تبلیغات
برای سال جهانی منظومه شمسی آماده شوید!
ارسال در: 1389/10/02-00:00
ناسا در نظر دارد تا در سال آینده 2011 میلادی طی یک برنامه منظم و مفصل منظومه شمسی را به همه علاقمندان معرفی کند. این برنامه تحت عنوان

یونس بخشی

ناسا در نظر دارد تا در سال آینده 2011 میلادی طی یک برنامه منظم و مفصل منظومه شمسی را به همه علاقمندان معرفی کند. این برنامه تحت عنوان " سال منظومه شمسی"، برنامه های زیادی را در بر میگیرد که شامل رویداد های نجومی و مأموریت های فضایی بدور سیارات و اقمار منظومه شمسی می باشد. البته یک سال زمینی برای پوشش تمام حوادث و اتفاقات نجومی و فضایی کافی نیست، ولی برگزار کنندگان تصمیم دارند تا یک سال مریخی را که یک و نیم برابر یک سال زمینی است برای این پروگرام مفصل اختصاص دهند.

برنامه "
سال منظومه شمسی" فرصت خوبی برای گروه های نجومی حرفه ی و آماتور است تا بتوانند خورشید و سیارات و همه فعالیت های فضایی را برای علاقمندان با تفصیل معرفی کنند.

به گفته رئیس بخش علوم سیاره ی ناسا " در جریان سال منظومه شمسی شمار پرواز های فضایی و پرواز سفینه های بدون سرنشین از کنار سیارات و اقمار آنها در ارتفاع کم سه برابر میشود. به گفته او تاریخ مطالعات و فعالیت های فضایی تا کنون شاهد چنین برنامه ی نبوده است. بناء تاریخ این مدت زمان را که از اکتوبر 2010 آغاز و تا اگست 2012 ادامه می یابد، بخاطر می سپارد.

در ادامه فهرستی از فعالیت ها و مأموریت های فضایی را می بینید که در سال منظومه شمسی انجام میشود. سال منظومه شمسی رویداد های خاصی را بصورت زنده و یا در مناسبت های خاص برگزار میکند تا انجمن ها و تشکل های نجومی را در پیشبرد این برنامه ها کمک کند.

به گفته برگزار کنندگان، یکی از جالبترین برنامه ها 365
روز پادکست اخترشناسی است که حد اقل تا آخر سال 2011 ادامه می یابد. خوانندگان Universe Today میتوانند در تهیه پادکست ها در این برنامه کمک کنند. به گفته مدیر این بخش، پادکست کردن کاری آسان و جالب است و شما از این طریق میتوانید دانش و تجربیات و علاقمندی خود را به نجوم و فضا با دیگران شریک سازید. دوستانی که علاقمند پادکست کردن هستند، میتوانند اطلاعات کافی را از طریق سایت تقویم فعالیت های نجومی سال 2011 دریافت کنند. اما برای دریافت اطلاعات و ثبت نام میتوانید بصورت مستقیم با مدیر این بخش تماس بگیرید.

همه علاقمندان بخصوص گروه های نجومی که خواهان برگزاری کلاس های نجومی اند میتوانند اطلاعات لازم برای اساتید، فوق برنامه بعد از درس برای شاگردان مدارس یا برنامه های خاص باشگاه های نجومی را از اینجا دریافت کنند.

مثلا همین اکنون فعالیت ها در ماه دسمبر و ژانویه به فعالیت های تحقیقاتی سیاره ما متمرکز می باشد. در چهارچوب فعالیت ها در این بخش شما پروژه های جالبی را در مورد یک سیاره و چگونگی تحقیق آن سیاره بدست می آورید.

نکته جالبتر دیگر این است که میتوانید در این بخش اطلاعات لازم را در مورد
ماه گرفتگی کامل 21 دسمبر 2010 و رویت ماه برای شناخت و آشنایی با مراحل یا فاز ماه طی یک ماه کامل بدست بیارید.

همچنین میتوانید تصاویر، کار های هنری، موسیقی و یا تجربیات خویش را در مورد سال منظومه شمسی
در این بخش با دیگران شریک سازید.این تصویر هنری حرکت خورشید را از محل یادبود کارل سگان در یک زمان خاص هر ماه طی یک سال گردش در آسمان مریخ نشان میدهد. عکس از دنیس مامانا.

طی سال 2010 شاهد یک سلسله فعالیت ها بودیم، به گونه مثال پرواز سفینه فضایی برخورد ژرف و اپوکسی در ارتفاع کم از کنار
دنباله دار هارتلی 2، پرتاب سفینه فضایی O/OREOS ناسا برای (قرار دادن موجودات زنده در معرض فشار های مداری) در نومبر 2010 که هدف آن " دوام و مقاومت حیات در فضا" بود. این سفینه کوچک مکعب شکل فقط 5.5 کیلو وزن داشت. در آینده اطلاعات زیادی را در مورد این مأموریت خواهید شنید.

سفینه بادبان کوچک ناسا (NASA NanoSail-D) نیز توسط موشک نامبرده به فضا پرتاب و اکنون از موشک جدا شده، ولی هنوز بادبان های خود را در برابر نور خورشید باز نکرده. به محض دریافت اطلاعات در مورد این مأموریت با شما عزیزان در میان میگذاریم.

در ادامه یک سلسله مأموریت های فضایی برجسته در سال منظومه شمسی حضور شما معرفی میشوند:

رویارویی سفینه فضایی
ستاردست NExT با دنباله دار تمپل در 14 فبروری 2011.

ورود
سفینه فضایی مسنجر به یک مدار جدید بدور سیاره عطارد در 18 مارچ 2011.

سفینه فضایی طلوع (Dawn) طی یک مأموریت بین سالهای 2011 تا 2012 در ماه می به سیارک وستا نزدیک میشود. در ضمن با سیاره کوتوله یا کوچک سرس هم در سال 2015 ملاقات میکند.

سفینه فضایی جونو هم در ماه اگست 2011 به مقصد مشتری زمین را ترک میکند. این سفینه قصد دارد تا ترکیب یا ساختار، میدان جاذبه، میدان مغناطیسی و مگنتوسفیر (کره مغناطیسی) قطبی غول منظومه شمسی را مطالعه کند.

سفینه فضایی GRAIL یا آزامایشگاه بهبود گرانش و هسته درونی ناسا با هدف نقشه برداری از ماه در ماه سپتمبر 2011 به سوی این قمر زیبای زمین پرتاب میشود.

کنجکاوی یا
آزمایشگاه علمی مریخ هم در ماه نومبر 2011 با هدف فرود بر سطح مریخ به سوی این سیاره پرتاب میشود. این روبوت اکتشافی به اندازه یک موتر (ماشین) است و هدف آن زیر و رو کردن مریخ با هدف جستجوی شرایط مناسب حیات و دیگر فعالیت ها به سطح مریخ فرود می آید. قرار است این آزمایشگاه روبوتیک در ماه اگست 2012 در سیاره سرخ فرود آید.

 

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید