تبلیغات
ساختار شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران منتشر شد
ارسال در: 1390/01/17-00:00
شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران در پی تحولات عمده ای که در زمینه نجوم کشور و به ویژه افزایش  علاقه مندی جمع کثیری از جوانان به یادگیری و فعالیت آماتوری در حوزه نجوم،رخ داده، شکل گرفته است.

 

ساختار شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

انجمن نجوم ایران شاخه آماتوری

  طرح و نوشته پوریا ناظمی

مصوب خرداد 1387

مقدمه:
شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران (که از این پس در این متن شاخه خوانده خواهد شد) در پی تحولات عمده ای که در زمینه نجوم کشور و به ویژه افزایش  علاقه مندی جمع کثیری از جوانان به یادگیری و فعالیت آماتوری در حوزه نجوم،رخ داده، شکل گرفته است. این شاخه بخشی از ساختار انجمن نجوم ایران است و مراحلی از فعالیتهای خود را تا کنون پشت سر گذاشته است. این ساختار بر مبنای نیازهای پیش روی جامعه نجوم کشور و نگاه به چشم انداز آینده این فعالیتها تنظیم شده است. این ساختار پس از 2 مرحله بحث توسط هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران تقدیم هیات مدیره انجمن نجوم ایران شد و در جلسه خرداد ماه 1386 هیات مدیره انجمن نجوم ایران که به ریاست دکتر جمشید قنبری در تهران برگزار شد مورد تصویب هیات مدیره انجمن نجوم ایران قرار گرفت و جهت فراهم نمودن شرایط اجرا و آغاز مراحل ذکر شده در بندهای آتی به هیات دبیران شاخه آماتوری ابلاغ شد.
توضیح: هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران (هیات دبیران طراح ساختار) موظف است زمینه های عملیاتی شدن این ساختار را بر مبنای برنامه زمان بندی که حداکثر 2 ماه پس از تایید این ساختار تنظیم می کند فراهم آورد.
1- تعریف:
 شاخه آماتوری انجمن نجوم ، بخشی از انجمن نجوم ایران است که بر مبنای اهداف تعیین شده در این سند عهده دار وظایف این انجمن در حوزه نجوم آماتوری کشور خواهد بود.  این شاخه تنها عضوی از یک سازمان علمی غیر دولتی ثبت شده در وزارت علوم است و از نظر حقوقی کمیته ای از این انجمن به حساب می آید و این سند، ساختار داخلی شاخه را بر مبنای اهداف و وظایف آن تبیین می کند. این شاخه خود را نهادی دارای صلاحیت در موضوعات مرتبط اما بدون حق انحصاری (جز در مواردی که به واسطه انجمن نجوم ایران به آن تفویض شده است) در زمینه نجوم آماتوری کشور می و مقید به فعالیت در چهارچوب قوانین مصوب در جمهوری اسلامی ایران می داند.
2- اهداف و وظایف:
2:1: تنظیم چشم انداز و افق مطلوب نجوم آماتوری ایران بر اساس واقعیتهای کشوری، منطقه ای و بین المللی در بازه های زمانی مشخص.
2:2: ایجاد بسترهای لازم سخت افزاری و نرم افزاری برای تحقق چشم اندازهای نجوم آماتوری ایران.
2:3: مطالعه و بررسی وضعیت کنونی، نیاز سنجی و شناخت نقاط قوت و ضعف جامعه نجوم آماتوری ایران.
2:4: برقراری ارتباط موثر بین منجمان آماتور ایرانی، گروههای داخلی و همچنین ایجاد ارتباط موثر با جامعه جهانی نجوم آماتوری.
2:5: تلاش و حمایت برای ایجاد و معرفی گروهها و انجمن های تخصصی نجوم آماتوری در کشور و ایجاد ارتباط با فعالیت های نجوم حرفه ای .
2:6: پیشنهاد، برنامه ریزی و مدیریت مناسبتهای ملی و بین المللی نجوم آماتوری.
2:7: تلاش برای معرفی و ارتقای سطح آگاهی های عمومی مردم ، در هر رده سنی، از زیباییهای دانش نجوم و استفاده از آن به عنوان ابزاری فرهنگی در ارتقای سطح فرهنگ علمی و عمومی کشور.
2:8: تلاش برای اطلاع رسانی صحیح رویدادها، اخبار مرتبط علمی و همکاری و استفاده از انواع ابزارهای رسانه ای.
2:9: فرآهم آوردن زمینه های حمایتی مادی، حقوقی و علمی برای جامعه نجوم آماتوری ایران و توزیع متناسب آن بین اعضا این جامعه.
2:10: تعریف، برنامه ریزی و اجرای ، همایش ها، کارگاهها و مسابقات علمی نجومی در راستای تحقق اهداف شاخه.
2:11: مستند سازی و تهیه بانک اطلاعاتی از رویدادهای علمی ایران در حوزه نجوم آماتوری و تلاش برای معرفی و حفظ میراث نجومی کشور .
2:12: تلاش برای معرفی دست آوردهای جامعه نجوم آماتوری ایران به فعالان بین المللی این عرصه.
2:13: همکاری و مشارکت در نهادهای بین المللی نجوم آماتوری و مشارکت در تاسیس نهادهای جدید بین المللی مشروط به حفظ حقوق معنوی و مادی ایران و وجود منافع برای جامعه نجوم آماتوری ایران.
2:14: تلاش برای ایفای نقش در ترویج نجوم و ارتقای علایق علمی و نجومی کشورهای دیگر با اولویت کشورهای منطقه برای تثبیت جایگاه نجومی کشور و تبدیل آن به قطبی منطقه ای.
2:15: ارایه خدمات علمی، مشاوره ای و اجرایی مشخص به افراد حقیقی و حقوقی ، گروهها، سازمانها ، نهادها و سایر مراکز.

نظرات ارسالی:
 
arezoo
1391/04/09   10:23:00 PM
من به رشته ی نجوم علاقه ی زیادی دارم

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید