تبلیغات
گزارش های برگزاری روز نجوم در ایران
ارسال در: 1390/02/28-00:00
گزارش های برگزاری روز نجوم در شهر های ایران

روز نجوم در اراک

گزارش برگزاری مراسم بزرگداشت هفتۀ جهانی نجوم در اراک

 

مراسم بزرگداشت هفتۀ جهانی نجوم در سال 1390 از سوی انجمن ستاره شناسی استان مرکزی و با مشارکت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، شورای اسلامی شهر اراک، شهرداری اراک، سازمان ملی جوانان استان، انجمن نجوم دانشگاه آزاد اسلامی اراک، انجمن آسمان بیکران، خانه سازمانهای غیر دولتی استان مرکزی و نیز همکاری سازمان فضایی ایران و مؤسسۀ آسمان شب پارسه از تاریخ 20 لغایت 23 اردیبهشت در قالب نمایشگاه و ویژه مراسم اختتامیه هفته جهانی نجوم برگزار گردید.

در این نمایشگاه برنامه های مختلفی ارائه گردید از قبیل تصاویر نجومی، کارگاه آموزشی، آسمان نما، نمایش ابزار آلات نجومی، نجوم در قرآن، نمایش پوسترهای آموزشی نجومی، نقاشی نجومی کودکان، غرفۀ مبارزه با آلودگی نوری، طومار صلح ستارگان، ارائۀ کتب، فیلم و نرم افزارهای نجومی و المپیاد، پرسش و پاسخ، رصد عمومی آسمان شب و ...

در مدت برگزاری نمایشگاه افراد مختلفی از نمایشگاه و بخشهای آن بازدید کردند و چندین مدرسه نیز به صورت گروهی از نمایشگاه بازدید کردند. یکی از بخشهای جالب توجه نمایشگاه برای بازدید کنندگان آسمان نما بود ه در تایمهای مختلف برنامل آن اجرا می گردید. همچنین نقاشی نجومی کودکان از بخشهای پر مخاطب دیگر بود که پس از اتمام هر نقاشی هدیه ای به شخص داده می شد.

در روز جهانی نجوم علاقمندان بسیاری از نمایشگاه بازدید کردند. در این روز مراسم اختتامیه با حضور خیل عظیمی از علاقمندان و نیز فرماندار محترم اراک و هیأت همراه در سالن آمفی تئاتر کانون برگزار شد به طوریکه جمعیتی بیش از ظرفیت سالن حضور یافته بودند. مراسم رأس ساعت 18:15 دقیقه آغاز شد. در ابتدا پس از تلاوت آیاتی چند از کلام وحی، آقای مهندس ماهان دبیر برگزرای مراسم اختتامیه به حاضرین خوش آمد گفتند. سپس آقای مهندس امینی نژاد، ریاست انجمن ستاره شناسی استان مرکزی در باب علم نجوم و کاربردهای آن و فعالیت های صورت گرفتۀ انجمن سخنرانی نمودند و به ضرورت احداث رصدخانه ای در اراک تأکید کردند. پس از پخش کلیپی کوتاه از تاریخچۀ هفتۀ جهانی نجوم در اراک از سال 1385، جناب آقای آصفری فرماندار محترم شهر اراک به ایراد سخن پرداختند. ایشان ضمن تأکید بر گسترش هرچه بیشتر نجوم در اراک، از فعالیتهای انجمن نجوم استان حمایت کردند. سپس جناب آقای حقی ریاست محترم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان پس از تقدیر و تشکر از افراد شرکت کننده در مراسم و مسئولین، بر ضرورت حمایت از فعالیتهای نجوم آماتوری تأکید کردند. در پایان از اعضای فعال انجمن ستاره شناسی استان و انجمن نجوم دانشگاه آزاد اسلامی اراک که در برگزاری هرچه باشکوه تر مراسم هفتۀ جهانی نجوم همکاری صمیمانه داشتند تقدیر و تشکر گردیدو همچنین به سه نفر از بازدید کنندگان که به قید قرعه در بخش پرسش و پاسخ نمایشگاه برنده شده بودند جوایزی اهدا شد و نیز به بهترین نقاشی نجومی جایزه ای تعلق گرفت.

پس از پایان مراسم فرماندار محترم شهر اراک به همراه ریاست کانون پرورش فکری استان همراه با مردم از بخشهای مختلف نمایشگاه بازدید نمودند. سپس مراسم رصد آسمان با تلسکوپهای انجمن در پارک آزادی اجرا گردید که جمعیت علاقمند به رصد در صفهای طولانی در انتظار رصد ماه و سیارۀ زحل ایستاده بودند که این مراسم تا ساعت 21:30 ادامه داشت.

در پایان از همکاری های کلیۀ نهادهای دولتی و غیر دولتی که در برگزاری این مراسم همکاری داشتند تقدیر و تشکر می گردد.

 

روابط عمومی انجمن ستاره شناسی استان مرکزی

روز نجوم در اردبیل

مراسم روز جهانی نجوم در اردبیل با همکاری انجمن نجوم آسمان سبلان ، انجمن ستاره شناسان کیهان بیکران و سازمان ملی جوانان استان اردبیل و نیروی انتظامی برگزار شد. در این روز همراه با سایر نقاط جهان و کشور عزیزمان ایران ، عطر دل انگیز نجوم و زیبایی های آسمان را در بین مردم عزیز شهر و دیارمان پراکنده ساختیم ، تا همه از زیبایی های افرینش آگاه و بهره مند گردند هرچند لحظه ای اندک. 

پخش کلیپ ها و فیلم های نجومی

در این بخش کلیپ هایی از تصاویر زیبای اجرام آسمانی را به وسیله پروژکتور نمایش دادیم. همچنین جناب آقای سالار عباسوند به ارائه کنفرانس ساده ای درباره صورت های فلکی پرداختند. این بخش یکی از بخش های جالب و جذاب برنامه بود.

بخش آلودگی نوری

در این بخش بازدید کنندگان نسبت به آشنایی با آلودگی نوری و تأثیر آن در علم نجوم و طبیعت، آشنایی بیشتری پیدا کردند.دراین بخش کارگروه آموزش و مقابله با آلودگی نوری در خدمت حضار قرار داشتند تا به سوالات حضار پاسخگو باشند.

برنامه رصد

در این بخش قبل از غروب خورشید به رصد لکه های خورشید و همچنین هلال ماه و عوارض سطح آن پرداختیم همچنین پس از غروب آفتاب هم به رصد سیارات از جمله سیاره زحل و حلقه و اقمار زیبایش پرداختیم و مردم شهر مان را به صورت ساده با سیارات و آسمان شب و اجرامی که در آن مشاهده می شود اشنا ساختیم.

 

روز نجوم در رشت

امسال نیز  انجمن نجوم ثاقب استان گیلان همچون سایر انجمن های نجوم اقدام به برگزاری نمایشگاه  دو روزه ای در تاریخ22 و 23 اردیبهشت ماه 1390 ، به همراهی گروه های نجومی این مرکز شامل گروه نجوم کویپر،گروه نجوم رادیویی گیرا،گروه ذرات بنیادی و گروه منهاج نمود که با استقبال علاقمندان مواجه شد.این نمایشگاه از ساعت 15 روز 5 شنبه با حضور 11 گروه نجومی و 17 غرفه دار آغاز شد و تا ساعت9:30 بعد از ظهر جمعه ادامه یافت.

و اما شرح نمایشگاه:

نخستین غرفه ، غرفه ی ذرات بنیادی بود که به بررسی ساختار ذرات مواد می پرداخت و خانم ها روژان توکلی و معصومه اوتاری و آقای سجاد پزنده کار غرفه داران آن بودند.

در دومین غرفه، خانم ها سپیده خانعلی پور و ارمغان حافظ با ارائه ی بروشور هایی درباره ی ماه تولد هر شخص به بیان ویژگی های فردی افراد می پراداختند.

(منظومه ی شمسی ) عنوان سومین غرفه بود که کوثر بابایی،محدثه نیکخواه و مائده پژوهنده مسئول آن بودند و با ارائه ی بروشور "ترین های منظومه ی شمسی" بر اطلاعات مردم درباره ی سامانه ی خورشیدی می افزودند.

دو غرفه ی بعد با مسئولیت آقایان الماسی و شعبانی اداره می شد و شامل غرفه های صورت  فلكی و مکان های نجومی باستانی بود.

سرکار خانم مونا سینگ و آقای حسن جانی هم در غرفه ی حیات با استناد به اسناد قرآنی و علمی به ارائه ی توضیحاتی درباره ی حیات در کرات دیگر می پرداختند و پس از آن هم به سوالات مردم در این زمینه پاسخ می دادند.در کنار غرفه ی حیات، غرفه ی نجوم رادیویی قرار داشت که در آن خانم آذرنیور به شرح این علم می پرداختند و مردم هم به خوبی از آن استقبال کردند.اما گروه نجوم کویپر هم سهم عمده ای در برپایی نمایشگاه داشت به طوری که 3 غرفه را اعضای کویپر اداره می کردند.این غرفه ها شامل فناوری فضایی،لباس فضانوردی و ساعت آفتابی بودند و لازم به ذکر است که مردم نیز ارتباط خوبی با این موضوعات برقرار کردند.آخرین غرفه ، غرفه ای درباره ی خورشید و طیف نور خورشید بود که آقای علی پورجعفر مسئولیت اداره ی آن را بر عهده داشتند.در پایان آرزومند توفیقات روزافزون برای تمامی شما خوانندگان عزیز و نیز پرباری نمایشگاه های نجوم آتی را از خداوند منان خواستاریم.

 

کوثر بابایی-انجمن نجوم ثاقب گیلان

روز نجوم در اصفهان

گزارش برگزاری روز جهانی نجوم در اصفهان

اردیبهشت ماه1390- مرکزآموزش نجوم ادیب

 

مرکز آموزش نجوم ادیب برای هفتمین سال متمادی ویژه برنامه روز جهانی نجوم را در شهر اصفهان برگزار نمود.این مرکز در هفدهمین سال فعالیت خود همچون گذشته با هدف ترویج علم ستاره شناسی در بین عموم شهروندان اصفهانی و آشنایی ایشان با این طبیعت فراموش شده و آثار عظمت الهی برنامه های ویژه ای را برگزار می نماید.

برنامه های این مرکز روز پنج شنبه 22 اردیبهشت از ساعت 16آغاز  و تا بامداد روزجمعه 23 اردیبهشت ادامه داشت.

برنامه شامل نمایشگاه عکس های نجومی و کارگاههای عملی ساخت تلسکوپ، طیف نگاری نجومی، غرفه فناوری فضا، ساخت و پرتاب موشک های آماتوری، ساعتهای آفتابی، رویت هلال ماه، کیهان شناسی و آشنایی با نرم افزارهای نجومی بود. در این برنامه آقایان دکتر احمد کیاست پور و دکتر رضا عبداللهی و استاد اکبر زمانی به پاسخگویی پرسش های شرکت کنندگان در مورد مباحث مختلف پرداختند.

علاوه بر آن سه سخنرانی با موضوعات "تاثیر نجوم در کاشیکاری و معماری" ، "آشنایی با شگفتیهای جهان هستی" و "حیات فرازمینی" نیز ارائه گردید. ازساعت 19 الی24 ساعاتی را به رصد رصد خورشید واجرام آسمانی و نشان دادن زیبایی های آسمان به علاقه مندان اختصاص داده شد و سیاره زیبای زحل نیز تعجب همه علاقه مندان به شگفتی های آسمان را برانگیخته بود. سپس رصد ماه و سیارات نیز به برنامه های دیگر افزوده شد.

یکی از بخشهای جذاب دیگر این برنامه غرفه نجوم برای کودکان بود. در غرفه کودکان، شوق و ذوق کودکانه ی منجمان آینده جدی گرفته می شد و فرصتی برای شکوفایی استعداد ها و علایق درونی به کودکان داده می شد.

این ویژه برنامه مورد استقبال حدود دو هزارنفر ا زهمشهریان قرار گرفت.

 

 

 

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید