تبلیغات
جشن چهل و دومين سالگرد نخستين پرواز دكتر ويكتور گارباتكو
ارسال در: 1390/07/24-14:58
جشن چهل و دومين سالگرد نخستين پرواز دكتر ويكتور گارباتكو، فضانورد برجسته روسي و عضو نخستين گروه فضانوردان شوروري سابق در اصفهان برگزار شد.

به گزارش سرويس فناوري ايسنا، ژنرال گارباتكو كه نخستين پرواز فضايي خود را در 12 اكتبر (20 مهرماه) 1969 به انجام رسانده به مناسبت هفته فضا، ميهمان علاقمندان فضا در تهران و اصفهان بود

در اين جشن كه به ابتكار ماهنامه «آسمان شب» در محل اتاق بازرگاني و صنايع و معادن استان اصفهان برگزار شد، علاوه بر گارباتكو و همسرش، جمعي ازمشتاقان حوزه فضا و مردم مهمان نواز اصفهان حضور داشتند. ويكتور گارباتكو در اين مراسم، رأس ساعت 7:30 عصر مقارن با ساعت پروازش، شمع‌هاي عدد 42 را روي كيكي كه به تصوير سايوز مزين شده بود خاموش كرد و پس از آن از تمبر يادبودي كه به مناسبت حضور وي در هفته جهاني فضا منتشرشده و همچنين پاكت ياد بودي كه به مناسبت چهل و دومين سالگرد پرواز وي از سوي ماهنامه آسمان شب منتشر شده رونمايي كرد.

همچنين هدايايي به رسم يادبود به ژنرال گارباتكو و همسرش تقديم شد. ويکتور گارباتکو كه براي شركت در مراسم گشايش چهارمين نمايشگاه «انسان و فضا» به ايران آمده بود همچنين با اهداي نشان افتخار فدراسيون فضايي روسيه از جمعي از تلاشگران عرصه ترويج فضا و ستاره شناسي در كشور تجليل کرد. اين کيهان نورد نامدار روس و همدوره يوري گاگارين كه براي شركت در مراسم گشايش چهارمين نمايشگاه «انسان و فضا» به ايران آمده بود با ابزار خرسندي از برگزاري چنين نمايشگاهي با اهداي نشان افتخار فدراسيون فضايي روسيه از احمد دالکي، پيشگام نجوم آماتوري ايران، سيروس برزو، پيشگام ترويج فناوري فضايي در ايران و حميد رضا کريم‌پور، صاحب امتياز و سردبير ماهنامه آسمان شب به دليل تلاش هايشان در ترويج دانش فضانوردي و ستاره شناسي در ايران تقدير كرد.

وي که در جمع دانشجويان، اساتيد، پژوهشگران و مشتاقان حوزه فضا و ستاره شناسي گفت: من به عنوان عضو فدراسيون فضايي روسيه از اين سه نفر که تلاش صادقانه اي را براي ترويج فناوري فضايي در ايران انجام داده‌اند تشکر مي‌كنم. احمد دالکي بنا به گفته دوستان ايراني، ساليان درازي است که در ترويج اخترشناسي در ايران فعاليت دارد. سيروس برزو را من و ديگر فضانوردان روسي ساليان درازي است که مي شناسيم و مي دانم نزديک به بيش از سي سال است با نوشتن مقاله ها و کتب در ترويج دانش فضانوردي تلاش مي کند. کريم پور هم گرچه چند سالي بيش از انتشار مجله اش نمي گذرد، اما در اين روزها شاهد بودم که وي و همسرش با تمام توان و صادقانه در راه توسعه دانش فضانوردي و ستاره‌شناسي ايران قدم برمي‌دارند.

گارباتکو همچنين يک ماکت موشک سايوز و سه مدال گاگارين، کاراليف و گارباتکو را به عنوان نخستين اشياي اهدايي به موزه انسان و فضا اهدا کرد تا زمان گشايش باغ موزه به يادگار نگهداري شود و پس از افتتاح در آنجا به نمايش گذاشته شود.

گفتني است، همزمان با هفته فضا طي مراسمي با حضور ويکتور گارباتکو، جمعي از مسوولان سازمان فضايي ايران، فرماندار، شهردار و نماينده مردم خميني شهر در مجلس شوراي اسلامي و جمعي از مشتاقان فضا، کلنگ احداث نخستين باغ موزه فضايي خاورميانه به زمين زده شد.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید