تبلیغات
نجوم دوره اسلامی
ارسال در: 1391/03/10-10:42
گزارش برگزاری کنفرانسی با محور نجوم دوره اسلامی توسط انجمن نجوم دانشگاه بوعلی سینا

به نام حق

گزارش برگزاری کنفرانسی با محور نجوم دوره اسلامی توسط انجمن نجوم دانشگاه بوعلی سینا

انجمن نجوم دانشگاه بوعلی سینا در راستای اهداف خوداقدام به برگزاری برنامه­های متعددی در طول سال تحصیلی 91-90 نموده است گه از جمله مهترین آن­ها می توان به کارگاه رویت هلال، رصد و کشف دنباله­دارها و آلودگی نوری اشاره نمود.

هم چنین انجمن به عنوان حسن ختام برنامه­های خود در سال تحصیلی 91-90 کنفرانسی با محور نجوم دوره اسلامی در روز پنجشنبه مورخ 04/03/1391 به مدت 3 ساعت در سالن سینمای دانشکده علومبرگزار نمود. از این رو از جناب آقای دکتر حمیدرضا گیاهی یزدی، مدیر گروه تاریخ علم بنیاد دایرةُ المعارف اسلامی و جناب آقای پویان رضوانی دعوت بعمل آورد تا مباحث خود را در قالب دو سخنرانی به شرح زیر ارائه نمایند.

سخنرانی اول:

جناب آقای دکتر حمیدرضا گیاهی یزدی

نجوم دوره اسلامی: چشم­اندازها و زمینه­های پژوهشی

در این نشست، جناب آقای دکتر گیاهی یزدی، نخست به تبیین ابعاد زمانی نجوم دوره اسلامی پرداخت و توضیحاتی را درباره چگونگی تاثیرنجوم یونانی، هندی و ایران باستان بر نجوم دوره اسلامی عرضه کرد. وی به نقش نهضت ترجمه در قرن سوم هجری اشاره کرد و با ذکر شواهدی تاثیر وسیع نجوم یونانی را بر نجوم دوره اسلامی از طریق ترجمه آثاری چون مجسطی بطلمیوس نشان داد. همچنین توضیحاتی درباره ساختار زیجها (که از مهمترین آثار نجوم دوره اسلامی به شمار می آیند) با تصاویر عرضه شد. افزون بر این برخی نوآوری­های نجوم دوره اسلامی با تصاویری از نسخه­های خطی مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. ایشان به برخی از این نوآوری­ها در دو حوزه نجوم نظری و محاسباتی و نجوم عملی ورصدی اشاره کرد.همچنین مباحثی درباره دستاوردهای اخترشناسان مسلمان در ساخت ابزارهای نجومی و رصدخانه­ها مطرح شد که عرضه تصاویر متنوع به فهم بهتر موضوع کمک کرد.

 سخنرانی دوم:

جناب آقای پویان رضوانی

ساعت­های آفتابی در تمدن اسلامی و کارگاه ساخت «مُکْحُله» نوعی ساعت آفتابی دوره اسلامی

 در بخش سخنرانی، جناب آقای رضوانی ابتدا مطالبی در زمینۀ پیشینۀ طراحی و ساخت نمونه­های کهنی از ساعت های آفتابی در تمدن های یونان، روم، مصر، هند و چین بیان شد. در ادامه، با اشاره ای کوتاه به نشانه هایی از به کارگیری شاخص آفتابی در ایران پیش از اسلام، بحث روی تاریخچۀ ساعت­های آفتابی در دورۀ اسلامی متمرکز شد. در این زمینه به بخش­هایی از گسترۀ تمدن اسلامی که نمونه­هایی از ساعت­های آفتابی در آنها به جا مانده، انواع ساعت های آفتابی ساخته شده در دوره اسلامی، ستاره­شناسانی که در تمدناسلامی به تألیف آثاری در زمینۀ طراحی و ساخت ساعت­های آفتابی همت گماشته­اند و برخی از آثار آنها پرداخته شد. پس از آن به دستاوردهای مسلمانان در زمینۀ ساخت ساعت های آفتابی و پیشرفت هایی که در دورۀ اسلامی در این زمینه حاصل شده است و ارتباط ساخت ساعت­های آفتابی با ریاضیات دورۀ اسلامی و علم‌المیقات پرداخته شد. در پایان به نمونه­هایی از ساعت­های آفتابی جدید در مناطق مختلف جهان اشاره کردند.

در بخش عملی،مطالبی دربارۀ نوعی ساعت آفتابی مخروطی مربوط به دورۀ اسلامی به نام «مُکْحُله» (به معنایسرمه­دان) بیان شد. پس از آن برگه­ای بین حضار پخش شد که شکل گستردۀ مکحله روی آن تصویر شده بود. هر یک از شرکت کنندگان در این کارگاه با استفاده از این برگه و برش و چسباندن آن، نمونه­ای کاغذی از این نوع ساعت آفتابی دورۀ اسلامی ساختند.

در پایان این بخش، روش به کارگیری این ابزار، با استفاده از نمونه­های ساخته شده، در فضای باز محوطۀ دانشکدۀ علوم پایۀ دانشگاه بوعلی سینا بیان شد.

در انتها جا دارد از اعضای شورای مرکزی انجمن به پاس تلاشهایشان تشکر و قدردانی نمایم.

اعضای شورای مرکزی انجمن نجوم دانشگاه بوعلی سینا:

فرزاد چگینی

علیرضا یارمحمدی

پیام حافظیان

بهاره نادری

مهسا خالقی

سارا صادقیان

صفورا مرادیانتنظیم گزارش: فرزاد چگینی ــ دبیر انجمن نجوم دانشگاه بوعلی سینا همدان

تمامی عکس­­ها از بهزاد قیاسوند

نظرات ارسالی:
 
فرزاد چگینی
1391/03/10   3:17:00 PM
سخنرانی دوم مربوط به کار مشترک آقای دکتر گیاهی و آقای رضوانی با عنوان ساعت­های آفتابی در تمدن اسلامی و کارگاه ساخت «مُکْحُله» برای اولین بار بود که اجرا میشد و از این بابت نیز حائز اهمیت بود.

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید