تبلیغات
شماره 218 ماهنامه نجوم منتشر شد
ارسال در: 1391/04/15-11:35
ماهنامه نجوم تير 1391 با مطالب متنوعي در محتوا و با ساختاري نو، منتشر شد.

ماهنامه نجوم با بهره گيري از اصول حرفه‌اي روزنامه‌نگاري اقدام به تغييرات گسترده‌اي در محتوا، طراحي و ساختار صفحه‌ها كرده است.در اين شماره، مطالب متنوع با موضوعات جذاب و خواندني آورده شده است كه شامل بخش‌هايي همچون يك نگاه، تازه‌ها، دانش سياره‌اي، ژرفا، آسمان در اين ماه، گفت‌وگو، گزارش ويژه، گالري، راهنما، داستان و... است.

 

 

 

در صفحه‌هاي نخست ماهنامه و در بخش «یک نگاه» تصوير زيبايي از آسمان شب و منظره زيباي كليساي زور زور را خواهيم ديد كه تصوير آن را امين جمشيدي گرفته است.

 

 

 

 

  

 

براي آگاهي و دريافت آخرين اخبار داخلي و خارجي مي‌توانيد نگاهي داشته باشيد به بخش «تازه‌ها» و از رويدادها و هر آنچه در يك ماه اخير رخ داده است، باخبر شويد.


 

 

 

 

 

از اين پس بخش «دانش سياره‌اي» را خواهيم داشت كه به بررسي آخرین دستاوردها و مطالعات انجام شده در حوزه‌ علوم سياره شناسي مي‌پردازد. در اولين مقاله ارائه شده‌ي اين بخش، به موضوع سن زمين و راه‌هاي تعيين سن آن مي‌پردازد.

 

 

 

 

 

"آغاز يك دوران" عنوان بخش ژرفاي اين شماره است كه به موضوع فضا و مأموریت‌ بي‌نظير فضاپيماي دراگون اختصاص داديم كه شهرام يزدان‌پناه با قلم شيواي خود به اين مأموریت استثنايي پرداخته‌ است. براي نخستين بار يك شركت خصوصي توانست فضاپيما ساخته خود را با موفقيت به ايستگاه فضايي بين‌المللي بفرستد و به نوعي دوران تجارت فضايي آغاز شد. عنوان آغاز يك دوران به همين موضوع اشاره‌ دارد.

 

 

 

 

 

در بخش «آسمان در اين ماه»، مقاله ويژه‌اي از كاظم كوكرم و حامد الطافي داريم كه درباره اختفاي جذاب و بي‌نظير سياره مشتري و ماه است. اين اختفا در صبحگاه 25 تير رخ مي‌دهد و اين مقاله مي‌تواند راهنماي خوبي براي علاقه‌مندان به رصد پديده‌ي جذاب باشد.

 

 

 

 

 

 

 

در فراخوان گذر زهره كه پيش از اين در طريق پايگاه اينترنتي ماهنامه نجوم اعلام شده بود، بسياري از رصدگران گذر زهره، تصاوير و گزارش‌هاي رصدي خود را براي ماهنامه نجوم ارسال كردند. گزارش ويژه‌‌ي اين ماه،‌ نيز به رصد گذر زهره اختصاص دارد و گزارش جامع و كاملي است درباره آنچه در گذر زهره اتفاق افتاد و فعاليت‌هاي انجام شده از سوي افراد و گروه‌ها نجومی سراسر كشور بررسي شده است. همچنين گزيده‌اي از بهترين تصاوير دريافت شده با موضوع گذر زهره را كه اشين دانيلي ذكريان آن‌ها را انتخاب كرده است،‌در بخش «قاب ژرف» ماهنامه ببينيد.

 

 

 

 

 

در گفت‌وگوي اين شماره، سياوش صفاريان‌پور به سراغ بهرخ خوشنویس، ایده پرداز و طراح طرح خانه‌سازي ناسا روي ماه، رفته است. بهرخ خوشنويس استاد صنايع و مهندسي سيستم و همچنين مدير دوره‌ي تكميلي مهندسي توليد در دانشگاه جنوبي كاليفرنيا است.

 

 

 

 

 

 

 

 

«راهنما» بخش جديدي است كه به طور ويژه  از اين شماره به صفحه‌هاي ثابت ماهنامه نجوم اضافه شده است. در اين بخش قرار است به معرفي منابع نجومي مثل نرم‌افزارها، كتاب‌ها، برنامه‌هاي اختصاصي گوشي‌ همراه و همچنين معرفي ابزارهاي اپتيكي و وسايل جانبي آن بپردازيم. همچنين مي‌توانيد اطلاعات بيشتري درباره برنامه‌هاي ترویجی و رصدي گروه‌ها و نهاد‌هاي نجومي‌ كشور، كسب كنيد. پديده‌هاي نجومي ماه هم در بخش «راهنما» آمده است. 

 

 

 

 

  

 

همان‌طور كه در بخش تازه‌ها آمده است، ري‌ردبري نويسنده چيره‌ دست داستان‌هاي علمي تخيلي در نيمه خرداد درگذشت. آخرين صفحه‌هاي مجله و بخش داستان را به داستان جذابي از ري بردبری اختصاص داده‌ايم تا كمي با سبك داستان‌نويسي و نگاه او بيشتر آشنا شويم.

 

 

 


*** در اين شماره، به خاطر فضاي محدود صفحه‌هاي ماهنامه، برخي از جداول و فرم‌هاي مربوط به برخي مقاله‌هاي اين شماره‌ي ماهنامه تير، در بخش افزونه‌هاي سايت آمده است. همچنين ديگر مقاله‌ها و مطالب را مي‌توانيد از بخش افزونه‌هاي سايت دريافت كنيد. براي دريافت فايل‌ها به صفحه نخست سايت و پايين صفحه‌ برويد، فايل‌هاي اشاره‌ شده در بخش افزونه‌ها در دسترس است. براي دريافت فايل‌ها كافي است بر روي تصوير كليك كنيد.


منبع :nojum.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید