تبلیغات
SpaceShipOne بار ديگر موفق شد!
ارسال در: 1383/07/12-00:00
SpaceShipOne درنيمه ی راه کسب جايزه ی 10 ميليون دلاری ANSARI X PRIZE

SpaceShipOne درنيمه ی راه کسب جايزه ی 10 ميليون دلاری ANSARI X PRIZE

فضاپيمای SpaceShipOne، پنج شنبه 9 مهر 1383 برای بار دوم در فرودگاه Mojave کاليفرنيا آماده ی پرواز شد و با اندکی تاخير در ساعت 17:41 دقيقه (تمامی زمان ها به وقت رسمی ايران) توسط هواپيمای White Knight از روی باند فرودگاه بلند شد. چند دقيقه بعد، تقريبا در ارتفاع 14 کيلومتری SpaceShipOne، از هواپيما جدا شد.

خلبان Mike Melvill تک سرنسين SpaceShipOne، موتور اصلی فضاپيما را روشن کرد و با فضاپيما با شتابی بسيار بالا به سوی ماخ سوم اوج گيری کرد و خود را به بالای جو زمين در ارتفاع 100 کيلومتری رساند.

پرواز اين بار فضاپيما نير به اندازه ی پيش بينی شده روان و بی نقص نبود. دقايقی بعد از اينکه موتور روشن شد و فضاپيما به سوی فضا شتاب گرفت، SpaceShipOne به طور ناگهانی و سرسام آوری شروع به چرخش کرد و تقريبا 20 بار با سرعت زيادی به دور خود گشت و Melvill به ناچار موتور فضاپيما را تقريبا 11 ثانيه قبل از اينکه به طور خودکار خاموش شود، از کار انداخت و کنترل فضاپيما ر دوباره در دست گرفت. او در اين باره گفت : " اگر اين مشکل پيش نمی آمد، ما می بايست تا ارتفاع بيشتری بالا می رفتيم."

رقابت کنندگان برای بردن جايزه 10 ميليون دلاری X-Prize می بايست دئر طول دو هفته، 2 پرواز به فضا را موفقيت پشت سر بگذارند و به همراه خلبان دو مسافر يا وزنی معادل آن را تا ارتفاع 100 کيلومتری بالا ببرند . SpaceShipOne برای اينکه موفق به کسب اين جايزه شود بايد تا دو هفته ی ديگر پرواز موفق ديگری را انجام دهند. مسئولين پروژه اعلام کردند که احتمالا دفعه ی بعد به جای استفاده از وزنه های بی جان، مسئولين ديگر پروژه به همراه خلبان بر روی صندلی های SpaceShipOne بنشينند.

پس از پرواز Burt Rutan طراح اصلی فضاپيما، آقای Paul Allen را به عنوان يکی از سرمايه گذاران اصلی معرفی کرد. Allen يکی از اصلی ترين سهام داران شرکت مايکروسافت است که تا کنون بيش از 20 ميليون دلار بر روی اين پروژه سرمايه گذاری کرده اند و اخيرا نيز قرارداد ديگری در رابطه با ساخت فضاپيمايی بزرگ تر که قابليت حمل 5 مسافر را به بالای جو زمين داشته باشد را، امضا کردند.

پرواز بعدی SpaceShipOne، دوشنبه 13 مهرماه 1383 ( 4 اوت 2004) هم زمان با چهل و هفتمين سالگرد پرواز اسپانتيک (SpuntiK)، انجام می گيرد. پرواز فضاپیما از سایت Xprize.org به صورت زنده پخش می شود.

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید