تبلیغات
برگزاری نخستین نشست باشگاه فضای ایران
ارسال در: 1391/07/25-15:21
سالهاست درکشور ما باشگاه‌های نجوم با حمایت انجمن‌ها، گروه‌ها یا سازمان‌های مختلف برگزار می‌گردد.

هم‌زمان با بزرگداشت هفته جهانی فضا

برگزاری نخستین نشست باشگاه فضای ایران

سالهاست درکشور ما باشگاه‌های نجوم با حمایت انجمن‌ها، گروه‌ها یا سازمان‌های مختلف برگزار می‌گردد. موفقیت چشمگیر برخی از این باشگاه‌ها و تاثیرگذاری فراوان آنها در ترویج دانش ستاره‌شناسی و گردهم آوردن علاقه‌مندان‌این علم در کنار هم، گام مهمی در توسعه نجوم آماتوری کشور داشته است تا جایی‌که یکی از مبادی اصلی جذب افراد در سنین و رده‌های مختلف به دنیای ستاره‌شناسی بوده است.

 

حضور مهمانان و مدعویین در نخستین نشست باشگاه فضایی ایران

ایده تشکیل این باشگاه به همراه طرح پیشنهادی از سوی ماهنامه آسمان شب، تیرماه سال جاری به سازمان فضایی ایران ارایه شد و در کمیته ویژه هفته جهانی فضا تایید و در لیست برنامه‌های اصلی قرار گرفت. در ادامه، مرکز علوم و ستاره‌شناسی تهران برای میزبانی نخستین جلسه این نشست انتخاب شد و با پیشنهاد ماهنامه آسمان شب و تایید سازمان فضایی و همکاری صمیمانه مدیریت مرکز علوم و ستاره‌شناسی تهران، تاریخ 16 مهرماه برای افتتاح این باشگاه انتخاب  شد.

در مراسم افتتاحیه این باشگاه، حمیدرضا کریم‌پور، سردبیر ماهنامه آسمان شب در خصوص لزوم تشکیل چنین باشگاهی، با اشاره به تجارب موفق برخی باشگاه‌های نجوم کشور اظهار داشت: علی‌رغم خیزش ایران برای فتح قله‌های دانش فضایی و اقدامات خوب انجام پذیرفته در حوزه تخصصی صنایع فضایی و افزایش کمی دانشگاه‌های برگزارکننده رشته‌های مرتبط درکشور از مقطع کارشناسی به بالا و عزم جمعی درخصوص لزوم توسعه این دانش و وجود و تاکید در اسناد بالا‌دستی به لزوم توجه به این حوزه، تاکنون در حوزه ترویج عمومی دانش فضایی و همچنین آشنایی قشر نوجوان و جوان کشور با این علم، اقدام متناسب صورت نگرفته‌است؛ حال آنکه از این رهگذر می‌توان با سوق دادن و علاقه‌مندسازی این قشر به حوزه فضا و دانش فضایی و کشف استعدادهای نهفته جوان‌های باهوش ایرانی، گام‌هایی اساسی در راه پیشرفت کشور و تضمین آینده روشن در صنعت فضایی کشور برداشت. وی همچنین با اشاره به آنکه بخش قابل‌توجهی از جمعیت منجمان را علاقه‌مندان به فضا تشکیل می‌دهند و جذابیت‌های حوزه فضا می‌تواند ماندگاری و وابستگی آماتورها به جامعه نجومی را نیز تضمین کند، اعلام نمود: تشکیل و توسعه چنین باشگاهی که پس از انقلاب نمونه آن در کشور وجود نداشته است، می‌تواند بخشی از کاستی‌های مطرح‌شده را پوشش دهد.

وی ابراز امیدواری نمود نشست‌های این باشگاه که با حمایت سازمان فضایی ایران تشکیل شده است، به‌زودی در شهرها و استان‌های دیگر کشور نیز با نظارت هسته مرکزی باشگاه شکل گیرد.مهندس کریم‌پور لزوم نظارت سازمان فضایی ایران بر این باشگاه‌ها را به جهت تجربه مشابه در باشگاه‌های نجومی بیان کرد: متاسفانه باشگاه‌های نجومی و حتی انجمن‌ها وگروه‌های نجومی کشور در حال حاضر نابسامانی‌های نا‌خوشایندی را تجربه می‌کنند که عزم جدی انجمن نجوم ایران برای ساماندهی به این اوضاع را می‌طلبد و درصورتی‌که در حوزه فضا همگی با سازمان فضایی ایران به‌عنوان متولی حوزه فضا درکشور هماهنگ باشند، شاهد خروجی خوب حاصل از برآیند فعالیت‌ها خواهیم بود و از موازی‌کاری  و روزمرگی جلوگیری خواهد شد. ایشان با بیان این موضوع که این باشگاه متعلق به شخص یا گروه خاصی نیست بیان داشت: من از کلیه فعالان دلسوز جامعه علمی کشور در حوزه فناوری فضایی و ستاره شناسی درخواست می‌نمایم با ارایه ایده‌ها و حضور در برنامه‌های آتی به برگزاری هرچه بهتر این باشگاه کمک نمایند.در نخستین نشست باشگاه فضایی کشور، مهندس احمد دالکی (پدر نجوم آماتوری ایران) گزارشی از بازدید اخیر خود از آزمایشگاه جت پیشران ناسا موسوم به JPL ارائه کرد. بعد از سخنرانی ایشان، آقای سیروس برزو (پدر ترویج دانش فضایی ایران) از روسیه به بررسی آخرین تحولات فضایی ایران و جهان پرداخت و به پرسش‌های حاضرین پاسخ داد. همچنین در این برنامه پیام اختصاصی مدیران انجمن بین‌المللی مشورتی نسل فضا (SGAC) توسط نماینده این انجمن برای حضار قرائت شد. در پایان نیز شرکت‌کنندگان از نمایشگاه هفته جهانی فضا در مرکز علوم و ستاره شناسی تهران بازدید کردند.

از مهمانان ویژه برنامه می‌توان به دکتر محمدرضا نوروزی، سیاوش صفاریان‌پور، محمدجواد ترابی سردبیر محترم مجله نجوم، جمعی ازکارشناسان و مسوولین سازمان فضایی، جمعی از اساتید دانشگاه ، تعدادی از اعضای شورای سردبیری ماهنامه آسمان شب ، جمعی از دوستداران فضا و تعدادی از نمایندگان انجمن‌های نجوم اشاره کرد.غایبین برجسته این جمع آقای مظفر شکور فضانورد مالزیایی و آقای شهرام یزداپناه بودند که بدلیل تغییر ناگهانی و خارج از اراده در برنامه هایشان در قبل از این نشست بدلیل فشردگی برنامه های هفته جهانی فضا و همزمانی برنامه با ساعات اوج ترافیک علیرغم تلاش بسیار در زمان افتتاحیه به برنامه نرسیدند.


  

منبع :nightsky.ws
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید