تبلیغات
گزارش یازدهمین گردهمایی منطقه ای آسیا اقیانوسیه اتحادیه بین المللی نجوم IAU
ارسال در: 1390/05/24-09:04
اعضای شرکت کننده از جمهوری اسلامی ایران: غلامحسین رستگارنسب (کارشناس مسئول پژوهشسرای دانش آموزی رازی شهرری)، بهنوش مسکوب، مریم نقدی (دانشجویان مهندسی برق دانشکده فنی دکتر شریعتی)

این همایش سه سالانه، یازدهمین گردهمایی منطقه ای آسیا اقیانوسیه اتحادیه بین المللی نجوم، در شهر چیانگ مای کشور تایلند از تاریخ 26 الی 29 جولای (مصادف با 4 الی 7 امرداد)برگزار شد. در این همایش که با حضور اساتید، دانشمندان، محققان و دانشجویان دکتری و ارشد برگزار گشت، جدیدترین دستاوردها و نتایج تحقیقات و یافته های علم نجوم به صورت کاملا حرفه ای ارائه شد و مکانی جهت تبادل این اطلاعات و دستیابی به آخرین پیشرفتها و تحقیقات این علم بود. حدود 300 نفر از 40 کشور در این همایش شرکت کرده بودند. 

عناوین و محورهای همایش:

فیزیک خورشیدی و اندرکنش خورشید و زمین

سیارات در منظومه شمسی و فراتر

اخترفیزیک ستاره ای و سیستمهای دوتایی

اجرام فشرده و اخترفیزیک انرژی بالا

کهکشان راه شیری، مواد درون ستاره ای و شکل گیری ستارگان

کهکشانها و هسته فعالشان و کیهانشناسی

ابزارهای جدید، چالشهای پردازش داده و رصدخانه های مجازی

آموزش نجوم و عمومی سازی نجوم

SKA از گروت ربر تا

فعالیتهای ذیل در طول همایش اجرا شدند:

جلسات با حضور سخنرانان افتخاری

سخنرانیها و ارائه پوستر توسط سخنرانان دعوت شده در زمینه های مربوطه

  که توسط اعضای ملی منطقه آسیا-اقیانوسیه گرفته شده بودند.Astro-Expo 2011 نمایشگاه عکس

سخرانیهای عمومی

 نمایشگاه عکسهای نجومی

مراسم افتتاح رسمی همایش

 

 در این همایش آقای رستگارنسب به ارائه پوستر خود با موضوع "اندازه گیری و تحلیل تغییرات دمای سطح زمین پس از کنتناکت سوم در خورشید گرفتگی کامل" و مریم نقدی و بهنوش مسکوب نیز به ارائه پوستر در زمینه "کهکشان راه شیری، مواد درون ستاره ای و شکل گیری ستارگان" پرداختند.در طول همایش، مراسم نهار ویژه ای به همراه سخنرانی برگزار شد و در هر روز مباحثی مانند نقش و جایگاه زنان در نجوم حرفه ای هر کشور، وضعیت نجوم در کشورهای جنوب شرق آسیا و منجمان آماتور جوان در کشورهای جنوب شرق آسیا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. روز پایانی، به گردش اختصاص یافته بود و مراکزی مانند رصدخانه ملی در حال احداث تایلند، مرکز مونیتورینگ نوترون شاهزاده سیریندهورن و معابد یادبود پادشاه و ملکه مورد بازدید قرار گرفتند.

در کنار همایش، جلسات غیر رسمی با حضور نمایندگان انجمن مشورتی نسل فضا در 2 کشور ایران و نپال، سفیران پروژه صلح ستارگان (نپال،سری لانکا و اندونزی)، اعضای هیئت مدیره انجمن نجوم کشور نپال، اعضای انجمن منجمان بدون مرز و اعضای شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران برگزار شد. در این جلسات که تمرکز آن بر پروژه گذر زهره در خرداد سال 1391 و سایر پروژه های بین المللی بود، افراد به تبادل نظر و تجربیات خود پرداختند و این جلسات زمینه همکاریهای بعدی در آینده را فراهم آورد.

سه سال دیگر این همایش در کشور کره برگزار خواهد شد و امیدواریم دانشجویان و اساتید ایرانی، نقش خود را در نجوم حرفه ای و عرصه بین المللی هر چه بیشتر نشان دهند.

نویسنده گزارش: بهنوش مسکوب

 

منبع :ParsSky.com
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید