تبلیغات
استعفا جمعی هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران
ارسال در: 1391/03/27-14:11
ضمن انتشار متن نامه استعفاي جمعی هيأت دبيران شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران به استحضار مي‌رساند گزارشي دقيق از وضعيت شاخه پس از تاسيس، در فراز شكوفايي فعاليتها و در نشيب كارشكني ها، در اختيار جامعه نجوم آماتوري كشور قرار خواهد گرفت
  به نام خداوند داناي مهربان

  شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران در سال 1380 به دستور رياست محترم انجمن، جناب آقاي دکتر یوسف ثبوتی و به دعوت هیأت مدیره انجمن نجوم ایران به منظور هماهنگی و سياستگزاري نجوم آماتوری در ایران با هدف بهبود و ارتقاء فعاليتهاي آماتوري در زمينه نجوم آغاز به کار کرد و در سایه حمایت انجمن نجوم ايران و جامعه نجوم آماتوری و به پشتوانه جمعی از چهره های شاخص نجوم آماتوری کشور برنامه های پرشمار ملی را سامان داد.

اما در آستانه سال جهاني نجوم رفته رفته شاهد دخالتهاي بي مورد مسؤول دفتر انجمن نجوم ايران در امور شاخه آماتوري بوديم به گونه اي كه ثمره آن امروز منجر به اين شده است كه در حال حاضر حتي برخی موارد اولیه برای تداوم حیات شاخه آماتوری میسر نباشد و چشم انداز روشنی نیز برای آن به نظر نرسد. مواردی چون عدم سرعت مطلوب در انجام برخي امور و مكاتبات لازم، كندي درتصمیم گیری های داخلی انجمن نجوم ایران كه مرتبط با فعاليتهاي شاخه بوده است و کم توجهی و عدم  برداشت صحیح از فرایند فعالیت های نجوم آماتوری کشور كه در نهایت منجر به تغییر ماهیت اصلي شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران شد و كار به جايي رسيد كه تصميماتي كه شايد اعمال نظر اعضاي هيات دبيران شاخه در آنها مي‌توانست از بروز برخي ناهماهنگي ها و آغاز برخي ناهنجاريها جلوگيري كند، صرفا توسط رياست محترم انجمن نجوم ايران اتخاذ گرديد، کلیه اعضای هیأت دبیران را مصمم به تصمیمی جدی کرد. هر چند در اين مدت تلاش مي‌شد تا مشكلات و مسايل داخلي كمترين تاثير را در خروجي فعاليتهاي شاخه بگذارد و اعضاي هيات دبيران شاخه آماتوري همه انتقادها را يك جانبه مي‌پذيرفتند و به دليل احترامي كه براي اساتيد محترم نجوم ايران در هيات مديره انجمن قايل بودند و هستند، در اكثر موارد سكوت اختيار نمودند، اما به نظر مي‌رسد اكنون براساس شرایط موجود درانجمن نجوم ایران و بنابر ادای احترام نسبت به اعتماد جامعه نجوم آماتوری کشور، ديگر سكوت روا نباشد. لذا اعضای هیأت دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ايران در اعتراض به روند موجود اقدام به استعفای جمعی می نمایند.هیأت دبیران شاخه آماتوری امیدوار است با توجه به رشد جامعه نجوم آماتوری ایران، در تداوم مسیر پیش رو شرایط مناسب براي ادامه فعاليتهاي پر ثمر در عرصه نجوم آماتوری کشور در فضایی مستقل و پر نشاط محیا گردد.در ادامه ضمن انتشار متن نامه استعفاي هيأت دبيران شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران به استحضار مي‌رساند گزارشي دقيق از وضعيت شاخه پس از تاسيس، در فراز شكوفايي فعاليتها و در نشيب كارشكني ها، در اختيار جامعه نجوم آماتوري كشور قرار خواهد گرفت

 متن استعفای هیئت دبیران شاخه آماتوری به این شرح است:

به نام خداوند داناي بخشنده مهربان

 

هیأت مدیره محترم انجمن نجوم ایران

با سلام و عرض ادب و احترام

هنگامي‌كه از سال 1380 شاخه آماتوري انجمن ايران با حمايت رياست محترم وقت انجمن جناب آقاي دكتر ثبوتي و به پیشنهاد هیات مدیره محترم انجمن شكل گرفت، اهالي نجوم آماتوري با شور و شعفي خاص چشم‌انداز روشني را براي فعاليتهاي آماتوري تحت نظارت گروهي از حرفه‌اي‌هاي با تجربه نجوم و توسط گروهي از منجمان آماتور كه سابقه فعاليتهاي آنها در گوشه و كنار كشور مشخص و كاملا روشن بود، در نظر داشتند. در سالهاي اواسط دهه هشتاد خورشيدي اين مهم به تحقق پيوست و شاهد رشد فزاينده اين‌گونه فعاليتها و كسب موفقيت‌هايي در عرصه ملي و بين‌المللي بوديم كه البته تعامل منطقي و صميمانه شاخه و انجمن در اين بين بسيار مؤثر بود. پس از تصويب ساختار شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران در خرداد ماه 1387 توسط هيأت مديره محترم وقت انجمن و در آستانه سال جهاني نجوم با طرحِ موضوعِ امكانِ اختصاص بودجه‌اي ميلياردي براي فعاليتهاي نجومي از سوي انجمن، همه در انتظار دريافت سهمي از اين وعده‌ي هرگز تحقق نيافته، زمان را از دست داديم و فرصتي كه بايد در راستاي ارتقاي وضعيت موجود صرف مي‌شد، به دليل دخالت در اموري كه طبق ساختار بر عهده شاخه بود، صرف جدل‌هايي بي‌حاصل بين دفتر انجمن و شاخه گرديد كه پرداختن به جزئيات آن از حوصله خارج است. سال 1389 در رفع سوء تفاهمات و بازگشت به شرايطي مساعد براي ادامه كار و اجرايي نمودن ساختار شاخه كه به گمان ما تنها راه ارتباط هدفمند براي تعامل سازنده شاخه و هيات مديره محترم انجمن بود، سپري شد. سال 1390 برنامه‌هايي مانند رقابت رصدي مسيه، رقابت رصدي صوفي، كارگاه TWAN و ... را با تلاش براي اجرا طبق ساختار شاخه به پايان رسانديم. نشست با نمايندگان گروههاي نجوم آماتوري كشور در آبان ماه 1390 يكي ديگر از اقداماتي بود كه نقطه عطفي در تعامل با نسل جديدي از آماتورها و ارائه راهكار براي آغاز و تداوم فعاليتهاي صحيح آماتوري در نجوم (به زعم خودمان و به زعم نمايندگان محترم گروهها) و نحوه برگزاري انتخابات شاخه طبق ساختار، به شمار مي‌رفت. پس از برگزاري انتخابات اخيرِ هيات مديره انجمن نجوم ايران و برگزيده شدن عده‌اي از بهترين منجمان حرفه‌اي كشور و تفويض اختيارات دفتر انجمن به يكي از دلسوزترين منجمان آماتور با سابقه، چنان به بهبود اوضاع اميدوار شديم كه حتي پس از ارسال نامه‌اي براي هيات مديره محترم جديد و دريافت پاسخي كلي و بدون آن‌كه تقاضايمان براي حضور در يكي از جلسات هيات مديره به سرانجام برسد، تقويم فعاليتهاي سال 1391 شاخه را منتشر كرديم و طرح‌هايي را براي اجراي برنامه‌هاي روز نجوم، گذر زهره و ... تهيه كرده، به انجمن تقديم نموديم. ستادهاي اجرايي مرتبط با اين دو برنامه با توجه به عدم وجود هيچگونه حمايت مالي توسط انجمن، تشكيل شد و دبيران هر برنامه نيز انتخاب و معرفي گرديدند و بنا برآن گذاشته شد برنامه ها به گونه‌اي پیش روند و سامان یابند که بار مالی برای انجمن نیافریند. برنامه‌ها طبق تفاهم‌نامه اجرا شد. با توجه به شرايط نامساعد مالي انجمن سه طرح درآمدزا براي پوشش مطالبات همكاراني كه از سال گذشته در اجراي برنامه‌ها با ما همكاري داشته‌اند و نيز اختصاص عايدات مازاد به انجمن نجوم ايران تهيه و تقديم شد. در اين اثنا با حاميان اجراي اين طرح‌ها نيز صحبت‌ها و توافقات غيررسمي اوليه صورت پذيرفت.

اما هنوز همايش گذر زهره‌ي شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران برگزار نشده بود كه از توافقاتي با گروههاي نجوم آماتوري ديگر مطلع شديم كه شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران به عنوان بخشي از بدنه انجمن نجوم ايران كه با هدف بهبود، ارتقا، ساماندهي و راهنمايي فعاليتهاي آماتوري تاسيس شد، از آن بي‌خبر بود! هنوز از اين اتفاق نيز چندي نگذشته بود كه سخنان رياست محترم انجمن نجوم ايران در برنامه زنده تلويزيوني آسمان شب (29/2/1391)، خيال همه را راحت كرد كه "شاخه آماتوري، به عنوان يك گروه نجوم آماتوريِ متعلق به انجمن در كنار ساير گروهها فعاليت مي‌كند!" ...

آيا هدف از انتخاب اوليه افراد هيات مؤسس و هيات دبيران فعلي توسط هيات مديره محترم انجمن نجوم ايران، تنها تشكيل يك گروه آماتوري نجوم در داخل انجمن‌نجوم ايران بوده است؟! هنگام دعوت از يكايك ما چنين چيزي مطرح نشده بود.

امروز اگر جلسات هيات مديره محترم انجمن نجوم ايران منجر به تغيير ماهيت شاخه به اين گونه‌ي جديد شده است، اگر براي عقد تفاهم‌نامه با گروههاي آماتوري نجومي، ديگر نيازي به رايزني و استفاده از تجربيات اندك اين شاخه آماتوري نيست، اگر در خصوص گذر زهره تفاهم‌نامه‌اي جداگانه بدون اطلاع شاخه، با گروهي ديگر بسته مي‌شود و با برنامه‌هايي كه در شاخه آماتوری درحال اجراست موازي مي‌شود بدون آن‌كه تاثيرات چنين توافقنامه‌اي بر جامعه نجوم آماتوري و آينده آن مد نظر قرار گيرد، اگر اين تفكر وجود دارد كه اعضاي شاخه از موقعيتي كه در بدنه انجمن نجوم ايران دارند در راستاي درآمدزايي و انجام فعاليتهاي اقتصادي شخصي، سوء استفاده مي‌كنند و اگر به اين دليل كه ساختار شاخه غيرقانوني بوده است و هيات مديره محترم قبلي حق تصويب آن را به شكل موجود نداشته‌اند، اعضاي هيات دبيران شاخه مورد سرزنش قرار مي‌گيرند، اگر تصور بر اين است كه هيات دبيران شاخه براي خود ارزش و اعتباري  بيش  از آنچه هست قايلند و خداي ناكرده از بالا به جامعه نجومي ايران نگاه مي‌كنند و اگر احساس مي‌شود كه بين شاخه و برخي گروههاي نجوم آماتوريِ ديگر رقابتي ناسالم و مبتني بر رانت‌خواري وجود دارد و اگر ماهیت و ماموریت شاخه آماتوری به آن محدود شده است که به جای هماهنگ كردن جامعه نجوم آماتوری و طراحی و هدف‌گذاری برای توسعه، بهبود و ارتقاي آن، در مقام گروهی مانند گروه های دیگر ظاهر شود، عقل سليم حكم مي‌كند كه با استعفاي جمعي خود بيش از اين در مظان اتهامات اشاره شده از یک سو و نادیده گرفتن هويت اصلي شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران از سوی دیگر قرار نگيريم.

با قاطعيت اعلام مي‌نماييم كه هيچ‌يك از ما جز هزينه از جيب شخصي و اعتبار خود در راستاي تحقق اهداف شاخه آماتوري، بهره مادي و معنوي ديگري از اين خوان گسترده (به زعم برخي از دوستان) نبرده‌ايم. در خصوص انرژي و وقتي كه گذاشته‌ايم هيچ منتي نداريم كه خود با علم به شرايط موجود پذيراي حضور در شاخه شديم، چه گمان مي‌برديم شايد حضور ما تاثيري مثبت در سير تحول نجوم غيرحرفه‌اي اين مرز و بوم داشته باشد. حال پس از يك دهه فعاليت به نظر مي‌رسد حضور يكايك ما سدي در برابر رشد برخی از گروههايي است كه در طول اين دهه، به تعبير خود، مورد بي‌مهري قرار گرفته‌اند! و حق آنها به واسطه سوءاستفاده‌ي ما از موقعيتي كه در اختيار داشتيم ضايع شده است. جالب است كه تضرع اين چند گروه يا اشخاص معلوم‌الحال در جامعه نجوم آماتوري، به گوش مي‌رسد اما رشد و تعالي و ترويج  صحيح نجوم در بين گروهها و آحاد جامعه كه حاصل حضور شاخه آماتوري و تعاملي صميمي با هيات مديره محترم انجمن در اين سالها بوده است، اكنون كم‌رنگ‌تر از پيش در انجمن نجوم ايران مشاهده مي‌شود و كار به جايي رسيده است كه گمان مي‌رود شاخه آماتوري هويتي مستقل و جدا از انجمن نجوم ايران يافته و بايد اين شاخه‌ي فربه‌ي سركشِ دور تاخته از قافله را باري ديگر و با تدبيري ديگر به راه آورد. اکنون به حکم وظیفه و به رسم امانتداری از هویت جامعه نجوم آماتوری، سکوت درباره موارد پیش آمده و عدم پاسخگویی انجمن نجوم ايران را به هیچ عنوان شايسته نمی‌بينيم. از این رو به طور جمعی از عضويت در هيات دبيران شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران استعفا می‌دهیم و نگراني خود را از راهكارهايي كه در انجمن نجوم ايران براي تعامل با برخي گروههاي نجومي كه احساس مي‌كنيم حداقل به اعتبار جامعه نجوم آماتوري ايران خدشه وارد مي‌نمايند، اعلام مي‌داريم.

از شکیبایی در مطالعه این مطلب سپاسگزاریم و با اشتیاق در انتظار اختصاص زماني توسط هيأت مديره محترم انجمن نجوم ايران براي گفتگو با امضا كنندگان زير، صرفا به عنوان عده‌اي منجم آماتور، و تبيين نگراني‌هاي موجود هستیم.در پايان تقاضا داريم ضمن موافقت و امر به اقدام مقتضي در زمان مناسب در خصوص پرداخت مطالبات دوستان و همكارانمان از شاخه آماتوري كه همراه و ياريگر برخي از برنامه‌هاي شاخه بوده‌اند، با راهكارهايي كه به صورت سه طرح كلي تقديم شده است و يا شيوه‌هاي ديگر، ترتیبی اتخاذ فرمایید که در مباحث مالی باقی مانده حقی از کسی ضایع نگردد.

 

فاطمه عظيم‌لو       اسدالله قمري‌نژاد        محمد رحيمي      بابك امين‌تفرشي      اصغر کبیری      سیاوش  صفاریان پور      پوريا ناظمي      محمد مهدي مطيعي

 6/3/1391 

منبع :asiac.ir
نظرات ارسالی:
 
علی ی
1391/04/09   1:49:00 PM
؟

هاشم سیماب
1391/04/03   11:36:00 AM
با وجود تمام فراز و فرودهایی که شاخه ی آماتوری داشته و با وجود نقدهایی - شاید زیاد - که به کار شاخه وارد می دانم، شاخه ی آماتوری را هم چنان مهم ترین نهاد کارا برای ته مانده نفس نجوم آماتوری در ایران می شناختم. از انجمن نجوم ایران انتظار بیشتری نمی رفت. برای دوستانی که استعفا داده اند، خوشحالم و می دانم که شاخه ی آماتوری برای شان جز زحمت و انتقاد کنار گودی هایی مثل من، چیز دیگری نداشت. چه، شاخه ی آماتوری نه عزت و شهرتی برای شان آورد، که پیش تر، شهرت و عزت یافته بودند و نه نان و آبی. به آن هایی که پیش تر بودند و رفتند و اینانی که تا به حال ماندند و حالا جدا شدند، خسته نباشید بگوییم؛ امان از ما خدایگان دانش و خرد و ستاره شناسی!

آماتور عصبانی
1391/03/31   10:39:00 AM
یعنی رقابت مسیه و بقیه‌ی برنامه‌ها رو آقای عتیقه و دوستاش برگزار می کنن؟ اگه اینطور باشه من شاخه رو تحریم می‌کنم.

ف.گنجی
1391/03/30   12:52:00 PM
به عنوان یک علاقمند نجوم متاسفم که به جای آنکه جا پای پیشینیان دانشمند خود بگذاریم وباعث اعتلای فرهنگ وتمدن خویش باشیم عده ای از خودمان برای چندر غاز پول و نمی قدرت تیشه به ریشه نجوم کشور میزنند .

هفت آسمان
1391/03/29   6:18:00 PM
عجب!!!!! و باز همان حکایت همیشگی

شهرام یزدان پناه
1391/03/29   5:10:00 PM
من از 4 سال پیش که در یک اشتباه تاریخی سرنوشت یکی از برنامه های سازمان فضایی ایران را به دست دفتر انجمن نجوم ایران و سرنوشت یک پروژه مهم را به دست یکی از مدیران ارشد این انجمن گذاشتم و با برخوردهای متعجب کننده آنها روبرو شدم دانستم که جدا شدن بچه های زحمت کش از انجمن دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. برای همه شما عزیزانم که ترویج علم و دانش را در ایران نهادینه کردید بی نهایت سپاسگزارم

پ.نجوم
1391/03/29   10:39:00 AM
متعجب شدم

علي
1391/03/28   11:42:00 PM
نمي دانم چي بگم

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید