تبلیغات
یک کهکشان زیبا در دب اکبر
ارسال در: 1389/09/21-00:00
یکی از کهکشان های درخشان در آسمان که از نظر اندازه به کهکشان راه شیری شباهت دارد، کهکشان مارپیچی زیبای M81 است

یونس بخشی

یکی از کهکشان های درخشان در آسمان که از نظر اندازه به کهکشان راه شیری شباهت دارد، کهکشان مارپیچی زیبای M81 است که حدود 11.8 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و در جهت صورت فلکی زیبای دب اکبر در نیمکره شمالی قرار گرفته است.

 این تصویر نه تنها هسته بزرگ و زرد رنگ کهشکان را با جزئیات تمام نشان میدهد، بلکه بازو های آبی رنگ و زیبای آن را در امتداد خطوط کم فروغ گرد و  غبار نیز آشکار می سازد. بازو های حلقه مانند ریسمان که بنام حلقه های Arp مشهور اند از صفحه کهکشان در سمت راست امتداد یافته اند. اخترشناسان برای اولین بار حلقه های Arp را در دهه 1960 یعنی 50 سال قبل مطالعه نمودند و فکر میکردند که این دم یا دنباله مواد در اثر تقابل یا رویارویی جاذبه ی با کهکشان M82 بزرگتر در همسایگی اش این چنین کشیده شده است. اما تحقیقات و مطالعات تازه نشان داد که این حلقه های Arp در داخل خود کهکشان راه شیری هم وجود دارند. رنگ این حلقه ها در نور مرئی و فروسرخ با رنگ ابر های گرد و غبار پخش شده در مداری بالاتر از صفحه کهشکانی ما که هنوز تحقیق نشده یکسان می باشد. اگر با دقت ببینید متوجه ابر های گرد و غبار این کهکشان در میان ستاره های کهکشان راه شیری می شوید. کهکشان M81 یک همدم کوتوله و کوچک بنام کهکشان (Holmberg IX) دارد که اندکی در بالای سمت چپ مارپیچ بزرگ قرار گرفته. برای مقایسه این تصویر در آسمان حدود نیم درجه یعنی به اندازه یک ماه کامل است.

برای دیدن تصویر بزرگتر
اینجا را کلیک کنید.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید