تبلیغات
طوفان خورشیدی زمین را احاطه می کند
ارسال در: 1391/05/14-17:05
در حال حاضر یک طوفان خورشیدی قوی زمین را مورد حمله قرارمی دهد و ممکن است باعث تشدید نمای نورهای منطقه ی شمالگان گردد

زهرا میرزاییان

 در حال حاضر یک طوفان خورشیدی قوی زمین را مورد حمله قرارمی دهد و ممکن است باعث تشدید نمای نورهای منطقه ی شمالگان گردد.این طوفان خورشیدی یک بارش رادیواکتیو کیهانی حاصل از یک زبانه ی آتش پرجرم خورشیدی درتاریخ پنجشنبه (12 جولای 2012)را به وجود آورد که انفجاری پر قدرت موسوم به فوران توده ی تاج خورشید نام دارد.این فوران در خورشید موجی از ذرات پلاسمای خورشیدی باردار را به سمت زمین روانه کرده که بر اساس پیش بینی های مرکزفضایی ناسا ومرکزپیش بینی وضعیت فضایی جو، انتظارمی رفت تا در حدود ساعت 5 تا 9 صبح به وقت ای دی تی  به زمین برسد.

مقامات رسمی آب و هوای فضایی خاطرنشان کردند که این طوفان خورشیدی  می تواند باعث به وجود آمدن یک طوفان ژئومغناطیسی با درجه ی جی2 در سطج زمین ایجاد کند.طوفانی با این درجه می تواند باعث ایجاد شفق های قطبی  در مناطقی با عرض جغرافیایی پایین همچون نیویورک و ایداهو بعد از ساعت 9 صبح به وقت ای دی تی گردد.بیشتر شفق های قطبی ناحیه ی شمالگان که به علت برهمکنش ذرات باردار خورشیدی با لایه ی بالایی جو زمین به وجود می آیند به خاطر وجود میدان مغناطیسی زمین محدود به نواحی با عرض های جغرافیایی زیاد اطراف نواحی قطبی هستند.

طوفان خورشیدی اخیر یکی از پرقدرت ترین زبانه های خورشیدی بودکه امسال اتفاق افتاد.این زبانه خورشیدی که در رده ی طوفان خورشیدی ایکس  1.4 ثبت شده است یکی از پرقدرت ترین زبانه های است که خورشید میتواند آزاد کند.

این طوفان خورشیدی از لکه ی خورشیدی غول آسا موسوم به AR1520 یا ناحیه ی فعال 1520 که عملا گروهی از لکه های خورشیدی است که به گفته ی دانشمندان مرکز فضایی ناسا ارتفاع آنها از سطح خورشید تا 86  هزار مایل (معادل 300 هزار کیلومتر) می رسد ، به وجود آمده است . مرکز پیش بینی آب و هوای فضایی هم اکنون این لکه را همانند لکه های فعال دیگر در سطح خورشید برای یافتن نشانه هایی از فعالیت بیشتر تحت نظر دارد.

مقامات رسمی این مرکز خاطرنشان کردند که همه ی توجهات به سمت داده هایی است که  از بادهای خورشیدی به دست می آید تا بتوانند فوران توده ی تاج های خورشیدی را در آینده پیش بینی کنند.

مقامات رسمی همچنین به این نکته اشاره کردند که پیش بینی می شود این طوفان خورشیدی خطری جدی را برای کارکرد ماهواره ها و سفینه های فضایی در مدار زمین وسیستم های برقی  موجود در زمین به وجود نمی آورد.

هم اکنون خورشید در میانه ی یک فاز فعال در دوره ی یازده ساله ی لکه های خورشیدی است.دوره ی فعلی خورشید به دوره ی خورشیدی 24 شناخته می شود و پیش بینی می شود در سال 2013 به اوج خود برسد.


نظرات ارسالی:
 
mohammad
1391/09/24   4:07:00 PM
سلام. چه خبره باباهمه جا شایعه فکنی کردین که چی اخرش.هیچ طوفانی در کار نیس همه مردمرو هم ترسوندین.

فاطمه
1391/09/16   9:04:00 PM
سلام.این طوفان راسته؟کی اتفاق میوفته؟خطری هم دارد؟

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید