تبلیغات
گزارش روز جهانی نجومجمعه 8 اردیبهشت - اصفهان
ارسال در: 1391/02/09-15:54
*همزمان با روز جهانی نجوم  در سراسر جهان، گروه های مختلف نجومی در کشور ما ایران نیز وسایل نجومی خود را به  میان شهرها آورده  تا زیبایی های آسمان را برای عموم به نمایش بگذارند.

*همزمان با روز جهانی نجوم  در سراسر جهان، گروه های مختلف نجومی در کشور ما ایران نیز وسایل نجومی خود را به  میان شهرها آورده  تا زیبایی های آسمان را برای عموم به نمایش بگذارند. 

اتحادیه نجوم که از سال ها پیش هماهنگ کننده این برنامه ها در سراسرجهان است،  هر سال یکی از روزهای 15 آوریل تا 15 مه را که ماه در حالت "تربیع" اول است را به عنوان روز جهانی نجوم انتخاب و هفته پیش از آن را به عنوان هفته نجوم اعلام میکند. هنگامی که ماه در وضعیت تربیع است، هنگام ظهر طلوع می کند و در حدود ساعت شش بعد ازظهر به بیش ترین ارتفاع رسیده و در نیمه شب غروب می کند، بنابراین از ظهر به بعد می توان با دوربین ها و تلسکوپ های آماتوری نیز پستی و بلندی های ماه را به مردم نشان  داد.

این تصمیم نخستین بار در سال 1973 م. توسط انجمن نجوم کالیفرنیا گرفته شد و تاکنون 36 سال است که این روز به صورت جهانی برگزار می شود.

در ایران نیز   از سال 1380 روز نجوم   در یکی از روزهای آواخر فروردین تا اوایل اردیبهشت  با عنوان روز نجوم  برگزار می شود                   که شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران  هماهنگی برگزاری روز نجوم در ایران را برعهده دارد .

روزنجوم فرصتی است مغتنم تا منجمّان بتوانند با مردم عادی ارتباط برقرار کرده و آنان را  با جاذبه های آسمان آشنا سازند.

به همین مناسبت برنامه ویژه جهانی نجوم شب گذشته ی مرکز نجوم ادیب اصفهان  در سه نقطه ی شهری : حاشیه زاینده رود و سی و سه پل  مجموعه فرهنگی تفریحی باغ غدیرو  پارک لاله    از ساعت18 الی 22  فعالیت نجومی خود را  به صورت گسترده و قابل توجهی برگزار کرد.

مرکز نجوم ادیب اصفهان به مناسبت "روز جهانی نجوم" انواع غرفهها از جمله غرفه کودک، غرفه اریگامی، منظومه شمسی، رصدآسمان شب، بازی های نجومی ، پازل  و پرسش و پاسخ نجومی  را  برپا کرد.

رصد آسمان در این مراسم بزرگ نجومی با تلسکوپهای 12 ، چهار و هشت  اینچ بود که به دلیل مساعد نبودن شرایط جوّی تنها رصد ماه  و سیّاره زحل انجام شد و آموزش صور فلکی نیز تحت شرایط فوق به انجام نرسید.

حضور دو شخصیت نمایشی "خواجه نصیرالدین طوسی" و " آلبرت اینشتین" در میان مردم  ، از بهترین برنامه های این روز جهانی بود که به صورت ویژه در محل خانه کودک  " جنب سی  و سه پل " به اجرا در آمد و مورد استقبال خرد و کلان قرار گرفت.

گفتنی است : مرکز نجوم ادیب بعد ازظهر  پنج شنبه 7 اردیبهشت ماه جاری  ، همزمان  با  رصدهای  آسمان شب هرماه  خود ،با برگزاری ویژه برنامه هایی از جمله " پخش و نقد و بررسی فیلم "سفرکیهانی" ،آشنایی با صورفلکی، جهت یابی، مسابقات نجومی ویژه خانواده ها،غرفه کودک شامل بازی های نجومی، پازل نجومی و اریگامی  و نیز  آشنایی با نرم افزارهای نجومی   به استقبال روز جهانی نجوم رفت.

استقبال بی نظیر عموم شهروندان از  برنامه های  روز جهانی نجوم وصف ناشدنی بود.

 

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید