واقعیت به نظر نمی‌رسد. حتی اگر پروژه به موقع تمام نشود و اتمام آن به زمانی دیرتر از سال 2020/ 1399 بکشد،‌ پیشرفت‌های ضمنی که در ساخت روبات‌های لازم برای این پروژه به دست می‌آید، گام بسیار بلندی در حوزه روباتیک خواهد بود که خودش به اندازه فرستادن روبات‌ها به ماه، هیجان‌انگیز خواهد بود.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید