تبلیغات
25 تیر ماه 1391، اختفای مشتری پس از 14 سال انتظار
ارسال در: 1391/04/20-14:29
کمتر از 40 روز پس از بدرود با گذر تاریخی سیاره زهره در 17 خرداد 1391 خورشیدی، آسمان میزبان بزمی با شکوه با حضور زیباترین و درخشان ترین ساکنان خویش خواهد بود.
محمد سلطان الکتابی

  کمتر از 40 روز پس از بدرود با گذر تاریخی سیاره زهره در 17 خرداد 1391 خورشیدی، آسمان میزبان بزمی با شکوه با حضور زیباترین و درخشان ترین ساکنان خویش خواهد بود. 25 تیر ماه، ساکنان ایران زمین پس از گذشت 14 سال شاهد پنهان شدن سیاره مشتری در پشت ماه خواهند بود. پس از سوم اردیبهشت 1377 خورشیدی این نخستین باری است که مشتری از دیدگاه ما خود را در پشت ماه مخفی می کند. سیاره زهره پس از گذر تاریخی اش، خود را به سرعت به آسمان صبحگاه می رساند تا در این جشن با شکوه شرکت کند. در این بزم به یادماندنی پروین و الدبران نیز به جمع دیگر ساکنان آسمان می پیوندند تا تماشاگر پنهان شدن مشتری در پشت ماه باشند. این اختفا که از زیباترین و نادر ترین پدیده های آسمان است تا 7 سال دیگر یعنی هفتم آذر 1398 در ایران تکرار نخواهد شد. باید اعتراف کنیم که اختفای 25 تیر ماه سیاره مشتری از زیباترین اختفاهای این سیاره در دهه های پیشین و آینده است. چرا که کل مراحل اختفای این سیاره در سال 1377 و 1398 در پهنه ایران به هنگام روز بوده و خواهد بود؛ لذا رویت آن با چشم غیر مسلح تقریبا غیر ممکن است. درنتیجه باید تا سوم آبان 1413 خورشیدی در انتظار بود تا در شب شاهد پنهان شدن مشتری در پشت ماه باشیم. همچنین اختفای امسال اجتماعی بزرگ با شرکت پر نور ترین و نامدارترین اجرام آسمانی  است و همانطور که اشاره شد، پروین، الدبران،هلال صبحگاهی شعبان، ناهید و مشتری از مهمترین شرکت کنندگان در این میهمانی هستند.
 


نقشه رویت پذیری این پدیده به صورت زیر می باشد:
 


محدوده رویت پذیری اختفای مشتری در داخل منحنی می باشد.


پهنه ایران موقعیتی ویژه برای رصد این پدیده است، چراکه مسیر وقوع اختفای خراشان از جنوب شرقی ایران می گذرد و در مناطق مختلف ایران این پدیده به شکل های مختلف قابل رویت خواهد بود.
تصویر زیر وضعیت رویت پذیری این پدیده را در ایران نشان می دهد. خطی که می بینید مسیر وقوع اختفای خراشان است؛ به طوری که در بالای این خط اختفای کامل رخ می دهد و در زیر خط این پدده به صورت مقارنه نزدیک قابل مشاهده است.
 


در اصفهان نخستین برخورد ماه با مشتری در ساعت 5:46:08 بامداد 25 تیر ماه روی خواهد، تماس دوم در ساعت 5:47:57 و سرانجام ناظران به ترتیب در ساعت 6:45:28 و 6:47:28  شاهد تماس های سوم و چهرم مشتری با ماه خواهند بود.
 
همچنین زمان اختفای قمرهای گالیله ای مشتری به شرح زیر خواهد بود:
اختفای اروپا : ساعت 5:40
اختفای آیو : ساعت 50:43
اختفای گانیمید :  ساعت 5:56
اختفای کالیستو : 6:02
در اصفهان ماه در ساعت 2:45 بامداد از افق شرقی برمی آید در حالی که مشتری را به دنبال خود می کشد. ساعتی پیش از آن پروین نیز با طلوع خود، حضورش را به عنوان نخستین مهمان ویژه این اجتماع اعلام کرده است. ناهید که این روزها در ثور سیر می کند، ساعتی پس از برآمدن ماه، به همراه الدبران طلوع می کند تا شکوه این بزم به اوج خود برسد و همگی شاهد این رویداد فراموش نشدنی باشند.
به امید ثبت خاطره ای ماندگار برای شما و با آرزوی داشتن آسمانی پرستاره
محمد سلطان الکتابی- تیر ماه 1391
منابع:
Starry night
Occult4

منبع :msol.ir
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید