تبلیغات
«گزارش برنامه روز جهانی نجوم در اردبیل 1391»
ارسال در: 1391/02/10-13:41
مراسم هفته جهانی نجوم در اردبیل توسط انجمن ستاره شناسان کیهان بیکران (آسمان سبلان) و با همکاری اداره کل ورزش و جوانان استان اردبیل و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و دانشگاه پیام نور مرکز اردبیل برگزار گردید.
مراسم هفته جهانی نجوم در اردبیل توسط انجمن ستاره شناسان کیهان بیکران (آسمان سبلان) و با همکاری اداره کل ورزش و جوانان استان اردبیل و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و دانشگاه پیام نور مرکز اردبیل برگزار گردید. در این روز در کنار هم یکبار دیگر جمع شدیم تا بتوانیم زیبایی های خلقت و جهان هستی را با مردم شهر، با یکدیگر نظاره گر بوده و پیام رسان صلح و مهربانی و تفکر در آفرینش هستی در کنار یکایک افراد شهرمان باشیم.البته لازم به ذکر است که روز جهانی نجوم در ایران ار سوی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران ۸ اردیبهشت اعلام شده بود که به دلیل شرایط نامساعد جوی در اردبیل تصمیم کمیته برگزاری روز نجوم در اردبیل بر آن شد تا این برنامه را یک روز زودتر و در ۷ اردیبهشت ماه از ساعت ۹ الی ۲۱ برگزار نمایند. میهمانان گرانقدری از اساتید نجوم و فیزیک استان از دانشگاه محقق اردبیلی (دکتر احد پور و دکتر منظوری) در جمع ما حضور داشتند ، برنامه توسط آقای دکتر منظوری (از اعضای شورای مرکزی انجمن نجوم ایران) افتتاح گردید.

در ادامه به گزارش کوتاهی از برنامه های اجرا شده به مناسبت گرامیداشت نجوم خواهیم پرداخت:


برگزاری برنامه رصدی شامگاهی

در این قسمت که یکی از بخش های پربازدید و مورد علاقه حاضرین بود در هنگامه روز با برگزاری کارگاه هایی در زمینه آشنایی با انواع تلسکوپ و نحوه کار کردن با یک تلسکوپ، حضار آشنا شده و پس از غروب آفتاب به رصد گودال های موجود در سطح ماه و هلال زیبای ماه و سیاره زهره و... پرداختیم.

برگزاری نمایشگاهی از تصاویر نجومی و فضایی

در این نمایشگاه بیش از 100 بنر 1*1 متر از تصاویر زیبای آسمان شب ( همچون برنامهFETTU) همراه با تعدادی از تصاویر عکاسان آسمان شب اردبیل به معرض نمایش در آمد. هدف این برنامه آشنایی مردم شهرمان با زیبایی های آسمان شب بود. در این برنامه اجرام و زیبایی های موجود در ورای زمین را به مردم شهرمان در قالب یک گالری نشان دادیم. این نمایشگاه از سری نمایشگاه هایی با عنوان "شکوه خلقت" بود که طبق روال سال های پیش برگزار گردید. در واقع بخش اصلی این نمایشگاه را همین قسمت تشکیل می داد تلفیق فضای باستانی بقعه شیخ صفی با تصاویر و بنر های و تلسکوپ های موجود فضایی جذاب را برای مردم کوچه و بازار ، توریست ها ، دانش آموزان و علاقه مندان ایجاد کرده بود به طوری که در انتهای برنامه در این بخش با استقبال بسیار گرم مردم بزرگوار اردبیل روبه رو شدیم.

پخش کلیپ ها و فیلم های نجومی

در این بخش در واقع سعی داشتیم تا بتوانیم با انتخاب تصاویر جدید از زیبایی های کیهان و منظومه شمسی و استفاده از تعدادی از تصاویر پروژه "از زمین تا کیهان" و همچنین تصاویری از عکاسان نجومی به همراه آهنگ های نجومی و تلفیقی از این دو کلیپ هایی جذاب و فوق العاده زیبا را تهیه کنیم در ادامه کلیپی از فعالیت های علمی انجمن در طول سال های گذشته هم پخش گردید و همچنین آقای صداقت به توضیح و نقد فیلم های سینمایی مرتبط با نجوم پرداختند.

بخش کارگاه ساخت ابزار ستاره شناسی و ایده های نو

در این غرفه مسئول کمیته کارگروه های تخصصی انجمن حضور داشتند و از علاقه مندان به کارگروه های تخصصی انجمن در شاخه های مختلف ثبت نام بعمل می آوردند. در این قسمت سعی کردیم تا با ارائه نمونه های ساده ای از ساعت آفتابی کودکان و حاضرین را با نحوه ساخت یک ساعت آفتابی ساده آشنا کرده و از ایده های جدید در سایر قسمت های پژوهشی بهره مند شویم.در کنار همین غرفه حاضرین با آلودگی نوری و تأثیر آن در علم نجوم و طبیعت، آشنایی بیشتری پیدا کردند. دراین بخش کارگروه آموزش و مقابله با آلودگی نوری در خدمت حضار قرار داشتند تا به سوالات حضار پاسخگو باشند و راههای کاهش این آلودگی آشنا شوند.

همکاری با صدا و سیمای مرکز اردبیل

در این قسمت با همکاری برنامه رادویی " آی ایشیقی: به معنی نور ماه " به معرفی برنامه های انجمن در این روز پرداختیم در ادامه با توجه به هماهنگی های بعمل آمده گروهی از صدا و سیما جهت تهیه گزارش برای پخش و بازتاب این برنامه در شبکه محلی استانی "شبکه سبلان" حضور داشتند. که جای از زحمات تمامی این عزیزان تقدیر و تشکر به عمل آوریم.

غرفه محصولات نجومی

در کنار این غرفه غرفه ای که هر فردی را به خود جذب می کرد غرفه محصولات نجومی بود که حاضرین به تهیه کتاب هایی در زمینه ستاره شناسی و کیهان شناسی و سایر محصولات پرداختند.

در ادامه از زحمات دوستان عزیزی که از دانشگاه پیام نور در این برنامه همکاری داشتند و مسئولان محترم اداره ورزش و جوانان استان و کارکنان محترم صدا و سیمای مرکز اردبیل به ویژه عوامل برنامه رادیویی آی ایشیقی و اعضای محترم انجمن ستاره شناسان کیهان بیکران (آسمان سبلان) و تمامی عزیزانی که یار و همراه ما در اجرای این برنامه بودند؛ تقدیر و تشکر می نمائیم.

با سپاس فراوان

انجمن ستاره شناسان کیهان بیکران (آسمان سبلان)

www.sabalansky.com     www.sabalansky.blogfa.com
 
نظرات ارسالی:
 
رضا برنجیان
1391/02/25   4:21:00 PM
من خودم عکاس روز جهانی نجوم بودم در این بقعه ( اردبیل)

رضا برنجیان
1391/02/25   12:34:00 AM
هم برنامه خوبی بود در این محیط تاریخی . فرهنگی .معنوی و هم ممنون از دوستان علاقه مندی که اطلاع رسانی میکنند

سعید
1391/02/14   4:30:00 PM
برنامه خیلی عالی بود . ئست دوستان درد نکند. موفق و موید باشید.

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید